Obiekt tygodnia 15.09.2019 IC 1287

Postlukost | 16 Wrz 2019, 10:53

Myślami wciąż jestem pod niebem dalekiego południa, no ale wypadałoby, by opisywany obiekt był dostępny z Polski. Nie zaproponuję więc aż takiego ekstremum "deklinacyjnego" jak to ostatnio uczyniła Ola, ale pośrednio też nawiążę do jednego z napisanych przez nią odcinków (gdzie tematem przewodnim był mrok i pył).*

IC 1287 to stosunkowo duża (20'x10') i relatywnie jasna mgławica refleksyjna, otulająca gwiazdkę HD 170740 o jasności 5.7mag. By ją namierzyć, musimy odbić niecałe trzy stopnie na południe od żółtawej alfy Scuti. Natkniemy się tam na dwie gwiazdy o dość zbliżonej jasności – ta położona bardziej na zachód to właśnie nasz cel. To obszar dość mocno zapylony – co widać w okularze (w sensie ubogiego w gwiazdy tła). Bonusem jest niewielka, ale stosunkowo oczywista gromadka otwarta NGC 6649 (8.9mag, 6.0'), tworząca trójkąt z wymienionymi wyżej gwiazdkami, przy czym gromada jest jego północnym wierzchołkiem. W lornecie czy nawet teleskopie, przy małym powiększeniu (wyższych nie warto stosować) oba obiekty mieszczą się w tym samym polu widzenia. Gromada NGC 6649 wg klasyfikacji Trumplera jest wydzielona, o słabej koncentracji w kierunku centrum (II), o umiarkowanym zróżnicowaniu jasności gwiazd wchodzących w jej skład (2) oraz m - czyli umiarkowanie zasobna. Jest całkiem ładna, nawet w niewielkim powiększeniu rozbita, a uroku dodaje jej otoczenie – wisi sobie na niebie wśród czarnej pustki, jak samotna wyspa światła.

Obiekt tygodnia 15.09.2019 IC 1287: imageproxy.jpeg


źródło: https://www.sky-map.org

Co do samego IC-ka, to jak już wspomniałem nie przesadzajmy z powiększeniem, bo nam zniknie; źrenica wyjściowa na poziomie 4-5 mm będzie w sam raz. Pod niebem południowej Afryki bez problemu zidentyfikowałem go w lornecie 70 mm, w Polsce poskromiła go lorneta 25x100 (fakt, że trzeba trafić na przyzwoite warunki – przejrzyste powietrze i minimalne LP). Niestety, w przypadku mgławic refleksyjnych nie mają zastosowania filtry wąskopasmowe, więc kwestia zaświetlenia nieba gra pierwszoplanową rolę.

Świeżo w pamięci mam widok z dwunastocalowca, w wyciągu którego tkwił Nagler 31 mm. W tej konfiguracji delikatna mgiełka była dość oczywista; nie otaczała gwiazdki symetrycznie – więcej i wyraźniejszej mgławicowości było widać na południe od gwiazdki, zaś poświata była nieco rozciągnięta wzdłuż osi wschód – zachód.

W zasobach netu znalazłem szkic z niewielkiej apertury (4,5''), który wiernie oddaje to, co widać w okularze.

Obiekt tygodnia 15.09.2019 IC 1287: IC1287.gif
IC1287.gif (16.98 KiB) Obejrzany 5274 razy


źródło: http://www.kolumbus.fi/jaakko.saloranta ... C1287.html

Dlaczego taki wybór, skoro w okolicy znajdziemy sporo znacznie bardziej efektownych celów? Ano, ten kadr nieźle oddaje to, co dzieje się w ponadnormatywnie zapylonych rejonach szeroko pojętego centrum Drogi Mlecznej. Mamy bardzo mocno przygaszoną przez ekstynkcję międzygwiazdową gromadę, mamy światło gwiazdy odbite i rozproszone na cząsteczkach wszechobecnego pyłu, mamy ciemne, ubogie w gwiazdy tło. Do mnie to przemawia.

Wrześniowy nów to naprawdę ostatni dzwonek, by łapać skarby ukryte (czasem dość głęboko) w konstelacji Tarczy, więc trzeba się streszczać. Ktoś jeszcze ma ochotę spróbować i da znać jak poszło?

* - będę wrzucał tu wpisy mojego autorstwa, reszta - w tym odcinki autorstwa Oli o mrocznych okolicach M11 czy Ngc 6441 - jest dostępna na FA.
Ostatnio edytowany przez lukost 19 Wrz 2019, 22:22, edytowano w sumie 2 razy
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

PostMaPa | 16 Wrz 2019, 16:05

Obiekt który astrofotograficznie zwrócił już moja uwagę. Musiałem potwierdzić jego prawdziwość bo już miałem traktować jako odblask ;) To z perspektywy szerszych kadrów.

Bardzo bogaty i zachęcający opis. Warto odnotować zależność od przejrzystości i zupełną bezradność filtrów w wizualu w tym wypadku.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostOrzech | 19 Wrz 2019, 21:48

Czyli obiekt z cyklu "hahaha mam dobre, południowe niebo" :wink: Może uda się go jeszcze w tym roku złapać gdzieś w Wilczycach, bo reszta moih miejscówek ma zaświetlone południe :cry:
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postlukost | 22 Wrz 2019, 00:18

Wróciłem dziś do tego obiektu, bo przy obserwacji Naglerem 31 mm jakoś umknęło mi, że zanurzona w mgławicy gwiazda HD 170740 to układ podwójny (STF 2325). W pow. nieco ponad 100x (newton 350/1500, ES 14 mm) drugi składnik jest bardzo wyraźnie odseparowany (12.4") i - choć sporo słabszy od jaśniejszego towarzysza (9.31mag) - oczywisty. Niestety, sama mgławica na moim spaskudzonym przez LP niebie to tylko cień tego, co widać w Afryce.
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

AstroChat

Wejdź na chat