M101 Pinwheel miejska ad 2020

PostMaPa | 27 Mar 2020, 13:38

BW na razie... Pogoda zachęca do sesji i wiadomo to jednak jakieś urozmaicenie przy narodowej kwarantannie.
Czytam, że bardzo dużo osób stara się dziergać fotony w miejskiej zupie. W tym też nurcie moja M101 . Znalazłem w sobie trochę cierpliwości i zbierałem materiał 2 noce ale wydaje mi się że pewnego poziomu naświetlenia nie da się przeskoczyć i chyba więcej klatek nie wniesie już wiele. Może szarpnę się na kolor.

170x2min

M101 Pinwheel miejska ad 2020: m101_2020_bw_miasto_forum.jpg


Pełny kadr opisany. Materiału sporo więc komplet przynajmniej z PGC zaliczony bezproblemowo.

M101 Pinwheel miejska ad 2020: m101_2020_bw_miasto_forum_annotated.jpg
Ostatnio edytowany przez MaPa, 06 Kwi 2020, 15:35, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 27 Mar 2020, 14:24

Ładnie :D M101 to jest właśnie galaktyka dobra obecnie na warunki (jest wysoko nad horyzontem), w tym miejsko-podmiejskie, szczególnie w wersji B&W. Kolor warto spróbować dorobić, a nawet H-alpha przy niezbyt jasnym jeszcze Księżycu.

Pozdrawiam,
Dominik

PS. W tle zarejestrowały się nawet bardzo słabe ramiona, może warto je wyciągnąć jeśli materiał pozwala?
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaPa | 27 Mar 2020, 14:38

Dominik Woś napisał(a):... Kolor warto spróbować dorobić, a nawet H-alpha przy niezbyt jasnym jeszcze Księżycu.
.


O z tym Ha to może być dobry pomysł jeśli wrócą fajne noce ale już Księżycem który dziarsko tyje ! :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostMaPa | 06 Kwi 2020, 14:50

Nawet nie myślałem. że pociągnę temat a jednak ;)
Wersja HRGB

M101 Pinwheel miejska ad 2020: m101_2020_hrgb_miasto_1500.jpg


M101 Pinwheel miejska ad 2020: m101_2020_hrgb_miasto_3000.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 06 Kwi 2020, 16:48

Marcinie, wydajy mi się, że nie do końca dobrze wyrównało się Ha do LRGB.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaPa | 06 Kwi 2020, 23:25

Wydaje mi się, poniekąd, że lepszym podejściem będzie dozbieranie materiału Ha.
20 klatek nie powala na razie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 07 Kwi 2020, 06:41

MaPa napisał(a):Wydaje mi się, poniekąd, że lepszym podejściem będzie dozbieranie materiału Ha.
20 klatek nie powala na razie.


Masz pewnie rację. :wink: Z jakim czasem "palisz" Ha? Może warto go jeszcze wydłużyć?

Składałeś luminancję ze wszystkich klatek (L+R+G+B+Ha do jednego worka i zestackowane) czy tylko L-ki do kupy? :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJaLe | 07 Kwi 2020, 10:58

Dominik Woś napisał(a):
MaPa napisał(a):
Składałeś luminancję ze wszystkich klatek (L+R+G+B+Ha do jednego worka i zestackowane) czy tylko L-ki do kupy? :wink:

Pozdrawiam,
Dominik


Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Czy tak się praktykuje, żeby do Luminacji dołożyć RGB jeszcze na etapie stackowania i dalej traktować jak Luminację?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 07 Kwi 2020, 11:28

JaLe napisał(a):
Dominik Woś napisał(a):
MaPa napisał(a):
Składałeś luminancję ze wszystkich klatek (L+R+G+B+Ha do jednego worka i zestackowane) czy tylko L-ki do kupy? :wink:

Pozdrawiam,
Dominik


Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Czy tak się praktykuje, żeby do Luminacji dołożyć RGB jeszcze na etapie stackowania i dalej traktować jak Luminację?


Tak dobrze Jarku. W luminancji masz przecież sygnał ze wszystkich kanałów RGB i do tego nawet z H-alpha. :wink:

Dodatkowo masz też szum z elektroniki kamery (pojawia się tam gdzie brakuje sygnału) + szum tła nieba. Już kiedyś o tym pisałem, że jest to sposób na maksymalizację stosunku szumu do sygnału. Nawet można pójść dalej i jak nie masz luminancji to stackujesz wszystkie kanały RGB jako luminancję. Spróbuj, zobzczysz jak fajnie wygląda taki stack. :wink:

Tutaj dalsza podbudowa teoretyczna (popatrz na 2 ostatnie zdania):

M101 Pinwheel miejska ad 2020: image.jpeg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJaLe | 07 Kwi 2020, 11:38

Dominik Woś napisał(a):
JaLe napisał(a):
Dominik Woś napisał(a):
MaPa napisał(a):
Składałeś luminancję ze wszystkich klatek (L+R+G+B+Ha do jednego worka i zestackowane) czy tylko L-ki do kupy? :wink:

Pozdrawiam,
Dominik


Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Czy tak się praktykuje, żeby do Luminacji dołożyć RGB jeszcze na etapie stackowania i dalej traktować jak Luminację?


Tak dobrze Jarku. W luminancji masz przecież sygnał ze wszystkich kanałów RGB i do tego nawet z H-alpha. :wink:

Dodatkowo masz też szum z elektroniki kamery (pojawia się tam gdzie brakuje sygnału) + szum tła nieba. Już kiedyś o tym pisałem, że jest to sposób na maksymalizację stosunku szumu do sygnału. Nawet można pójść dalej i jak nie masz luminancji to stackujesz wszystkie kanały RGB jako luminancję. Spróbuj, zobzczysz jak fajnie wygląda taki stack. :wink:

Tutaj dalsza podbudowa teoretyczna (popatrz na 2 ostatnie zdania):

image.jpeg


Pozdrawiam,
Dominik

Zobaczymy co z tego wyniknie. Szkoda, że wyrzuciłem już skalibrowane klatki, bo teraz pozostała by mi tylko alignacja i stack.

ps. Jaka kombinacją składamy takie zdjęcia?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 07 Kwi 2020, 12:23

JaLe napisał(a):ps. Jaka kombinacją składamy takie zdjęcia?


Najlepszą. :D

Trzeba algorytm dopasować do liczby klatek ale Average/Sigma Clip powinno być OK. W najnowszej wersji PixInsight jest nowy algorytm do stackowania klatek 100+ (w wersji Beta), sprawdziłem i działa całkiem obiecująco.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 61 gości

AstroChat

Wejdź na chat