IC 443 meduza

PostTosiek | 24 Cze 2020, 22:10

IC 443 zwana również jako Mgławica Meduza została odkryta 25 sierpnia 1892 roku przez Max Wolfa, jest pozostałością po supernowej, której wybuch nastąpił między 8000 a 30 000 lat temu, znajduje się w gwiazdozbiorze Bliźniąt w odległości około 5000 lat świetlnych. Wielka supernowa wybuchła pozostawiając po sobie bąbel ogrzanego gazu, który rozszerzając się w ośrodku międzygwiezdnym zderzył się z dużym obłokiem molekularnym. W obszarze tym zachodzi jonizacja gazów. W środku mgławicy została zidentyfikowana gwiazda neutronowa będąca pozostałością supernowej, która utworzyła tę mgławicę.
Może nie jest odpowiednia pora na wstawianie tego obiektu, ale jak dla mnie to nie ma żadnego znaczenia. Nie należy do łatwych jeśli chodzi o obróbkę ponieważ przeszkadza bardzo jasna gwiazda która jest w pobliżu od której mamy bardzo duże halo. W początkowej fazie to pochodziłem do tego materiału jak pies do jeża ale nie dałem za wygraną, walczyłem do końca. Materiał zbierany TSAPO 130 i kamera QHY 695A. Ilość materiału to 10 godz.20 min. Halfa i 5 godz. RGB. Miłego oglądania.
Załączniki
IC 443 meduza: IC_443_Meduza.jpg
Ostatnio edytowany przez Tosiek 25 Cze 2020, 19:39, edytowano w sumie 2 razy
Pozdrawiam:)
Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka

moja strona : www.astroantoni.com
 
Posty: 358
Rejestracja: 04 Paź 2009, 11:34

 

Postfizyk5 | 24 Cze 2020, 23:00

Gwiazdy mają otoczki, włókna przepalone. i co z tym zrobisz?
Pola trochę mało.
Też kiedyś walczyłem z przepalonymi włóknami.
Może tobie się uda?
Pogody życzę
Awatar użytkownika
 
Posty: 1037
Rejestracja: 14 Wrz 2014, 20:10

 

PostDominik Woś | 25 Cze 2020, 08:36

fizyk5 napisał(a):Gwiazdy mają otoczki, włókna przepalone. i co z tym zrobisz?
Pola trochę mało.
Też kiedyś walczyłem z przepalonymi włóknami.
Może tobie się uda?
Pogody życzę


U mnie na iPadzie nie widzę przepalonych włókien.

Tolku - ładnie wyszło!

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 82 gości

AstroChat

Wejdź na chat