Księżyc i ... Wenus lub inne jasne obiekty

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postekolog | 28 Mar 2020, 22:13

Mamy czas łatwej lokalizacji Wenus.

Macie okazję powiadomić znajomych, że jest na niebie coś co nie mruga! (Planety nie mrugają).

Zdjęcie z komórki na potwierdzenie gołoocznego zachwytu.

Lećta kto nie widział ! lub jutro?

Siema
Załączniki
Księżyc i ... Wenus lub inne jasne obiekty: 20200328_204232.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6168
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postarturromarr | 07 Kwi 2020, 10:39

Cześć,
Ja obserwuję ostatnio Wenus, lecz mam bardzo zniekształcony obraz.
Nie oczekuję wiele, bo mam amatorski sprzęt:
Teleskop Sky-Watcher BK 1309 EQ2 130/900
Obiektyw TS Optics Okular planetarny HR 6mm 1,25"
Normalne, że planeta jest rozmazana, ale po jednej stronie tarczy ma poruszający się barwny welon, jakby płonęła.
Dodatkowo są refleksy w postaci wyraźnego krzyża w całym polu widzenia.
Czy to normalne w tej klasie sprzęcie, czy może mam coś źle wyregulowane lub uszkodzone?

Dodam,że na Księżycu nie obserwuję dodatków i wydaje mi się dosyć wyraźny.
Jak to się dzieje, że np. krater na Księżycu o kątowej wielkości zbliżonej do Wenus jest znacznie wyraźniej obserwowany od niej?
Przecież te dwa obiekty dzieli ta sama warstwa atmosfery i próżnia, w której odległość nie powinna mieć znaczenia.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 37
Rejestracja: 09 Paź 2019, 13:08

 

Postadam12345adam | 12 Kwi 2020, 00:52

Wydaje mi się, że mogłeś dobrze ostrości nie złapać i dlatego widzisz krzyżyk. Ja widzę krzyżyk czyli elementy które trzymają lustro wtórne gdy dobrze nie wyreguluję ostrości. Mam ten sam teleskop. A to zdjęcie zrobione trochę metodą chałupniczą, lustrzanką przez teleskop Sky-Watcher BK 1309 EQ2 130/900
Załączniki
Księżyc i ... Wenus lub inne jasne obiekty: Wenus 11.04.2020 v1.jpg
 
Posty: 11
Rejestracja: 05 Kwi 2018, 11:12
Miejscowość: Ostrów Maz

 

PostDominik Woś | 12 Kwi 2020, 11:21

arturromarr napisał(a):Cześć,
Ja obserwuję ostatnio Wenus, lecz mam bardzo zniekształcony obraz.
Nie oczekuję wiele, bo mam amatorski sprzęt:
Teleskop Sky-Watcher BK 1309 EQ2 130/900
Obiektyw TS Optics Okular planetarny HR 6mm 1,25"
Normalne, że planeta jest rozmazana, ale po jednej stronie tarczy ma poruszający się barwny welon, jakby płonęła.
Dodatkowo są refleksy w postaci wyraźnego krzyża w całym polu widzenia.
Czy to normalne w tej klasie sprzęcie, czy może mam coś źle wyregulowane lub uszkodzone?

Dodam,że na Księżycu nie obserwuję dodatków i wydaje mi się dosyć wyraźny.
Jak to się dzieje, że np. krater na Księżycu o kątowej wielkości zbliżonej do Wenus jest znacznie wyraźniej obserwowany od niej?
Przecież te dwa obiekty dzieli ta sama warstwa atmosfery i próżnia, w której odległość nie powinna mieć znaczenia.

Pozdrawiam


Rozumiem, że masz teleskop Newtona? Jeśli tak to pewnie ten efekt "krzyża" to tak zwane spajki, czyli efekt dyfrakcji światła na ramionach pająka trzymającego lustro wtórne. :wink: Na Księżycu tego nie widać, gdyż nie jest to obiekt punktowy, tak jak jasne planety i gwiazdy. To jest raczej normalne.

