Moje obserwacje

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostMaciek_Cz | 25 Sie 2011, 16:36

Witam Wszystkich serdecznie. To jest mój pierwszy post i chciałbym się pochwalić swoimi obserwacjami. Od maja mam mikro teleskopik - refraktor 70/700 AZ2 celestrona. Nie jest to sprzęt najwyższych lotów, ale z braku miejsca w mieszkaniu i środków finansowych zdobyłem właśnie taki sprzęt. Obserwacje prowadzę z miasta (Lublin), z balkonu a czasami sprzed bloku :(
A oto co do tej pory obserwowałem (z miasta!):
- gromady kuliste M13, M92, M3, M15 - widoczne jako mgiełki
- gromady otwarte w łabędziu
- mgławice M27 - kształt "ogryzka" był dobrze widoczny
- galaktyki M81, M82, M31
- Saturn z widocznym Tytanem
- Jowisz
- Księżyc
Wszystkie obserwacje prowadzone były okularem 20mm dołączonym do teleskopu a Księżyc i planety także okularem 4mm.
Zrobiłem też kilka zdjęć Księżyca aparatem kompaktowym przykładając obiektyw aparatu do okularu teleskopu i oto efekt.

Ogólnie jestem zadowolony, denerwujące są drgania tego ustrojstwa ale dokręcając mocno wszystkie śruby i będąc bardzo cierpliwym da się wytrzymać :wink:
Załączniki
Moje obserwacje: 1.jpg
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostKarol | 25 Sie 2011, 17:36

Gratulacje ! Sam jeszcze wiele nie umiem, niektórych rzeczy nie widziałem tych co ty widziałeś.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostMaciek_Cz | 26 Sie 2011, 16:10

Teraz mam zamiar zapolować na kometę Garradd, trochę wątpię czy się uda w końcu to jest miasto, ale spróbuje :)
Może ktoś obserwował ją z miasta lornetką?
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 57 gości

AstroChat

Wejdź na chat