Budowa planetarnych teleskopów Newtona 205mm f/9

PostJSC | 14 Lut 2020, 20:44

anatol1 napisał(a):Zawsze w takim przypadku nasuwa mi się przykład Williama Herschela, który dzięki swoim teleskopom zwierciadlanym dał prawdziwego kopa astronomii obserwacyjnej. Oczywiście z naszego punktu widzenia były to dość prymitywne teleskopy (metalowe lustra), ale zamiatały ówczesne refraktory pod dywan. I od tamtych czasów lustra rządzą.

Przypominam, że ulubionym sprzętem Messiera (wale nie planeciarza) był refraktor :lol:

A co do rządzenia - sa różne teleskopy - np. ten "planeciarz" a własciwie "egzoplaneciarz" jest soczewkowy
Image


Ale zbaczamy z tematu. Na pewno każdy z typów teleskopów ma swoich zagorzałych zwolenników, bo inaczej nie produkowano by takich konstrukcji teleskopów. Najważniejsza jest radość z obserwacji ulubionym sprzętem. :D
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 14 Lut 2020, 21:06

Mateusz F napisał(a):Dla odmiany atmosfery wątku może opiszę kilka założeń konstrukcyjnych :

- konstrukcja będzie szkieletowa tzn. baffle będą elementami konstrukcyjnymi połączone razem aluminiowym szkieletem wykonanym oczywiście na CNC ( mamy kilka wariantów które musimy omówić )
- pająk będzie cieniutki 3 ramienny naciągany.
- cały teleskop ma być składany do transportu na 2 części ( oczywiście z zachowaniem odpowiednio sztywnego i ustalanego połączenia )
- ścianki tubusa będą wykonane prawdopodobnie z tego samego materiału co osłona klatki górnej w 14".
- całość ma być z założenia na tyle lekka żeby EQ5 dało radę to udźwignąć.
- wyczernienie będziemy prawdopodobnie robić farbą Gaundermanna : "Deep Black Optical Paint"
- rozważam jeszcze wykonanie śrub kolimacji na gwintach drobnozwojnych w celu poprawy precyzji kolimacji.

Model 3D już wkrótce.

P.S. Teleskop planujemy zabrać na zlot na Kudłacze 2020, tak że każdy będzie mógł osobiście ocenić jakie daje obrazy.


Mateuszu to Świetna wiadomość , będzie zatem dużo frajdy i zadowolenia z nowego sprzętu.Tak samo jak było w przypadku zbudowanego BINO 2X120ED naszego Kolegi Marcina "Snackersen".Już nie mogę się doczekać Premiery. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postanatol1 | 14 Lut 2020, 21:08

Mateusz F napisał(a):Dla odmiany atmosfery wątku może opiszę kilka założeń konstrukcyjnych :

- konstrukcja będzie szkieletowa tzn. baffle będą elementami konstrukcyjnymi połączone razem aluminiowym szkieletem wykonanym oczywiście na CNC ( mamy kilka wariantów które musimy omówić )
- pająk będzie cieniutki 3 ramienny naciągany.
- cały teleskop ma być składany do transportu na 2 części ( oczywiście z zachowaniem odpowiednio sztywnego i ustalanego połączenia )
- ścianki tubusa będą wykonane prawdopodobnie z tego samego materiału co osłona klatki górnej w 14".
- całość ma być z założenia na tyle lekka żeby EQ5 dało radę to udźwignąć.
- wyczernienie będziemy prawdopodobnie robić farbą Gaundermanna : "Deep Black Optical Paint"
- rozważam jeszcze wykonanie śrub kolimacji na gwintach drobnozwojnych w celu poprawy precyzji kolimacji.

Model 3D już wkrótce.

P.S. Teleskop planujemy zabrać na zlot na Kudłacze 2020, tak że każdy będzie mógł osobiście ocenić jakie daje obrazy.


Tak dla przykładu zdjęcia mojej celi newtona 10". Zastosowałem właśnie drobnozwojowe śruby kolimacyjne, mały skok rzeczywiście zapewnia dużo większą precyzję kolimacji. Łapki lustra z fasolkami przykręcane z boku (do nitonakrętek wpuszczonych w otwory w celi) umożliwiają swobodną regulację nacisku na lustro i zmniejszają gabaryty celi. Celę przykręcam śrubami do pierścienia w walcu wpuszczonym w tubus (pierścień również ma osadzone nitonakrętki). Do tego walca są tez przykręcone gwintowane pręty, do których są zamocowane bafle, które bardzo usztywniają konstrukcję. Na screenach z modelu 3D widać celę przed włożeniem do tuby/walca. Panowie konstruktorzy - wybaczcie braki elementów na modelu 3D - nie chciało mi się wstawiać śrub, sprężyn etc. :? :D
Załączniki
Budowa planetarnych teleskopów Newtona 205mm f/9: cela kpl.JPG
Budowa planetarnych teleskopów Newtona 205mm f/9: IMG_20180612_201321_HDR.jpg
Budowa planetarnych teleskopów Newtona 205mm f/9: OTA kpl.JPG
Budowa planetarnych teleskopów Newtona 205mm f/9: IMG_20200214_195818.jpg
Budowa planetarnych teleskopów Newtona 205mm f/9: IMG_20200214_195742.jpg
Budowa planetarnych teleskopów Newtona 205mm f/9: IMG_20200214_195714.jpg
Ostatnio edytowany przez anatol1 14 Lut 2020, 21:28, edytowano w sumie 2 razy
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postbolid25 | 14 Lut 2020, 21:27

anatol 1 ładnie wykonana cela. U nas to bedzie troszkę inaczej rozwiązane ze względu na brak standardowego tubusu ale praktycznie zastosujemy podobne rozwiązania jeśli chodzi o kolimację i mocowanie lustra głównego.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Postanatol1 | 14 Lut 2020, 21:36

bolid25 napisał(a):anatol 1 ładnie wykonana cela. U nas to bedzie troszkę inaczej rozwiązane ze względu na brak standardowego tubusu ale praktycznie zastosujemy podobne rozwiązania jeśli chodzi o kolimację i mocowanie lustra głównego.


Dzięki za dobre słowo. Każdy konstruuje na swój sposób zależny też od tego jakie możliwości wykonawcze ma pod ręką. Ja mam swobodny dostęp do lasera, ale już ciężko u mnie z elementami toczonymi czy frezowanymi. Konstruuję więc tak żeby jak najwięcej elementów palić laserem. Mimo, że staram się maksymalnie odchudzić poszczególne elementy to całość trochę waży, nie jakoś super dużo (nawet nie wiem ile), ale noszenie na większą odległość daje się we znaki kręgosłupowi (który u mnie akurat nie wygląda najlepiej). Ale ja konstruuję pod siebie, obserwuję z podwórza, noszę tubę najwyżej kilkanaście metrów, nie muszę schodzić z nią z czwartego piętra więc jest spoko.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postanatol1 | 14 Lut 2020, 21:43

Miałem jakiś czas temu problem z ruszającym się lustrem w celi bo nie chciałem go zbyt mocno dokręcać łapkami. Po pochyleniu tuby do obserwacji obecnie baaardzo nisko położnych planet lustro delikatnie się pochylało. W końcu się wkurzyłem i ... przykleiłem je do celi cienką taśmą dwustronną. Trzy krótkie paski taśmy (takiej cieniutkiej) wystarczyły żeby lustro trzymało fason w każdej pozycji tuby, a odklejenie tej taśmy do mycia lustra nie jest żadnym problemem. Taka ciekawostka.

Sorry, ze Wam tak mieszam w temacie. Powodzenia w budowie. Mam nadzieję, że pan Stefan zdąży wyszlifować lustra, dużo czasu nie zostało ...
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postforem | 15 Lut 2020, 12:14

Nooo, widzę, że macie świetną zabawę, panowie - o to chodzi, żeby cały czas była radocha :) Niezły sposób na przetrwanie pochmurnych nocy, żeby szlag nie trafiał, bo ileż razy w takim czasie można sprzęt głaskać szmatką i czyścić elementy optyczne... Trzymam kciuki za bezproblemowy przebieg budowy i liczę na relację z bezpośredniego porównania z Meade SCT 10''. Wyczytalem, że mniejsze owale Jowisza wychodzą dopiero od 10" wzwyż, więc może to być niezły sprawdzian dla Waszych 8" newtonowskich planetarnych wymiataczy.
1x0,25", srga 8x32, hd 10x50, se 12x50, zuraw
US: SCT 11" xlt, adv-vx, uniwersał 3.2, bino WO: 2x15, 2x20, 2x32, rk F/6,3
Mm: 4,6,9,15,32,40 Nos: 12,21,25,56,58a,80a
DS & g'n'g: GSO 12", mm: 30,22, xwa: 20,13,9. gso ed2x2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 285
Rejestracja: 06 Maj 2018, 12:42
Miejscowość: Silesia Superior

Postbolid25 | 15 Lut 2020, 12:22

anatol1 napisał(a):Miałem jakiś czas temu problem z ruszającym się lustrem w celi bo nie chciałem go zbyt mocno dokręcać łapkami. Po pochyleniu tuby do obserwacji obecnie baaardzo nisko położnych planet lustro delikatnie się pochylało. W końcu się wkurzyłem i ... przykleiłem je do celi cienką taśmą dwustronną. Trzy krótkie paski taśmy (takiej cieniutkiej) wystarczyły żeby lustro trzymało fason w każdej pozycji tuby, a odklejenie tej taśmy do mycia lustra nie jest żadnym problemem. Taka ciekawostka.

Sorry, ze Wam tak mieszam w temacie. Powodzenia w budowie. Mam nadzieję, że pan Stefan zdąży wyszlifować lustra, dużo czasu nie zostało ...

Optyke już mamy gotową, teraz bierzemy się za konstrukcje.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Postbolid25 | 15 Lut 2020, 12:25

forem napisał(a):Nooo, widzę, że macie świetną zabawę, panowie - o to chodzi, żeby cały czas była radocha :) Niezły sposób na przetrwanie pochmurnych nocy, żeby szlag nie trafiał, bo ileż razy w takim czasie można sprzęt głaskać szmatką i czyścić elementy optyczne... Trzymam kciuki za bezproblemowy przebieg budowy i liczę na relację z bezpośredniego porównania z Meade SCT 10''. Wyczytalem, że mniejsze owale Jowisza wychodzą dopiero od 10" wzwyż, więc może to być niezły sprawdzian dla Waszych 8" newtonowskich planetarnych wymiataczy.

Dziękujemy, skurat motywacji nie brakuje gdyż ATM mam we krwi i zawsze lubiłem grzebać przy teleskopach, do tego z Mateuszem tworzymy zgrany duet i można tworzyć wspólnie ciekawe konstrukcje.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Postlolak89 | 15 Lut 2020, 18:07

Dawno nie zaglądałem tu do działu ATM a tu taka fajna perełka. Życzę powodzenia i z przyjemnością pojawiłbym się na Kudłaczach, żeby popatrzeć przez tego Newtona, może się uda w tym roku :)
lolak89
 

Postbolid25 | 15 Lut 2020, 18:29

lolak89 napisał(a):Dawno nie zaglądałem tu do działu ATM a tu taka fajna perełka. Życzę powodzenia i z przyjemnością pojawiłbym się na Kudłaczach, żeby popatrzeć przez tego Newtona, może się uda w tym roku :)

