Obserwacje Jowisza i Saturna 2019.

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostKrzysztof_P | 19 Kwi 2019, 22:03

Cześć.

Dzisiaj też czekam na Jupka , dla odmiany zawiesiłem SCT Celestrona XLT 9,25" i czekam.Aktualnie już spoglądamy z Kolegą Zbyszkiem ZP53 na Księżyc , którego ciut ubyło.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 20 Kwi 2019, 04:43

Cześć.

Jowisz zaliczony , oglądaliśmy wspólnie z Kolegą Zbyszkiem ZP53.Był Tranzyt i czarna tarcza Księżyca Jowisza właśnie schodzi z tarczy Planety.Obraz tak jak wczoraj podobny.Powiększenie max. z przyzwoitym obrazem to około 150X-180X ze względu na Seeing.Wpierw oglądaliśmy SCT 9,25" a potem założyłem swojego Maka 8". No cóż wynik dla nas był znany , pomimo mniejszej apertury Maka D-203mm a SCT D-235mm na tarczy Jowisza widać więcej w Maku dlatego że: kontrast szczegółów widocznie lepszy , ostrość podobna ale też lepsza w Maku a kolorki pasów i szczegółów też widocznie ładniejsze w Maku.Co ma być białe to jest białe , co łososiowe to łososiowe a co czarne to bardziej czarne w Maku , lepiej też widać wszelkie odcienie kolorów.Chwilami widok przy około 150X zachwycał , białe chmury poprzyklejane pod pasem czy inne czarne twory , cień Księżyca Jowisza chwilami to piękna okrąglutka czarna do bólu Tarcza.Szkoda że Jowisz jest tak nisko , tak czy inaczej dzisiaj oglądanie Jowisza bardzo udane.Saturn chowa mi się jeszcze za drzewa nad dachami , ale niebawem też będzie na tapecie.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostWerni74 | 20 Kwi 2019, 21:22

Seeing nie był aż taki zły. Obserwowałwm tranzyt tak między 3:20 a 4:10. Powiększenie 133x w ed80 z es4. 7mm. Niestety nie mam okularu 4mm. Jak sądzę szło by wydusić ze 150x max. Przy 180x było już mdło detal zanikał. Do 133x nawet Saturn prezentował się ślicznie. Mimo to ranek bardzo udany.
GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4
EX 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 257
Rejestracja: 23 Mar 2016, 17:56
Miejscowość: Ostrzeszów

 

PostKrzysztof_P | 20 Kwi 2019, 21:27

Cześć.

Chwilami było naprawdę sporo widać , właśnie takie dziwne to wczorajsze falowanie jak i przed wczoraj.Chwilami bardzo kiepsko a za chwilę ładnie , dłuższe zarówno dobre jak i te złe okresy widoczności.Tak było przynajmniej w Krakowie.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 20 Maj 2019, 07:54

Posiedziałem dziś z Jowiszem.... widoki do kitu, seeing do kitu, Księżyc do kitu, wilgotny wiatr do kitu, zmarnowane godziny snu do kitu.
Mam cichą nadzieję, że chociaż na opozycję poprawią się warunki.
lolak89
 

Postlolak89 | 22 Maj 2019, 07:31

Obudziłem się trochę po północy, patrzę a tu czyściusieńko. Potem zrobiłem mały striptiz dla, tych którzy nie spali o tej godzinie wynosząc na golasa teleskop TS 102 na balkon :lol: :twisted: Generalnie w miarę jak teleskop się schładzał obraz troszkę się poprawiał. Przed godziną 2:00 w nocy były momenty gdzie coś było widać na Jowiszu więcej niż dwa pasy. Było południowe pociemnienie biegunowe, delikatny chmurzasty detal w pasach... mówiąc delikatny mam na myśli, że było go delikatnie widać ;) Księżyc się gotował, Saturn w porywach majaczył Cassinim. To zdecydowanie nie pogoda i czas na planety.

Jedynym naprawdę fajnym momentem było wychodzenie Io zza tarczy Jowisza.
lolak89
 

PostKrzysztof_P | 22 Maj 2019, 10:55

W Krakowie z pogodą całkowita porażka i w nocy lało , nic a nic , może na weekend się w końcu przejaśni. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 04 Cze 2019, 15:38

Cześć.

