Wymiatacz planetarny, niutek 150mm f10.

Postwfifiak | 24 Gru 2021, 00:09

Hej!!!
Własnie poskładałem do kupy tubę jak w temacie. Wyszło niezłe działko. Lustra Stephan Optics napylane w PEVINIE. LG dostałem od astrokumlpa Sebsona, a pan Stefan nadał mu drugie życie. Lusterko wtórne 25mm też wyrób pana Stefana. Obstrukcja centralna niecałe 17%. Przed LG pięć bafli, pajączek trójramienny. Całość lakierowana proszkowo "optycznym matem". Wyciąg GSO Crayford 1,25" z dołożonym mikrofocuerem Baadera. Teleskop po naziemnych próbach. Całość super funkcjonuje. Muszę tylko skrócić tubę o 30mm, żeby rura wyciągu nie wchodziła w tor optyczny. Policzone było z lekkim zapasem zgodnie z przysłowiem: że lepiej kijek obcionkować niż go potem pogrubasić. Z niecierpliwością czekam na czyste niebo :-).

Pozdrawiam Wojtek.
Załączniki
Wymiatacz planetarny, niutek 150mm f10.: 2021-12-23-150.jpg
Wymiatacz planetarny, niutek 150mm f10.: 2021-12-23-151.jpg
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 800
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

Postokroj | 24 Gru 2021, 06:03

WOW robi wrażenie.Będzie się działo w centralnej Polsce.
Jowisz ucieka trzeba się zmobilizować.
Gratulacje tekiej wspaniłej pracy.
Pozdrawiam
Krzychu
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

PostDzikDobson | 24 Gru 2021, 12:23

Potężny sprzęt i zapewne potężna praca
Gratuluję :)
Black & Green Fan
Awatar użytkownika
 
Posty: 83
Rejestracja: 18 Sie 2020, 15:23

Postanatol1 | 24 Gru 2021, 14:20

Fajnie wygląda z zewnątrz. Ja też mojego planeciaka 6" F/10 pomalowałem szarą farbą.
Z czego jest tuba ? Wygląda na zwiniętą z blachy. Napisz coś o niej więcej, jaka grubość blachy, jak z osiowością tuby i przede wszystkim ile waży.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postwfifiak | 25 Gru 2021, 02:33

Hej!!!
Pójdę na łatwiznę i zacytuję część PW z Maćkiem_Cz.
Mocowanie mikrofocusera - na końcu wyciągu jest wkręcany uchwyt do okularu. Tak się fajnie złożyło, że ma gwint T2. Wystarczy w Teleskopach dokupić męsko-męską złączkę T2 i jest gotowe mocowanie pod mikrofocuser Baadera (helikalny). Cela LG i obręcz na wlocie są od czegoś typowego (również dostałem od Sebsona) chyba SW 150/750. Docelowo obręcz na wlocie trzeba będzie dorobić z aluminium, bo ta z tworzywa jest wiotka. Jej odkształcanie ma wpływ na kolimację. Rurę na tubus zawinął mi miejscowy blacharz, blacha 0,7mm. Felc trochę koliduje z obejmami ale jakoś to ogarnę. Elementy pająka i bafle zostały wycięte laserem i wodą, projekt Mateusza. Ramiona pająka zrobiłem z rozhartowanego brzeszczota 0,6mm. Rura miała długość 1,5m i taką zostawiłem. Może teleskop jest mniej poręczny, za to ma gotowy odrośnik. Tuba z obejmami waży 8,5kg. Nie ma dramatu. Całość pomalowana jest proszkowo czarnym "optycznym matem". Tylko na zdjęciu farba sprawia wrażenie szarej. W rzeczywistości w środku jest ciemno jak w przysłowiowej d..... :-). Dziękuję Sebie za podarek, który zmobilizował mnie do tej budowy. Dzięki mu również za pomoc w w organizowaniu ciecia i cenne uwagi.

Pozdrawiam.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 800
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

PostSebson | 25 Gru 2021, 14:35

Piękna maszyna! Już nie mogę się doczekać aż przez to spojrzę. Bardzo cieszy mnie że mogłem pomóc Wojtku w każdy sposób i to że lustro dostało nowe życie a ty sporo radości z pracy przy tym. Teraz tylko skrócisz rurę i będziesz cieszył oczy cudownymi obrazami. Za podarki nawet nie dziękuj bo to ja dziękuję, że chciałeś dokończyć projekt do którego nie miałem czasu i chęci a i tak będę mógł popatrzeć zapewne niejednokrotnie przez ten sprzęt. Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością.
Awatar użytkownika
 