Serdecznie zapraszamy, to będzie naprawdę konkretna maszynka ze świetną optyką i profesjonalnie wykonaną konstrukcją pod obserwacje planetarno ksiezycowe, do tego będzie masę innego dobrego sprzętu do porównań.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostDominik Woś | 16 Lut 2020, 09:58

bolid25 napisał(a):
anatol1 napisał(a):Miałem jakiś czas temu problem z ruszającym się lustrem w celi bo nie chciałem go zbyt mocno dokręcać łapkami. Po pochyleniu tuby do obserwacji obecnie baaardzo nisko położnych planet lustro delikatnie się pochylało. W końcu się wkurzyłem i ... przykleiłem je do celi cienką taśmą dwustronną. Trzy krótkie paski taśmy (takiej cieniutkiej) wystarczyły żeby lustro trzymało fason w każdej pozycji tuby, a odklejenie tej taśmy do mycia lustra nie jest żadnym problemem. Taka ciekawostka.

Sorry, ze Wam tak mieszam w temacie. Powodzenia w budowie. Mam nadzieję, że pan Stefan zdąży wyszlifować lustra, dużo czasu nie zostało ...

Optyke już mamy gotową, teraz bierzemy się za konstrukcje.


Jakie są dokładności wykonania lustra głównego (1/16?) i lustra wtórnego?

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postbolid25 | 16 Lut 2020, 11:45

Dominik Woś napisał(a):
bolid25 napisał(a):
anatol1 napisał(a):Miałem jakiś czas temu problem z ruszającym się lustrem w celi bo nie chciałem go zbyt mocno dokręcać łapkami. Po pochyleniu tuby do obserwacji obecnie baaardzo nisko położnych planet lustro delikatnie się pochylało. W końcu się wkurzyłem i ... przykleiłem je do celi cienką taśmą dwustronną. Trzy krótkie paski taśmy (takiej cieniutkiej) wystarczyły żeby lustro trzymało fason w każdej pozycji tuby, a odklejenie tej taśmy do mycia lustra nie jest żadnym problemem. Taka ciekawostka.

Sorry, ze Wam tak mieszam w temacie. Powodzenia w budowie. Mam nadzieję, że pan Stefan zdąży wyszlifować lustra, dużo czasu nie zostało ...

Optyke już mamy gotową, teraz bierzemy się za konstrukcje.


Jakie są dokładności wykonania lustra głównego (1/16?) i lustra wtórnego?

Pozdrawiam,
Dominik

Lustra główne to 1/15 i 1/16 P-V przy identycznym Strehl 0,98 natomiast lusterka wtórne gwarantowana 1/10 P-V
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostDominik Woś | 16 Lut 2020, 12:24

bolid25 napisał(a):
Dominik Woś napisał(a):
bolid25 napisał(a):
anatol1 napisał(a):Miałem jakiś czas temu problem z ruszającym się lustrem w celi bo nie chciałem go zbyt mocno dokręcać łapkami. Po pochyleniu tuby do obserwacji obecnie baaardzo nisko położnych planet lustro delikatnie się pochylało. W końcu się wkurzyłem i ... przykleiłem je do celi cienką taśmą dwustronną. Trzy krótkie paski taśmy (takiej cieniutkiej) wystarczyły żeby lustro trzymało fason w każdej pozycji tuby, a odklejenie tej taśmy do mycia lustra nie jest żadnym problemem. Taka ciekawostka.

Sorry, ze Wam tak mieszam w temacie. Powodzenia w budowie. Mam nadzieję, że pan Stefan zdąży wyszlifować lustra, dużo czasu nie zostało ...

Optyke już mamy gotową, teraz bierzemy się za konstrukcje.


Jakie są dokładności wykonania lustra głównego (1/16?) i lustra wtórnego?

Pozdrawiam,
Dominik

Lustra główne to 1/15 i 1/16 P-V przy identycznym Strehl 0,98 natomiast lusterka wtórne gwarantowana 1/10 P-V


Strehl jest pewnie czysto teoretyczny. :wink: Wiele firm podaje go wyłącznie polegając na obliczeniach. Co do dokładności wtórnego to jak takie 1/10 ma się do poniższego stwierdzenia:

"How accurate should my secondary mirror be? As good or better than my primary mirror?

There are a few schools of thought regarding this. Please read, "The advantages of a nearly perfect secondary mirror" on the website. Short answer: The secondary should be twice as accurate as the Primary."

http://www.antaresoptics.com/FAQ.html

Czyli LW powinno mieć dwa razy większą dokładność niż LG. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postbolid25 | 16 Lut 2020, 12:36

Mam mniejszego Newtona planetarnego 150 mm na tej samej optyce tyle że bez certyfikatu i teleskop daje perfekcyjne obrazy tak że o jakość obrazu jestem spokojny.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostDominik Woś | 16 Lut 2020, 13:06

bolid25 napisał(a):Mam mniejszego Newtona planetarnego 150 mm na tej samej optyce tyle że bez certyfikatu i teleskop daje perfekcyjne obrazy tak że o jakość obrazu jestem spokojny.


Wydaje mi się jednak, że stwierdzenie "daje perfekcyjne obrazy" jest dalece subiektywne. Najczęściej chyba Krzysztof_P używa też takiego określenia, ale to tylko do pewnej marki teleskopów. :D Ja zacytowałem jedynie stwierdzenie specjalistów od lusterek wtórnych, którzy sprzedają je w różnych dokładnościach, więc nie ma powodu posądzać ich o tzw. "marketingową ściemę", chociaż to że zarabiają więcej na LW o większej dokładności, pewnie warto wziąć pod uwagę. :wink:

Karol napisał(a):
bolid25 napisał(a):Nowe lusterko wtórne z certyfikatem nic nie wniesie do obrazu przy seryjnym lustrze głównym.


Dlaczego ?

Jeśli masz LG PV1/20 i LW PV1/20 to układ ma PV1/10.
Jeśli LG PV1/6 i LW PV1/6 to układ ma PV1/3 (poniżej kryterium)
Jeśli LG PV1/6 i LW wymienimy na PV1/18 (18 dla łatwiejszego liczenia :P ) to układ będzie miał PV1/4,5


Karolu, na czym oparłeś powyższe wyliczenia sumarycznej dokładności układu optycznego Newtona?

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrzysztof_P | 16 Lut 2020, 15:36

Dominik Woś napisał(a):
bolid25 napisał(a):Mam mniejszego Newtona planetarnego 150 mm na tej samej optyce tyle że bez certyfikatu i teleskop daje perfekcyjne obrazy tak że o jakość obrazu jestem spokojny.


Wydaje mi się jednak, że stwierdzenie "daje perfekcyjne obrazy" jest dalece subiektywne. Najczęściej chyba Krzysztof_P używa też takiego określenia, ale to tylko do pewnej marki teleskopów. :D Ja zacytowałem jedynie stwierdzenie specjalistów od lusterek wtórnych, którzy sprzedają je w różnych dokładnościach, więc nie ma powodu posądzać ich o tzw. "marketingową ściemę", chociaż to że zarabiają więcej na LW o większej dokładności, pewnie warto wziąć pod uwagę. :wink:

Karol napisał(a):
bolid25 napisał(a):Nowe lusterko wtórne z certyfikatem nic nie wniesie do obrazu przy seryjnym lustrze głównym.


Dlaczego ?

Jeśli masz LG PV1/20 i LW PV1/20 to układ ma PV1/10.
Jeśli LG PV1/6 i LW PV1/6 to układ ma PV1/3 (poniżej kryterium)
Jeśli LG PV1/6 i LW wymienimy na PV1/18 (18 dla łatwiejszego liczenia :P ) to układ będzie miał PV1/4,5


Karolu, na czym oparłeś powyższe wyliczenia sumarycznej dokładności układu optycznego Newtona?

Pozdrawiam,
Dominik


Lubię też pisać Klasa Sprzęt.Bez względu na określenia w porównaniu z innym np. masowym sprzętem , jak tak piszę to jest to co powinno być a reszta mnie nie interesuje.Dokładności Optyki Pana Stefana nawet nie ma co podważać , znam dobrze tą jakość , też z własnej praktyki.Liczą się bowiem fakty z praktyki a nie teoretyczne sprawy , można je brać pod uwagę , ale trzeba je potem potwierdzić obrazami w wizualu.To jest moje zdanie i go nie zmienię , wielu z nas zna tą jakość i wie o czym piszę.Spartaczoną seryjną optykę w bardzo wielu swoich i nie tylko sprzętach poprawiał mi Pan Stefan i zawsze były takie różnice że było to widać ewidentnie na plus.Zarówno w przypadku LG czy LW i wiedziałem po badaniu co jest przyczyną , która skutecznie została poprawiona na plus.Pamiętam dobrze np. poprawione LG w Teleskopie SN 10" F4 , Krzysztof i Grzegorz "Bolidy" pamiętają jak byli u mnie i wspólnie porównywaliśmy ten sprzęt.Też pamiętamy jakie dawał u mnie miękkie obrazy Marsa w porównaniu z wydaniem Pomarańczowym made in USA , starym wydaniem DE LUX SCT 8" , potem nas na Kudłaczach Wszystkich na Zlocie obrazami Planet zachwycał.A było to około 10-12 lat temu.Już nie zliczę ile było zlecanych poprawek i nie będę lepiej się rozpisywał na temat seryjnie produkowanej optyki.Fakty , Fakty , z Praktyki.Doświadczony obserwator pewne sprawy widzi na pierwszy rzut oka jak tylko spojrzy w okular Teleskopu.Tego nie zastąpią nam żadne Certyfikaty , tu liczy się praktyka i doświadczenie ze sprzętem. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postbolid25 | 16 Lut 2020, 20:01

Robimy swoje, nie mamy zamiaru lamentować nad optyką która została wykonana specjalnie do tego celu przez Pana Stefana w sposób znakomity. Poświęcił specjalnie dużo więcej czasu na wykonanie tych luster i zbadał je dokładnie, wszystko jest opisane na wykresach z badania optyki.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostMateusz F | 17 Lut 2020, 14:43

Poniżej wrzucam ogólne wymiary oraz rozłożenia baffli wg newtwina.
Załączniki
Budowa planetarnych teleskopów Newtona 205mm f/9: 2.png
Budowa planetarnych teleskopów Newtona 205mm f/9: 1.png
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

PostDominik Woś | 17 Lut 2020, 14:53

Jeśli mogę coś doradzić to pomyślcie nad delikatnym przesłonięciem samego brzegu lustra głównego. Podobno jego niedoskonałości mogą wpływać negatywnie na kontrast obrazów.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postanatol1 | 17 Lut 2020, 15:45

Dominik Woś napisał(a):Jeśli mogę coś doradzić to pomyślcie nad delikatnym przesłonięciem samego brzegu lustra głównego. Podobno jego niedoskonałości mogą wpływać negatywnie na kontrast obrazów.

Pozdrawiam,
Dominik


No właśnie też się zastanawiam czy nie zrobić takiego manewru w moich newtonach. Janusz Wiland też pisał o zakrywaniu brzegów lustra, które z reguły najbardziej odbiegają od właściwej figury lustra. Czy wie ktoś jak duży wpływ mają te niedorobione brzegi na jakość obrazu ? I o jakim efekcie mówimy - czy będzie to ogólny spadek np. kontrastu czy tylko jakaś nieostrość brzegowa ?
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 17 Lut 2020, 16:33

Cześć.

Jeżeli badanie cieniowe nie wykazuje żadnych niedoskonałości to w instrumencie do zastosowań wizualnych nie ma potrzeby nic przysłaniać.Przysłaniamy partie brzegowe LG , jeżeli mamy tzw."Zwalony Brzeg" na LG , który wprowadza nam Abberkę Sferyczną , to częsta przypadłość LG , gdyż powstaje to dość często podczas polerki a trudne jest potem i bardzo czasochłonne do wyeliminowania.Same Bafle , ich zastosowanie przede wszystkim mają za zadanie wyeliminować odbicia wewnętrzne , jeżeli tubus byłby Mega wyczerniony to stają się w praktyce zbędne.Wtedy warto zamontować odpowiednio szerszy jeden np. przed LG , jeden przed LW i po sprawie.
Owszem aby poprawić obrazy dyfrakcyjne to możemy przysłonić LG odpowiednim pierścieniem zakładanym na stałe od góry , zamiast łapek , wtedy nasze obrazy dyfrakcyjne ulegną poprawie.Taki patent bez łapek a z nałożonym pierścieniem na LG stosowała m.in. Firma Intes Micro w swoich teleskopach takich jak Mak-Newton.Warto jednak brać pod uwagę że jeżeli zmniejszamy czynną średnicę LG to z automatu rośnie nam przeszkoda centralna C.O. maleje Światło "F" , zmniejsza się rozdzielczość , itp. i nasz instrument będzie dawał w praktyce obrazy z mniejszym kontrastem ze względu na większe C.O..Dlatego jak planujemy m.in. budowę np. Planetarnego Newtona to warto brać pod uwagę czynną rzeczywistą średnicę LG i tak dobrać LW aby było do tej Apertury czynnej odpowiedniej wielkości.Zatem wykonujemy odpowiednio większe LG np. D-265mm , potem wykonujemy maskę np. D-254mm , która ma też za zadanie trzymania nam LG w celi zamiast łapek , dobieramy odpowiednie LW aby było parametrami przez nas oczekiwanymi dobre i mamy , czynną Aperturę 10" z poprawionym obrazem dyfrakcyjnym , odpowiednią założoną C.O. i teleskop spełnia nasze w nim łożone oczekiwania.W końcu lat 80-tych zbudowałem kilkanaście Planetarnych teleskopów Newtona z własnoręcznie wykonaną optyką LG Sfera od D-110mm do D-215mm włącznie , już wtedy dobrze znałem te wszystkie Patenty z wykładów w Krakowskim PTMA a same Teleskopy dawały Piękne Obrazy Nieba. :D

Powodzonka Dla Wszystkich w Budowie i Dużo Pogody. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 17 Lut 2020, 16:54

Nie ma sensu stosowanie przesłony krawędzi LG zamiast łapek podtrzymujących lustro główne, tylko jej zamocowanie wlaśnie do tych łapek (można przykręcić niewielkimi wyczernionymi śrubeczkami).

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrzysztof_P | 17 Lut 2020, 17:14

Cześć.

To już indywidualna sprawa każdego , zmniejszając czynną D LG , wypadało by zmniejszyć też nieznacznie odpowiednio LW , wszystko ma sens jak jest dobrze zaprojektowane , przemyślane i uwzględnione na samym początku naszego projektu.A wszelakie modyfikacje już gotowego instrumentu można również rozwiązywać na całą masę sposobów.Ważne aby efekt końcowy był zamierzony i tu właśnie jest pole do działania w ATM. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 17 Lut 2020, 17:23

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

To już indywidualna sprawa każdego , zmniejszając czynną D LG , wypadało by zmniejszyć też nieznacznie odpowiednio LW , wszystko ma sens jak jest dobrze zaprojektowane , przemyślane i uwzględnione na samym początku naszego projektu.A wszelakie modyfikacje już gotowego instrumentu można również rozwiązywać na całą masę sposobów.Ważne aby efekt końcowy był zamierzony i tu właśnie jest pole do działania w ATM. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Tutaj widać jak to jest zaprojektowane w przypadku RC250:

Budowa planetarnych teleskopów Newtona 205mm f/9: image.gif


Budowa planetarnych teleskopów Newtona 205mm f/9: image.gif


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: mateo6 oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat