Chmury pionowe (Cumulus, Cumulonimbus, Nimbostratus)

PostCharon X | 26 Wrz 2010, 21:33

Ostatnia grupa chmur to chmury o dużej rozciągłości pionowej, tak, że często przekraczają granicę pięter. Do tej grupy należą: Cumulus, Cumulonimbus i Nimbostratus.


Chyba każdy kojarzy chmury Cumulus. Są to chmury kłębiaste o płaskiej ciemniejszej podstawie i charakterystycznych kalafiorowatych spęcznieniach w górnej części. Chmury Cumulus podstawę mają w niskim piętrze, ale szczególnie te potężniejsze mogą sięgać średniego pietra.
Wyróżnia się 4 gatunki chmur Cumulus (z czego pierwsze 3 różnią się rozbudową w pionie):
Humilis (płaski) - płaskie chmury, słabo rozbudowane pionowo, znacznie szersze niż wyższe,
Mediorcis (umiarkowany) - chmury średnio rozbudowane pionowo, wysokość zbliżona do szerokości,
Congestus (wysoki) - najpoteżniejsze chmury Cumulus, silnie rozbudowane pionowo, mogą się przekształcić w chmury Cumulonimbus (czasem ciężko odróżnić słabiej ukształotwane Cumulonimbusy od Cumulus Congestus), czasem dają niewielkie opady
Fractus (złamany) - chmury w formie strzępków, powstają przez rozrywanie innych Cumulusów przez wiatr

Wyróżnia się także 1 odmianę:
Radiatus (promienisty) - ławice chmur ułożone w szeregi, które zdają się zbiegać w 1 punkt (efekt perspektywy).


Image
Cumulus Humilis

Image
Cumulus Mediorcis


Image
Cumulus Congestus


Image
Cumulus Fractus


Image
Cumulus Radiatus

Cumulonimbus (chmura kłębiasto-deszczowa) - potężna chmura silnie rozbudowana pionowo. Podstawę ma w dolnym piętrze, a wierzchołek sięga piętra górnego. Wywołuje gwałtowne i dość krótkie ulewy, czemu towarzyszyć mogą silne wiatry, grad i najbardziej kojarzące się z tym rodzajem chmur - burze. Chmura powstaje najczęściej z silnie rozwiniętych chmur Cumulus Congestus.
Wyróżnia się 2 gatunki Cumulonimbusa:
Calvus (łysy, gładki) - coś pomiędzy Cumulus Congestus, a Cumulonimbus Capillatus. Charakterystyczne dla chmur Cumulus kalafiorowate spęcznienia stają się wygładzone w wyniku oblodzenia. Jeżeli chmura bedzie rozwijać się dalej, może przekształcić się w Cumulonimbus Capillatus.
Capillatus (owłosiony) - oblodzony wierzchołek chmury ma strukturę włóknistą. Jeżeli chmura bedzie rozwijać się dalej, wierzchołek może przybrać formę kowadła lub grzyba (Cumulonimbus Capillatus Incus).

Chmura Cumulonimbus nie posiada odmian.

Image
Cumulonimbus Calvus


Image
Cumulonimbus Capillatus

Nimbostratus (chmura warstwowo-deszczowa) - ulubiony rodzaj chmur astromaniaków ;). Ma postać ciemnoszarej jednolitej warstwy pokrywającej całe niebo, i wywołującej wielogodzinne opady deszczu (lub śniegu zimą). Chmura na tyle gruba, że nigdy nie przenika przez nią Słońce.
Chmura Nimbostratus nie posiada gatunków ani odmian.


Image
Nimbostratus
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

PostOmikron | 27 Sty 2011, 23:33

Dodam jeszcze, iż każdy Cumulus jest zbudowany z mikroskopijnych kropelek wody (przechłodzonych i nieprzechłodzonych), natomiast Cumulonimbus i Nimbostratus to chmury wielofazowe, mieszane. Górną część budują kryształki lodu, środkową mieszanina kryształków lodu i przechłodzonych kropelek wody, zaś dolną kropelki wody.
Różnica w budowie objawia się różną pogodą, jaką dany typ chmury przynosi. Cumulusy, zwł. Cu hum i Cu med nie dają opadów, Cu con zaś daje ulewne deszcze, ale przede wszystkim nad oceanami. Opady wywołuje tu zjawisko koalescencji.
Cumulonimbus i Nimbostratus to już typowe chmury opadowe. Współwystepowanie obok siebie kryształków i kropelek determinuje większe, znaczniejsze i wydajniejsze opady.
Zimą obie chmury dają śnieg, ponadto Cb daje opady krupy śnieżnej i lodowej; latem Ns daje deszcz, natomiast Cb deszcz, jak i grad (podczas silnych burz np.)
Odmienne budowa "krańców" chmury Cb wywołuje pośrednio powstanie, zaś bezpośrednio symetryczne rozdzielenie ładunków elektrycznych (w Ns ruchy wznoszące i opadające powietrza są za słabe, by dobrze rozseparować ładunki).
Napisano, że Cumulonimbus nie ma odmian. Ma za to wiele zjawisk, chmur towarzyszących, np:
- incus, czyli "kowadło" (trójkątna formacja górnej części chmury; incus towarzyszy dobrze uformowanym Cb capillatus);
- arcus, czyli "łuk" - znany z angielska 'Shelf Cloudem', czyli wał szkwalowy, przypominający wielki i złowrogi łuk chmurowy;
- mammatus, czyli "wymiona" - często towarzyszy Cb capillatus;
- tuba, czyli..."trąba" i to dosł. trąba powietrzna, tornado. Każdy Astromaniak (i nietylko) powinien na tą formację szczególnie uważać.
 
