Tuleja lub redukcja do bezpiecznego użycia pod filtr 2"

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postdefaa | 28 Paź 2019, 09:03

Witam. Zakupiłem ostatnio filtr Orion UB w oprawie w 2" miedzy innymi po to, że mam w planach zakup ES-a 30 mm.
W noc z soboty na niedzielę miałem okazję używać zarówno filtra jak i okularu ES-a 30 mm i np. Meade UWA 20 mm oba 2" i niestety spotkała mnie niemiła niespodzianka. Otóż w Es-ie 30 mm nie mogę wkręcić filtru, ponieważ zaraz po wkręceniu filtr dotyka powierzchni soczewki co wiąże się z ryzykiem porysowania jednej lub drugiej powierzchni. Jeśli chodzi o drugi okular czyli Meade 20 mm sprawa wydawała się lepsza, ponieważ posiada gwint w tulei i nie styka się on z soczewką, jest po prostu miejsce by ten filtr wkręcić, niestety Orion UB produkcji MEADE IN KOREA ma trochę inny gwint i do okularu Meade UWA 20 mm już nie pasuje. Wyżej pisałem o okularach 2", natomiast z okularami 1,25 sprawa też nie wygląda za ciekawie, ponieważ po wkręceniu filtra w redukcję 2"/1,25" nie mogę włożyć do końca okularu bo tuleja dotknie powierzchni filtra co również wiąże się z ryzykiem uszkodzenia lub porysowania filtra, po prostu okular nie można włożyć do końca tylko na 3/4 trzeba go już dokręcić i wtedy można obserwować. Dlatego mam do was pytanie. Zauważyłem, że wyciąg w teleskopie GSO 8" od środka jest nagwintowany i pomyślałem o dorobieniu specjalnej redukcji lub tulei, w którą wkręcę filtr, a następnie całość od spodu w wyciąg. Oczywiście mam znajomego tokarza, który na pewno dokładnie by mi coś takiego wykonał pytanie czy jest możliwe, żeby z powodzeniem wykonać coś takiego i bezpiecznie użytkować zarówno filtr jak i okulary 2" i 1,25".. Chyba, że na potrzeby filtra dorobić nową tuleję to okularu Es 30 mm, po prostu zrobić ją dłuższą, żeby wkręcić porządnie filtr, który nie będzie dotykał powierzchni soczewki okularu. Mam nadzieję, że pomożecie rozwiązać ten problem i doradzicie czy coś takiego jest możliwe do wykonania.
Teleskop Vixen 103s ED
Obserwacje Słońca w ramach SOS PTMA. http://sos.poa.com.pl/
 
Posty: 128
Rejestracja: 25 Sie 2011, 09:32
Miejscowość: Straelen Niemcy

 

PostSoczi | 28 Paź 2019, 10:42

Masz niby GSO!
To tam powinien być gwint filtrowy w przedłużce firmowej 2 cale - w tym extenderze 35mm czy tam 50mm, więc w czym problem?

Nie wierzysz? https://www.teleskopy.pl/Z%C5%82%C4%85czka-typu-extender-2-/-2-35-mm-GSO-teleskopy-2024.html

Inny sposób to użycie zwykłej oprawy filtra foto (zdaje się 48mm) który tak w 90% jest zbieżny z filtrowym, teleskopowym i z tego pierścienia zrobić sobie przedłużkę zamocowaną na stałe w okular wysokiej klasy. Dopiero w to wkręcać filtry astro. Używam takiego patentu z kilkoma szkiełkami. Choć bardziej przy zwyczajnym użytkowaniu w celu ochrony soczewki usadowionej blisko wylotu. W ciemności zdarza się walnąć spodem okularka w tuleję wyciągu albo nawet paluchem musnąć, więc lepiej dmuchać na zimne przy optyce za tysiaka.
Ostatnio edytowany przez Soczi 28 Paź 2019, 16:14, edytowano w sumie 2 razy
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostLVW | 28 Paź 2019, 10:59

Najtańszy filtr 2" ND z dwustronnym gwintem na teleskopy.pl jest za 39zł a na allegro 42zł z wysyłką smart. Wywalasz szkiełko jak pisze soczi i masz przedłużkę filtra. Nakręcasz na filtr i tak używasz z każdym okularem.

Edit. Możesz dać foto tego filtra i ES? Bo spojrzałem na swojego i nie ma możliwości, żeby szkło filtra dotykało po wkręceniu.
Taurus 13", ES 30mm, LVW 13mm i 8mm.
 
Posty: 46
Rejestracja: 01 Kwi 2011, 12:25

 

Postlolak89 | 28 Paź 2019, 14:05

Hmmm, mam UB made in Korei i okular Meade UWA 24 mm, wkręca się bez problemu, SkyGlow made in Korea również.
Jak skorzystasz z extendera powinno ładnie ostrzyć ewentualnie tak jak koledzy radzą, dokupić oprawę filtra i je skręcić.
lolak89
 

PostPiotrek K. | 28 Paź 2019, 16:22

Z ciekawości sprawdziłem u siebie, i zostaje mi co najmniej 1,5 - 2 mm luzu. ES 30mm i UB koreański. Może to nie filtr się opiera o soczewkę, tylko masz problem z gwintem w filtrze/okularze, i nie chce się wkręcić bardziej ?
ATM 13", ATM 16", ATM 20", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 569
Rejestracja: 16 Gru 2016, 12:40
Miejscowość: Kraków

 

PostOrzech | 29 Paź 2019, 20:38

Sprawdziłem wszystkie moje filtry 2" z ES30. Zaden z nich nie ma problemu opisanego przez Ciebie - wszędzie jest luz.
Natomiast problem może być w gwincie w ES - miewają słabe gwinty. Poczytaj na forum.
Co do złączki to seryjna w GSO jest po prostu za krótka. Dłuższe robił Astrokrak. Zdarzają jeszcze na giełdach. Ew daj wzmiankę w dziale "kupię"
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postwojt0000 | 29 Paź 2019, 20:51

https://deltaoptical.pl/hyperion-finetuning-ring-28mm
Polecam te tulejki. Mam 14 i 28mm i zawsze takim zestawem dopasowuje sobie bez problemu odległość filtra od okularu, czy barlowa etc.
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 531
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

PostSoczi | 29 Paź 2019, 21:41

Ooo... :idea: Dzięki za zwrócenie uwagi na te ciekawostkę sprzętową. Z opisu w sklepie to M48 czyli średnica gwintu filtrowego. Nie byłem jednak przekonany w przeszłości czy to aby skok ten sam. Choć Hyperiona posiadam to jakoś nie przyszło mi do głowy żeby tak go przetestować.
O proszę jak miło człowiek może być zaskoczony uniwersalnością rozwiązań Baadera. :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

Postdefaa | 30 Paź 2019, 22:52

Przy następnej okazji sprawdzę jeszcze dokładnie tego Es-a 30 bo okular nie jest mój, ale tak jak pisałem mam w planach zakup nowego. Jeśli chodzi o tą przedłużke 35 mm to jest ona raczej nie potrzebna bo Es 30 i Meade UWA 20 ostrza, ale nie można wsuwac ich maksymalnie do wyciągu. W GSO 12" ostrzyło mi w każdym okularze, bez żadnych przedłużkek itp. Żeby wygodnie korzystać z tych 2" calowych okularów przydała by się przedłużka, ale nie 35 mm.
Teleskop Vixen 103s ED
Obserwacje Słońca w ramach SOS PTMA. http://sos.poa.com.pl/
 
Posty: 128
Rejestracja: 25 Sie 2011, 09:32
Miejscowość: Straelen Niemcy

 

Postpiotrkusiu | 05 Lis 2019, 22:57

wojt0000 napisał(a):https://deltaoptical.pl/hyperion-finetuning-ring-28mm
Polecam te tulejki. Mam 14 i 28mm i zawsze takim zestawem dopasowuje sobie bez problemu odległość filtra od okularu, czy barlowa etc.

Takimi tulejkami ludki tuningują też np. okulary które są zakończone tuleją 1,25" jak choćby Naglery T4 12mm. Gdyby Baader trochę pomyślał to zostawiłby kilka zwojów gwintu w Hypciu lub Morfeuszu i byłby piękny okular 2" z takim ringiem :)
ATM And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 978
Rejestracja: 16 Sie 2009, 20:19
Miejscowość: Giżycko

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 25 gości

AstroChat

Wejdź na chat