Dodatkowo efekt "płonięcia" może być spowodowany przez atmosferę Ziemi, a dokładniej efekt refrakcji w atmosferze, która powoduje, że fale niebieskie są uginane trochę inaczej niż fale czerwone.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostDominik Woś | 12 Kwi 2020, 11:23

adam12345adam napisał(a):Wydaje mi się, że mogłeś dobrze ostrości nie złapać i dlatego widzisz krzyżyk. Ja widzę krzyżyk czyli elementy które trzymają lustro wtórne gdy dobrze nie wyreguluję ostrości. Mam ten sam teleskop. A to zdjęcie zrobione trochę metodą chałupniczą, lustrzanką przez teleskop Sky-Watcher BK 1309 EQ2 130/900


Pamiętaj aby wyrównać kanały RGB przy robieniu zdjęć obiektów niezbyt wysoko nad horyzontem. Proponuję prosty sposób z programem Registax:

Księżyc i ... Wenus lub inne jasne obiekty: Wenus 11.04.2020 v1_.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postlulu | 17 Kwi 2020, 00:05

Wenus jest tak jasna że w okularze powstaje efekt "promieni" otaczających obraz - to całkiem normalne nawet w okularach dobrej jakości. Jednak powinien on być symetryczny, a sam obraz perfekcyjnie ostry - nie ma żadnego powodu aby teleskop zwierciadlany o średnicy 130 mm dawał jakieś nieostre obrazy przy powiększeniu raptem 140 razy, bo rozumiem że takie stosujesz. On powinien wyciągnąć spokojnie i bez degradowania obrazu w okolicach 200 razy! Być może to co opisujesz wskazuje na problemy z kolimacją. Próbowałeś regulować położenie lustra?
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlukep | 21 Kwi 2020, 18:08

Jeżeli mogę podpiąć się pod temat jasnych obiektów innych niż wenus to w sobotę wieczorem tj. 18 kwietnia kończąc prace koło domu około godz 20.20 moją uwagę przykuł obiekt w niedużej odległości od wenus (na prawo), który przy dużym jeszcze zaświetleniu nieba (słońce dopiero co zaszło) się tam pojawił co wydało mi się bardzo dziwne. Jeszcze dziwniejsze okazało się, że on się porusza ale niemal niezauważalnie powoli (gdzie mu tam do satelitów czy samolotów). Nie potrafię określić jego jasności ale może gdzieś tak na oko 1/2 lub 1/3 jasności wenus. Sprawdzałem stellarium cofając się do tej daty ale nic takiego tam nie było. Poruszał się z zachodu na wschód. Musiałem przerwać obserwację i po około 10 minutach już nie dałem rady ponownie jego namierzyć. Czy to jakiś dziwny satelita? Może balon pogodowy?

Ktoś z forumowiczów dałby radę rozwiązać tę zagadkę?
 
Posty: 3
Rejestracja: 17 Lip 2018, 10:22

 

Postokroj | 21 Maj 2020, 21:47

Wróciłem z obserwacj Wenus .Zachęcam do wychodzenia wieczorem to już ostatnie podrygi. I Merkury jest łatwy do namierzenia. Był pod Wenus więc dość wcześnie w niego wycelowałem.Nie wiedziałem że 4 czerwca się max wychyli i będzie w kwadrze.Stwierdziłem przy 200x i przy 100x Polarexem 102 f-15 że widać z 80% tarczy.Pomógł filtr niebieski.Za to wenus bajka w Polarexie 102 Tak z filtrem jak i bez.bardzo udany wypad.Zachęcam bo Merkury łatwy do wypadszenia dość wysoko -wystarczy szukać pod Wenus lornetką.
Pozdrawiam
Krzychu.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

Postdaniel | 21 Maj 2020, 22:02

Udało mi się Merkurego namierzyć nawet za dnia pod Wenus. Ale wieczorem udało mi się zobaczyć piękną fazę.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKrzysztof_P | 21 Maj 2020, 22:34

Cześć.

Merkury i Wenus zaliczone po zachodzie Słońca , piękny widoczek , balkon po drugiej strony domu , oglądaliśmy wspólnie z Kolegą Zbyszkiem ZP53.Refraktor APO WO 98 FLT na montażu SW AZ-GTI GO-TO.Okular TW Plossl 32mm Pow.około 19X i TV Delos 6mm Pow. około 103X.Rewelacyjny Piękny Sierp Wenus i Faza Merkurego.Planetki blisko siebie i łatwo można trafić Merkurego.
W Krakowie piękna pogoda , teraz oglądam na drugim balkonie Refraktorem Vixen Lisica SD 103S i testuję sprzęt. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Księżyc i ... Wenus lub inne jasne obiekty: W1..jpeg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdaniel | 01 Cze 2020, 12:21

Jeszcze wczoraj udało mi się zobaczyć Wenus. Pragnę zobaczyć ją w ekstremalnie cienkiej fazie. Póki co chyba już pobiłem rekord pod tym względem. Bo namierzyłem ją trzy dni przed koniunkcją że Słońcem
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 63 gości

AstroChat

Wejdź na chat