Refraktor SW 80/400 + kątówka SW 2 cale.

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostVIT1956 | 13 Sie 2013, 21:41

Znów cała prawda.

Ale lubię sobie pomarzyć i wyobrażać dobrze dobrane zestawy, dobrze skorygowaną optykę, trwałe konstrukcje, producentów spełniających życzenia klientów, itp.
Nic mnie to nie kosztuje, a wprawia w stan podobny do błogiego oczekiwania na ideał, do którego technologia nas jednak ciągle zbliża.
Kto by pomyślał 20, 50, 100 czy kilkaset lat temu, że zwykłego śmiertelnika będzie stać na posiadanie tak wyrafinowanych środków do przenoszenia się w przestrzeni i czasie bez potrzeby ruszania się z domu (a nawet z fotela!).
Ludzie przywykli do niemal darmowego dostępu do informacji i nie doceniają lub zapominają o tym, jak bogaci są dzięki postępowi cywilizacyjnemu. :!:
Ja się wciąż nie mogę temu nadziwić i cenię możliwość właśnie wymiany informacji.
Stąd moja obecność na Forum :)

(Inna sprawa, że życzliwość, z jaką dziś wszyscy się dzielą tą informacją powoduje, że czasem się duszę w jej nadmiarze i nie jestem w stanie wykorzystać, ani wchłonąć, a często choćby nawet przejrzeć TEGO WSZYSTKIEGO! Aaaaaaa!!!)
VIT

Meade 80 mm ED APO + Ethos 13mm, 3.7mm + Explore Scientific 14mm, 6.7mm 1.25";
Barlow 2" ED GSO 2x; Baader Hyperion 13mm, 5mm; Vixen Porta II
Nikon Action EX 7x35, 10x50, 12x50; Minolta Activa 12x50 W i 10x50 WP.FP
 
Posty: 215
Rejestracja: 18 Lip 2012, 12:59
Miejscowość: Chrzanów, Małopolska

 

PostVIT1956 | 23 Sie 2013, 00:25

Po eksperymentach z 10 sierpnia i sugestiach endriu624 z 9 sierpnia, załączam opis modyfikacji zestawu Meade APO ED 80mm z barlowem i nasadką Amici 45°.

Właśnie zakończyłem dorabianie złączki (przedłużki) do zestawu: okular Baader Hyperion Modular 13mm + pryzmatyczna nasadka kątowa WO 45° 2"/2" + Barlow 2" ED GSO 2x, do mojego APO ED.

Złączka (fot. 01) wykonana została z kawałka rurki PCV, dwóch 24mm pierścieni pośrednich od aparatu Zenith i zewnętrznej tulei dystansowej (popielaty element, z zatyczki od jakiegoś pojemnika).
Wkręcona do redukcji (fot. 02, 03) MTO M42/ 2" (Astrokrak) połączonej z Barlowem GSO tworzy moduł przedłużający (fot. 04), po wstawieniu którego zmienia się krotność powiększenia bez konieczności zmiany wysunięcia wyciągu – słowem – uzyskuje się parfokalność. Gdy wstawię Hyperiona z WO – mam 36x (fot. 05), gdy potrzebuję silniejszego powiększenia (tu akurat 110x) – wyjmuję część Hyperion-WO i tylko wstawiam gotowy moduł przedłużający, który - dzięki nałożonej tulei dystansowej - wystarczy docisnąć do oporu w wyciągu, po czym dołączam z powrotem segment Hyperion-WO (fot. 06). Wszystko bezgwintowo, na zacisk, szybko i jednoznacznie. (Wydłużenie całości rury trzeba przeboleć.)

W klasycznym układzie; WO z silniejszym okularem, bądź Barlowem bezpośrednio przed okularem, nasadka pryzmatyczna uwidacznia swoje parszywe właściwości optyczne i wydaje się bezużyteczna.
W proponowanym układzie obraz przy ok.110x jest bardzo dobry; jak już pisałem, aberracja chromatyczna i inne wady związane z przejściem blisko skupionej wiązki przez szkło pryzmatu Amici są do zaniedbania.
Warto tylko mieć na uwadze, że jest to świetna opcja do obserwacji dziennych. Gwiazdy nie dadzą się oszukać, są zbyt punktowe. Księżyc jeszcze obleci.

Jeśli ktoś ma nasadkę typu Amici i chciałby uzyskać silniejsze, a niezdegradowane powiększenie, polecam zdecydowanie to kompromisowe rozwiązanie.
I zaznaczam, że odnosi się to wszystko do apochromatu. Nie wiem, na ile to działa w przypadku achromatu, ale na pewno obrazu nie pogarsza.

[W przypadku ewentualnych pytań czy uwag - służę wyjaśnieniami.]
Załączniki
Refraktor SW 80/400 + kątówka SW 2 cale.: 01 złączka.JPG
01 złączka
Refraktor SW 80/400 + kątówka SW 2 cale.: 02 złączka z redukcją.JPG
02 złączka z redukcją
Refraktor SW 80/400 + kątówka SW 2 cale.: 03 złączka z redukcją i Barlowem.JPG
03 złączka z redukcją i Barlowem.JPG
Refraktor SW 80/400 + kątówka SW 2 cale.: 04 wyciąg z oklularem 13mm.JPG
04 wyciąg z okularem 13mm
Refraktor SW 80/400 + kątówka SW 2 cale.: 05 wyciąg z dołączonym modułem przedłużającym.JPG
05 wyciąg z dołączonym modułem przedłużającym
VIT

Meade 80 mm ED APO + Ethos 13mm, 3.7mm + Explore Scientific 14mm, 6.7mm 1.25";
Barlow 2" ED GSO 2x; Baader Hyperion 13mm, 5mm; Vixen Porta II
Nikon Action EX 7x35, 10x50, 12x50; Minolta Activa 12x50 W i 10x50 WP.FP
 
Posty: 215
Rejestracja: 18 Lip 2012, 12:59
Miejscowość: Chrzanów, Małopolska

 

PostRobert41 | 23 Sie 2013, 00:26

Jako że ciągle lubię coś zmieniać i modyfikować 80/400 znów przeszedł mały retusz. Tym razem zastąpiłem fabryczne obejmy i adapter na śrubę 1/4 cala własnoręcznie wykonaną aluminiową stopką również z ćwierć calowym mocowaniem.
Całość wykonana została z aluminiowego płaskownika 40x5 mm + kwadratowego pręta aluminiowego 20x20 mm. Gwintu na śrubę sam nie wykonywałem, zaadaptowałem w tym celu gniazdo mocowania do statywu zepsutej lornetki Bresser , wraz z "kapturkiem" w oryginale to gniazdo zakrywającym. Element ten osadziłem w odpowiednim otworze i w sposób trwały zamocowałem w płaskowniku.
Cała stopka wykonana została ręcznie za pomocą podstawowych technik ślusarskich.
Całość została przykręcona do wyciągu , za pomocą dwóch śrub M6.
Co dała mi taka zamiana? Oczywiście poza przyjemnością "popilnikowania" i powarczenia wiertarką ;) ?
Ano w sumie niewiele :
- przesunięcie punktu mocowania o kilka cm bliżej środka ciężkości , co ułatwia wyważanie teleskopu na montażu,
- zmniejszenie wagi całości o trochę ponad 200 gram , niby to niewiele , ale zawsze coś :) ,
- teleskop zyskał "zgrabniejszą" linię przypominającą "rasowe" trawellerki . Zajmuje mniej miejsca przy pakowaniu i obejmy nie będą się już o nic zahaczać.
Przy okazji wypróbowałem zestaw w wersji mega przenośnej , na statywie Camrock . AZ 3 jest oczywiście znacznie stabilniejszy , ale w przypadku gdy trzeba ograniczyć wielkość i wagę sprzętu taka konfiguracja sprawdza się dość dobrze , mimo większych problemów z drganiami.
Z modyfikacji jestem w pełni zadowolony , to drobna zmiana, ale wizualnie mi się podoba, a to najważniejsze :D .
Załączniki
Refraktor SW 80/400 + kątówka SW 2 cale.: SAM_1199.jpg
Refraktor SW 80/400 + kątówka SW 2 cale.: SAM_1205.jpg
Refraktor SW 80/400 + kątówka SW 2 cale.: SAM_1206.jpg
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

PostRobert41 | 23 Sie 2013, 22:13

VIT - a jak z utrzymaniem osiowości w zestawie który przedstawiłeś? Bo to chyba może rodzić problemy przy takim wydłużeniu. A ostrzy przy małym wysunięciu wyciągu czy trzeba go mocno wysunąć?
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

PostVIT1956 | 24 Sie 2013, 15:22

No, Robercie, elegancja!

Też uwielbiam podstawowe (i domowe) techniki ślusarskie! I cieszę się, że w obecnej dobie gotowców nie jestem sam.

Teraz po dołożeniu Scoposa (tego z poprzednich fotek) nie będzie go tak ciągnęło do tyłu ku ziemi, a i rusztowania, choć niewiele wagowo, to wizualnie sporo odpadło. Całość łatwiej odkurzyć i pięknie eksponuje się tuba.
Byle tylko go nie kiwało na boki; ja kiedyś tak miałem z małym travelerkiem i dodałem mu trzpień na stopce, który wchodził pasownie w głowicę i na trwałe mu przeszło.

A poza tym, podobają mi się opcje odwracalne - zawsze można wrócić do pierwotnej wersji. :!:

A co do mojego "krokodyla" (nieźle mu się wydłużył ogon), to masz rację, że po zamianie na ten moduł przedłużający, jak go szumnie nazwałem, ma tendencje do zadzierania nosa (obiektywu) i trzeba to uwzględnić w czynnej walce; zwiększyć mu trochę opory na montażu i znieść to z godnością :|

Nie wiem, jakie ostrzenie masz na myśli; gdybyś tak bardziej sprecyzował?
Pytam, bo uwzględniłem parfokalność przy zamianie krotności z 1x na 3x.

A tak w ogóle, to oczywiście nie podoba mi się ta moja wysunięta niezgrabnie rura okularowo-barlowowa, ale zrobiona została dla ratowania zestawienia (jak przy ratowaniu małżeństwa :wink: ) z nasadką pryzmatyczną; teraz to chociaż jest z niej jakiś dodatkowy pożytek, a nie tylko podstawowe 36x. I w dodatku z tylko jednym okularem!
Jak wspomniałem, do astronomii toto niezbyt, ale do np. ornitologii w teren - wtedy układ trzyma się bardziej poziomo i tylko łapy trzeba daaalej wyciągać. Tu przyznam każdemu rację, kto kiwa głową z politowaniem, patrząc na potworka z foto 05.

Dobierając okulary do astro, zawsze zważałem, by wyciąg był jak najmniej wysunięty; toż nie tylko o zgrabność tu chodzi, ale żeby zachować to wyważenie całości. Wtedy idą w ruch inne okulary i nasadka lustrzana.

Jeszcze raz gratulacje co do retuszu 80/400 i czekam na sprecyzowanie wcześniejszego pytania o to moje ostrzenie.
VIT

Meade 80 mm ED APO + Ethos 13mm, 3.7mm + Explore Scientific 14mm, 6.7mm 1.25";
Barlow 2" ED GSO 2x; Baader Hyperion 13mm, 5mm; Vixen Porta II
Nikon Action EX 7x35, 10x50, 12x50; Minolta Activa 12x50 W i 10x50 WP.FP
 
Posty: 215
Rejestracja: 18 Lip 2012, 12:59
Miejscowość: Chrzanów, Małopolska

 

PostRobert41 | 24 Sie 2013, 16:11

Z ostrzeniem chodziło mi o to czy z tą przedłużką ostrzy wtedy gdy sama rura wyciągu wysuwa się minimalnie z tuby , czy też wprost przeciwnie - trzeba mocno wysunąć rurę . Bo w tej drugiej sytuacji całość byłaby jeszcze bardziej wystająca do tyłu i jeszcze trudniej byłoby utrzymać osiowość.
Ale przypuszczam że tak zaplanowałeś długość przedłużki że wyciąg ostrzy na swoim początku :)

Stopka w 80/400 spisuje się elegancko, zarówno przy użyciu na statywie foto jak i na AZ 3 - jest dość szeroka, ma sporą powierzchnię i po dokręceniu trzyma bardzo mocno , w każdym razie lepiej niż fabryczna stopka w refraktorze 90/500 którego do niedawna używałem , tamta była jednak mniejsza i słabiej mocowała.

Nawet przy założeniu Scoposa ( to już trochę ekstremum dla tej tubki :D ) nie mam problemów ze zrównoważeniem całości i tuba nie opada nawet pod bardzo dużymi kątami . Na AZ 3 jest to zrealizowane dzięki przeciwwadze która bardzo dobrze się sprawdza, natomiast przy statywie nie chce jej używać by nie podnosić wagi zestawu - więc na razie po prostu wystarcza mocne skręcenie osi obrotu głowicy , ale planuje niedługo zamontować sprężyny odciążające - co da ten sam efekt jak przeciwwaga , a wagowo nic się praktycznie nie zmieni.

Fajnie że moje modyfikacje komuś się podobają :D Jeszcze kilka rzeczy w tym refraktorku mam przemyślanych do zmiany , taki to mój " królik doświadczalny " :D , wymyślanie i zrealizowanie czegoś nowego daje dużo przyjemności więc można sobie poeksperymentować. :)
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

PostVIT1956 | 24 Sie 2013, 21:16

Aaa, rozumiem!
Prawdę mówiąc – nie planowałem.
Wynikło to z czystej praktyki. Mianowicie:
Hyperion 13mm jest najbardziej nadającym się (spośród okularów, które mam) do obserwacji dziennych, takich właśnie z tą nieszczęsną nasadką WO, bo ma on wygodny ER (te 20mm), wystarczające pole i krowiastą soczewkę przy oku – tak dużą, że zapomina się, że w ogóle tam jest. Stąd chciałem właśnie jego zagospodarować.
I to właśnie Hyperion narzucił mi parametry. Ostrzy mi nie na samym początku, ale ok. 22mm od niego. Mógłbym, co prawda, wyciągnąć go te 2cm ponad kołnierz nasadki, co wymagałoby znów dodatkowego adapterka-przedłużki (redukcja na 1 1/4" jest za gruba), ale zaoszczędziłoby mi to jedynie ca. 1cm w poziomie (z twierdzenia Pitagorasa licząc), a dodało 2cm pod tym kątem 45°. Opcja nie warta zachodu.
Gdybym zaś (podoba mi się to, archaiczne w moim odczuciu, słowo: zaś) wciągnął wyciąg na tzw. maxa, krotność wzrasta tak, że okular jeszcze dalej odlatuje. A te 3x jest już i tak dużo. Wystarczyłoby mi 2.5x, a może nawet i 2x do terenowych obserwacji.
Hej, :idea: chyba lepiej zrobię kiedyś zoom - zoom nie okularowy, ale złączkowo-przedłużkowy!
Znów mnie pytaniami zainspirowałeś!

A, tak, słusznie; duża powierzchnia przylegania stwarza po silniejszym dokręceniu większe tarcie.

A modyfikacje podobają mi się, bo są czasami tak sprytne, że zawodowcom nie przychodzą do głowy, niekiedy z tak banalnego powodu, jak chociażby to, że są nieefektowne (nie nieefektywne! wręcz przeciwnie) albo odbierane są jako staromodne, niegodne współczesnej technologii, np. filcowe podkładki – pewnie kojarzą się z gumofilcami (o ile ktoś jeszcze wie, co to są gumofilce!). Lepiej zastosować plastik, gdzie się tylko da, choć czasami zwykła wstawka z metalu aż się prosi. Wiem, wiem, chodzi też o to, by nie było za dobre i za trwałe.

Tak, jak te sprężyny odciążające; jakoś nie przyszło mi do głowy, że to może zastąpić przeciwwagę. Nie wiem, czy któraś firma ośmieliła by się dziś użyć sprężyn (!) w swoim dizajnie (kiedyś: projekcie). Pewnie kojarzyłoby im się to z materacami sprężynowymi, albo innymi amortyzatorami.
A my sobie wstawimy i będzie działać. Jak się tylko sprawdzi, oczywiście.

A przy każdym takim kleceniu można się WIEEELE nauczyć. Sprzęt się zmieni, a doświadczenie nam zostanie!

Pozdrawiam wszystkich eksperymentatorów!! :D
VIT

Meade 80 mm ED APO + Ethos 13mm, 3.7mm + Explore Scientific 14mm, 6.7mm 1.25";
Barlow 2" ED GSO 2x; Baader Hyperion 13mm, 5mm; Vixen Porta II
Nikon Action EX 7x35, 10x50, 12x50; Minolta Activa 12x50 W i 10x50 WP.FP
 
Posty: 215
Rejestracja: 18 Lip 2012, 12:59
Miejscowość: Chrzanów, Małopolska

 

PostRobert41 | 24 Sie 2013, 21:53

Zoom złączkowo- przedłużkowy? Ciekawa konstrukcja się szykuje :D Choć w temacie zoomów to ja jednak wolę iść sprawdzoną drogą i ze swej strony polecam okular Hyperion Zoom 24-8 . Bardzo dobrze się spisuje , choć oczywiście trochę brakuje pola w zakresie 24-16 mm , ale obraz jest bardzo dobry i to mój najczęściej używany okular , wygoda błyskawicznej zmiany powiększenia rekompensuje to mniejsze pole , używam i do Księżyca , Słońca jak i do DS-ów , na planetach trochę za małe powiększenie , a niezbyt dobrze spisuje się z barlowem GSO 2,5 x ( mocno wzrasta aberracja chromatyczna ) . Muszę kiedyś popróbować z jakimś barlowem 2 cale , albo z dedykowanym do tego zooma barlowem 2,25 x Baadera .

Sprzęt to projektanci obecnie tak konstruują by jak najbardziej obniżyć koszta produkcji , więc użycie niestandardowych materiałów typu filc raczej im nie w głowie , plastik rządzi , i często całkiem dobry projekt przez kiepskie wykonanie staje się po prostu cały kiepski , i obniżka kosztów dosłownie o 1 procent powoduje obniżenie funkcjonalności o kilkadziesiąt.
Czasem to aż się dziwię projektantom ,np. taki montaż AZ 3 można by od razu fabrycznie przystosować do montowania jakiś przeciwwag - sprzedawane opcjonalnie dawałyby firmie dodatkowy zarobek, więc jeszcze by i zysk był. A tak sprzedaje się produkt który od początku nie najlepiej się nadaje do użytku , jeśli zawiesi się cokolwiek cięższego niż najmniejsze tubki , a i one działają dobrze tylko w przypadku stosowania lekkich plastikowych kątówek i takichże okularów - z czymkolwiek cięższym nawet takie maleństwo jak 80/400 będzie opadało pod własnym ciężarem.
No ale to już taka strategia produkcji i sprzedaży - więc pozostaje nam tylko poprawiać co się da :D
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

PostVIT1956 | 24 Sie 2013, 22:30

Nieźleśmy temat wyeksploatowali :D
VIT

Meade 80 mm ED APO + Ethos 13mm, 3.7mm + Explore Scientific 14mm, 6.7mm 1.25";
Barlow 2" ED GSO 2x; Baader Hyperion 13mm, 5mm; Vixen Porta II
Nikon Action EX 7x35, 10x50, 12x50; Minolta Activa 12x50 W i 10x50 WP.FP
 
Posty: 215
Rejestracja: 18 Lip 2012, 12:59
Miejscowość: Chrzanów, Małopolska

 

PostJanusz_P. | 26 Sie 2013, 09:59

Robert41 napisał(a):...Czasem to aż się dziwię projektantom ,np. taki montaż AZ 3 można by od razu fabrycznie przystosować do montowania jakiś przeciwwag - sprzedawane opcjonalnie dawałyby firmie dodatkowy zarobek, więc jeszcze by i zysk był. A tak sprzedaje się produkt który od początku nie najlepiej się nadaje do użytku , jeśli zawiesi się cokolwiek cięższego niż najmniejsze tubki , a i one działają dobrze tylko w przypadku stosowania lekkich plastikowych kątówek i takichże okularów - z czymkolwiek cięższym nawet takie maleństwo jak 80/400 będzie opadało pod własnym ciężarem.
No ale to już taka strategia produkcji i sprzedaży - więc pozostaje nam tylko poprawiać co się da :D

Tak jak piszesz to jest jednak dobrze przemyślana strategia sprzedaży aby tani i prosty AZ-3 nie nadawał się pod cięższe i dłuższe rurki i abyś kupił lepiej technicznie rozwiązany AZ-4 który posiada oś obrotu w środku ciężkości i nie wymaga dodatkowych przeciwwag ani amatorskich przeróbek a dodawanie do AZ-3 przeciwwag powoduje że staje się ciężki i mało mobilny a nadal nie ma usuniętego głównego ograniczenia jak kończący się zakres mikro-ruchów na wodzikach zamiast na ślimacznicach jak jest to rozwiązane w lepszym montażu klasy AZ-4 czyli Porta II :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostRobert41 | 04 Wrz 2013, 18:35

Ponieważ lubię coś tam cały czas dłubać przy sprzęcie i popilnikować ;) pora na przedstawienie kolejnego "wynalazku".
Tym razem tylko pośrednio dotyczy on refraktora 80/400 , ale jednak dotyczy, więc nie będę zakładać kolejnego tematu.
Od miesiąca jestem posiadaczem refraktora Celestron Omni XLT 150/750 na montażu CG4 . Ponieważ nie przepadam za obsługą paralaktyka montaż przestawiłem w położenie w którym działa jak azymutalny i tak go użytkuję. Jednak jadąc w teren, pod ciemne niebo zabieram też dodatkowo refraktorek 80/400 bo lubię zerknąć przez niego w bardzo szerokim polu. Tyle że trzeba zabrać dodatkowo albo AZ 3 , albo statyw foto , ale statyw ma mało stabilne nogi , natomiast AZ3 - to dodatkowy ciężar który trzeba ze sobą wozić. Pomyślałem że mały refraktor można zamontować na pręcie przeciwwagi w CG4 , zamiast tej mniejszej z przeciwwag , co spowoduje że AZ 3 nie będzie potrzebny , a dodatkowo zmniejszę ciężar do wożenia o wagę zbędnej przeciwwagi.
Jak pomyślałem tak zrobiłem i odpowiedni "adapter" zmontowałem. Refraktorek montuję na głowicy statywu Camrock , a głowicę na adapterze. Technika wykonania - jak zwykle u mnie - ręczna , przy użyciu podstawowych narzędzi .
Wykonany został on z dwóch obejm do podwieszania rurek 20 mm , 2 szt. płaskownika aluminiowego 95 x 40 x 5 mm , śruby 3/8 cala do wkręcenia głowicy + odpowiednia nakrętka do niej , kilku śrub i kawałka twardej gumy.
Jak to wygląda widać na zdjęciach. Większa przeciwwaga na pręcie jest teraz bliżej środka i przesuwając ją wyważam całość by chodziła gładko i jednakowo lekko w obie strony.
Testu w terenie jeszcze nie było , ale w warunkach domowych spisuje się to zgodnie z zamierzeniami , może jutro albo w kolejne dni uda się zrobić wypad w teren , jeśli tylko pogoda będzie łaskawa.
Załączniki
Refraktor SW 80/400 + kątówka SW 2 cale.: SAM_1263.jpg
Refraktor SW 80/400 + kątówka SW 2 cale.: SAM_1262.jpg
Refraktor SW 80/400 + kątówka SW 2 cale.: SAM_1256.jpg
Refraktor SW 80/400 + kątówka SW 2 cale.: SAM_1253.jpg
Refraktor SW 80/400 + kątówka SW 2 cale.: SAM_1252.jpg
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

PostVIT1956 | 05 Wrz 2013, 22:49

No, ja się zabiję!
Robercie, toż to arcydzieło pomysłu! :shock:
Montaż azymutalny AZ Dual HD z podwójnym mocowaniem Sky-Watchera się nie umywa;
wygląda przy nim jak... kikut nieokreślonego zamysłu.

Jasne, że zamiast taszczyć te kilogramy przeciwwagi, lepiej zamontować w to miejsce coś pożytecznego. To tak, jakby nosić torbę z cegłówkami w jednej ręce, by zrównoważyć ciężar zakupów w drugiej, zamiast rozłożyć zakupy równo do obu rąk. :wink:

Kojarzy mi się ze zdjęciami niektórych szalonych Japońskich astromaniaków, na których widać całe zwały sprzętu na statywach, jak choinki na Święta. Ale wygląda to przekonująco, sugeruje że wiedzą, czego chcą i potrafią z tego wszystkiego naraz korzystać.

Oczywiście warunek, że to zestaw "ALT-AZymutalny paralaktyk :wink: ". Niemniej...
Gdy zobaczyłem te zdjęcia, nie mogłem uwierzyć, że nigdy nie przyszła mi do głowy ta tak oczywista zamiana. Aż się prosiło.
To istny KOMBAJN! Wygląda bardzo elegancko i wprost szlachetnie. Gdy się ma dwa teleskopy.. daje do myślenia...
No i sądzę, że dwie osoby mogą coś wspólnie poobserwować.

Dawno żaden zestaw astro nie wywarł na mnie takiego wrażenia (się na klasykę napatrzyłem już). Masz świetne wyczucie estetyki i proporcji w tym całym galimatiasie teleskopowym.
Dzięki za podzielenie się tymi fotkami, bo sam opis nie oddałby tego piękna.

Kończę, bo muszę się napatrzeć. :D
VIT

Meade 80 mm ED APO + Ethos 13mm, 3.7mm + Explore Scientific 14mm, 6.7mm 1.25";
Barlow 2" ED GSO 2x; Baader Hyperion 13mm, 5mm; Vixen Porta II
Nikon Action EX 7x35, 10x50, 12x50; Minolta Activa 12x50 W i 10x50 WP.FP
 
Posty: 215
Rejestracja: 18 Lip 2012, 12:59
Miejscowość: Chrzanów, Małopolska

 

PostRobert41 | 05 Wrz 2013, 23:53

Heh, Vicie - dzięki za miłe słowa , ale chyba z tym wyczuciem estetyki i proporcji to już trochę nadmiar pochwał :D ;)
Aż tak wysoko bym tego nie oceniał , no ale fajnie że się podoba . No i najważniejsze że działa całkiem dobrze jak na tak tanie do wykonania rozwiązanie. Jeszcze tylko muszę dodać sprężynowe równoważenie ciężaru tuby przy wysokich kątach podniesienia , by nie trzeba było skręcać mocno głowicy statywu. Trzeba się tylko zaopatrzyć w kilka sprężyn i eksperymentalnie dobrać które będą najlepsze w tym celu.
Mam jeszcze nowe pomysły na zmiany w samym SW 80/400 , szczerze mówiąc bardzo wciąga mnie ta zabawa z tuningiem i wymyślaniem co jeszcze można zmienić w tym małym , tanim teleskopiku. :)
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

Posttiger | 10 Wrz 2013, 21:58

Trochę przypomina mi mój obecny mont. Tylko czy nie za bardzo zmienia środek ciężkości (tworzące się ramię i dżwignia) przy zmianie kąta w wertykalu. U mnie nawet dołożenie cięższego szukacza, do któregoś z teleskopów wymaga nowego ,,zbalansowania" układu. Jednak przy montażu bez napędów, pewnie nie ma to takiego znaczenia.
Załączniki
Refraktor SW 80/400 + kątówka SW 2 cale.: obraz1 108 (Kopiowanie).jpg
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

PostRobert41 | 11 Wrz 2013, 00:30

Tiger - nie wiem dokładnie jak ten Twój montaż jest zbudowany , ale chyba oba teleskopy zamontowane są na jednej osi? Czy się mylę i jednak są osobne osie dla każdego z nich? Zawsze oba muszą patrzeć w ten sam punkt, czy można nimi sterować niezależnie?
U mnie chyba nie ma wielkiej różnicy czy założona jest druga przeciwwaga czy też zamiast niej wisi ten mały teleskopik. Siła wydaje mi się że w obu przypadkach działa jednakowo w miejscu gdzie pręt przeciwwag łączy się z głowicą montażu. Oczywiście jeśli mocno zmienić ciężar teleskopu - czyli zamiast lekkiego okularu włożyć np. Scoposa trzeba wtedy trochę skorygować wyważenie za pomocą przeciwwagi, choć powiem szczerze robię to dla spokoju sumienia i oszczędzania łożysk , bo i bez przeciwwag montaż bez problemu działa i nie ma jakiś znaczących różnic w oporach ruchu w którymś z kierunków , no ale wiadomo że lepiej te siły równoważyć i przeciwwagi zakładać.
No ale przy napędach przypuszczam że doskonałe wyważenie całości ma znacznie większe znaczenie.
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

PostVIT1956 | 11 Wrz 2013, 17:48

(wtrącę się tylko kurtuazyjnie)

Robercie, piszę szczerze, bo aż sobie ściągnąłem wszystkie Twoje fotki (jakby miały zginąć, są u mnie chociaż kopie w mniejszej rozdzielczości :wink: ).

Tiger, też niezłe duo, aż miło popatrzeć!

A balansowanie - warte fatygi; też lubię czuć tę lekkość obrotu. Ruszyliście moją techniczną empatię i chyba nawet ze swoim prostakiem muszę coś pomyśleć, bo czasami czuję, jak się "drapie pod górkę" (jak zatłoczony autobus na piątym biegu :? ).
VIT

Meade 80 mm ED APO + Ethos 13mm, 3.7mm + Explore Scientific 14mm, 6.7mm 1.25";
Barlow 2" ED GSO 2x; Baader Hyperion 13mm, 5mm; Vixen Porta II
Nikon Action EX 7x35, 10x50, 12x50; Minolta Activa 12x50 W i 10x50 WP.FP
 
Posty: 215
Rejestracja: 18 Lip 2012, 12:59
Miejscowość: Chrzanów, Małopolska

 

Posttiger | 11 Wrz 2013, 21:56

Teleskopy w AZ są na jednej osi ,jednak można zmieniać ich położenie względem siebie(oczywiście ręcznie) w wertykalu. Mi chodziło o to, że jeśli się mocuje w ten sposób telepa ( na pręcie przeciwwagi, i z pewnym ramieniem), i z położenia np;poziomego przechodzi się do pionu, to im bardziej ,,do pionu", tym bardziej zwiększa się siła ,,tego ramienia", ciążąca w dół. Po zluzowaniu ,,układu" potrafi odwrócić wszystko ,,na plecy"(szukacze na dole).Na pewno w montach sterowanych ręcznie ma to mniejsze znaczenie, jednak przy napędach elektrycznych trzeba b. uważać , aby ich nie przeciążyć.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

PostRobert41 | 11 Wrz 2013, 23:20

Nie, tego typu efekt nie występuje. Tak by mogło być gdyby to było na jednej wspólnej osi. Natomiast gdy pręt przeciwwagi nie jest połączony z osią która pracuje jako wertykalna przy większym teleskopie to siły na tym pręcie działające nie mają możliwości obracania samoczynnie czegokolwiek.
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

Posttiger | 12 Wrz 2013, 20:15

Sorry już rozumiem.Zasugerowałem się tym ,iż miałem kiedyś eq-5, i też go tak nieraz skręcałem aby był w ,,az" (drugiego telepa nie wieszałem). Dlatego nie pamiętam, czy oś przeciwwagi kręciła się razem z teleskopem, czy też była stała. Jak tak to fajny pomysł ,po co taskać kolejny ,,wieszak", dla drugiego telepa, dlatego też kupiłem LX-80.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

PostRobert41 | 06 Paź 2013, 01:09

Kolejna zmiana w małym Sky Watcherze- tym razem postanowiłem podarować mu odrobinę luksusu ;) :D
Teleskopik dorobił się wysuwanego odrośnika. Dwa potrzebne do tego celu aluminiowe pierścienie zamówiłem w Astrokraku ( wykonanie szybkie i dokładnie według projektu -raz jeszcze dziękuję Panie Januszu :) ).
Trzeba było usunąć plastikowy występ na którym normalnie opiera się odrośnik tego refraktorka , a przesuwny pierścień podkleić teflonową ceratką by przesuw był płynny i lakier na tubie się nie uszkadzał.
Po tej "kosmetycznej " zmianie refraktor już i tak do tej pory kompaktowy stał się jeszcze łatwiejszy do przewożenia - ze zsuniętym odrośnikiem tubka ma tylko niecałe 31 cm.No i moim zdaniem teleskop zyskał też na wyglądzie :) .
Załączniki
Refraktor SW 80/400 + kątówka SW 2 cale.: SAM_1336.jpg
Refraktor SW 80/400 + kątówka SW 2 cale.: SAM_1335.jpg
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

PostVIT1956 | 10 Paź 2013, 19:41

Robercie,
Jak rzadko kopiuję cudze zdjęcia, tak przy Twoich nie mogę się oprzeć (normalnie je archiwizuję :wink:).
Elegancja i praktyczność! Toż to powinno być STANDARDEM w tym SW.

:D
VIT

Meade 80 mm ED APO + Ethos 13mm, 3.7mm + Explore Scientific 14mm, 6.7mm 1.25";
Barlow 2" ED GSO 2x; Baader Hyperion 13mm, 5mm; Vixen Porta II
Nikon Action EX 7x35, 10x50, 12x50; Minolta Activa 12x50 W i 10x50 WP.FP
 
Posty: 215
Rejestracja: 18 Lip 2012, 12:59
Miejscowość: Chrzanów, Małopolska

 

PostRobert41 | 10 Paź 2013, 20:27

Dzięki :)
Heh, można by powiedzieć że to taka trochę fanaberia , bo z Trabanta Mercedesa się nie zrobi :D No ale dla mnie taka zabawa z modyfikacją sprzętu to część astrohobby.
Faktem jest że ruchome odrośniki stają się teraz powoli standardem i o ile jeszcze jego brak w tych najtańszych modelach SW rozumiem ( cięcie kosztów, ekonomiczność etc. ) , ale nie montowanie ich w sprzęcie ED jest już trochę dziwne - przy fabrycznej produkcji podnosiłoby to cenę zapewne w bardzo nikłym stopniu, a sprzęt zyskałby na mobilności i wyglądzie. No ale widać taka jest polityka SW.
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

PostVIT1956 | 10 Paź 2013, 21:33

Nie ma to jak własna polityka prywatna!

A propos Trabanta:
Mój brat w latach 90-tych do Trabanta dorobił zapłon elektroniczny; nie znam się na tym, ale efekt był nie tylko podrasowania, ale pięknie cicho chodził jak niemydelniczka (mydelniczką przez nas zwany z powodu plastikowej karoserii).
[Ups! To nie forum samochodziarzy]

A JA z kolei domontowałem rączkę do montażu Porta, aby łatwiej przestawiać mojego ED-ka, głównie w deklinacji, gdyż przed tą epoką używałem tradycyjnie czegokolwiek, co się pod rękę nawinęło (wszak jest nieraz ciemno!) od strony nasadki, a jest to wrażliwy koniec. Co innego tuba od przodu.
Tak więc teraz manewruje się całością o wiele wygodniej, nie naruszając "struktury łączeń nasadkowo-okularowych".
Też ten uchwyt powinien być w projekcie montażu Porta!

Muszę tylko poszukać dobrego adwokata zanim to opublikuję na forum, bo to - pech chce – ktoś już wymyślił i wychodzi na to, że jest toto niejako kopią patentu zachodniego astromaniaka, więc trzeba się zabezpieczyć w razie pozwu :mrgreen: .
Swoją drogą nie ma tam wiele możliwości manewru; to jak by ktoś opatentował drzwi i po tym wszyscy niestety mogliby używać jedynie okna zamiast!

Tylko zbiorę siły i środki, tfu! - fotki. :)
VIT

Meade 80 mm ED APO + Ethos 13mm, 3.7mm + Explore Scientific 14mm, 6.7mm 1.25";
Barlow 2" ED GSO 2x; Baader Hyperion 13mm, 5mm; Vixen Porta II
Nikon Action EX 7x35, 10x50, 12x50; Minolta Activa 12x50 W i 10x50 WP.FP
 
Posty: 215
Rejestracja: 18 Lip 2012, 12:59
Miejscowość: Chrzanów, Małopolska

 

PostRobert41 | 10 Paź 2013, 21:52

No miejmy nadzieję że się obędzie bez pozwów i adwokatów bo się nigdy nie wypłacisz :mrgreen:
Też dorabiałem rączkę do AZ 3 bo bez niej jest ciężko w tym montażu.
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

PostVIT1956 | 12 Paź 2013, 19:25

No, to Ejaaaaaa! Nie jesteś już sam!
Właśnie umieściłem samobójczy temat.

Rączki wszystkich teleskopów - łączcie się! :wink:
VIT

Meade 80 mm ED APO + Ethos 13mm, 3.7mm + Explore Scientific 14mm, 6.7mm 1.25";
Barlow 2" ED GSO 2x; Baader Hyperion 13mm, 5mm; Vixen Porta II
Nikon Action EX 7x35, 10x50, 12x50; Minolta Activa 12x50 W i 10x50 WP.FP
 
Posty: 215
Rejestracja: 18 Lip 2012, 12:59
Miejscowość: Chrzanów, Małopolska

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 37 gości

AstroChat

Wejdź na chat