Klasyczny długi achromat

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postlolak89 | 11 Sty 2019, 16:28

Dzięki JSC za obliczenia i fotkę, piękna rurka :) Anatol dokładnie jak mówisz, ten wyciąg jest bardzo przydatny, zawsze mogę ustawić pokrętła w tym samym miejscu jak i szukacz.
Najsłabszym ogniwem teraz jest u mnie HD AZ. Po pierwsze AZ jest tragiczne do US, po drugie przy dużym powerze obraz drga, pewnie dlatego, że nie ma nic na drugim siodle ;) a po trzecie to achro wyglądało by o wiele lepiej na eq5 i byłoby stabilniejsze, teraz to mój priorytet.
lolak89
 

PostKrzysztof_P | 15 Sty 2019, 13:42

Cześć.

Widziane kolorki na Marsie to też w pewnym sensie zasługa Refrakcji Atmosferycznej , Mars nisko i się te sprawy potęgują.
Fajny Refraktor i mechanika też na dobrym poziomie.Co najmniej takie wyciągi powinny być w 100ED i całej ich rodzinie , tak samo chowany odrośnik , ale cóż to chińczyki nie dopracowane do końca jak być powinno i te sprawy są już w naszym zakresie.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 15 Sty 2019, 13:56

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Widziane kolorki na Marsie to też w pewnym sensie zasługa Refrakcji Atmosferycznej , Mars nisko i się te sprawy potęgują.
Fajny Refraktor i mechanika też na dobrym poziomie.Co najmniej takie wyciągi powinny być w 100ED i całej ich rodzinie , tak samo chowany odrośnik , ale cóż to chińczyki nie dopracowane do końca jak być powinno i te sprawy są już w naszym zakresie.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Raczej stawiam na to, że to jednak achromat :) Mars był wysoko i ciągle jest teraz wieczorami więc "być może" atmosfera już tak nie psuje widoku. Stawiam w ciemno, że jakieś 45 stopni nad horyzontem. Księżyc wczoraj za to był piękny tylko strasznie wiało i nie było stabilnie, mam nadzieję, że każdy skorzystał z okazji na odkurzenie sprzętu :)
lolak89
 

PostKrzysztof_P | 15 Sty 2019, 14:07

To fakt , Mars teraz stanowczo wyżej , więc Refrakcja raczej odpada. Edek praktycznie ma tak niski poziom AC że nic nie widać nawet na Marsie przy około 180X i obrazy są brzytwa. Twój Refraktor to dobry sprzęt , mechanicznie lepszy od 100ED , ale optycznie podejrzewam że jednak nie tak dobry jak Edek.Edka 100mm trudno przebić czymkolwiek w jego cenie , jedynie Refraktory 100mm Klasy Takahashi , itp. są lepszymi pod tym względem.No ale ceny tych zacnych Refraktorów też mamy odpowiednio wyższe około 3X-4X tyle co za 100ED.Achro SW 102/1000mm też jest przyjemnym Refraktorem z małą AC , ale w starciu ze 100ED przy dobrym Seeingu od razu widać różnice , na pierwszy rzut oka może nie tak oczywiste , ale po pewnym czasie widać za co płacimy w przypadku 100ED.Gdyby Chińczycy wypuścili tak 130ED , F10 , Dublet na FPL53 , to wykosili by połowę mocnych marek z taką aperturą. Byłby tylko trochę długawy , ale generowane obrazy wynagrodziły by nam tą niewygodę.Taki sprzęt w dobrej cenie sam bym kupił bez dłuższego zastanawiania o ile optycznie obiektyw byłby wykonany jak należy.Aktualnie jest jeszcze dostępny LZOS 130/1200mm Świetny Tryplet , ale cena mnie powala.Używki też bardzo drogie i mało tego śmiga po giełdach , tak samo jak Refraktory APO AP USA 130mm.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwampum | 17 Sty 2019, 11:22

JSC napisał(a):
lolak89 napisał(a):Czytałem rano newsa o nowym Starwave 102/1100 ED. Z pewnością będzie to wymiatacz nie gorszy od Edka SW. Dziś testowałem jego kuzyna, czyli achromat TS 102/1100 i jestem pod wrażeniem.


Ja dalej jestem zdania, że klasyczne szkło BK7 daje bardziej stabilne obrazy (czytaj bardziej ostre przez wiekszość czasu obserwacji), bo ma znacznie mniejszy współczynnik rozszerzalności termicznej od FPL51 (i oczywiście FPL53). No ale coś za coś, AC jest na pewno mniejsza w ED.
Niestety ten nowy EDek Starwave f/11 chyba zastąpił klasyka f/11 i nie będzie on juz produkowany.


No to powiem Ci newsa w tajemnicy (tylko nie mów nikomu :D ).
Na Gwiazdkę chciałem sobie kupić większego Starwave'a 152mm w zamian za moje SW (cholernie mi się ten czerwony achro podoba).
Niestety od połowy Października jest status "out of stock". Na moje pytanie "why?" producent odpowiedział mi, że czekają na nową serię i będzie dostępna dopiero na początku 2019r.
Widząc co się stało z achro F11, który został zamieniony na wersję ED, można założyć, że to samo stanie się z większym bratem 6", pytanie tylko w jaką wsadzą ogniskową?
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postanatol1 | 13 Lut 2019, 21:47

W dziale Sprzęt astronomiczny/Starwave 102ED f11 Karol zapytał mnie o szczegóły montażu mojego "długiego achromatu" czyli własnoręcznie zbudowanego refraktora, którego sercem jest obiektyw PZO 67/800. Przerzucam ten fragment tutaj, bo po pierwsze nie chcę zakładać nowego tematu, po drugie tutaj jest dział ATM a po trzecie ten obiektyw PZO ma F12, czyli jakkolwiek to jest maleństwo to długim refraktorem jest.
Ostatnio ułożyskowałem mój montaż a Karol pytał o hamulec. Jego rolę spełnia gwintowany pręt M6 (zdjęcie A), który ściąga do siebie boki montażu. Koła osi poziomej są przyciskane do metalowych boków, które je hamują. Działa to bardzo dobrze, nie ma szarpnięć, przeskoków etc. Jedyny, jak na razie mankament to za mały motylek na pręcie, ciężko go precyzyjnie dokręcić - muszę dać inny z dłuższymi "skrzydełkami" żeby dokręcanie było swobodniejsze i bardziej precyzyjne.
Hamulec musi być dokręcony z odpowiednią siłą, aby tuba nie opadała i nie poruszała się zbyt ciężko. Dlatego konieczne jest wyważanie tuby. "Łoże" tuby wykonałem w taki sposób (zdjęcie D), że mogę ją (tubę) przesuwać i obracać po poluzowaniu śruby motylkowej, która znajduje się od góry łożą - jak chcę wyważyć tubę poluzowuję ten motylek, przesuwam ją i dokręcam z powrotem, szybko i łatwo.
Na tym zdjęciu wyraźnie widać też blachy, o które pytał Karol. Do nich zamocowane są łożyska. Blachy mają grubość 2 mm i spokojnie dają radę. Nic się nie wygina. Większa część tych blach przylega do drewnianych boków montażu, więc są naprawdę sztywno osadzone. Kiedyś może wykonałbym je z blachy 4 mm, ale z czasem i doświadczeniem kładę większy nacisk na odchudzanie moich projektów.
Na zdjęciach B i C widać jaki ten montaż ma zakres obserwacji - pełne 90 stopni. Taki montaż - nie jest to mój pomysł - zwany przez mnie "amerykańskim" często robią dla swoich ATM-ów za oceanem. Ma on wiele zalet, jest przede wszystkim bardzo sztywny, stabilny, nie ma tu żadnych długich ramion, które są źródłem drgań, duże koła osi poziomej pozwalają na większą precyzję prowadzenia, słowem same zalety może poza wyglądem. Jako przeciwwagi (miejsce na zdjęciu E wskazane strzałką) można użyć wszystkiego, nawet zwykłego kamienia.
A a propos samego teleskopu to wczoraj obserwowałem Księżyc i krótko mówiąc zaliczyłem opad szczeny. M. in. dlatego, że w zasadzie po raz pierwszy użyłem porządnej kątówki (dielektrycznej SW 2"), do której musiałem jeszcze nieco skrócić tubę (do obserwacji z bino) i dokupić przejściówkę T2/2". Poprzednio używałem słabej kątówki z pryzmatem Amici i było średnio, porządna kątówka jednak pozwoliła obiektywowi pokazać pazury. Dzięki bardzo dobremu wyciągowi z Astrokraka o dużym zakresie wysuwu mogę również obserwować jednoocznie i wczoraj tak właśnie sobie poobserwowałem Księżyc. Z okularem SW WA 6 mm (133x, 2D) obraz był idealny, później do wyciągu trafił TMB 5 mm (160x, 2,4D) i myślałem, że będzie kiszka, ale nadal obraz był bardzo kontrastowy i nadal jasny (co mnie najbardziej zaskoczyło). Skupiłem się na szczelinie Hyginusa, to jeden z moich ulubionych obiektów księżycowych, była już w pewnym oddaleniu od terminatora ale wyraźnie widziałem w szczelinie charakterystyczne pogrubienia. Piękny widok. Takie powiększenia to trochę nie moje klimaty, ale muszę powiedzieć, że ten obiektyw po raz kolejny mnie zaskoczył. Jednak dobra optyka broni się sama. Warto dla takiej tuby wykonać porządny montaż.
P.S. Jak widać muszę popracować jeszcze nad odrośnikiem, który jest zarazem przeciwwagą dla ciężkiej kątówki i nasadki bino. Muszę go pomalować i porządnie zamocować bo na razie jest przyklejony taśmą. :D
Załączniki
Klasyczny długi achromat: A.jpg
Klasyczny długi achromat: D.jpg
Klasyczny długi achromat: B.jpg
Klasyczny długi achromat: C.jpg
Klasyczny długi achromat: E.jpg
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKarol | 13 Lut 2019, 22:10

Dzięki za opis ale źle się zrozumieliśmy. Chodziło mi o oś azymutalną (prawo-lewo).
Ja sam zbudowałem dobsona na łożyskach. Działa o niebo lepiej nawet od dobsona SW Flex gdzie jest łożysko.
Jednak nie do końca jestem zadowolony z hamulca. W zasadzie jest prymitywnie prosty, kawałek płaskownika dociska łożyska. Może Ty masz lepszy patent na to. Oczywiście jest dobrze u mnie ale mogło by być lepiej.

Taki montaż "amerykański" widziałem pod refraktory typu 150 F/15. To chyba najlepsza opcja. Tanio, stabilne i precyzyjnie. Taki dobson na trójnogu :P
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postanatol1 | 13 Lut 2019, 22:35

Karol napisał(a):Dzięki za opis ale źle się zrozumieliśmy. Chodziło mi o oś azymutalną (prawo-lewo).
Ja sam zbudowałem dobsona na łożyskach. Działa o niebo lepiej nawet od dobsona SW Flex gdzie jest łożysko.
Jednak nie do końca jestem zadowolony z hamulca. W zasadzie jest prymitywnie prosty, kawałek płaskownika dociska łożyska. Może Ty masz lepszy patent na to. Oczywiście jest dobrze u mnie ale mogło by być lepiej.

Taki montaż "amerykański" widziałem pod refraktory typu 150 F/15. To chyba najlepsza opcja. Tanio, stabilne i precyzyjnie. Taki dobson na trójnogu :P

Tyle się naklepałem w klawiaturę a nie o to chodziło. :D Otóż oś pionowa (prawo-lewo), nie ma hamulca, w tej osi całość chodzi w sam raz, no i na trójnogu gdzie każdą nogę można regulować łatwiej jest ustawić montaż poziomo więc nie obraca się sam.
W dobsonie do newtona 10" mam łożysko meblowe i działa dobrze, ale jak miałem tubę SW200/1000 i tam dobsa zrobiłem na łożyskach jak ten montaż pod refraktor to pracowało to lepiej. Łożysko meblowe, nawet duże jest jednak za delikatne.
I w dobsonie faktycznie przydałby się hamulec bo mam nierówne podwórko :D i czasami muszę się nakombinować żeby ustawić dobsa poziomo, bo jeśli stoi krzywo tuba lubi się sama obrócić. Jeśli dobson stoi równo wówczas nawet lekki wiatr nie obróci jej, bo tuba i sam dobson swoje ważą i wywierają odpowiedni nacisk na łożysko meblowe.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKarol | 14 Lut 2019, 09:36

Wybacz, że tyle się napisałeś a mi chodziło o drugą oś :roll: Ale to też przydatne informacje.
Czyli generalnie to ja mam jakąś spaczoną tolerancje mechaniczną :lol: Ci co patrzyli SW Flex 14" twierdzą, że oś azymutalna i druga zresztą też działa dobrze. A mój Dobs ATM jest jeszcze lepszy wg. mnie a nie jest do końca dopracowany. Ja bym jeszcze inaczej zrobił niż Ty bo dla mnie zapewne za bardzo by szarpało.To samo np. z wyciągami. Jak na razie żaden nie był odpowiednio dobry. Ale nie używałem jeszcze takich ze stalową bieżnią pod łożyskami i listwą zębatą np. marki Steeltrack czy Moonlite. Moze to mnie zadowoli.


Ogólnie gratulacje montażu. Sam o takim myślałem. Może kiedyś zrobię.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postlolak89 | 09 Kwi 2019, 11:21

https://stargazerslounge.com/topic/3335 ... e-package/

Specjalnie dla fanów długich achromatów. Tylko nie patrzcie na cenę bo typowo kolekcjonerska :)
lolak89
 

PostKrzysztof_P | 09 Kwi 2019, 12:01

Cześć.

Fajna rurka i wyciąg Baadera ma jak należy. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 09 Kwi 2019, 21:46

No ale taki to już w zasięgu ręki większości astroamatorow :) JSC byłby przeszczesliwy ;)

https://astromart.com/classifieds/astro ... -a-jaegers
lolak89
 

PostKrzysztof_P | 09 Kwi 2019, 23:22

Może jakaś zrzutka dla naszego Kolegi JSC i zakupimy mu takiego długiego Achromata , co takiego nikt w Polsce nie posiada. :D
Ja tam wyszukam takie Cacko że Kolega JSC będzie na pewno zadowolony.Jedyny warunek to rzetelny Opis-Recenzja maszynki i wrażeń z obserwacji rurką o długości około 7m. :D A tak na poważnie to fajne są takie długie Refraktory AC , zresztą bardzo dobre optycznie , mają też ten swój urok i klimat. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 10 Kwi 2019, 07:09

Krzysztof_P napisał(a):Może jakaś zrzutka dla naszego Kolegi JSC i zakupimy mu takiego długiego Achromata , co takiego nikt w Polsce nie posiada. :D
Ja tam wyszukam takie Cacko że Kolega JSC będzie na pewno zadowolony.Jedyny warunek to rzetelny Opis-Recenzja maszynki i wrażeń z obserwacji rurką o długości około 7m. :D A tak na poważnie to fajne są takie długie Refraktory AC , zresztą bardzo dobre optycznie , mają też ten swój urok i klimat. :wink:


Co jak co ale dla JSC to sam się dorzucę do tego Jaegersa F15 :) Za całą edukację z dziedziny długich achro na forum. Tylko jest jeden problem, admini musieliby zmienić mu limit wysokości avatara żeby się tubka zmieściła :lol:
lolak89
 

Postwessel | 26 Kwi 2019, 09:33

Chyba do klasyków można zaliczyć już nie produkowany dublet fluorytowy Takahashi FS 128. Nabyłem drogą kupna takie cudo parę lat temu, ale mówiąc szczerze do dziś nie zebrałem się żeby założyć okular i popatrzeć w niebo. Wykorzystuję go wyłącznie w celach astrofoto. To niezły kawał tuby i nawet montaż ASA DDM 60 wygląda przy nim niepozornie. Jakość optyki- bez zarzutu, pełne pokrycie pola sensora o przekątnej 16 mm, krzywizna pola w granicach 8%. Pewnie z ciekawości założę kiedyś do niego Naglera 9 mm i wtedy napiszę co zobaczyłem :D
Więcej tutaj : https://astropolis.pl/topic/58989-duble ... otografii/

Klasyczny długi achromat: ogolny.jpg
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

PostKrzysztof_P | 26 Kwi 2019, 11:30

Cześć.

Klasyk FS 128mm to mało powiedziane , to jeden z najlepszych Refraktorów jakie zostały kiedykolwiek wyprodukowane.Świetnie mieć taką tubkę , Gratuluję zakupu , ja bym nie wytrzymał nie spojrzeć przez nią na Planety czy Księżyc. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwessel | 26 Kwi 2019, 12:26

Chyba będę musiał w końcu, no bo widzę że to obciach nie spojrzeć :)
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

Postanatol1 | 26 Kwi 2019, 16:31

wessel napisał(a):Chyba będę musiał w końcu, no bo widzę że to obciach nie spojrzeć :)

Jak można mieć takie cudo i od trzech lat nie spojrzeć w okular? :idea: Wiesz jak ten teleskop na to czeka? Aż żywe człowiekowe oko spojrzy przez jego fluorytową źrenicę? Musisz jak najszybciej go grzecznie przeprosić, zapodać mu porządny okular i rozkoszować się niebiańskimi widokami.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postlolak89 | 27 Kwi 2019, 08:20

Ja widzę tylko jedno rozwiązanie

Image

:lol: :lol: :lol: :wink:
lolak89
 

PostKrzysztof_P | 27 Kwi 2019, 17:44

lolak89 napisał(a):Ja widzę tylko jedno rozwiązanie

Image

:lol: :lol: :lol: :wink:


Hah... Tak często bywa.Ale chyba nie w tym przypadku , jak ktoś foci to przeważnie mało ogląda.Planety i nie tylko w Refraktorze FS są Piękne. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwessel | 28 Kwi 2019, 08:35

Planety oglądam niejako " z obowiązku" przy okazji focenia Newtonem 300 "Minimo" przy centrowaniu obrazka :)
Jakby kogoś interesowało co to jest za Newton to opis jest tutaj : https://astropolis.pl/topic/53353-newton-minimo/ bo to całkiem ciekeawa konstrukcja dla dużego ( poniżej 59 na pierwszej pozycji) peselu :)
Uprzedzając pytania : brak osłony niczemu nie przeszkadza pod warunkiem że okoliczne lampy nie świecą w lustro główne :)

Przepraszam za offa..
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

PostDominik Woś | 28 Kwi 2019, 09:24

Bardzo fajny ten Newton. :D Wydaje mi się, że ta obręcz podtrzymująca lustro wtórne mogłaby być jednak nieco cieńsza a dodatkowo wyczerniłbym brzegi lustra wtórnego oraz zastosował grzałkę na nie.

Jaka światłosiła oryginalnie? Jak widzisz przewagę takiego Newtona nad Cassegrainem 300 mm (czyli dlaczego Newton a nie katadioptryk)? Próbowałeś fotografować DS-y tym sprzętem?

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postwessel | 28 Kwi 2019, 09:56

Krawędzie lustra mam już wyczernione teraz, zresztą za poradą Janusza....
Oryginalnie to jest 300/1500 ale mam zabudowane z rewolwerze QBarlow Baadera ( 2.25x) dla obu kamer . Ten rewolwer to jest duża wygoda, wiesz?
Nie fotografowałem DSów tym działkiem, jakoś mnie to nie pociąga :)
A dlaczego Newton? No chyba głównie po cenach poleciałem. Planety to raczej jak dla mnie margines więc kupowanie betoniarki tylko po to żeby dwa razy w roku ją wyciągać nieco mija się z celem.
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

PostDominik Woś | 28 Kwi 2019, 10:09

wessel napisał(a):Ten rewolwer to jest duża wygoda, wiesz?


Domyślam się, fajny patent, kamery są kolor, nie widzę koła filtrowego?

wessel napisał(a):Nie fotografowałem DSów tym działkiem, jakoś mnie to nie pociąga :)


Jasne planetarki warto spróbować. :wink:

wessel napisał(a):A dlaczego Newton? No chyba głównie po cenach poleciałem. Planety to raczej jak dla mnie margines więc kupowanie betoniarki tylko po to żeby dwa razy w roku ją wyciągać nieco mija się z celem.


Faktycznie z planetami u nas jest słabo, nisko górują obecnie a seeing też nie pomaga. :(

Pozdrawiam,
Dominik

PS. Może wydzieliny wątek o Newtonie do oddzielnego tematu?
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postwessel | 28 Kwi 2019, 10:24

Jedna kamera ASI 120 MM z filtrem ProPlanet 742 Astronomika, a druga AS 120 MC z korektorem dyspersji ASH. W środku okular z krzyżem. Ustawiam planetę w centrum okularu a potem mono w prawo, kolor w lewo :) duża wygoda.
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 22 gości

AstroChat

Wejdź na chat