Woźnica mnie przejechał!!!!

Postblackdragon4 | 08 Kwi 2020, 17:43

Witam Szanowne grono, wiem że wstyd wstawiać na forum zdjęcie na którym nic nie widać, ale usprawiedliwiam się faktem, że jestem totalnie początkujący. I znowu chce skorzystać z rad bardziej doświadczonych pasjonatów. Proszę o szczerą ocenę i nie masakrowanie mnie od razu. Mam też pytania dlaczego to zdjęcie wyszło tak a nie inaczej:
1. czy jest to wina światła księżyca i światła z dołu light pollution
2. czy może złe ustawienie ekspozycji iso za duże prześwietlone klatki.
3. a może zła jakość optyki
Z góry dziękuje za Pomoc, szczerze to spodziewałem się więcej po takiej ilości materiału no ale... :(

Canon 600d, Pentacon 50mm, f5.8 iso 800, 94x 60s
Załączniki
Woźnica mnie przejechał!!!!: wożnica (Copy).jpg
Tyle z tego zrobiłem, czyli nic
Woźnica mnie przejechał!!!!: początek.jpg
Delikatne wyciągnięcie krzywymi
Woźnica mnie przejechał!!!!: IMG_0025.CR2.jpg
Pojedyńcza klataka
 
Posty: 177
Rejestracja: 12 Maj 2019, 10:42
Miejscowość: Pyzdry

 

PostDominik Woś | 08 Kwi 2020, 18:56

To może być każda z wymienionych przez Ciebie przyczyn. Dodatkowo zastosowałeś stosunkowo krótki czas i większą przesłonę (zazwyczaj stosujemy F4 lub mniej). Jeśli próbowałeś fotografować z 50mm przy Księżycu w pobliżu pełni to on również dość mocno rozświetla niebo i okolicę, szczególnie jeśli jest to bardzo jasna pełnia taką jak mamy ostatnio.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postblackdragon4 | 08 Kwi 2020, 19:09

Rozumiem Panie Dominiku, ale przy czsie 90s a już nie wspomne o 120s zdjęcie było totalnie jasne.. na dolnim zdjęciu widać jak jest jasne już przy 60s. Czyli lepiej jest na zdjęciu zwiększyć czas naświetlania a zmniejszyć iso i przyslone??
 
Posty: 177
Rejestracja: 12 Maj 2019, 10:42
Miejscowość: Pyzdry

 

PostDominik Woś | 08 Kwi 2020, 19:44

blackdragon4 napisał(a):Rozumiem Panie Dominiku, ale przy czsie 90s a już nie wspomne o 120s zdjęcie było totalnie jasne.. na dolnim zdjęciu widać jak jest jasne już przy 60s. Czyli lepiej jest na zdjęciu zwiększyć czas naświetlania a zmniejszyć iso i przyslone??


ISO800 dla Canona 600D jest do zdjęć astronomicznych optymalne. Regulowałbym raczej czasem naświetlania, przesłonę ustawiając tak aby była bliżej F4 a gwiazdy po rogach były w miarę punktowe.

Dodatkowo, nie wiem jak jest w przypadku 600D ale część aparatów ma przypadłość przepuszczania światła przez wizjer (czyli tyłem :wink: ) i wymaga jego zasłaniania w trakcie dłuższych ekspozycji. Może to mieć znaczenie przy Księżycu w pełni świecącym od tyłu aparatu. Możesz sobie to sprawdzić, świecąc latarką w wizjer w teakcie ekspozycji. Czasami ważne jest unikanie bocznego światła poprzez zainstalowanie osłony przeciwsłonecznej do obiektywu (na przykład do Canona 1,8 50mm nie ma czyba przewidzianej takiej osłony i trzeba kombinować z dostosowaniem takiej od innego obiektywu).

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postblackdragon4 | 08 Kwi 2020, 20:09

Dziękuję Panie Dominiku za rady, idę coś kombinować. Ale dzisiaj chyba zmienię obiektyw na 130mm i spróbuje ten sam rejon nieba, biorąc pod uwagę Pana rady
 
Posty: 177
Rejestracja: 12 Maj 2019, 10:42
Miejscowość: Pyzdry

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 142 gości

AstroChat

Wejdź na chat