Posty: 260
Rejestracja: 17 Sie 2017, 10:02
Miejscowość: Zduńska Wola

 

PostKrzysztof_P | 25 Gru 2021, 15:26

Cześć Wojtku.
Piękny sprzęt , D-150mm F-10 , maleńka C.O.To będzie i jest świetny Planetarny sprzęt.
Moje Gratulki za wykonanie i zbudowanie tej pięknej maszynki.
Swego czasu też budowałem takie maszynki właśnie D-150 , F10 ze sferyczną własnoręcznie wykonaną optyką na bazie blanków D-150mm rozprowadzanych swego czasu przez oddziały PTMA w Polsce.
Polecam przy okazji wydanie PTMA.Poradnik budowy Teleskopu wraz z własnoręcznym wykonaniem optyki "Amatorski Teleskop Zwierciadlany" Pana Rybarskiego i Serkowskiego z której śmiało i z powodzeniem korzystałem w latach 90-tych.
Czekamy na pierwsze światełko i relacje z oglądania.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwfifiak | 14 Lut 2022, 01:47

Hej!!!
Dzisiaj niutek ujrzał pierwsze poważniejsze światło. Pojechałem do Pasjonata nieba i zaatakowałem Księżyc. No i szczęka mi opadła. Jakość obrazu po prostu znakomita. Obraz ostry jak brzytwa. Kontrast znakomity. Księżyc w fazie 92% a cała tarcza usiana mrowiem kraterów. Świetne warunki. Power 300X a obraz zupełnie stabilny. I ten kontrast. Oślepiający brzeg Księżyca a obok smolista czerń próżni. Przy tym powiększeniu masa detalu na oświetlonej stronie. Wyraźnie zauważalne subtelne różnice odcieni gruntu księżycowego. Bajka :-). Miałem spore obawy, bo na LG i na LW jest parę rys pozostałych po szlifowaniu. Warstwy naparowane w PEVINIE też posiadają sporą przepuszczalność światła. Jednak jakość obrazu jest rewelacyjna. Sprzęt mało mobilny i wymagający od montażu, jednak jeśli to komuś nie przeszkadza to z całego serca polecam. Myślę, że ma ogromny potencjał. Z niecierpliwością czekam na Jowisza. Będzie czym powalczyć na Kudłaczach. Drżyjcie APO :-).

Pozdrawiam Wojtek.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 800
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

PostKrzysztof_P | 14 Lut 2022, 02:08

Cześć Wojciechu.
To świetnie że tak dobrze wypadła twoja nowa maszynka na pierwszym świetle. :D
Aż strach się bać co będzie. :D A tak na poważnie to się cieszę.Będziemy oglądać na Kudłaczach a może i wcześniej jak spotkamy się na wiosennym spotkaniu. A jak nie to przyjadę do ciebie jak kiedyś rozmawialiśmy , kiedy będą planety i popatrzę nowym sprzętem.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postpasionat nieba | 14 Lut 2022, 11:35

wfifiak napisał(a):Hej!!!
Dzisiaj niutek ujrzał pierwsze poważniejsze światło. Pojechałem do Pasjonata nieba i zaatakowałem Księżyc. No i szczęka mi opadła. Jakość obrazu po prostu znakomita. Obraz ostry jak brzytwa. Kontrast znakomity. Księżyc w fazie 92% a cała tarcza usiana mrowiem kraterów. Świetne warunki. Power 300X a obraz zupełnie stabilny. I ten kontrast. Oślepiający brzeg Księżyca a obok smolista czerń próżni. Przy tym powiększeniu masa detalu na oświetlonej stronie. Wyraźnie zauważalne subtelne różnice odcieni gruntu księżycowego. Bajka :-). Miałem spore obawy, bo na LG i na LW jest parę rys pozostałych po szlifowaniu. Warstwy naparowane w PEVINIE też posiadają sporą przepuszczalność światła. Jednak jakość obrazu jest rewelacyjna. Sprzęt mało mobilny i wymagający od montażu, jednak jeśli to komuś nie przeszkadza to z całego serca polecam. Myślę, że ma ogromny potencjał. Z niecierpliwością czekam na Jowisza. Będzie czym powalczyć na Kudłaczach. Drżyjcie APO :-).

Pozdrawiam Wojtek.



Witam,

dziękuję Wojtku za miłe spotkanie i że miałem okazję zobaczyć co Twój nowy, ATM-owy Newton pokazuje. Jest bardzo ładnie wykonany. To co od razu rzuciło się w oczy po spojrzeniu w okular to piękny kontrast Księżyca. Był Księżyc, a na około niego po prostu czarne niebo, żadnych flar. Kratery pięknie skontrastowane przy terminatorze, jak i po zalanej blaskiem, oświetlonej stronie. Znakomita optyka, mała swiatłosiła f/10, malutkie LW, bafle wewnątrz tubusu robią genialną robotę!
Gratuluję Wojtku świetnie zrealizowanego projektu. To czekamy teraz na planety :)

Pozdrawiam
Tomek
 
Posty: 136
Rejestracja: 01 Lip 2013, 18:34
Miejscowość: Dobroń

 

Postwfifiak | 14 Lut 2022, 13:54

:-) dzięki za miłe słowa.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 800
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

Postanatol1 | 14 Lut 2022, 14:03

Mam dokładnie taki sam zestaw, czyli lustro 6" F/10 z optyką od pana Stefana. Ostatnio przerobiłem go na wersję do użytku z bino bez barlowa, co nieco zwiększyło obstrukcję z 17% na 23% a więc nadal przyzwoicie.
I potwierdzam słowa Wfifiaka - obrazy Księżyca są perfekcyjne, cienie w kraterach są czarne jak smoła. Jakość optyki najlepiej widać na terminatorze - szczyty gór czy korony kraterów wyłaniające się z mroku księżycowej nocy są idealnie odcięte od tła bez jakiegokolwiek rozmycia.
Podobnie gwiazdy - nie ma iskrzenia, widać punkciki, może nie zawsze są to szpileczki tylko maluteńkie kółeczka ale nie roziskrzone przecinki.
30 sierpnia obserwowałem tym teleskopem podwójne przejście księżyców Jowisza przez tarczę planety (Europy i Ganimedesa). Wrażenia opisane tutaj :
viewtopic.php?f=3&t=60415&start=375
Jeszcze dwie uwagi związane z zalinkowanym wyżej opisem - seeing nie był wówczas zbyt dobry, bo zbliżał się front atmosferyczny, ale jak widać teleskop dał radę więc można powiedzieć, że nie tylko małe apertury nadają się na słabszy seeing. Może warto zaryzykować tezę, że dobra optyka jest również panaceum na słabe warunki ?
I druga sprawa - w relacji napisałem, że nie widziałem żadnego kraterka w Plato, ale ja rozumiem widzenie tych kraterków jako rzeczywiście kraterów czyli krążków z cieniem w środku a nie jasnych plamek, bo jako plamki w to ja je widzę praktycznie zawsze (min. dwie lub trzy).

Mała obstrukcja, trójramienny pająk, bafle, mała światłosiła i optyka najwyższej możliwej jakości i zwykły newton może być prawdziwym księżycowo-planetarnym wymiataczem.
Polecam.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postwfifiak | 14 Lut 2022, 16:12

Hej Anatolu!!!
W tym niutku jest LW od Ciebie. Dostało tylko nowe warstwy.

Pozdrawiam.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 800
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

Postanatol1 | 14 Lut 2022, 17:24

Dobrze, że lusterko znalazło nowy, zacny dom. Nie musiało leżeć w szufladzie i może znowu kierować fotony do okularu.
Siła newtonów tkwi w ich prostocie. Jednak chińskie lustra f/5 to tylko namiastka tego co może dać dobry newton.
Wystarczy nieco wydłużyć ogniskową i zadbać o dokładność optyki i już mamy naprawdę zacny sprzęt.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 14 Lut 2022, 18:48

To prawda , bardzo dobry i myślę najtańszy sposób , aby stać się posiadaczem świetnego optycznie wielozadaniowego instrumentu. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwfifiak | 14 Lut 2022, 18:58

anatol1 napisał(a):Siła newtonów tkwi w ich prostocie.


W rzeczy samej. To tyko dwie powierzchnie czynne optycznie. To jak refraktor z jedną soczewką, którym się patrzy na wprost. Tryplet plus kątówka to siedem powierzchni ingerujących w światło. Nawet przy dokładności 1/12λ wypadkowa dokładność nie powala. Z zadowoleniem muszę stwierdzić, że po wczorajszych obserwacjach tuba nie zgubiła kolimacji.

Pozdrawiam.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 800
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

Postwitos | 14 Lut 2022, 19:35

Gratuluje wymiatacza planetarnego :) Niutek własnoręcznie wykonany daje najwięcej satysfakcji. 20 lat temu sam zbudowałem newtona 225/1305 więc podzielam Twoją radość i zadowolenie z posiadanego sprzętu :)
witos
 

PostMateusz F | 14 Lut 2022, 19:39

Wojtku , super że zbudowałeś taki teleskop i pokazałeś na forum. Newtony to bardzo wdzięczne teleskopy, a doskonała optyka P.Stefana pokazuje klase.

