Mój fastron

Postblackdragon4 | 28 Lut 2020, 23:33

Witam szanowne grono, dzisiejszego dnia przeprowadziłem test mojego fastrona, z pomocą Pana Janusza Willanda, ten projekt dobiegł do fazy testów. Z wyniku którego jestem bardzo zadowolony, jestem początkującym w tej dziedzinie i może sie jeszcze nie znam ale dla mnie mój orion jest piękny.. czym chce sie tu pochwalić. Fastron prowadzi do 2 min ale z byle jakim ustawieniem na biegun przy pomocy lasera. Dzisiaj testy prowadziłem na canon 600d i 130mm jupiter.pozdrawiam
Załączniki
Mój fastron: IMG_20200228_221441.jpg
Mój fastron: IMG_20200228_213311.jpg
Mój fastron: IMG_20200225_214056.jpg
Mój fastron: IMG_20200225_214043.jpg
 
Posty: 177
Rejestracja: 12 Maj 2019, 10:42
Miejscowość: Pyzdry

 

PostDominik Woś | 29 Lut 2020, 09:38

blackdragon4 napisał(a):Witam szanowne grono, dzisiejszego dnia przeprowadziłem test mojego fastrona, z pomocą Pana Janusza Willanda, ten projekt dobiegł do fazy testów. Z wyniku którego jestem bardzo zadowolony, jestem początkującym w tej dziedzinie i może sie jeszcze nie znam ale dla mnie mój orion jest piękny.. czym chce sie tu pochwalić. Fastron prowadzi do 2 min ale z byle jakim ustawieniem na biegun przy pomocy lasera. Dzisiaj testy prowadziłem na canon 600d i 130mm jupiter.pozdrawiam


Super, pamiętam, jak Fastrona poskładaliśmy, z części przywiezionych z Polski, w RPA i zrobiliśmy nim z Michałem Klimaszewskim pierwsze zdjęcia południowego nieba. Poszukam gdzieś na dysku, może mam kopie. :wink:

Ale z tymi zdjęciami M42, zamieszczonymi powyżej, zrobionymi poprzez sfotografowanie ich na ekranie monitora to wiesz, że przesadziłeś? :lol:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postalinoe | 29 Lut 2020, 10:13

Dominik Woś napisał(a):
blackdragon4 napisał(a):Ale z tymi zdjęciami M42, zamieszczonymi powyżej, zrobionymi poprzez sfotografowanie ich na ekranie monitora to wiesz, że przesadziłeś? :lol:


Dobre :D Ale to wyzwanie dla Ciebie Dominiku. Do tej pory pięknie radziłeś sobie z podrasowywaniem JPGów. Teraz poprzeczka dla Ciebie została ustawiona nieco wyżej :) Z niecierpliwością czekam na efekty :D
WO FluoroStar 91mm F4.7, HEQ5 Pro, Asi294MC-C, Asi178MM; Lornetka Kowa 8x30mm YF
https://flic.kr/s/aHsmWGR5hm
Awatar użytkownika
 
Posty: 224
Rejestracja: 16 Kwi 2007, 23:58
Miejscowość: Tarnów

PostDominik Woś | 29 Lut 2020, 10:16

alinoe napisał(a):
Dominik Woś napisał(a):
blackdragon4 napisał(a):Ale z tymi zdjęciami M42, zamieszczonymi powyżej, zrobionymi poprzez sfotografowanie ich na ekranie monitora to wiesz, że przesadziłeś? :lol:


Dobre :D Ale to wyzwanie dla Ciebie Dominiku. Do tej pory pięknie radziłeś sobie z podrasowywaniem JPGów. Teraz poprzeczka dla Ciebie została ustawiona nieco wyżej :) Z niecierpliwością czekam na efekty :D


Zostawie dla Ciebie, poradzisz sobie pewnie z tą "kratką" bez najmniejszego problemu. :lol:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postalinoe | 29 Lut 2020, 10:20

Dominik Woś napisał(a):Zostawie dla Ciebie, poradzisz sobie pewnie z tą "kratką" bez najmniejszego problemu. :lol:

Pozdrawiam,
Dominik


Ja niegodnym wychylać się przed mistrza :) . Po tym, jak wyciągnąłeś M57 z TURzego materiału, gdzie z nikąd pojawiły się piękne, włókniste struktury opatrzone wspaniałymi kolorami oczekuję, że z tą M42 pójdzie Ci nie gorzej :D
WO FluoroStar 91mm F4.7, HEQ5 Pro, Asi294MC-C, Asi178MM; Lornetka Kowa 8x30mm YF
https://flic.kr/s/aHsmWGR5hm
Awatar użytkownika
 
Posty: 224
Rejestracja: 16 Kwi 2007, 23:58
Miejscowość: Tarnów

PostDominik Woś | 29 Lut 2020, 10:28

alinoe napisał(a):
Dominik Woś napisał(a):Zostawie dla Ciebie, poradzisz sobie pewnie z tą "kratką" bez najmniejszego problemu. :lol:

Pozdrawiam,
Dominik


Ja niegodnym wychylać się przed mistrza :) . Po tym, jak wyciągnąłeś M57 z TURzego materiału, gdzie z nikąd pojawiły się piękne, włókniste struktury opatrzone wspaniałymi kolorami oczekuję, że z tą M42 pójdzie Ci nie gorzej :D


Dzięki za wiarę i zaufanie. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postblackdragon4 | 29 Lut 2020, 11:30

Hahaha, można żartować sobie. Przepraszam szanowne grono za takie coś, ale dopiero startuje. I wczoraj to był mój pierwszy stack na którym coś było widać. Więc, radość i podjaranie wzięło górę nad rozsądkiem.:) taraz mam pytanie do szanownego grona:
1. Jakim programem obcinać pliki żeby je można było profesjonalnie dodać na forum.
2. Jaki program graficzny na pierwszy raz dla takiego laika jak ja w miarę łatwy, i darmowy i żeby były do niego tutoriale.
Z góry dziękuję za pomoc i prosze o wybaczenie mojej gafy:)
 
Posty: 177
Rejestracja: 12 Maj 2019, 10:42
Miejscowość: Pyzdry

 

Posttayson.82 | 29 Lut 2020, 15:11

Polecam wyposażyć się w maskę bahtinova. Mega pomocna rzecz, bez niej początki astrofoto sa lekko mówiąc trudne.
Pamiętaj żeby nie skończyć sesje na 5, czy 10 klatkach. Warto mieć ich co najmniej 30-40szt.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostDominik Woś | 29 Lut 2020, 15:18

blackdragon4 napisał(a):
1. Jakim programem obcinać pliki żeby je można było profesjonalnie dodać na forum.
2. Jaki program graficzny na pierwszy raz dla takiego laika jak ja w miarę łatwy, i darmowy i żeby były do niego tutoriale.


Jeśli chodzi o cropowanie (przycinanie), to możesz to zrobić niemal każdym edytorem graficznym.

Do Canona, forumowicze na początku korzystają z DSS (Deep Sky Stacker), jest do niego sporo tutoriali.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postblackdragon4 | 29 Lut 2020, 19:11

Witam szanowne grono troche pracowałem nad moim materiałem i może dla profesjonalistów jest to dziadostwo, to dla mnie to duma moje pierwsze astrofoto stack w dss, obróbka gimp czego też jeszcze nie umiem, najważniejsze że żonie sie podoba:)
Załączniki
Mój fastron: orion4 29.02.jpg
Mój fastron: orion3 29.02.jpg
Mój fastron: orion3 29.02 (Copy).jpg
Jupiter 130mm
 
Posty: 177
Rejestracja: 12 Maj 2019, 10:42
Miejscowość: Pyzdry

 

PostDominik Woś | 29 Lut 2020, 19:48

Bardzo fajnie jak na początek, gratulacje :D . Z czasem dojdziesz do tego, żeby w trakcie obróbki w programie graficznym nie obcinać histogramu i poprawnie ustawiać poziomy. Jeśli "przytniesz" histogram to pozbędziesz się informacji o delikatnych mgławicach w tle (tak to właśnie teraz zrobiłeś :wink: ). Później można już ze zdjęciem zrobić naprawdę sporo. Zerknij na poniższą animację pokazującą możliwość pozbycia się w pewnym stopniu aberracji chromatycznej optyki (te niebieskie obwódki wokół jaśniejszych gwiazd) i błędów prowadzenia, które mają wpływ na rozciągnięcie gwiazd (potocznie nazywamy to "pojechane gwiazdy"). Animacja otwiera się po kliknięciu na poniższą miniaturę.