Posty: 3
Rejestracja: 26 Sty 2011, 23:31

 

PostHawkeye | 27 Sty 2011, 23:43

Omikron napisał(a): - incus, czyli "kowadło" (trójkątna formacja górnej części chmury; incus towarzyszy dobrze uformowanym Cb capillatus);
- arcus, czyli "łuk" - znany z angielska 'Shelf Cloudem', czyli wał szkwalowy, przypominający wielki i złowrogi łuk chmurowy;

Jak dla mnie, shelf i zjawiska towarzyszące chmurkom Cb to najpiękniejsze widoki sezonu burzowego, minionego sezonu co nieco było widać :D
Burza z shelfem
SW Fraunhofer 3,5'' | travelerek 80/400 | jakieś szkiełka i barlow nawet | ND-5 & 3,8 | lidletka | Sony DSC-H20 | Olympus E420 i LP=11/10...
polskiastrobloger.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 941
Rejestracja: 06 Cze 2009, 14:32
Miejscowość: Tczewskie Imperium Light Pollution

PostCharon X | 28 Sty 2011, 01:04

O widzę, że kogoś jeszcze chmury interesują :wink: . O zjawiskach towarzyszących miałem pisać w osobnym temacie, więc tu je pominąłem.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Postmacciej | 27 Maj 2011, 14:29

Chmury pionowe (Cumulus, Cumulonimbus, Nimbostratus): cumulonimbus.jpg


Klasyczny formujący się cumulonimbus widziany z wysokości 10-11 km. Zdjęcie z 2004 r, gdzieś nad Węgrami. Najpiękniejsze cumulonimbusy widziałem właśnie z samolotu, z tym, że nad Katowicami - klasyczne potężne "kowadła". Z ziemi były takie nijakie, ale z powietrza... po prostu bajka, dopiero wtedy widać cały rozmiar takiej chmury
Maciej Łuczkiewicz
Synta 10" Dob, MAK-127, 102/500, HEQ-5
LVW 22, 13, 8, NLV 5, Barlow x2
http://mojeobserwacje.blox.pl
 
Posty: 493
Rejestracja: 30 Gru 2008, 16:32

 

Postnavi77 | 05 Cze 2021, 15:01

Tak jak piszesz, kowadła burzowe
obserwowane z ziemi często są przesłonięte przez chmury piętra średniego a bywa i tak że
może zostać rozprzestrzenione na dystans kilkuset km od ośrodka burzowego. Dzieje się tak zwykle z powodu silnych wiatrów wiejących w wyższych partiach troposfery.
ed sw pro series 100mm, 102/500 atm+ nasadka bino, nikon12x25, nikon7x35, nikon10-22x50, tento10x50, skyguide15x70, celestron25x70,
3 montaże, 2 żurawie, pół wiadra okularów i innych szkieł.
Awatar użytkownika
 
Posty: 210
Rejestracja: 10 Lut 2019, 16:59
Miejscowość: Kraśnik, Jarosław

Postnavi77 | 16 Paź 2021, 07:02

Do chmur pionowych nigdy nie należał i nie należy Nimbostratus. Meteorologia to moje największe hobby od dzieciństwa więc jestem wrażliwy na takie błędy. Jeśli mają być prawdziwe dane na tym forum to trzymajmy się tego. Zwróciłem autorowi tematu uwagę ale on nie widzi w tym nic złego. Dla niego chmura to chmura.
ed sw pro series 100mm, 102/500 atm+ nasadka bino, nikon12x25, nikon7x35, nikon10-22x50, tento10x50, skyguide15x70, celestron25x70,
3 montaże, 2 żurawie, pół wiadra okularów i innych szkieł.
Awatar użytkownika
 
Posty: 210
Rejestracja: 10 Lut 2019, 16:59
Miejscowość: Kraśnik, Jarosław

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości

AstroChat

Wejdź na chat