Osobiście takiego detalu jak w planetarnym newtku nie widziałem w żadnym APO , apertura to rozdzielczośc serwowana przy optymalnej , przyjemnej źrenicy wyjściowej.
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

Postanatol1 | 14 Lut 2022, 19:54

Mateusz F napisał(a):Wojtku , super że zbudowałeś taki teleskop i pokazałeś na forum. Newtony to bardzo wdzięczne teleskopy, a doskonała optyka P.Stefana pokazuje klase.

Osobiście takiego detalu jak w planetarnym newtku nie widziałem w żadnym APO , apertura to rozdzielczośc serwowana przy optymalnej , przyjemnej źrenicy wyjściowej.


Ja nie miałem nigdy żadnego APO, ani nawet ED, więc nie mogę tego potwierdzić, ale wiem że w newtonie widać dużo. Miałem za to dwa fabryczne newtony F/5 : SW200/1000 i GSO 10" i szału nie było. Ręcznie robione lustra i dłuższa ogniskowa naprawdę robią duuuuuuużą różnicę.
Nie chcę zaśmiecać Wififakowi wątku, ale wydaje mi się, że to właśnie newtony pokazują prawidłowe kolory planet. Patrząc na zdjęcia Jowisza z dużych teleskopów i sond kosmicznych widzę tam dużo pastelowych barw, raczej jasnych. Wydaje mi się, że nasycenie barw widziane w refraktorach APO bierze się z faktu, że światło pokonuje sporo szkła po drodze do tego pokrytego warstwami i przyciemnia/nasyca kolory (co wcale nie musi być złe). Może kolory nie są one naturalne, ale ładniejsze dla oka i może nawet przez to widać nieco więcej drobnego detalu, bo to nasycenie zwiększa kontrast.
Ale to tylko przypuszczenie, niech się wypowiedzą koledzy, którzy mają możliwość porównywaniu różnych teleskopów w tym samym czasie.
Poza tym kto wie jaki jest Jowisz naturalnie ? Nikt na własne oczy go z bliska nie widział.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostMaciek_Cz | 14 Lut 2022, 20:04

Anatolu, tak jak piszesz, kto to wie jakie kolory Jowisza byśmy zobaczyli gołym okiem będąc na jego orbicie. Każdy sprzęt optyczny przekłamuje w pewnym stopniu kolory. Warstwy antyrefleksyjne, rodzaj szkła, rodzaj materiału i jakość naparowanego lustra itp... a astrofotografia to już zupełna kolorowanka w dzisiejszych czasach.

Wojtku, piękny Newton. Twoje relacje napawają mnie nadzieją na sukces mojego ATM-u.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostKrzysztof_P | 14 Lut 2022, 21:14

P.S.
Anatolu w dużym stopniu zależy od warstw jakie będziesz miał kolory w Newtonie.
Zależy czym naparujesz lustra , bowiem nie tylko są warstwy alu , które odbijają światło tylko w pewnym zakresie światła widzialnego , srebro jest lepsze i będą inne kolory.Pooglądaj sobie kolory , ale gwiazd z Refraktora i Newtona , wtedy można coś więcej powiedzieć o nasyceniu barw , intensywności , itp.
Przypuszczenia mogą być bardzo błędne , biorąc pod uwagę fakt iż jak sam piszesz nie miałeś nigdy ani Refraktora ED ani APO.Więc po testach sprzętu obok siebie , Newtona 150mm i Refraktora 150mm można coś w ogóle wtedy na ten temat powiedzieć.Inaczej to tylko nasze domysły , które mogą być często obarczone dużym błędem.
Aktualnie na topie są złączki kątowe Baadera lustrzane , srebrzone BBHS , które są , warto recenzje poczytać...
Nie chcę zaśmiecać Wojtkowi wątku.
Świetny Teleskop , będziemy oglądać na Kudłaczach i jak spotkamy się wcześniej na wiosnę.
Temat spotkania mamy w trakcie ustalania.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postanatol1 | 14 Lut 2022, 22:04

Krzysztof_P napisał(a):P.S.
Anatolu w dużym stopniu zależy od warstw jakie będziesz miał kolory w Newtonie.
Zależy czym naparujesz lustra , bowiem nie tylko są warstwy alu , które odbijają światło tylko w pewnym zakresie światła widzialnego , srebro jest lepsze i będą inne kolory.Pooglądaj sobie kolory , ale gwiazd z Refraktora i Newtona , wtedy można coś więcej powiedzieć o nasyceniu barw , intensywności , itp.
Przypuszczenia mogą być bardzo błędne , biorąc pod uwagę fakt iż jak sam piszesz nie miałeś nigdy ani Refraktora ED ani APO.Więc po testach sprzętu obok siebie , Newtona 150mm i Refraktora 150mm można coś w ogóle wtedy na ten temat powiedzieć.Inaczej to tylko nasze domysły , które mogą być często obarczone dużym błędem.
Aktualnie na topie są złączki kątowe Baadera lustrzane , srebrzone BBHS , które są , warto recenzje poczytać...
Nie chcę zaśmiecać Wojtkowi wątku.
Świetny Teleskop , będziemy oglądać na Kudłaczach i jak spotkamy się wcześniej na wiosnę.
Temat spotkania mamy w trakcie ustalania.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Tak jak pisałem, to są przypuszczenia. Niech się wypowiadają osoby, które mogą coś więcej na ten temat powiedzieć.
Dodam tylko, że ewentualny zafarb kolorów nie musi być zły, może poprawiać kontrast, coś w rodzaju trybu HDR w fotografii.

To a propos kolorów, a co do szczegółowości obrazów jakie daje DOBRY newton, to mogę mówić tylko w samych superlatywach tak jak Ty Krzysztofie o APO i maczkach.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostMaciek_Cz | 14 Lut 2022, 22:25

Czy trzymając w rękach dwa falsyfikaty nie mając oryginału da się stwierdzić, który jest bliższy temu prawdziwemu? Chyba nie. Nawet BBHS tu nic nie powie. Trzeba spojrzeć na krzywe transmisji/odbicia dla wszystkich tych sprzętów, powłok, warstw itd...
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostKrzysztof_P | 14 Lut 2022, 22:56

Każdy dobry optycznie instrument jest świetny i nas cieszy.Ja nie mam żadnych do Newtonów uprzedzeń , sam je budowałem , ale aktualnie długie Niutki to nie mój priorytet.Lubię też Newtony i te krótsze i te dłuższe.Sam z nich korzystam jaki i z innych wszelakich sprzętów , nie ograniczam się tylko do jednego.Wojtek , który zbudował tego Newtona też tak używa wszelakich sprzętów i przez to ma szersze horyzonty porównawcze.
Ja lubię też krytyczne oceny i przede wszystkim miarodajne , adekwatne , nie sprowadzać wszystkiego do jednego wora i umniejszać różnice w obrazie o które właśnie tak walczymy , aby było nam w wizualu lepiej.Jak coś jest lepsze to jak najbardziej o tym napiszę , jak słabsze to też.Nie mam manii APO , czy Maków , po prostu na balkonie z nich korzystam.Na Kudłaczach widziałem na własne oczy jak APO LZOS 130 Daniela na detalu Jowisza podzieliło a planetarny Niutek 150/1200mm zlał to w jedną całość , bez podziału jak w mniejszym 130mm APO.Dla mnie fakt oczywisty bez zbędnego gdybania czy dyskusji.Już nie wspomnę o kolorach gwiazd z APO i lepszej plastyce obrazu.
Co do nasadek lustrzanych Baadera BBHS to Macieju myślę przeczytaj recenzje , srebro odbija szerszy zakres i ludziska widzą te różnice w obrazie.Gwiazdy z Refraktorów z tymi złączkami pokazują ładniej kolory i nasycenie tych kolorów na Planetach i gwiazdach mamy relacje na CN w porównaniu z innymi złączkami dielektrycznymi alu. Sam aktualnie używam pryzmatu Baadera Zeiss BBHS i też to potwierdzam co pisze w Recenzji na CN o tych złączkach lustrzanych srebrzonych BBHS jak i o pryzmatycznych BBHS Zeissa.Nawet okulary podbijają lub obniżają kolorki Planet z ich detalem , to samo jest na Księżycu.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMateusz F | 14 Lut 2022, 23:30

Nie zapominajmy że kolorystyka jest również zwiazana z wielkością źrenicy wyjściowej.

Dla 8" dobrego newtona power 100x to 2mm ZW, chcac powerować znacznie mniejsze APO uzyskujemy znacznie mniejszą ZW a to też ma wpływna kolory. ( robiliśmy porównanie Newtona z moim dobrym APO)

Kolejna kwestia to ostrośc obrazu , na Kudłaczach zwróciłem szczególną uwagę na przerwę Cassiniego podczas obserwacji Saturna. Planetarne newtony 150 i 200mm pokazały czarną ostro odciętą krawędź bez oznak rozmycia.
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat