Budowa napędu podkowiastego

Postxooon | 28 Sty 2019, 10:01

Witam!

Poliwęglan stosuję bo mam do niego dostęp wraz z usługą frezowania. Firma wykona mi każdy rysunek z autocad-a co dodatkowo ułatwia mi pracę.
Jak taki system sprawdzi sie w praktyce to być może uda mi się zaoferować takie rozwiązanie seryjnie - do obudowy napędu pasuje każdy silnik krokowy o wymiarach 42/42mm.
Szczelina ma 2mm więcej niż średnica koła i nie ma tarcia szczeliny o koło bo śruba centrowana jest rowkiem gwintu na kole. Ten zapas 2mm wynika z możliwości niecentryczności gwintu (rowka gwintu) na obwodzie koła - a takie mam właśnie jedno z kól, które ma przesunięty rowek o ok. 0.5mm od osi symetrii.
Szczeliny w obu skrajnych elementach istotnie ułatwiają za to odsprzęglenie napędu a istniejący luz sprawia, że nie ma z tym żadnego problemu. Po ponownym zasprzęgleniu śruba napędowa centrowana jest w naturalny sposób na środek rowka gwintu w kole.

xooon
 
Posty: 53
Rejestracja: 18 Maj 2017, 15:04

 

Postxooon | 30 Sty 2019, 22:21

Witam!
Jest już przeciwwaga. Niestety z drobnym błędem - jedno z wycięć na śruby mocujące lustro było za wąskie ale przydała się piłka do metalu i na następnym zdjęciu widać gotową i pomalowaną już przeciwwagę wraz z dodatkowym elementem.
Główna przeciwwaga zrobiona jest ze stali #10mm o średnicy ok. 222mm i ma wewnątrz otwór tak aby jej masa wynosiła ok. 2.6kg. Dodatkowy element przykręcany w środku ma masę ok. 0.6kg co powoduje, że łączna masa przeciwwag to ok. 3.2kg.

Główna przeciwwaga mieści się wewnątrz oprawy lustra i mocowana jest trzema wkrętami do obudowy w taki sposób, że wkręty wchodzą do wywierconych w ściance przeciwwagi otworów. W ten sposób łatwo można przeciwwagę założyć i zdemontować w razie potrzeby. Masa 2.6kg pozwala na zrównoważenie teleskopu z lekkim przechyłem w stronę przeciwwagi. Położenie teleskopu w obejmach nie jest krytyczne i niezrównoważenie zmienia się dość łagodnie. Samo, niewielkie niezrównoważenie można uznać za dodatkowy element kasujący luzy w systemie.
Dodatkowa przeciwwaga pozwoli na pracę z elementami dodatkowymi (kamera, większy obiektyw).

Zmontowałem też sterownik dwukanałowy i w ten sposób napęd wkrótce zostanie poddany testom, na razie obserwacjom wizualnym, ale ponieważ sterownik ma funkcjonalność guide liczę na próby astrofotograficzne

xooon
Załączniki
Budowa napędu podkowiastego: przec0.jpg
Budowa napędu podkowiastego: przec1.jpg
Budowa napędu podkowiastego: przec2.jpg
Budowa napędu podkowiastego: przec3.jpg
Budowa napędu podkowiastego: ster1.jpg
 
Posty: 53
Rejestracja: 18 Maj 2017, 15:04

 

PostVroobel | 17 Kwi 2020, 18:39

Hej,

Jako, że od jakiegoś czasu interesuje mnie drukowanie 3D, wpadł mi w ręce taki oto link:

https://www.thingiverse.com/thing:4167783

Jest to miniaturka napędu podkowiastego zdolna pociągnąć DSLR z 300mm obiektywem, a autor pokazuje nawet zdjęcie z 500mm, choć nieco pojechane. Dla mnie bomba! Alternatywa dla trackerów, w dodatku z GoTo. :)
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat