* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 46 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
 Temat postu: Re: Budowa małego refraktora - pytania
PostWysłany: Pią Sty 24, 2020 8:53 pm 

>>Byłem dzisiaj w Castoramie, są rury kanalizacyjne 75/250 z rozszerzeniem z przodu (nie miałem miarki aby zmierzyć) https://www.castorama.pl/rura-kanalizac ... 95142.html. Tylko nie wiem czy się nada, bo będzie węższy tubus niż obiektyw - chyba, ze obiektyw byłby w odpowiedniej odległości od zwężenia tubusu - aby nie ścięło apertury. Nie wiem tylko jak wyliczyć ile.

Można by jeszcze dołożyć z przodu złączenie do rury PCV (90mm) - sprawdzałem sztywno nachodzi na ten kołnierz (rozszerzenie) od rury kanalizacyjnej, lub jakaś mufę.

Do wyczernienia kupić flok czarny samoprzylepny ? Czy coś innego.[/quote]<<

Nic nie musisz wyliczać, wystarczy narysować bieg promieni z obiektywu i na tym rysunku dorysować przekrój rury. Zamiast wyczernienia, możesz wyciąć pierścienie z tektury, do prób wystarczą.

Heniek

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Sty 26, 2020 9:49 am 

Byłem jeszcze raz w Castoramie i te rury rynnowe 75 mm się nie nadają, ani mufy do nich - za mała średnica. Zostaje PCV 90mm tylko muszę gdzieś indziej poszukać, bo nie chce kupować 2 metrowa rury.

PostWysłany: Nie Sty 26, 2020 4:52 pm 

Lepsza będzie rura aluminiowa fi 90, można kupić odcinki 0,5mb.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Sty 31, 2020 12:07 am 

fornax napisał(a):
Lepsza będzie rura aluminiowa fi 90, można kupić odcinki 0,5mb.

O to ciekawe, tylko nie wiem gdzie sprzedają u nas w Koszalinie.

PostWysłany: Pią Sty 31, 2020 9:16 am 

Na "popularnym portalu aukcyjnym"
rura-aluminiowa-90x3-pila-dl-500mm
Nie wiem tylko, czy da się do tego dopasować jakieś obejmy.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Sty 31, 2020 4:39 pm 

Wolałem na miejscu gdzieś kupić, ale chyba będę musiał zamawiać, bo tego nigdzie nie idzie dostać. Wkurzyłem się, żeby w 100 tys. mieście nie można było dostać 0,5 metra 90mm rurki ? Jeszcze w tych hurtowniach połowa personelu oburzona, że im się dupę zawraca. Są tylko te kanalizacyjne 75mm i 110, albo aluminiowe 80mm o parę mm za wąskie.

PostWysłany: Pią Sty 31, 2020 7:25 pm 

Obejmy do rury fi 90 można kupić w Delta po 49 zł za komplet 2szt. bo sam kupowałem. Adres podałem na PW.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Lut 01, 2020 8:17 am 

Miejscowość: znikam
Może tuba z Newtona 76/700 by pasowała ?

http://zbig.fora.pl/

PostWysłany: Pon Lut 03, 2020 5:09 pm 

W Castoramie też są obejmy różne. Gorzej jest z tą rurą - jak się okazało z aluminiowymi jest problem, że często mają za grube ścianki i średnica wewnętrzna jest zbyt mała. Ostatecznie trzeba będzie wziąć 2 metry PCV z Castoramy...

PostWysłany: Pon Lut 03, 2020 8:49 pm 

To jaką ogniskową ma ten achromat 80mm od lornetki ?

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Lut 03, 2020 9:23 pm 

320mm

PostWysłany: Pon Lut 03, 2020 9:38 pm 

To przy takiej ogniskowej odejmując wyciąg i celę na rurkę zostaje z 10 cm.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Lut 03, 2020 9:42 pm 
Awatar użytkownika

endriu624 napisał(a):
Charon X napisał(a):
Obiektyw ma 82-83 mm średnicy. A rura na tubus nie powinna być nieco szersza niż 80 mm ?

Jest taka rura aluminiowa fi 90 x 3 mm , średnica wewnętrzna otworu będzie w tej rurze miała fi 84 mm, po dorobieniu dystansów pierścieniowych zostanie luz na średnicy obiektywu około 1-2 mm , który można skompensować podkładkami z taśmy plastikowej, itp. Do tej rury będą pasować obejmy z rury rynnowej 90 mm , są też tańsze od aluminiowej takie rury PCV rynnowe fi 90 mm.

https://allegro.pl/oferta/rura-aluminio ... 6835442949

Jeszcze raz siebie zacytuję , dokładnie wyliczyłem tą rurę aluminiową pod obiektyw , otwór tej rury ma dokładnie fi 84 mm , czyli 1 mm luzu pod ten obiektyw 80 mm , wystarczy dorobić dwa pierścienie dystansowe utrzymujące obiektyw i luneta prawie gotowa, razem z odrośnikiem. To najlepszy dostępny materiał na tubus, wymiary otworu tej rury są idealne pod ten obiektyw.
Niezależnie czy to będzie rura fi 90 PCV lub Aluminiowa problemem będzie osadzenie w niej wyciągu okularowego , bo gniazda fabrycznych wyciągów są w dwóch wymiarach fi 96 mm i fi 86 mm. A w rurze AL można zrobić podtoczenie pod wyciąg z gniazdem fi 86 mm.
W takim ATM przed wykonaniem tubusu, powinno mieć się już na oku konkretny wyciąg okularowy, wtedy łatwiej jest zaplanować projekt.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Lut 03, 2020 11:17 pm 

endriu624 napisał(a):
endriu624 napisał(a):
Charon X napisał(a):
Obiektyw ma 82-83 mm średnicy. A rura na tubus nie powinna być nieco szersza niż 80 mm ?

Jest taka rura aluminiowa fi 90 x 3 mm , średnica wewnętrzna otworu będzie w tej rurze miała fi 84 mm, po dorobieniu dystansów pierścieniowych zostanie luz na średnicy obiektywu około 1-2 mm , który można skompensować podkładkami z taśmy plastikowej, itp. Do tej rury będą pasować obejmy z rury rynnowej 90 mm , są też tańsze od aluminiowej takie rury PCV rynnowe fi 90 mm.

https://allegro.pl/oferta/rura-aluminio ... 6835442949

Jeszcze raz siebie zacytuję , dokładnie wyliczyłem tą rurę aluminiową pod obiektyw , otwór tej rury ma dokładnie fi 84 mm , czyli 1 mm luzu pod ten obiektyw 80 mm , wystarczy dorobić dwa pierścienie dystansowe utrzymujące obiektyw i luneta prawie gotowa, razem z odrośnikiem. To najlepszy dostępny materiał na tubus, wymiary otworu tej rury są idealne pod ten obiektyw.
Niezależnie czy to będzie rura fi 90 PCV lub Aluminiowa problemem będzie osadzenie w niej wyciągu okularowego , bo gniazda fabrycznych wyciągów są w dwóch wymiarach fi 96 mm i fi 86 mm. A w rurze AL można zrobić podtoczenie pod wyciąg z gniazdem fi 86 mm.
W takim ATM przed wykonaniem tubusu, powinno mieć się już na oku konkretny wyciąg okularowy, wtedy łatwiej jest zaplanować projekt.

Tylko jest jakaś obawa, ze w praktyce może z 0,5mm zabraknąć i będę musiał odsyłać. Jakby jeszcze jakaś sieć sklepów czy hurtowni miała takie rury to by można było pojechać i osobiście sprawdzić to byłoby lepiej. Albo jakby gdzieś mieli te PCV 90 co w Castoramie tylko krótsze.
W zasadzie nie potrzeba od razu kupować wyciągu, od biedy starczyłaby rurka węższa niż średnica wewn. tubusu i śruba dociskowa(i jakaś przejściówka na 2"). Obtoczenie to już i tak problem, bo trzeba szukać kogoś z tokarką.

PostWysłany: Wto Lut 04, 2020 1:05 am 

Miałem kiedyś lunetkę której wyciąg stanowiły pasowane suwliwie rurki z fabrycznymi wymiarami. Pewne średnice obrabiałem wewnątrz za pomocą papieru ściernego /na wiertarce/, średnice zewnętrze ręcznie, aby się nie zakleszczały. Rurki były z mosiądzu lub z aluminium. Powierzchnie polerowałem pastą do zębów. Jeśli między ściankami rurek występował luz, a nie posiadałem odpowiedniego materiału aby go skasować, wówczas powstałą lukę uzupełniałem klejem '' Distal clasic", po wcześniejszym ustawieniu wszystkich elementów w osi np. na szlifowanym pręcie, za pomocą przygotowanych krążków lub zastruganych zapałek. Mam tu na myśli elementy prowadzące do redukcji średnicy. Klej wprowadzałem za pomocą strzykawki przez dodatkowe otwory technologiczne, blokując resztę szczelin przed jego niekontrolowanym wyciekiem. Muszę przyznać, że było z tym trochę "zabawy" ale efekt uznałem za zadowalający. Po ustawieniu lunety pionowo wyciąg nie wysuwał się pod własnym ciężarem. Regulacja ostrości następowała poprzez obrót palcami przy jednoczesnym ruchu w przód lub do tyłu. Był to mój pierwszy refraktor na bazie obiektywu fi 80 mm, jaki zakupiłem już w zlikwidowanych zakładach PZO w Warszawie. Dodam tylko, że wymiary rur można sprawdzić w katalogu wyrobów danego producenta, hurtowni itp. albo "zdzwonić" się ze sprzedawcą.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lut 04, 2020 6:50 am 
Awatar użytkownika

Rura aluminiowa 90x3 mm jest kalibrowana , czyli dokładność średnicy jest wykonana z dokładnością nie przekraczającą 0,1 mm, w zasadzie wykonana jest jeszcze dokładniej, dotyczy to również owalności. Twój obiektyw ma średnicę 82-83 mm wg. tego co sam zmierzyłeś czyli w najgorszym wypadku pozostanie 1 mm luzu na średnicy, czyli jest jeszcze luz na podkładki plastikowe.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lut 04, 2020 1:24 pm 

Jak już kupię tą rurę (albo PCV) to nie będzie problemu z podkładkami (aby umiejscowić obiektyw w rurze). I jeżeli już kupię aluminium to nie będzie problemu z przyklejeniem podkładek (metal-plastik - klej wytrzyma ? ) ?

PostWysłany: Wto Lut 04, 2020 1:48 pm 
Awatar użytkownika

W rurze aluminiowej można dystans obiektywu zamocować blokując go knobsami lub wkrętami, np wykonując na obwodzie rury gwinty M3 lub M4 ,w ten sposób unikniemy klejenia dystansu , dodatkową zaletą tego rozwiązania jest możliwość przesuwu dystansu w celu dopasowania ogniska, bo można przesuwać obiektywem wzdłuż tubusu. W tym wypadku dystans powinien być metalowy aby wytrzymał ścisk knobsami.
Za dystans mogą również pracować 3 wkręty M3 lub M4 co 120 stopni wkręcone głębiej w otwór rury, a na końce wystających gwintów nakręcamy tulejki plastikowe, aby nie rysowały soczewki, na koniec wciskamy dystans z przodu soczewki.
Co do klejenia aluminium to są dedykowane kleje.
W PCV pozostaje tylko klejenie dystansów.
3 wkręty dystansowe można wkręcić w rurę od strony otworu stosując plastikowe podkładki pod śrubki, a wystające gwinty na zewnątrz rury spiłować pilinkiem.

Ostatnio edytowany przez endriu624, Wto Lut 04, 2020 1:54 pm, edytowano w sumie 1 raz

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lut 04, 2020 1:52 pm 

Rury z pvc są dosyć sprężyste i jeżeli chcemy zmniejszyć ich średnicę wewnętrzna na odpowiednim odcinku w granicach 4-6 mm ( zależy od grubości ścianki) wystarczy odciąć z tej rury odpowiedni odcinek wypiłować w nim pionowo odpowiednią szczelinę i wcisnąć. Jakby słabo się trzymała (choć nie sądzę) możemy wkleić odpowiednim klejem ( są takie kleje).
Przede wszystkim jednak musisz się nauczyć porządnie mierzyć, bo 83 lub 84 mm to spora różnica, a może należało by zacząć od sprzętu pomiarowego.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lut 04, 2020 6:12 pm 

Widzę, że panowie dość kreatywni, chyba jednak wezmę te 2m PCV z Castoramy, wyjdzie taniej niż aluminiowa i łatwiej w niej rzeźbić.

PostWysłany: Czw Lut 13, 2020 10:03 pm 

Miejscowość: Legnica
Bawiłem się kiedyś z podobnym obiektywem (co prawda w celi) i z ogólnie polecam:
- Rzucić okiem w Castoramie, Leroy-u czy w innym Obi okiem na dział z rurami do klimatyzacji i nawiewów (różne rury, złączki itp)
- Dość duży wybór rur alu cienkimi ściankami i z małymi skokami pomiędzy gabarytami jest durach do układów dolotowych powietrza do silników
- Przemyśleć następujące rozwiązanie - zakupić rurę o średnicy np o ~1,5cm większą od obiektywu, otoczyć obiektyw twardą (ale bez przesady z twardością) pianką o grubości 1cm, ścisnąć i wcisnąć do rury. W teorii pianka powinna rozszerzyć się jednorodnie centrując obiektyw w rurze. Problematyczne jest idealne położenie obiektywu względem początku (lub końca rury) - ja mierzyłem suwmiarką.
Ogólnie w zamierzeniu szerokich pól działało fajnie - księżyc też nieźle wyglądał.
Ot takie małe podpowiedzi.
Pozdrawiam
Piotr

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 46 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości