Mocowanie tuby dobsona do montażu LXD

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postbetonos | 25 Kwi 2019, 14:07

Mam takie pytanie, które chodzi mi po głowie. Mam montaż MEADE LXD-75, na którym oryginalnie mam tubę newtona 6" (też MEADE, z setu). Chciałbym założyć tam coś większego (myślę o newtonie 8"). A stoi mi w domu też Sky-Watcher dobson 8". Kombinuję, czy tą tubę 8" dam radę założyć na ten montaż. Na pewno do sprawdzenia masa (tu wydaje mi się będzie OK, wg. tego co pamiętam udźwig jest 15kg, a ta tuba z tego Sky-Watchera ma chyba 11 czy 12kg), długość (muszę sprawdzić czy nie haczy o nogi, ale powinno być ok). No i pozostają dwa pytania:

- tuba w tym sky-watcher wydaje mi się na oko zrobiona z dośc miękkiego metalu. Czy jak to zapakuję w obejmy i wrzucę na montaż, tuba się nie uszkodzi?
- czy są jakieś obejmy gotowe w które mógłbym zapakować tubę, czy czeka mnie rzeźba?

Wszystkie inne wskazówki zarówno popierające pomysł jak i wybijające z głowy mile widziane...
Trójka Newtonów: Celestron 3", Meade LXD75 N 6", Skywatcher Synta 8" (Dobson)
Katowice
 
Posty: 34
Rejestracja: 19 Wrz 2011, 11:25
Miejscowość: Katowice

 

Posts.romanowski | 25 Kwi 2019, 21:51

myślę, że obejmy muszą być rozstawione szeroko, dzieląc tubę na 3 równe części, wtedy rozłożenie sił będzie najodpowiedniejsze i tuba nie powinna się zdeformować choć to naprawdę długa tuba jak na taki montaż. Pamiętaj, że przy takiej długości nawet na mocny montaż długo będzie wygaszał drgania.
 
Posty: 18
Rejestracja: 27 Gru 2017, 00:11
Miejscowość: Łubianka

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 35 gości

AstroChat

Wejdź na chat