Widoczność małych kraterków w kraterze Plato (Platon)

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostDariusz.p | 06 Kwi 2020, 22:13

To co prawda nie dział sprzętowy a o widoczności kraterków w Plato ale powiem Ci Maciek tak. Akurat achromatów (także krótkich) wcale nie uważałbym za jakiś najlichszy sprzęt obserwacyjny. Wielokrotnie się o tym przekonałem. To, że niektórzy mają do nich uprzedzenia-ich sprawa. Prawie każdy sprzęt ma swoje wady, dla mnie akurat AC nie jest najważniejszą pierwszoplanową wadą. Wolę mieć obraz z AC niż np bez AC a mało ostry lub zupełnie bez kontrastu czy słabym kontrastem :)
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostMaciek_Cz | 07 Kwi 2020, 18:02

Dariusz.p napisał(a):To co prawda nie dział sprzętowy a o widoczności kraterków w Plato ale powiem Ci Maciek tak. Akurat achromatów (także krótkich) wcale nie uważałbym za jakiś najlichszy sprzęt obserwacyjny. Wielokrotnie się o tym przekonałem. To, że niektórzy mają do nich uprzedzenia-ich sprawa. Prawie każdy sprzęt ma swoje wady, dla mnie akurat AC nie jest najważniejszą pierwszoplanową wadą. Wolę mieć obraz z AC niż np bez AC a mało ostry lub zupełnie bez kontrastu czy słabym kontrastem :)


Darku, tak też traktuję swój refraktor :wink:

Wracając do tematu Plato, trafiłem na CN taki fajny archiwalny artykuł https://www.cloudynights.com/topic/34841-guide-to-plato-craterlets/

Czytałem też inne wpisy z CN i zauważyłem taką tendencję do unikania tego wyzwania w przypadku małych apertur. Zazwyczaj ludzie pytają
czy będzie cokolwiek widać w 2,5-4 calach, a raporty o ich widoczności zazwyczaj pochodzą od właścicieli 8 cali i więcej.
Nie wiem czy ludziska się boją spojrzeć czy może to coś innego? Może tak rzadko są dogodne warunki do ich obserwacji/detekcji.
No faktem jest, że żeby czerpać z widoku garściami to trzeba konkretnej apertury. A tak to możemy się bawić w to czy coś widać czy nie.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postanatol1 | 11 Kwi 2020, 13:53

Kraterki w Plato to trudny temat. Kratery są płytkie i bardzo słabo kontrastują z otaczającym terenem, bo generują mało cieni, paradoksalnie łatwiej je zobaczyć kiedy terminator jest daleko, nawet w czasie pełni. I dlatego łatwiej je dostrzec w refraktorach, które mają z reguły mniejszą światłosiłę niż newtony, a ciemniejszy obraz podbija w naturalny sposób kontrast.
Trudno powiedzieć o czym miałaby świadczyć widoczność tych kraterów - bardziej świadczy ona o typie sprzętu, jego jakości czy może wzroku obserwatora ?

Ogólnie przez chwilę stałem się zakładnikiem tego tematu, jak tylko był widoczny Plato szukałem i liczyłem kratery. W końcu sobie uświadomiłem, że cała reszta szczegółów leży odłogiem i czeka kiedy skieruję na nie swoje oczy. W końcu sobie odpuściłem i teraz czasami tylko na chwilę spojrzę w tym kierunku a delektuję się całą resztą księżycowych formacji a ciekawych zakątków Księżyc ma mnóstwo. Szkoda czasu na liczenie kraterów w Plato czy szczelin w Gassendim, trzeba chłonąc wzrokiem wspaniałości jakie dała nam natura, niezależnie jaki się ma teleskop.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 11 Kwi 2020, 15:51

Cześć.

Im lepszy posiadamy sprzęt z wysokim kontrastem obrazu i ostrością tym więcej zobaczymy na tarczy Srebrnego Globu.Temat Kraterów widocznych w Plato jest też swego rodzaju wyznacznikiem jakości naszego sprzętu jaki posiadamy i można dzięki temu testowi co często stosują do porównań w praktyce miłośnicy Astronomii oszacować przydatność naszego sprzętu do widoczności trudno dostrzegalnych np. m.in. szczegółów detalu Planet.Test jest bardzo dobry i moim zdaniem przekłada się znakomicie na to też co więcej dzięki naszemu instrumentowi dojrzymy również na tarczy Księżyca z trudniej dostępnego detalu.Nie należy popadać tylko w "obsesję" i za każdym razem jak Plato jest na tarczy Księżyca widoczny to sprawdzać co tam w nim widać , lecz mieć na uwadze to przydatne i dobre porównanie , które jest jednym z wielu swego rodzaju wyznaczników jakości i możliwości naszego posiadanego instrumentu w praktyce.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDariusz.p | 11 Kwi 2020, 16:01

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Im lepszy posiadamy sprzęt z wysokim kontrastem obrazu i ostrością tym więcej zobaczymy na tarczy Srebrnego Globu.Temat Kraterów widocznych w Plato jest też swego rodzaju wyznacznikiem jakości naszego sprzętu jaki posiadamy i można dzięki temu testowi co często stosują do porównań w praktyce miłośnicy Astronomii oszacować przydatność naszego sprzętu do widoczności trudno dostrzegalnych np. m.in. szczegółów detalu Planet.Test jest bardzo dobry i moim zdaniem przekłada się znakomicie na to też co więcej dzięki naszemu instrumentowi dojrzymy również na tarczy Księżyca z trudniej dostępnego detalu.Nie należy popadać tylko w "obsesję" i za każdym razem jak Plato jest na tarczy Księżyca widoczny to sprawdzać co tam w nim widać , lecz mieć na uwadze to przydatne i dobre porównanie , które jest jednym z wielu swego rodzaju wyznaczników jakości i możliwości naszego posiadanego instrumentu w praktyce.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Zgadzam się i jako test jest to dość ciekawe. Natomiast sama obserwacja tych kraterków jakaś specjalnie porywająca faktycznie nie jest dla mnie, są ciekawsze obszary :) Jako test to z kolei wydaje mi się, że warto mieć jakieś teleskopy do porównania bo inaczej trudno ocenić czy jeśli nie widzimy tych kraterków to wina optyki czy warunków:)
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostDariusz.p | 02 Maj 2020, 23:36

Jak tam nikt dzisiaj nie próbuje kraterków?? :mrgreen:
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

Postastrofan | 04 Maj 2020, 23:23

Obserwacja z wczoraj przy wyśmienitych warunkach nie przyniosła jednak cudów :D . Plato daleko od terminatora i tylko pojaśnienia 4 głównych kraterków. Za to cała reszta :shock: . Często obserwuję Księżyc na wprost dla uzyskania max kontrasu i spokoju umysłu :lol: chociaż nie zauważyłem jakiegokolwiek pogorszenia obrazu z pryzmatem taka. Jak pozycja pozwala to podstawiam sobie przed sobą mocny statyw foto z regulowaną kolumną i opieram się na nim rękami a na nie broda aby maksymalnie ustabilizować wzrok. Wtedy naprawdę można łuskać detale bez zmęczenia. Pozdrawiam.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Postwitos | 05 Maj 2020, 14:18

Te detale łuskasz w bino czy mono ?
witos
 

Postabc | 05 Maj 2020, 17:58

Wczoraj poświęciłem kilka minut na ten krater i nagrałem krótki filmik telefonem komórkowym. Zarejestrował się jakiś ślad większych kraterów w środku Plato :x
https://www.youtube.com/watch?v=b9X13GEPVAI
 
Posty: 23
Rejestracja: 08 Gru 2018, 11:20

 

PostDariusz.p | 09 Maj 2020, 11:30

Nic się nie dopatrzyłem ale może po prostu za ciemny obraz.
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

Postabc | 09 Maj 2020, 13:51

Nagrałem ten filmik teleskopem ustawionym na tarasie. Z doświadczenia wiem, że to nie jest dobry pomysł. Przykładowo, wczoraj również wystawiłem teleskop na mój taras. Po pół godzinie spojrzałem na Wenus przy 80x. Zobaczyłem niezbyt ciekawy, pływający obraz jej tarczy. Przeniosłem teleskop na trawniki, odsuwając się od domu i tarasu o około 5m. Zmiana miejsca obserwacji trwała max minutę. To samo powiększenie i ustawienie ostrości. Tarcza planety przy 80x ukazała się jako stabilny, cienki sierp.Tylko 5m, a różnica kolosalna w jakości seeingu. To nie pierwsze moje takie spostrzeżenie. Owego dnia, z którego pochodzi filmik, spojrzałem również wizualnie przez okular przy powiększeniu 400x. Bez problemu dostrzegłem kratery A i B w Syncie 8". Ślad kraterów C i D również rzucał się szybko w oczy, jednak ich rozdzielenie i ujrzenie jako dwa odrębne małe kraterki, było możliwe tylko momentami, przy mniejszych zakłóceniach atmosferycznych. Miałem zamontowany uchwyt do telefonu przy teleskopie, który mi trochę przeszkadzał w wizualnych obserwacjach. Nie chciałem go zdejmować, ponieważ miałem w planach tego wieczoru jeszcze pobawić się trochę z nagrywaniem Księżyca. Przy następnej okazji, przyjrzę się dokładniej wizualnie temu Kraterowi i spróbuję wypatrzeć jak najwięcej jego mniejszych "intruzów". Będzie to wymagało kilku z rzędu pogodnych dni z kraterem skąpany w promieniach słonecznych. Dam znać jak poszło w tym temacie. :) Wracając do filmiku. Momentami uwidacznia się słaba poświata z większych kraterów A, B i zlanych ze sobą C D. Dużo zależy, na jakim urządzeniu go się ogląda. Tego samego dnie, nieco później, udało mi się uchwycić telefonem przez 8" taki krater Gassendi
https://www.youtube.com/watch?v=paz9g4JmLY8 Nagranie prosto z telefonu, bez żadnej obróbki. Dla porównania podobne, fajne ujęcie tego krateru https://www.youtube.com/watch?time_cont ... e=emb_logo nagranie z 10" i ASI224MC
 
Posty: 23
Rejestracja: 08 Gru 2018, 11:20

 

PostDariusz.p | 31 Maj 2020, 23:14

Rzuciłem dzisiaj okiem na Księżyc trzema sprzętami. Jak zwykle achromatem 120/600, 80 ED i tym razem jeszcze C90. No muszę powiedzieć, że achromat mnie rozbroił dzisiaj, ABCD bardzo wyraźnie pozostałe mogły o tym pomarzyć nic im nie ujmując. No dzisiaj naprawdę bardzo fajne warunki.
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostMaciek_Cz | 31 Maj 2020, 23:38

Dariusz.p napisał(a):Rzuciłem dzisiaj okiem na Księżyc trzema sprzętami. Jak zwykle achromatem 120/600, 80 ED i tym razem jeszcze C90. No muszę powiedzieć, że achromat mnie rozbroił dzisiaj, ABCD bardzo wyraźnie pozostałe mogły o tym pomarzyć nic im nie ujmując. No dzisiaj naprawdę bardzo fajne warunki.


Szkoda, że miałem mało czasu ale skupiłem się nad prostym ATM refraktorka 50mm (zapraszam do działu ATM).
Tym maleństwem oglądałem Księżyc i jak zerknąłem na Plato to żałowałem, że nie wyjąłem większego sprzętu.
I tak po warunkach myślałem, że Plato sporo może dzisiaj pokazać.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostDariusz.p | 31 Maj 2020, 23:49

W ogóle Księżyc wygląda dzisiaj bosko, u mnie świetne warunki. Myślałem coby może parę fot zrobić ale zrezygnowałem bo rano do pracy a przed wyjściem chcę jeszcze zerknąć na planety. Aż szkoda, że dzisiaj nie sobota. Wczoraj też patrzyłem i robiłem foty ale aż tak nie było jak dzisiaj. Jak przejechałem 120/600 po terminatorze przy 135x to yhhm i tutaj powiem , że edek wymiękł :mrgreen:
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostKrzysztof_P | 01 Cze 2020, 23:34

Cześć.

Dzisiaj oglądałem Księżyc Equinoxem 120ED.TV DELOS 6mm -150X , Pentax XW 5mm -180X i TV DE LITE 4mm -225X.W Plato świeciło sporo kraterków , około sześciu widziałem na pewno w postaci plamek i część z nich w postaci maleńkich dziurek z wewnętrznym zaciemnieniem , licząc samo dno Krateru Plato.Seeing nawet znośny , zacząłem jeszcze za dnia i skończyłem około godzinkę temu , przyszły w Krakowie chmury.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postanatol1 | 03 Cze 2020, 15:33

JSC liczyłeś kratery? Miałeś w ogóle pogodę?
Krzysztof widział ich mnóstwo jak na tylko 120 mm sprzęt a cześć nawet jako obwarzanki (wiadomo, Krakus :wink: ).
Jako autor tego wątku musisz podnieść rękawicę.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 03 Cze 2020, 22:14

Cześć.

Dzisiaj Księżyc w Vixenie Lisicy 103SD F-7,7 APO , obrazy z mniejszym AC niż w SW ED , 160X z Pentaxem XW 5mm i około 200X z TV DE LITE 4mm.Są chmury i Plato już dość daleko , ale też widać w nim sporo jednak jako białe plamki ze względu na sporą odległość Krateru od Terminatora.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postforem | 03 Lip 2020, 20:01

Myślę, że dobrym wskaźnikiem warunków do obserwacji kraterów wewnątrz Plato jest seria nieco większych kraterów rozciągająca się na linii pomiędzy kraterami Plato T, a Plato H w miejscu symetrycznego odbicia względem niej krateru Plato Q (mniej więcej od Plato V do Plato H). Jeżeli nie widać wyraźnie w tym miejscu przynajmniej 4-6 kraterów to nie ma co podchodzić do Skarbów Platona :wink:
1x0,25", srga 8x32, hd 10x50, se 12x50, zuraw
US: SCT 11" xlt, adv-vx, uniwersał 3.2, bino WO: 2x15, 2x20, 2x32, rk F/6,3
Mm: 4,6,9,15,32,40 Nos: 12,21,25,56,58a,80a
DS & g'n'g: GSO 12", mm: 30,22, xwa: 20,13,9. gso ed2x2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 285
Rejestracja: 06 Maj 2018, 12:42
Miejscowość: Silesia Superior

Postpasionat nieba | 08 Sie 2020, 10:53

Witam,

obserwowałem dzisiejszego rana 08.08.2020 w godzinach 4.00-5.30 krater Plato. Miejscowość Dobroń. Warunki 3/5 momentami ostrzyło. Poranek suchy, ciepły, praktycznie bez rosy, minimalny zdaje się wschodni wiatr. Na ciemnej powierzchni krateru były widoczne białe punkty i linie, zmarszczki. Zrobiłem schematyczny szkic Plato i jego wnętrza. Newton 22'' f/3,7, okular Ethos 13 z Powermate x2, powiększenie 316x. A B C D widoczne przez dłuższy czas z tym że C D trudno było rozdzielić. W chwilach stabilności gdy coś zauważyłem, to nanosiłem na szkic. Było do długie wpatrywanie się i łapanie tych drobin w postaci białych punktów lub krzywych linii. Po godzinie piątej na jakieś 10 minut warunki się zdecydowanie poprawiły na 4/5, ostrzyło często. Założyłem okular Vixen 10 SSW z Powermate x2 i miałem najlepszy widok. Powiększenie 412x. Kratery A B C D to były wyraźne koła, E F G jako kółeczka. Kratery C D wyraźnie rozdzielone, W jako czarna kropka. Było jasno, szkicowałem już bez latarki. Kraterów, czy białych punktów, naliczyłem z 15 lub więcej.
Załączniki
Widoczność małych kraterków w kraterze Plato (Platon): post-3169-14070940656612.jpg
Widoczność małych kraterków w kraterze Plato (Platon): Plato 8.8.2020.jpg
 
Posty: 136
Rejestracja: 01 Lip 2013, 18:34
Miejscowość: Dobroń

 

PostMareg | 08 Sie 2020, 19:11

Wyrazy szacunku dla takiego Obserwatora !
Teraz to bardziej niż te wszystkie 15 kraterków to chciałbym zobaczyć zdjęcie tego teleskopu, który pozwala te kraterki oglądać.
Jak możesz, wrzuć proszę jakieś zdjęcie tego sprzętu.
My tu sobie o refraktorkach dyskutujemy, a tu 22" apertury, czyli tylko o ciut mniej niż ogniskowa mojego Edka, którym wiele razy do tych kraterków podchodziłem...
Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54
 
Posty: 106
Rejestracja: 16 Sty 2018, 21:36
Miejscowość: ≈ 50°N, 20°E

 

Postpasionat nieba | 11 Sie 2020, 20:42

Mareg napisał(a):Wyrazy szacunku dla takiego Obserwatora !
Teraz to bardziej niż te wszystkie 15 kraterków to chciałbym zobaczyć zdjęcie tego teleskopu, który pozwala te kraterki oglądać.
Jak możesz, wrzuć proszę jakieś zdjęcie tego sprzętu.
My tu sobie o refraktorkach dyskutujemy, a tu 22" apertury, czyli tylko o ciut mniej niż ogniskowa mojego Edka, którym wiele razy do tych kraterków podchodziłem...



Kiedyś zrobiłem takie zdjęcie.
Zrobiłem inny rysunek Plato, bardziej realistyczny, biały akryl, czarna kredka na czarnym kartonie. Poranek 11.08.2020 godzina 3.00-5.00. Seeing średni 3/5, obraz falował, chwilami mocniej ostrzyło, sunęło trochę przejrzystych chmur, rosa. Ten sam zestaw okularów. Krater niedaleko terminatora. Zaczął się wkradać do niego cień. Z tego co mogę się zorientować na rysunku i pamięci kratery A B C D e h widoczne przez większość czasu jako czarne kółka, jeszcze g jako biała kropka i dwa których nie znam oznaczeń, jeden z nich j lub i.

Pozdrawiam
Tomek
Załączniki
Widoczność małych kraterków w kraterze Plato (Platon): 0 (60).jpg
Widoczność małych kraterków w kraterze Plato (Platon): Plato 11.8.2020.JPG
 
Posty: 136
Rejestracja: 01 Lip 2013, 18:34
Miejscowość: Dobroń

 

PostMareg | 18 Sie 2020, 21:12

Podziwiam zapał i wytrwałość, bo ogarnięcie takiego kolosa to na pewno nie jest prosta sprawa.
Nowy szkic wygląda bardzo realistycznie, o czym miałem okazję się przekonać całkiem niedawno, bo trafił mi się super seeing przy obserwacjach Newtonem 300/1500.
Co prawda nie widziałem tych kraterków tyle co Ty, ale z dziesięć to by się uzbierało.
Na gapieniu się na Księżyc i 6 planet zeszła mi calutka noc, bo seeing był super praktycznie cały czas.
Zmarnować takie warunki to byłoby astronomiczne przestępstwo.
Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54
 
Posty: 106
Rejestracja: 16 Sty 2018, 21:36
Miejscowość: ≈ 50°N, 20°E

 

PostSebastian Ś. | 28 Lis 2020, 19:48

Oglądałem sobie właśnie kraterki w Plato moim 90/900.
Księżyc 97.5%, warunki wg ClearOutside, 2 stopnie Celsjusza, 85% wilgotnosci. Mgła nisko, ale w stronę Księżyca czysto. Obserwacje z balkonu.

Jak we wstepie obserwacje SW 90/900 + Fujiyama Ortho 9mm, powiększenie 100x. Kątówka to pryzmat Celestrona. Kraterek A widoczny bez problemu tak samo B chociaż słabszy. Momentami widoczny krater C lub D jako jeden, to już granica widoczności. Każdy z kraterkow widoczny jako biały punkt. Zmiana okulary na BCO 6mm, 150x, widoczny tylko krater A. B może miga a może to wyobraźnia ;)
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostJSC | 01 Gru 2020, 11:28

A piszą, ze 90/900 do niczego się nie nadaje i nic w nim nie zobaczysz... :D
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostSebastian Ś. | 01 Gru 2020, 11:36

JSC napisał(a):A piszą, ze 90/900 do niczego się nie nadaje i nic w nim nie zobaczysz... :D


Naprawdę zaskakuje mnie ten refraktor czasami, na Marsie bardzo fajne rzeczy widziałem (wątek Marsa) na Księżycu jak widać też daje radę. Pomimo oczywistych aberracji w tej światłosile cena/jakość bardzo dobra. Z czystym sumieniem polecam początkującym obserwatorom US. Co by było gdyby to był tej jakości 90/1200 ;) bo niestety ten Bresser słabiutko wypada fabrycznie.
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 57 gości

AstroChat

Wejdź na chat