Ekstremalnie małe źrenice podczas obserwacji.

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostKrzysztof_P | 20 Paź 2019, 19:59

Oj tam. :D Nic tam 100ED nie wygra , może ładniejszą jakością obrazu , po prostu brak Ci praktyki , nie uwzględniam tu jednorazowego porównania tylko multum takich porównań i doświadczenia ze sprzętami.Newton 8"-10" w 8 przypadkach na 10 ze względu na Seeng pokaże zawsze więcej na Jowiszu przy Pow nawet około 100X-150X w stosunku do 80ED i 100ED.Szkoda mi tylko że zapadliście na jakąś zarazę D-80mm czy mniej i tyle.To że detalu widać znacznie więcej od razu rzuca się w oczy na Księżycu jak postawimy obok stosunkowo malutki Refraktor D-80mm.Po prostu D-80mm to zabawka która cieszy ładnym obrazem i tyle.Jak jest kiepski Seeing to i nawet widać że 100ED pokazuje mniej , choć jest stanowczo mniej czuły od np.Lustra 8" na Seeing. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 20 Paź 2019, 20:19

Wiesz... gdybym tego wszystkiego nie widział na własne oczy, gdybym nie czytał relacji innych, to może bym Ci uwierzył... :D

Jeszcze raz:
W 100ED było widać 3 kraterki, w 380mm Newtonie ledowo 2 kraterki. To nie moje obserwacje, tylko z Astronocy.
Jak sie do tego ustosunkujesz? Mieli za mało praktyki i dlatego w 380mm widzieli tylko dwa kraterki?


Jeszcze raz wkleję
"Tuż obok stał Taurus 380 na platformie równikowej.
Przy pomocy 100ED udało mi się zaobserwować 3 kraterki wewnątrz krateru Plato (przy użyciu lantana LVW 3,5mm). Ci którzy próbowali ich szukać wiedzą jak wymagający jest to test dla 10cm teleskopu.
W tym czasie Taurus pokazał jeden z tych kraterów i drugi chwilami (seeing nie pomagał dużemu lustru)."

http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=21

Jesli przeoczysz ten wpis, to za chwile jesszcze raz wkleję :mrgreen:
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 20 Paź 2019, 20:43

Ale ja się z tym zgadzam , w tak dużym lustrze D-380mm oczywiście że stabilność będzie dużo gorsza co zakłóci obraz i 100ED pokaże lepiej te Kraterki.Na tak duże lustro D-380mm mamy u nas w kraju raptem parę razy do roku aby rozwinęło skrzydła.Ale jak rozwinie to klękajcie narody jak optyka Teleskopu jest przynajmniej dobra. Natomiast Lustro 8"-10" dobrej jakości też je spokojnie pokaże i nawet tych Kraterków więcej , gdyż jest dużo mniej czułe od Lustra D-380mm na warunki Seeingowe.Ponadto to powinien być Newton z dobrą optyką taki 8"-10" a nie ten seryjny fajans z chin który ma wypadkową dokładność całego układu na poziomie 1/3-1/4L. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 20 Paź 2019, 20:49, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 20 Paź 2019, 20:49

Krzysztof_P napisał(a):Ale ja się z tym zgadzam , w tak dużym lustrze D-380mm oczywiście że stabilność będzie dużo gorsza co zakłóci obraz i 100ED pokaże lepiej te Kraterki. Natomiast Lustro 8"-10" dobrej jakości też je spokojnie pokaże i nawet tych Kraterków więcej , gdyż jest dużo mniej czułe od Lustra D-380mm na warunki Seeingowe.Ponadto to powinien być Newton z dobrą optyką taki 8"-10" a nie ten seryjny fajans z chin który ma wypadkową dokładność całego układu na poziomie 1/3-1/4L. :wink:


No dobra...
Ile kto widział tych kraterków w danej aperturze (kiedykolwiek i pod jaką postacią - obwarzanka czy plamki)?
Pomińmy na razie nas obu...
Image
https://www.cloudynights.com/topic/3484 ... raterlets/

PS
Zdjęcia oczywiscie pomijamy, bo to zupełnie inna bajka... tylko wizual!
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 20 Paź 2019, 21:05

