Pierwsze światło z Atika 383L+

PostMateuszW | 02 Wrz 2013, 22:33

Prezentuję tutaj kilka fotek, jakie zrobiłem w czasie obozu Perseidy 2013 pod bardzo ciemnym, mazurskim niebem nową kamerą Atik 383L+. Miałem kilka pogodnych nocy, które chyba dobrze wykorzystałem. Wtedy jeszcze nie ujawnił się problem z migawką, o którym pisałem na forum i kamera działała bez zarzutu. To były również moje pierwsze sesje w Maximie i jestem tym programem zachwycony :wink: . Wcześniej się go bałem, ale okazał się bardzo intuicyjny i nie było problemów z obsługą. Kamera współpracuje z nim wyśmienicie (jak również mój ATM focuser :wink: , o którym może co nieco napiszę, jak znajdę czas). Nie odpaliłem wtedy jeszcze autofocusa, bo nie chciałem tracić bezcennego czasu pod wspaniałym niebem na próby, więc ostrzyłem ręcznie (wspomagany Maximem), co dało bardzo dobre efekty. Nie mam jeszcze koła filtrowego (ale już się frezuje :wink: ), więc zbierałem samą luminancję. Odległość do korektora od matrycy była dobrana na oko, ale chyba z nią trafiłem. Boję się o o sztywność wyciągu, bo już sama kamera swoje waży (750g), jest na sporym ramieniu, a dojedzie jeszcze koło filtrowe (ok 1 kg) i to wszystko na zwykłym wyciągu SW... Po przesiadce z lustrzanki jestem po prostu w niebo wzięty, to zupełnie inna jakość i wygoda fotografowania. Nie do porównania. Na fotce NGC891 nie użyłem darków, bo mi nie wyszły (przez zamkniętą migawkę i zakręcony metalowy dekielek wchodziło światło :shock: ) i czy ktoś tu widzi różnicę, bo ja nie :wink: . Żadnych hotpikseli itp. Nie używałem ditheringu, ale miałem cały czas jednostajny dryf z którym walczę, a tu okazał się pomocny :lol: .
Cały sprzęt to: HEQ5 + newton SW 8" + MPCC + Atik 383L+ + SW80/400 + SSAG.
A oto fotki (niestety zmniejszone do forum, całe klatki):
Pierwsze światło z Atika 383L+: M74.jpg

M74 z supernową, zaledwie 5 x 5 min, -15°C
Pierwsze światło z Atika 383L+: Wir.jpg

M51, galaktyka Wir, może niezbyt dobry czas na nią, ale nie mogłem się powstrzymać :wink: 13 x 10 min, -15°C
Pierwsze światło z Atika 383L+: NGC891.jpg

NGC891, 13 x 5 min, -20°C
Pierwsze światło z Atika 383L+: Kokon.jpg

IC5146, mgławica Kokon, 14 x 10 min, -20°C
Pierwsze światło z Atika 383L+: NGC7331, kwintet.jpg

i mój największy sukces, czyli galaktyka NGC7331, wraz z towarzyszami oraz Kwintet Stefana, 34 x 5 min, -20°C

Czekam na opinie i komentarze :wink: .
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostMaPa | 02 Wrz 2013, 22:59

Kokon i kwintet są bardzo dobre, aż prosi się o ciąg dalszy.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Postmakower | 02 Wrz 2013, 23:11

MateuszW napisał(a):Prezentuję tutaj kilka fotek, jakie zrobiłem w czasie obozu Perseidy 2013 pod bardzo ciemnym, mazurskim niebem nową kamerą Atik 383L+. ...Cały sprzęt to: HEQ5 + newton SW 8" + MPCC + Atik 383L+ + SW80/400 + SSAG.

Czekam na opinie i komentarze :wink: .


Fotki bardzo fajne. Ale np M51 nie powala co do DSLR. Widać jak producenci astrokamer robia nas w konia. Kupują stare matryce sprzed 10-ciu lat. Dodaja chłodzenie i nowy soft. Potem sprzedaja za 3 tys USD.
No ale lepszej alternatywy nie widać. W Moravian Instruments mają chyba teaz lepszą ofertę od przereklamowanego Atika.
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

PostMateuszW | 02 Wrz 2013, 23:35

MaPa napisał(a):Kokon i kwintet są bardzo dobre, aż prosi się o ciąg dalszy.

Dzięki :wink: . Ciąg dalszy oczywiście będzie, ale najpierw kamera musi wrócić z serwisu i muszę dokończyć koło filtrowe. Kokon pewnie też zrobię w narrowband :wink: .
makower napisał(a):Fotki bardzo fajne. Ale np M51 nie powala co do DSLR. Widać jak producenci astrokamer robia nas w konia. Kupują stare matryce sprzed 10-ciu lat. Dodaja chłodzenie i nowy soft. Potem sprzedaja za 3 tys USD.
No ale lepszej alternatywy nie widać. W Moravian Instruments mają chyba teaz lepszą ofertę od przereklamowanego Atika.

No bo M51 była na wysokości między 28 a 16 stopni, podczas gdy potrafi osiągnąć zenit, kiedy to się ją normalnie foci. W porównaniu do mojej fotki z DSLR jest znacznie lepiej :wink: . Zgadzam się, że kamery słono kosztują, ale jednak aparatem za 8k zł nie zrobisz lepszej fotki. Matryca nawet niechłodzona ma dużo mniej hotpikseli, niż aparat. Moravian z tego co wiem ma swoją kamerę z tą matrycą jeszcze droższą. Lepszych modeli nie znam, bo mnie nie stać :wink: .
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postjolo | 02 Wrz 2013, 23:51

Gratulacje, bardzo fajne fotki jak na tak niewygórowane czasy. Apertura jednak daje dużą przewagę.
Co do obciążenia - koło filtrowe 1kg - jakież to koło?? :) Pomyśl może o OAG i o usztywnieniu wyciągu wręgami albo pierścieniami na zewnątrz tuby. Jeśli to zwykła blaszana synta to raczej będzie się giąć i przy guidowaniu zewnętrzną lunetką możesz mieć pojechane (pogięte ? :) ) gwiazdki.
90/540 Owl APO, SCT8, EQ6, QHY268M, AVX
http://astrojolo.com
Awatar użytkownika
 
Posty: 198
Rejestracja: 17 Lut 2010, 09:05
Miejscowość: Nieborowice

PostMateuszW | 03 Wrz 2013, 19:40

Dzięki :wink: .
No może trochę przesadziłem z tym 1 kg. Nie wiem dokładnie ile to będzie ważyć, bo to koło ATM, ale może bardziej ok 0,6 - 0,7 kg. Będzie na 7 filtrów 36 mm. Tak, to zwykła synta. Właśnie od praktycznie zawsze mam problem z dryfem obrazu, występował on też z lustrzanką, która jest przecież dość lekka. Tutaj mój opis: viewtopic.php?f=4&t=26486. Tak właśnie myślę, że to z powodu ugięć, ale dziwne jest to, że dryf jest cały czas ze stałą prędkością i w jednym kierunku.
Czytałem właśnie Twój wątek na Astropolis :wink: . Ciekawe te obręcze. A jakiego OAGa używasz? Nie powoduje on winiety? Jak z szukaniem gwiazd?
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postjolo | 03 Wrz 2013, 22:29

OAG to TS 9mm w drodze do mnie :) Dziś w końcu pierwsze światło się rejestruje - z szukaczoguiderem i bez korektora, bo adapter też w drodze, ale nie mogłem się powstrzymać :)
Co do dryftu - przejrzałem Twój wątek. W blaszanych newtonach jest niestety wiele stopni swobody. Po kolei to będzie:
- uginanie i skręcanie się teleskopu w obejmach
- ugięcia tubusa teleskopu
- ugięcia pomiędzy teleskopem i guiderem
- ruch lustra głównego w celi, i celi w śrubach kolimacyjnych
- uginanie się tubusa przy wyciągu
- uginanie się drawtube wewnątrz wyciągu
Pokazany przez Ciebie przykład może świadczyć o ugięciach. Jeśli log z guidera pokazuje brak przesunięcia a klatka jest pojechana lub występują różnice położenia pomiędzy klatkami to wszystko wskazuje na ugięcia. Jeśli na klatce gwiazdki są jakby rozdwojone, to mogło nastąpić np gwałtowne przesunięcie lustra w celi. Jeśli są pojechane 'płynnie' to winne są ugięcia (przy braku przemieszczenia gwiazdy guidującej). W miarę obracania się teleskopu siła uginająca się zmienia i powoduje przesunięcia w układzie optycznym.
OAG sobie poradzi z płynnymi ugięciami które narastają w miarę obracania teleskopu. Nie poradzi sobie z rotacją pola i z gwałtownymi ruchami np luźnego lustra w celi, które następują w określonych pozycjach. Zewnętrzny guider nie poradzi sobie niestety z żadnymi ugięciami.
90/540 Owl APO, SCT8, EQ6, QHY268M, AVX
http://astrojolo.com
Awatar użytkownika
 
Posty: 198
Rejestracja: 17 Lut 2010, 09:05
Miejscowość: Nieborowice

PostMateuszW | 04 Wrz 2013, 21:34

Z tych przyczyn obstawiałbym 2 ostatnie. Przesunięcie następuje płynnie, nie ma skoków. W guiderze gwiazdka stoi. Przy kamerze to to pasuje, ale aparat jest przecież lekki, a też takie coś się robiło.
Ten TS jest masakrycznie drogi :cry: . A inne, tańsze są za grube. Chyba muszę na niego zacząć zbierać. A powiedz mi, jakie gwinty on ma do tuby i kamery, bo na każdym zdjęciu ten OAG wygląda inaczej i w opisie jest co innego. Te 3 duże śruby służą do obracania guidera względem osi?
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 73 gości

AstroChat

Wejdź na chat