Mój fastron: orion3-29.02_layers.gif


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postblackdragon4 | 29 Lut 2020, 22:00

Bardzo dziękuję Panie Dominiku, za wszelką wiedzę jaką Pan mi przekazuje i mam nadzieję że w nastepnych moich pracach to wykorzystam, obrabiałem na gimp 2.10 a korzystałem z porad Pana Alana Chamernika odnośnie Photoshopa no i tak myślę że te całą wiedzę jakoś wykorzystałem odnoszenie poziomowi i krzywych:)
 
Posty: 177
Rejestracja: 12 Maj 2019, 10:42
Miejscowość: Pyzdry

 

Postblackdragon4 | 29 Lut 2020, 22:10

Nie ma konkretnego poradnika odnośnie gimp a tu szkoda bo ja myślę Panie Dominiku że ten program nie ustępuje photoshopowi.. tylko ustawienie kolorów w gimp na histogramie czyli rozdzielenie barw jest inne i chyba myślę że tu błąd popełniłem.. Pan Alan Chamernik bardzo dobrze to tłumaczy ale w Photoshop jest inaczej niż w gimp:)
 
Posty: 177
Rejestracja: 12 Maj 2019, 10:42
Miejscowość: Pyzdry

 

PostDominik Woś | 29 Lut 2020, 22:14

blackdragon4 napisał(a):Nie ma konkretnego poradnika odnośnie gimp a tu szkoda bo ja myślę Panie Dominiku że ten program nie ustępuje photoshopowi.. tylko ustawienie kolorów w gimp na histogramie czyli rozdzielenie barw jest inne i chyba myślę że tu błąd popełniłem.. Pan Alan Chamernik bardzo dobrze to tłumaczy ale w Photoshop jest inaczej niż w gimp:)


Niestety nie znam Gimpa ale chyba jest OK od czasu wprowadzenia wersji działającej na 16-bitach i możliwości pracy na warstwach (jeśli czegoś nie pomyliłem). Do Photoshopa jest wiele przydatnych pluginów, jak chociażby te:

https://www.prodigitalsoftware.com/AstronomyToolsActions.html

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postblackdragon4 | 01 Mar 2020, 10:16

Tutaj załączam histogram tego zdjecia. Pracowałem na poziomach tak jak to tłumaczy Pan Alan Chamernik na Youtube. Czyli starałem sie przesunąć niebieski i czerwony do zielonego. Tylko tam tutorial jest do Photoshopa a ja robiłem gimpem. Proszę o analizę tego histogramu i wskazanie mi błędów dziękuję
Załączniki
Mój fastron: IMG_20200301_082836.jpg
 
Posty: 177
Rejestracja: 12 Maj 2019, 10:42
Miejscowość: Pyzdry

 

PostDominik Woś | 01 Mar 2020, 10:47

blackdragon4 napisał(a):Tutaj załączam histogram tego zdjecia. Pracowałem na poziomach tak jak to tłumaczy Pan Alan Chamernik na Youtube. Czyli starałem sie przesunąć niebieski i czerwony do zielonego. Tylko tam tutorial jest do Photoshopa a ja robiłem gimpem. Proszę o analizę tego histogramu i wskazanie mi błędów dziękuję


Jeśli chcesz pokazać zrzut z ekranu to użyj kombinacji z klawiatury, wciskając jednocześnie klawisze Ctrl+Alt+PrtSc. Potem zwyczajnie w Paincie na przykład daj Ctrl+V i zapisz plik do JPG-a. Takie wrzucanie zrobionych zdjęć z ekranu monitora za dużo nie pomoże. :wink:

Zobacz jak wygląda prawidłowy histogram (poziomy) - wykorzystałem zdjęcie z ankiety miesiąca lutego PL APOD (przy okazji zapraszam do oddania głosu: viewtopic.php?f=4&t=56640).

Mój fastron: levels_ok.jpg


i przykładowo to samo co powyżej tylko dla samego kanału R:

Mój fastron: levels_ok_r.jpg


A teraz zobacz jak to wygląda dla Twojego zdjęcia:

Mój fastron: levels_not_ok.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postblackdragon4 | 01 Mar 2020, 11:26

No widzę tragedia ten mój histogram.. czyli wniosek jeden muszę jeszcze raz usiąść nad materiałem. Dziękuję za wszystkie rady. A czy jest darmowy Photoshop czy tylko płatne wersje??
 
Posty: 177
Rejestracja: 12 Maj 2019, 10:42
Miejscowość: Pyzdry

 

Postblackdragon4 | 27 Mar 2020, 21:14

Witam szczególnie Pana Dominika. Popracowałem nad tym moim orionem i to wymęczyłem. Zależy mi tylko aby szanowne grono oceniło ten mój nieszczęsny histogram czy idę dobrym tropem. Niestety robiłem na gimpie słuchając rad żeby pobrać photoshop z chomika spełzły na niczym, nie wiem ile giga zmarnowałem na pliki ponad giga które nie działają.. i tutaj też proszę o pomoc o podanie jakiegoś linka do działającego programu. Dziękuję :D :roll:
Załączniki
Mój fastron: histo.jpg
Mój fastron: rionpop (Copy).jpg
 
Posty: 177
Rejestracja: 12 Maj 2019, 10:42
Miejscowość: Pyzdry

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 96 gości

AstroChat

Wejdź na chat