Ja sobie to sprawdzę przy okazji widoczności Krateru Plato ile widzę dokładnie w moim Maku Intesa 8" , F10 wersja optyki DE-LUX przy powiedzmy dobrym Seeingu i przy okazji tu napiszę.Już nie pamiętam dokładnie i nie będę strzelał , jak tylko potwierdzę na 100% to zrobię wpis.Mam też APO WO D-98mm , kolimacja i optycznie Wzorowy na porządnym Rosyjskim obiektywie i sobie porównam.Wiem że na Jowiszu zawsze jest przepaść w ilości detalu w pasach i samej strefie równikowej , ale porównam to też na Kraterze Plato.Obydwa sprzęty to najwyższa półka , więc porównanie będzie moim zdaniem bardzo miarodajne i prawdziwe.Użyję w tym celu szkiełek ORTO Rasowych też nie jakichś podrób Orto typu BCO , aby wydobyć maksymalnie co się da. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 20 Paź 2019, 21:32, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 20 Paź 2019, 21:18

Krzysztof_P napisał(a):Ja sobie to sprawdzę przy okazji widoczności Krateru Plato ile widzę dokładnie w moim Maku Intesa 8" , F10 przy powiedzmy dobrym Seeingu i przy okazji tu napiszę.Już nie pamiętam dokładnie i nie będę strzelał , jak tylko potwierdzę na 100% to zrobię wpis. :wink:


Najlepiej to sprawdzic kilka razy - wiadomo seeing, przejrzystośc powietrza, faza Ksiezyca. W każdym razie apel do wszystkich o monitorowanie tego kratera.
Dobrze by było tez notować powiększenie (źrenicę wyjsciową) łatwo wtedy będzie tez ustalić które powery sa jeszcze uzyteczne a które juz nie.
Uprzedzam tych co nie widzieli, ze naprawde trudno dojrzec te kraterki i trzeba nieco posiedzieć wpatrując się z zapartym tchem na tą płaszczyzna Platona. Najłatwiej oczywiście zobaczyć te A, B, CD, W.

Niektóre kraterki będą widoczne jako obwarzanki (z dziurką lub czarnobiałe zlepieńce), inne jako jasne punkty, jeszcze inne będą sie pojawiac chwilami,a jeszcze innych nie bedziemy pewni czy sa widoczne czy nie. Piszę o tym, aby nie rezygnować z obserwacji po kilku chwilach, aby dobrze się przypatrzec.

PS
Jak ktoś się znajdzie, kto widział te kraterki i może je opisać, to założymy nowy temat. Wiąże się to nieco ze źrenicami wyjściowymi, ale to jednak trochę co innego.
Ja te kraterki widziałem w kilku aperturach (najbardziej obcykanego mam Vixena 80/1200 - wbrew pozorom tez coś w nim widać). Nie chciałbym jednak juz teraz zakładać nowego tematu, bo głupio, jak byłby tam tylko mój wpis i Krzysztofa :wink: Tez sobie jeszcze popatrzę na nie - oby tylko warunki dopisały.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 20 Paź 2019, 21:43

No tak , może ktoś podzieli się z nami takim info i napisze , jest tylu użytkowników na Forum a raptem 1% w ogóle może z nich pisze. :( :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postbolid25 | 20 Paź 2019, 21:48

Krzysztof_P napisał(a):No tak , może ktoś podzieli się z nami takim info i napisze , jest tylu użytkowników na Forum a raptem 1% w ogóle może z nich pisze. :( :wink:

A to akurat mnie nie dziwi ze ludzie nie chcą pisać
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostKrzysztof_P | 20 Paź 2019, 21:51

Cześć Krzysztof.

No właśnie warto też by było może poruszyć ten temat , dlaczego tak mało użytkowników w takich tematach w ogóle cokolwiek pisze? Przeważnie wszyscy wołają o pomoc jak coś się podzieje ze sprzętem , albo jak dobierać akcesoria.A potem w takich jak ten temat co tam na Księżycu udało się komuś zobaczyć to Cisza.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDariusz.p | 20 Paź 2019, 21:52

Ja osobiście polowałem na te kraterki od czasu zakupu 80ED i niestety nie mam do nich szczęścia. Zawsze w okresie kiedy Plato jest dobrze widoczny to rąbie mi się pogoda. Jedynie powiem ze na mocno oświetlonym obszarze, czyli kiedy Plato był daleko od terminatora widziałem dwa ale to jako kropki. Zresztą było to widać bardzo podobnie w obu moich refraktorach. Jeden bardziej wyraźny widoczny cały czas drugi bardziej na skraju percepcji
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostDominik Woś | 20 Paź 2019, 21:59

bolid25 napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):No tak , może ktoś podzieli się z nami takim info i napisze , jest tylu użytkowników na Forum a raptem 1% w ogóle może z nich pisze. :( :wink:

A to akurat mnie nie dziwi ze ludzie nie chcą pisać


No, żeby testować źrenicę na tych kraterkach na Księżycu to bym się raczej nie skusił. :lol: Poza tym, duże apertury raczej służą do czego innego niż małe refraktorki. Jak patrzylismy w RPA na niski Księżyc w fazie poniżej 25% z powiększeniem 180x Newtonem 12" to oko prawie bolało i przez kilka minut nie dało się nim obserwować. :wink: I źrenica nie była tutaj ograniczona optyką tylko seeingiem. :wink:

Poza tym znam niewielu posiadaczy dużej optyki, którzy chcą obserwować Księżyc lub planety, raczej skupiają się na słabszych DS-ach. :wink:

A potwierdzanie, że coś się da to już mi przeszło. :wink:

Widzę, że trzeba będzie posprzątać ten wątek, wydzielając część tematów dotyczących stricte porównania małych i dużych apertur.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postastrofan | 20 Paź 2019, 22:05

Witam. Jak tylko jest odpowiednia faza Księżyca to zawsze spoglądam na Plato. W moim apo jak i maku poziom detalu jest porównywalny z lekkim wzrostem jasnosci obserwowanego obiektu dla maksutova. Jakiś czas temu walczyłem z kraterkami przy nienajgorszym seeingu powiedzmy 4/6.
A i B widoczne definitywnie jako kratery a nie pojaśnienia. C i D czasowo pokazywały swoje oblicze jako kratery by po chwili przedstawiać się jako plamki a czasem nawet się dotykały mrugając przy drganiach atmosfery. G tylko jako delikatne pojaśnienie i nigdy w formie krateru. W to kwestia gry światla. Tak samo z G. Tylko bardzo dobre warunki aby świecił światlem ciągłym.
Ogolnie nie mam na tyle doświadczenia i nie znam jeszcze na tyle mojego apo 120 aby stwierdzić co i jaki szczegół zobaczę w danych warunkach. Myślę że czasem godzinka różnicy może spowodować różnicę w oświetleniu iż dany szczegół ( na granicy zdolności rozdzielczej) zostanie zauważony lub nie. Tak wiec nie poddaję się i będę dalej walczył z Łysym. Też twierdzę że nie widziałem jeszcze nigdy takiego samego Księżyca i ten obiekt nigdy mi się nie znudzi. :wink:
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostDariusz.p | 20 Paź 2019, 22:14

astrofan napisał(a):Witam. Jak tylko jest odpowiednia faza Księżyca to zawsze spoglądam na Plato. W moim apo jak i maku poziom detalu jest porównywalny z lekkim wzrostem jasnosci obserwowanego obiektu dla maksutova. Jakiś czas temu walczyłem z kraterkami przy nienajgorszym seeingu powiedzmy 4/6.
A i B widoczne definitywnie jako kratery a nie pojaśnienia. C i D czasowo pokazywały swoje oblicze jako kratery by po chwili przedstawiać się jako plamki a czasem nawet się dotykały mrugając przy drganiach atmosfery. G tylko jako delikatne pojaśnienie i nigdy w formie krateru. W to kwestia gry światla. Tak samo z G. Tylko bardzo dobre warunki aby świecił światlem ciągłym.
Ogolnie nie mam na tyle doświadczenia i nie znam jeszcze na tyle mojego apo 120 aby stwierdzić co i jaki szczegół zobaczę w danych warunkach. Myślę że czasem godzinka różnicy może spowodować różnicę w oświetleniu iż dany szczegół ( na granicy zdolności rozdzielczej) zostanie zauważony lub nie. Tak wiec nie poddaję się i będę dalej walczył z Łysym. Też twierdzę że nie widziałem jeszcze nigdy takiego samego Księżyca i ten obiekt nigdy mi się nie znudzi. :wink:

A Swoim byłym ED-kiem też próbowałeś?? :D
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

Postastrofan | 20 Paź 2019, 22:42

Wspominam go b.dobrze z mega ostrym obrazkiem do średnich powiększeń. Przy 60x widok Księżyca nirezapomniany. Mi służył do krajobrazu jak i szerokich pól na niebie z 2" okularem. Nie miałem wiele obserwacji stricte planetarnych tym edkiem gdyż do tego celu mialem co innego ale jestem pod wrażeniem tego malucha. Zdecydowanie najlepszy obecnie dostępny teleskop do 80mm w relacji jakość/cena.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostDariusz.p | 20 Paź 2019, 22:47

Dzięki :wink:
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

Postjerzej | 20 Paź 2019, 23:49

JSC i Okroj mąją plan.
Chcą doprowadzić do rozpaczy i w konsekwencji sprzedaży dużych tub przez ich właścicieli, nadpodaży, spadku cen, wykupią je i sprzedadzą z zyskiem :). Ceny małych achro pójdą w górę i znowu zarobią.
Tak to widzę.
Autor tematu też ma w tym interes a niby bezstronny. Ngc7027 gra głupią ze niby planetarka jak każda, wiecie w końcu niby mgławica.
Jak dotąd szło dobrze ale pojawił się problem inspektor Krzysztof..

Miłego poniedziałku dla wszystkich!
Tv76
Nikon 8x32 SE.
Vixen SG 2.1x42
 
Posty: 201
Rejestracja: 23 Mar 2015, 21:59
Miejscowość: Warszawa

 

Postekolog | 21 Paź 2019, 00:49

80 mm refraktor ma zdolność rozdzielczą 1.75 sekundy (prawie 2 ... im więcej tym gorzej) i wynika to z zaburzania się fali światła na krawędzi wlotu do teleskopu więc seeing dobry nie pomoże (fizyka).

Krater zaznaczony na zielono ma 2 km czyli 1 sekundę kątową bo arcustangens(2/384000) [w radianach] * 57 * 60 * 60 = 1.0 [sek.]

no to z czym do ludzi? :)

Za drobny ten krater.

Siema
p.s.
Ale apochromat 80 mm OK tylko z pełną świadomością że Newton czasem (super-seeing) powali nas na kolana a tu takie ładne małe widoczki.

Newton daje nam po prostu więcej obiektów w rozsądnym rozmiarze, a apochromacik mało ale ładne.

Piotrek Guzik głupi nie jest a targa 13-cali ... czemu?
Załączniki
Ekstremalnie małe źrenice podczas obserwacji.: aaaaaaaaaaaaa.jpg
Ekstremalnie małe źrenice podczas obserwacji.: plaaaaaaaaaaa.jpg
Ostatnio edytowany przez ekolog, 21 Paź 2019, 01:48, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostKrzysztof_P | 21 Paź 2019, 01:16

Witajcie.

Odnośnie stosowania większych np.Newtonów do oglądania Planet i Księżyca to przy mniejszych pow. dobrze jest zastosować np.jakiś delikatny filtr szary itp. na Księżycu.Fakt jest faktem że duże Newtony jak mamy wyśmienite warunki i dobry optycznie Teleskop to na Planetach potrafią pokazać naprawdę taki detal że aż trudno uwierzyć.Teraz pomyślcie jak np. byłby to Refraktor 12" czy Dobry Mak 12" , tu to ja bym chyba "oszalał" z wrażenia , gdyż Refraktor i za nim Mak dają obrazy przestrzenne z lepszym kontrastem i pięknymi kolorami detalu Planet jak i kolorami gwiazd na czarnym tle nieba.Ale są to instrumenty nieosiągalne dla nas przeciętnych śmiertelników.Kupić taki Refraktor w cenie np. mieszkania.Z mojej praktyki Newtony 8"-10" częściej wykorzystamy również do oglądania detalu Planet i Księżyca w naszych warunkach niż Newtony 12"-14". Te ostatnie sprawdzą się parę razy do roku , ale pokażą nam naprawdę widok z masą detalu. Te 8"-10" Newtony też już nie będą idealne na każde warunki , ale za ich pomocą zobaczymy też więcej o ile optyka jest dobra i przynajmniej dobry Seeing , jak i wykorzystamy je do celów Planetarno-Księżycowych częściej w roku.Jak Seeing jest kiepski to nawet w 100ED-120ED widać wyrażnie mniej niż przy idealnych warunkach , wiem praktykowałem.Refraktory dużo nadrabiają świetnym kontrastem i oddaniem naturalności Planet i Księżyca , kolorystyka , przestrzenność , kontrast obrazu w stosunku do Newtonów.To tak naprawdę chyba najbardziej nam się w nich podoba.Porównując sobie kiedyś Newtona DE LUX Firmy ORION UK 10" z 10" Newtonem SW widać było różnice na plus pod względem lepszego kontrastu na korzyść Newtona UK i jasności obrazu , to zasługa warstw Hilux z lepszym wsp. odbicia co przekłada się przy dwóch lustrach już widocznie w obrazie , tak samo obrazy były lepsze do większych powiększeń i ostrzejszy mniejszy słaby detal.Do Planet i Księżyca taki Newton 8"-10" to też bardzo dobry sprzęt , ale dobrze aby miał porządne warstwy pod względem wsp. odbicia i dokładnie wykonane obydwa lustra , najlepiej też powiedzmy jakieś F6-F7 i jeszcze mniej aby przeszkoda centralna była stosunkowo mała to też nas zachwycą.Firma MEADE kiedyś produkowała takiego Newtona 10" , F6 , natrafiłem na opisy i ludzie zachwalali go właśnie na Planetach , że też bardzo dobry sprzęt.Pamiętam parę lat temu jak posiadałem MEADE SCT 10"LX200 EMC i Seeing był znakomity to przy Pow. około 450X z ORTO BGO 6mm myślałem że nie wytrzymam.Oglądałem wnętrza Kraterów z takim Detalem że pamiętam to do dziś , jakość obrazu była słabsza niż z obecnego Maka i w obecnym Maku nie miałem jeszcze takich warunków i czasu czy okazji aby wykorzystać jego potencjał na Księżycu.A Jowisz z Newtona D-360mm parę dni z rzędu po zachodzie Słońca pokazał tyle na Jowiszu w samych pasach że też trudne to jest do opisania i uwierzenia.Swoją byłą Syntą 12" Flex z optyką poprawianą dla podniesienia dokładności dzieliłem pociemnienie Saturna na pasy.Miałem kilkanaście Refraktorów ED i APO , od 80mm-127mm miło je wspominam pod względem kontrastu , przestrzenności Planet i kolorku Detalu Planet.Natomiast szczerze to nie było w nich nigdy tyle detalu co mam teraz w Maku 8" Intesa.Pod względem ilości Detalu to najlepiej wspominam właśnie duże Newtony 12"-i D-360mm , no na Maka czy Refraktor co najmniej 10"-12" aktualnie mnie nie stać a kupił bym od razu.Refraktory Taka też są Ekstra , Tak 102mm , 120mm , 128mm , ale z detalem też szału nie ma , dużo więcej widziałem go w obecnym Maku 8" Intesa. Tak samo w SCT 10" i Newtonie 10" , jakość tego obrazu na pewno nie dorasta jakości obrazu mniejszego ED czy APO Refraktora , ale zdecydowanie więcej widać w tych aperturach bez dwóch zdań.Poprawiałem optycznie Newtony , SCT , Schmidta-Newtona 10" i zawsze efekt był widoczny na plus.Dlatego podkreślam , Dobra Optyka i Dobre Warstwy , z Chińczyka można stworzyć Japończyka.W mniejszym Refraktorze zobaczymy mniej a w ładniejszym wykonaniu.W większym Newtonie więcej ale z jakością słabszą i słabszymi walorami obrazu.Dlatego poszedłem w Maki Intesa , gdyż mam to wszystko po środku , lepiej niż w Newtonie i SCT a trochę słabiej niż w większym APO.Oczywiście pod względem wszystkich walorów obrazu.Dla mnie osobiście idealny byłby Mak 10" i zdania nie zmienię , biorąc pod uwagę wszystkie plusy i minusy obrazu jak i samą mobilność , wagę i gabaryty sprzętu.Gdybym nie posiadał obecnego Maka to do Planet wybrał bym Newtona 8"-10" z F6 i mniej np F8.Lub Cassegraina F15-F20.Zapewne bym zbudował , no ale posiadam tego Maka i liczę na to że kiedyś kupię Maka Intesa 10". Ot chyba już tyle choć bym pisał i pisał.Nie wiem czy te wasze rozważania teoretyczne są tak do końca prawdą , dla mnie liczy się praktyka , to co zobaczyłem , czym i jak.Zapomniałem o obecnym ED-APO 152/1200mm , F8 APM , jest dobry ma trochę lepszy kontrast na Planetach od Maka 8" , ale widać w nim też detalu mniej na Jowiszu niż w Maku Intesa 8". Chciałbym jeszcze skosztować Takahashi APO FS 6" , tu na Bank będzie jeszcze lepiej od Refraktora APM na Planetach i Księżycu , wiem to po oglądaniu mniejszymi braciszkami Takahashi.Są jeszcze Maki-Newtony Intesa im jeszcze mniej brakuje do APO niż Makowi Casegrainowi Intesa w systemie Rutten-Maksutov , dlatego iż mają jeszcze mniejszą przeszkodę centralną , nie 30,5% jaką mam w obecnym Maku Intesa 8" , F10 , tylko mają około 20% a to wbrew pozorom ma istotny wpływ na generowane obrazy wszystkich obiektów nieba , Planet na pewno , kontrast jest widocznie lepszy , porównywałem Maki Intesa , MK 180mm , F10 z MN 180mm , F6 , nie posiadają też dyfrakcji od mocowania LW jak w Newtonie , co też skutecznie psuje nam generowane obrazy przez dany instrument.Obrazy Gwiazd i ich kolory w tych teleskopach czasem trudno odróżnić od Dobrego APO czy ED , na pewno w małych i do średnich powiększeń , kiedy nie wchodzi nam powoli Dyfrakcja w same obrazy Gwiazd , wynikająca z zastosowania odpowiednio większych powiększeń a czarne tło nieba jest też Ekstra czarne niemalże Refraktorowe.Na dzisiaj to może tyle i zmykam spać. Powodzonka dla Wszystkich i Wspaniałych widoków nocnego nieba.Wszystko przed nami i przede mną cały czas poznajemy jakiś nowy sprzęt.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdark | 21 Paź 2019, 06:39

ekolog napisał(a):80 mm refraktor ma zdolność rozdzielczą 1.75 sekundy (prawie 2 ... im więcej tym gorzej) i wynika to z zaburzania się fali światła na krawędzi wlotu do teleskopu więc seeing dobry nie pomoże (fizyka).

Krater zaznaczony na zielono ma 2 km czyli 1 sekundę kątową bo arcustangens(2/384000) [w radianach] * 57 * 60 * 60 = 1.0 [sek.]

no to z czym do ludzi? :)

Za drobny ten krater.

Siema
p.s.
Ale apochromat 80 mm OK tylko z pełną świadomością że Newton czasem (super-seeing) powali nas na kolana a tu takie ładne małe widoczki.

Newton daje nam po prostu więcej obiektów w rozsądnym rozmiarze, a apochromacik mało ale ładne.

Piotrek Guzik głupi nie jest a targa 13-cali ... czemu?

To nie do końca jest wina apertury. Wszak wystarczy zamienić detektor z oka na APSC lub FF a kraterki tak małe jak zaznaczony wyskoczą jak z procy. Pomijam możliwosci konkretnych matryc i ich wielkość w pikselach. Zdolność rozdzielcza obiektywu do wizuala jest ogranoczona możliwościami oka ludzkiego.
Darek.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostJSC | 21 Paź 2019, 08:19

ekolog napisał(a):80 mm refraktor ma zdolność rozdzielczą 1.75 sekundy (prawie 2 ... im więcej tym gorzej) i wynika to z zaburzania się fali światła na krawędzi wlotu do teleskopu więc seeing dobry nie pomoże (fizyka).

Krater zaznaczony na zielono ma 2 km czyli 1 sekundę kątową bo arcustangens(2/384000) [w radianach] * 57 * 60 * 60 = 1.0 [sek.]

no to z czym do ludzi? :)

Za drobny ten krater.

Siema


Tylko jednym zdaniem. Bo wiem w czym rzecz i wiem o co chodzi...
Gwiazdy jaką mają średnicę kątową?... A je przecież widzimy i to nawet gołym okiem :D
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postdark | 21 Paź 2019, 08:50

JSC napisał(a):
Tylko jednym zdaniem. Bo wiem w czym rzecz i wiem o co chodzi...
Gwiazdy jaką mają średnicę kątową?... A je przecież widzimy i to nawet gołym okiem :D

I tutaj poruszyłeś moim zdaniem dwie ciekawe kwestie.
Po pierwsze. Nasze oko to detektor. Jest jak matryca. Pomimo wielkiej rozdzielczości siatkówki 60Mpix ograniczone jest przez otwór w gałce ocznej zwany źrenicą.
Dlatego rozdzielczość jest ograniczona do 14". Poprzez zbieranie światła przy pomocy obiektywu zwiększamy ilość światła jaka padnie na siatkówkę. Im większe powiększenie i większa źrenica tym więcej do niej dostarczymy światła.
Druga to jasność obiektu który obserwujemy i jego odległość.
Mam wrażenie, że z obliczaniem tej rozdzielczości jest coś nie tak. Nie uwzględnia ona mocy światła jakie dociera do teleskopu czy też nieuzbrojonego oka. Możliwe, że małe kratery Księżyca da się zobaczyć przy pomocy małej apertury i to wyraźnie. Ale takiej samej wielkości słaba planeta może być wyraźna dopiero w dużej soczewce czy lustrze. Pomińmy naszą gałkę oczną i podmienmy też siatkówkę na cyfrową matrycę a w 80mm małe obiekty pojawia się w dużej ilości i będą wyraźne.
Dlatego przekreślić małych teleskopów nie można.
Co nie znaczy, że zawsze tak będzie.
"Darek"
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostMaciek_Cz | 21 Paź 2019, 09:35

jerzej napisał(a):JSC i Okroj mąją plan.
Chcą doprowadzić do rozpaczy i w konsekwencji sprzedaży dużych tub przez ich właścicieli, nadpodaży, spadku cen, wykupią je i sprzedadzą z zyskiem :). Ceny małych achro pójdą w górę i znowu zarobią.
Tak to widzę.
Autor tematu też ma w tym interes a niby bezstronny. Ngc7027 gra głupią ze niby planetarka jak każda, wiecie w końcu niby mgławica.
Jak dotąd szło dobrze ale pojawił się problem inspektor Krzysztof..

Miłego poniedziałku dla wszystkich!


Niezłe SF się robi :wink:

Tak po prawdzie już dawno chciałem znaleźć taki wątek u Nas na forum.
Ciągle na forach i stronach zagranicznych spotykałem się z takimi obserwacjami, a tutaj w Polsce cisza.
Zdobyłem nawet wspomniany podręcznik O'Meara, tam jest więcej przykładów niż ta nieszczęsna NGC 7027. Polecam każdemu.
Clou sprawy jest pokazanie co potrafią względnie małe wysokiej jakości refraktory, a nie przedstawianie ich jako coś lepszego i jedynego nad duże newtony.
Może po prostu kogoś takie obserwacje zainteresują i będą mu odpowiadały, a nie znalazł takich informacji na tym forum.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostJSC | 21 Paź 2019, 09:48

Dominik Woś napisał(a):
Widzę, że trzeba będzie posprzątać ten wątek, wydzielając część tematów dotyczących stricte porównania małych i dużych apertur.

