MEADE SWA 40 mm

Postdaniel | 20 Maj 2017, 21:13

Witam.
Jako miłośnik okularów meade UWA muszę "pochwalić" swój nowy nabytek. Tym razem nieco skromniejszy jak na swoje pole własne- Meade SWA 40 :shock:
Jaki był cel zakupu? Otrzymanie możliwie najmniejszego powiększenia do księżyca i obszernych gromad otwartych.
Miał mieć swoje zastosowanie zarówno w EDku jak i syncie 10". Do przeglądu i poczucia przestrzeni. Nie wiem czemu ale zauważyłem, że jest jakiś urok w tych minimalnych powiększeniach.

W końcu przyszła paczka 11.05.17 r.
Miałem na testach już sporego meade UWA 30 więc wiedziałem, że 40stką nie będę zaskoczony np. jego wagą czy wielkością ale to co zobaczyłem po otwarciu paczki spowodowało opad szczęki :shock: :shock: :shock:
GRANAT TO MALEŃSTWO PRZY TYM!!!! Ja chyba nie pamiętam już jak wyglądał meade UWA 30 który chyba był większy.

Użytkowanie:
Meade SWA mimo ogromnych rozmiarów jest nieco wygodniejszy pod kątem użytkowania.
*Muszla oczna chodzi bardzo płynnie z takim delikatnym i przyjemnym oporem
*Odsunięcie źrenicy woooow komfortowe ER. Muszla niemal do samego końca wysunięta a nadal obejmuję niemal całe pole
*ostro zarysowana diafragma Tutaj widać, że pole jest duże i łatwe do objęcia

OBSERWACJE
Cóż. Zgodzicie się ze mną, że to nie ta źrenica do obserwacji. Ale miałem to gdzieś. Nie obchodziły mnie straty światła bo od tego mam pozostałem meadowce ale przede wszystkim minimalne powiększenie w możliwie najszerszym polu. Bardzo łatwo przeczesuje się niebo. Pole rzeczywiste wymiata bo np w EDku ma 3*.
Skorygowany jest moim zdaniem bardzo dobrze, niemal do samej diafragmy zarówno w newtonie jak i w EDku 100. Tło nieba niestety jest blade ale filtr lumicon OIII sprawił, że w 10" wszystkie mgławice wręcz poznawałem od innej strony- jakby w jakiejś nieznanej mi dotąd przestrzeni. Takie maleńkie i urodziwe.
Na pewno okular był warto zakupu. Używkę trafiłem za 550 zł w idealnym stanie. Będę dalej zamieszczał swoje wrażenia.
Pozdrawiam
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKrzysztof_P | 22 Maj 2017, 11:00

Witam.

Potwierdzam , okular MEADE SWA 40 mm to Bardzo Dobry okular , moim zdaniem lepszy od TV WIDE FIELD 40 mm PRE-Panoptica , miałem również swego czasu.
MEADE S-Plossl S5000 40 mm ma mniejsze pole własne 60* , ale z kolei ma jeszcze lepszą transmisję , punktowanie gwiazd i wyśmienicie pokazuje kolory gwiazd , korekcją jest praktycznie taki sam jak MEADE SWA 40 mm , ale jakość obrazu jest jednak na wyższym poziomie.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdaniel | 23 Maj 2017, 10:53

Z tych Plossli meade 5000 też byłem kiedyś zadowolony. Ale jednak pole wzięło górę.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postdark | 24 Maj 2017, 06:10

daniel napisał(a):Z tych Plossli meade 5000 też byłem kiedyś zadowolony. Ale jednak pole wzięło górę.

Kiedyś też byłem takiegi zdania. Teraz wygody obserwacji i jakości obrazu nie zamienię na nawet stustopniowe pole :wink:
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostKrzysztof_P | 24 Maj 2017, 12:31

Witam.

Okular MEADE S-Plossl 40 mm jest najlepszym okularem z całej serii , przed wczoraj jeszcze raz porównałem go z TV WF 40 mm i raz że jest ostrzejszy to jeszcze ma lepszą korekcję wad brzegowych , okazało się też że ma większe niż deklarowane pole własne 60* , gdyż wyszło to w obrazach dziennych jak i nocnych w porównaniu z TV WF 40 mm który ma 65* pola własnego.
I tak się zastanawiam dlaczego jeszcze nikt nie kupił ich z giełdy na Astromaniaku , Franka czy też mojego za te stosunkowo niskie kwoty sprzedaży jak do wartości i jakości tych szkiełek. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

AstroChat

Wejdź na chat