Oglądałem Jowisza dwa dni temu Refraktorem APM APO-ED 152/1200mm. Pomimo nie najlepszych warunków Seeingowych przy 150X z okularem TV Delos 8mm , Jowisz był Imponujący.Czekam dzisiaj na Jowisza i Saturna , tyle że w Krakowie zaczęło się chmurzyć.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Posttomeczz | 04 Cze 2019, 16:37

lolak89 napisał(a):Posiedziałem dziś z Jowiszem.... widoki do kitu, seeing do kitu, Księżyc do kitu, wilgotny wiatr do kitu, zmarnowane godziny snu do kitu.
Mam cichą nadzieję, że chociaż na opozycję poprawią się warunki.


lolak89 napisał(a):... wynosząc na golasa teleskop TS 102 na balkon


Mam ostatnio b.mało czasu na obserwacje. Ale od jakiegos czasu powoli testuje jeden czynnik przy obserwacjach. Sam czasem wystawiam telep na balkon, a czasem jade gdzies na górke.
Czasem jak wystawie na balkon dziwi mnie słaby seeing, mimo ze na prognzach seeing pokazują dobry.

Tak sobie myśle, czy obserwacje z balkonu nie zakłóca nagrzana sciana buchająca ciepłem i rozmywająca najblizsze warstwy powietrza.

Nie mam jednoznaczych wynikow testow, ale siedze ostatnio nad tym tematem czy balkon to dobre miejsce na planety.

pozdrawiam
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

PostKrzysztof_P | 04 Cze 2019, 16:44

Cześć.

Na pewno balkon to nie najlepsze miejsce na Planety jeżeli nagrzewany jest w lecie cały czas.Owszem ściany potrzebują wtedy sporo czasu na zrównanie temperatury z otoczeniem , ale jak mamy np. balkon na południowy wschód i Słońce po południu się nam chowa to do nocy spokojnie ściany ostygną i można oglądać.Gorzej chyba w zimie , budynek ma dodatnią temp. względem otoczenia i tu chyba bardziej daje to w kość w tej właśnie porze roku bez względu na kierunek orientacji budynku.To samo można powiedzieć np. o tarasie mając takowy , musi się wychłodzić inaczej obraz jak przez ognisko w gorący dzień.Jak bywają takie dni to znoszę sprzęt na działkę koło domu i jest wtedy wszystko OK.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 05 Cze 2019, 00:09

Cześć.

Plama z tarczy schodzi , Piękny widoczek w Refraktorze 6" APM , sporo detalu pomiędzy pasami , niby nie najlepszy Seeing a widać tak wiele słabego i subtelnego detalu przy 120X z TV Delos 10mm.Dzisiaj Tranzyty , czekam , jest sens.Oglądamy z Kolegą Zbyszkiem ZP53 , widoki Piękne , pomimo tego że nie najlepszy Seeing.Daliśmy teraz okular Delos 8mm 150X , Seeng się poprawił , widać pomiędzy pasami poprzyklejane białe owale i kształty chmur z obrysami.Jest Klasa , szkoda że Jowisz tak nisko i ten Seeing.Pentax XW 7mm , około 171X i nadal wytrzymuje przy tym Seeingu , prawie po samym równiku biegnie cieniutki biały pas , obrazy Klasa.Widać ciemniejszą czapeczkę w pociemnieniu Jowisza i dwa cienkie białe paski.Cień Ganimedesa już na tarczy , wpierw nadgryzał Planetę , piękny okrągły ostry czarny cień , potem Tranzyt samego Księżyca.Widać doskonale maleńkie tarczki Księżyców i Ganimedes ewidentnie największy ze wszystkich. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 05 Cze 2019, 02:57

Cześć.

Tranzyt Ganimedesa zaliczony , widać było zarówno okrągły czarny cień jak i kulkę na tle tarczy Planety samego Księżyca Ganimedesa.Ewidentna kulka nie tarcza , widoczek bardzo ładny pomimo tego iż Jowisz się obniżył i trochę pogorszyły się przez to warunki Seengowe.Ładniejszą i większą kulę Ganimedesa na tle pociemnienia biegunowego Jowisza widziałem tylko w zeszłym roku w Maku Intesa 8" , F10 , ale były wtedy warunki lepsze Seengowe i Jowisz przede wszystkim był też wyżej.Powiększenie było wtedy około 210X a dzisiaj oglądaliśmy tranzyt przy około 171X.
Oglądanko zaliczone na duży plus.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 05 Cze 2019, 09:03

Mam balkon cały dzień nagrzewany jednak z tego balkonu w tamtym roku oglądałem życiowego Jowisza z masą cienkich pasów jak i jasnymi owalami w pociemnieniu biegunowym... i to z maka 150, który z reguły potrzebuje sporo czasu do chłodzenia :)

Ostatnio staram się wyciągnąć z Jowisza trochę detalu i nie przychodzi to łatwo. Całkiem niedawno był wręcz idealny seeing, warunki raz na rok i co? GSO 10" postawione obok TS 102 wygrało tylko nieznacznie, kolor WCP był cholernie mocny jak i ciemne kłaki wystające z pasów równikowych były intensywnie ciemne, również pociemnienie biegunowe wypadło lepiej w GSO, było kolorowe, widoczne od niechcenia. TS 102 pokazywał podobny detal jednak bez tej intensywności i koloru co duże Lustro. Resztę nocy spędziłem z GSO zostawiając TS na pastwę wilgoci, wiedziałem co mi pokaże więcej tego dnia.

Zmierzam do tego, że pomimo niesamowicie ostrego seeingu, gdzie jeszcze nigdy w życiu z żadnego Newtona nie widziałem tak ostrych gwiazd i tak ostrych detali obiektów DS, gdzie na każdym obiekcie zbierałem szczękę z podłogi i mruczałem sam do siebie jak obłąkany to na planetach nie było spektakularnej różnicy. Niestety czułem, że to gruba warstwa atmosfery Ziemi ogranicza widok, to już nawet nie seeing, tylko kilometry powietrza przez które musi się przedrzeć światło z nisko położonego Jowisza.

Nawet miałem ochotę już sprzedać TS widząc jakie gwiazdy zaserwował mi GSO, to była poezja, normalnie szpileczki z minimalnymi spajkami od jaśniejszych gwiazd, które dodatkowo dodawały smaku widokowi.
Jednak przyszedł czas refleksji, zacząłem korzystać praktycznie tylko z GSO, no i zaczęło się :) niby meteoblue pokazuje seeing 5/5, czyste niebo a to już nie to, detal jakiś mdły, DSy nie poddają się jak wtedy.

Po kilku wieczorach z GSO postanowiłem, że tym razem odpalę sobie TS na balkonie i to bym strzał w dziesiątkę. Może nie było super stabilnie, może detal nie zwalał z nóg ale to był solidny widok, taki jakiego można się spodziewać z 4" soczewki. Gdy powietrze się poprawiało wychodził całkiem fajny detal, krawędź planety odcięta od nieba i przyjemnie jasna, nie przepalona jak w dużym Niutonie. Jednak warto mieć parę sprzętów, żeby móc dopasować się do warunków panujących w Polsce.
lolak89
 

PostKrzysztof_P | 05 Cze 2019, 10:17

Zgadza się , warto mieć parę sprzętów , Refraktory i dobre Maki jednak będą najlepsze ze względu na kontrast subtelnego ledwo widocznego detalu , który w Newtonie jest trudno zobaczyć.Miałem życiowego Jowisza w Lustrze 360mm , takiego że nie ma tu takich fotek na Forum , trzy wieczory z rzędu po zachodzie Słońca , parę lat temu.Ale na większość nocek , mniejsze Aperturowo sprzęty wypadają lepiej , choć dobry Newton Optycznie też potrafi powalić.Jednak kolory i naturalność , przestrzenność oraz kontrast są widocznie lepsze w dobrym Maku i Refraktorze , bez dwóch zdań.Obrazy Planet w tych sprzętach są Piękne a w Newtonie i SCT Bardzo Ładne , tak bym to ujął. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postokroj | 05 Cze 2019, 19:35

Mam od niedawna GSO 12".Bez kszty wiary wyselowałem w Jowisza w 2 tyg temu.Był w chmyrach taki ztłamszony -detalu szok życiowy i żadnej abery.Ostatniej soboty mieliśmy u mnie mały zlocik .Jowisz w GSO 12" pobił resztę teleslopów Ed 100 i 120 i voxen 80/1200.A Saturn w 216x Pentax 7mm to był rewelka.I pomyśleć że tak nisko to 12 cz 16" pokazuje szlam .Co znaczy dobre 12" lustro zrozumiałem po 30 latach.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

PostKrzysztof_P | 05 Cze 2019, 20:33

Wszystko zależy co mamy na myśli , trzeba porównywać takie same Apertury różnych Instrumentów.Gdyby porównać widoki z 30cm dobrego Maka czy Refraktora to wtedy można coś więcej powiedzieć o różnej jakości i walorach dawanych obrazów 30cm Apertury: Newtona , Maka i Refraktora. :D :idea:

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postokroj | 05 Cze 2019, 20:49

Było jak było to co mnie zdziwiło to klasa obrazu Jowisza tak nisko położonego.Masa detalu co jestem za ładnym bajkowym klimatrycznym Jowiszem.Myślę że mam super udane lustro.No i patrzyłem Ethosem 13mm coś 115x i Pentaxem xl 7mm coś około 216x.A te okulary generują obrazy żyleta.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

PostKrzysztof_P | 05 Cze 2019, 23:49

Krzysztof , dobry czy przyzwoity Teleskop Newtona też ładnie pokazuje Planety dlaczego nie.To normalna sprawa , ale w dokładnej analizie generowanego obrazu w porównaniu z Refraktorem czy dobrym Makiem wypadnie jednak słabiej , oczywiście przy tej samej Aperturze wszystkich instrumentów.Ja też posiadałem swego czasu bardzo dobre optycznie duże Newtony: 10", 12" , 14" i pokazywały ładnie Planety , ale jak pomyślę że byłby to dobry Mak czy Refraktor o tej Aperturze to aż Strach Się Bać. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 07 Cze 2019, 03:03

Cześć.

Dzisiaj Jowisz i Saturn zaliczone.Trafiłem nawet nie wiedziałem że na tarczy Jowisza będzie WCP. Akurat była na środku , użyty sprzęt to Mak Intesa De Lux 8" , F10.Warunki gorsze niż ostatnio jak oglądałem Refraktorem APM 6". Przez Jowisza płynęła cały czas powoli "rzeka", Apertura Maka 8" też większa co na pewno przekłada się na dobre widzenie przy takim Seeingu. Ale obrazy przy około 120X z TV Naglerem T4 17mm i przy około 150X z okularem TV Delos 14mm do przyjęcia.No i Mak wypada znakomicie , piękne widoczki z masą detalu , bardzo dobrym kontrastem , ostrością i kolorkami.Wcale nie widzę specjalnej różnicy przy tych powerach 120X i 150X i Mak sprawdza się też znakomicie.Refraktor APM 6" daje , takie mam wrażenie , ciut bielszy obraz samych jasnych stref Jowisza , ale detalu wydaje mi się więcej widać w Maku niż w Refraktorze 6" APM.To jeszcze dokładnie będziemy sprawdzać w Obserwatorium jak obydwa instrumenty zawisną obok siebie.
Potem Saturn też ładniutki z Cassinim i schowałem sprzęt.
Oglądanko zaliczone na plus , pomimo takich sobie warunków Seeingowych.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 08 Cze 2019, 01:56

Cześć.

Jestem po oglądaniu Jowisza , dzisiaj zbladłem , około godz.1.20 zrobiły się tak dobre warunki pomimo niskiego położenia że zaliczyłem opad szcz...Jest Tranzyt Księżyca , nawet nie wiem którego? Chyba Europy jak się nie mylę.Widać jasną kulkę Księżyca i przed nią samą czarniutką tarczkę cienia , kuleczka Księżyca świeci na tle ciemniejszego pociemnienia biegunowego Jowisza , piękny niesamowity widok , jak sobie powoli suną w duecie na tle tarczy Planety. W strefie równikowej widać pojedyncze chmury przyklejone do jednego z pasów wraz z ich obrysami i kolorystyką odcieniami kolorów , jest cała masa małych ciemniejszych i jaśniejszych chmur i owali na tle pasów i stref , nie idzie tego policzyć , ciemne pasy podzielone białymi cieniutkimi pasami , ciemniejsza czapeczka na biegunie odznacza się na pierwszy rzut oka.Widać różnicę w jasności stref pociemnień biegunowych i cała masa drobnego nie do zliczenia detalu.Oglądałem Makiem Intesa 8" i okularami ORTO 12,5mm-około 170X oraz 9mm-około 230X. Jeden z piękniejszych obrazów Jowisza jakie do tej pory oglądałem.Mak 8" jest niesamowitym Teleskopem do Planet , zostaje ze mną , myślę jeszcze bardzo długo.Chyba że wymienię go na APO co najmniej 165mm-180mm , 7".

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDariusz.p | 08 Cze 2019, 09:20

Hej:)
Dawno dość mnie tu nie było ale rzeczywiście Jowisz był wczoraj rewelacyjny. Co prawda ja w innym regionie bo zachodniopomorskim ale też naprawdę warunki super. Bynajmniej w tym roku takiego jeszcze nie widziałem. Oglądałem z achro 120/600 i mimo że to niby teleskop nie do planet to detal i kontrast był rewelacyjny przy 135x (q-barlow 2,25+BCO 10) a aberacji praktycznie nie było zupełnie widać.
Pozdrawiam
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

Postkurp | 08 Cze 2019, 09:45

Witam. Wczoraj około 21.30 odpaliłem "zabawkowego" ED-ka SW i skierowałem go na Księżyc. Pięknie się prezentował z okularem Vixen NPL 15mm. Atmosferą targało ale widok był całkiem dobry. Po godzinie zerknąłem na Jowisza. O dziwo wcale dobrze było go widać. Z ciekawości użyłem trzech okularów Vixen NPL 15mm, ES 11mm i Vixen Ortho 9mm. Najlepiej radę dawały Vixeny a zwłaszcza orciak 9mm, który momentami prezentował naprawdę niezłe widoki. Widziałem około 6/7 pasów na powierzchni olbrzyma i dobrze prezentujące się pociemnienia biegunowe ( oczywiście chwilami przy w miarę stabilnej atmosferze ). Obserwacje prowadziłem ubrany w kompletne ubranie robocze, rękawice spawalnicze i ręcznik zarzucony na głowę ( tysiące komarów ).
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 08 Cze 2019, 16:03

Cześć.

Krzysztof 100ED to już nie taka "zabawka" , pięknie pokazuje Planety , tylko tyle że detalu odpowiednio do Apertury mniej.
Widać wczoraj były znakomite warunki Seengowe na sporym obszarze.Jowisz niby tak nisko a jednak chwilami powalał.Dawno nie miałem takich warunków i obrazów w żadnym sprzęcie. Seeng to podstawa , potem jakość użytego sprzętu. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 11 Cze 2019, 00:09

Cześć.

Dzisiaj Seeng porażka , wszystko pływa przy 150X na Jowiszu , Mak 8" i TV Delos 14mm.Detal się zlewa z otoczeniem , szkoda , pogoda w Krakowie Piękna.

Teraz o godz. 2.05 oglądamy z Kolegą Zbyszkiem ZP53 Saturna , Seengowo niewiele lepiej i nadal 150X z TV Delos 14mm , Cassini widoczny , ale przez Saturna "płynie rzeka". Jest Tytan i wypatrzyliśmy słabiutki Księżyc Saturna chwilami świecący jak "Iskiereczka".

Godzina 2.25 , poprawiło się trochę Seengowo , okular TV Nagler T4 12mm-około 175X , oprócz Tytana widać jeszcze trzy jak "Iskiereczki" świecące Księżyce Saturna.

Godzina 2.40 , Seengowo lepiej , okular TV Delos 10mm-około 210X , Cassini prawie po obwodzie , Saturn chwilami ostry jak brzytwa , piękny kolor globu i pociemnienia biegunowego Planety , więcej już dzisiaj raczej się nie uzyska na detalu.Saturn przestrzenny , jest wrażenie kulistości Planety. Aby było widać wyodrębnione pasy , trzeba bardzo dobrych warunków jakie miałem parokrotnie w zeszłym roku.

Pozwoliłem sobie zmienić tytuł tematu , gdyż w sumie Saturn góruje w stosunkowo niedługim czasie po Jowiszu i można pisać spostrzeżenia z oglądania obydwu Planet.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 15 Cze 2019, 02:00

Cześć.

Dzisiaj Jowisz na tapecie w nowym moim nabytku , Refraktor APO , WO APO 98 FLT Tryplet FPL53 ASTREYA 98/618mm F-6,3 na EQ3-2.
Seeng kiepskawy , ale to mniejsza Aperturka 98mm prawie 100mm i mało czuła na warunki Seengowe , widać było dość sporo jak na tą Aperturę.Kontrast , kolorki i ostrość obrazu bardzo dobre.TV Delos 6mm-103X , Pentax XW 5mm-123,6X i TV DE LITE 4mm 154,5X.Przez Jowisza płynie "rzeka" ale sporo widać w strefie równikowej pomiędzy głównymi pasami , pociemnienie biegunowe też przecięte białym paskiem.Ładny widoczek , tylko trochą zakłócony przez Seeing.Na Saturna dzisiaj już nie czekałem.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 58 gości

AstroChat

Wejdź na chat