Pozdrawiam,
Dominik


Jeśli jakis moderator byłby taki miły, to prosiłbym o wydzielenie nowego wątku o Kraterkach w Plato.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postekolog | 21 Paź 2019, 11:24

JSC napisał(a):
ekolog napisał(a):80 mm refraktor ma zdolność rozdzielczą 1.75 sekundy (prawie 2 ... im więcej tym gorzej) i wynika to z zaburzania się fali światła na krawędzi wlotu do teleskopu więc seeing dobry nie pomoże (fizyka).

Krater zaznaczony na zielono ma 2 km czyli 1 sekundę kątową bo arcustangens(2/384000) [w radianach] * 57 * 60 * 60 = 1.0 [sek.]

no to z czym do ludzi? :)

Za drobny ten krater.

Siema


Tylko jednym zdaniem. Bo wiem w czym rzecz i wiem o co chodzi...
Gwiazdy jaką mają średnicę kątową?... A je przecież widzimy i to nawet gołym okiem :D



Im mniejsza apertura tym większe prążki Airy'ego CZYLI GORZEJ DLA NAS!

Czarny krater o średnicy 2 km to brak prążka i punktu.

Nie zobaczysz ładnego okrągłego kraterka tylko bezkształtne punktowe lekkie pociemnienie - w praktyce jako jeden SPUCHNIĘTY pixel (mydło).

Czyli jest szansa zobaczenia śladu obiektu (mniejszego niż zdolność rozdzielcza apochromaciku kolegi JSC)
o innej jasności niż otoczenie ale będzie bardzo zdegenerowany. (patrz prawy obraz - czy to jest śliczny kraterek? - NIE). :mrgreen:

Z gwiazdą jest nieco inaczej bo nie ma "braku prążka" tylko mocne prążki dookoła jednego punktu (plus rozmycie seeingiem jak zawsze).

JSC przy świetnym seeingu w dużym Newtonie zobaczysz naprawdę kraterek a w Twoim apochromaciku najwyżej zamajaczy ci ciemniejszy punkt.

Zwróć uwagę, że mimo, że kraterek jest czarny Ty (w twoim maleństwie) nie masz szans na zobaczenie czegoś czarnego bo ci jego rejon rozjaśniają prążki z sąsiednich punktów gruntu.

Zrozumiałeś?

Siema
Załączniki
Ekstremalnie małe źrenice podczas obserwacji.: jsc.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostJSC | 21 Paź 2019, 12:30

W sumie dobrze kombinujesz, ale sama definicja rozdzielczości nijak się ma do pojedynczych punktów...

Rozdzielczość to jak sama nazwa wskazuje możliwość rozdzielenia. To rozdzielenie dotyczy dwóch jasnych punktów.

Zauważ jeszcze, ze słaba optyka ma znacznie bardziej widoczne pierścienie wokół punktu centralnego w Dysku Airego, więc nawet jak masz większą aperurę, co sie przekłada na mniejszy dysk Airego to te prażki rozlewaja się poza teoretyczną średnicę dysku (w słabej optyce). Teoretyczna srednica Dysku Airego mierzona jest mniej wiecej w połowie pierwszego ciemnego prazka.
Te prążki (widocznośc tych prążków , a właściwie to pierścieni ) to kontrast - w ogóle nie rozważasz tutaj sprawy kontrastu, a jako dociekliwy naukowiec chyba powinieneś ;)

PS
Dlaczego te dyski Airego na załaczonej grafice sa jajowate? Mają symbolizować słabość optyki? :mrgreen:

PS2
Kraterki najlepiej są widoczne jesli maja postać świetlistych punkcików (czyli pojaśnienie, a nie pociemnienie). Dlatego te najmniejsze najłatwiej wyłowic na ciemnym podłozu - np. w Mare Humorum. Platon ma takie sredniej ciemności podłoze, wiec jest trudniej.
Ostatnio edytowany przez JSC 21 Paź 2019, 12:47, edytowano w sumie 2 razy
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 75 gości

AstroChat

Wejdź na chat