TMB MONOCENTRIC

PostJACEK | 16 Lip 2006, 10:04

Witam,
Czy ktos mial lub ma slynne okulary firmy TMB monocentryki uwazany za jedne z najlpeszych /jesli nie najlpesze/okulary planetarne pod wzgledem kontrastu ostrosci obrazu ?
Jest to udoskonalona wersja Steinhel's z roku 1890, 3 elemt klejony uklad udoskonalony przez T.Back i Marusa Lueds -jak czytalame na ich stronach.
Okular ten charakteryzuje sie wspanialym kontrastem i ostroscia obrazu,w testach z ortho.Pentax i Zeiss-a byl pierwszy.
Jego wada i zniecheceniem wielu osob jest maly kat widzenia ,w granicach 3o st. i rownie maly LER ,natomiast kontrast,ostrosc,i zero -odbic"tzw duszkow" klasyfikuje go na 1 szym miejscu planetarnego okulara,chociaz na cloudynigh spotkalem gostka ktory zrezygnowal z tych okularow z powodu male pola widzeniana,zamieniajac go na Pentax-y ortho -twierdzac ,ze poswiaca ostrosc dla pola widzenia.
Obecna cena tego okulara/pierwotna- 240 eur/szt/ wynosci w granicach 140 euro,Markus proponowal mi je po 150 eur/szt.
Zastanawiam sie nad mozliwoscia wykorzysatania go w roznych sprzetach,jego kat widzenia plasuje sie w granicach 30 st. a wiec newton na dobsonie raczej odpada,achromat tez nie bedzie dobrym pomyslem,mysle ze jedynie dobre pelne apo + go to pozwolilo by rozwinac skrzydal takiemu okularkowi.
dla zainteresowanych podaje link:

http://www.telescopehouse.co.uk/page.as ... 081A3C2AF4
 
Posty: 26
Rejestracja: 28 Paź 2005, 17:17
Miejscowość: PRUSZKOW

PostDominik Woś | 16 Lip 2006, 13:02

JACEK napisał(a):Witam,
Czy ktos mial lub ma slynne okulary firmy TMB monocentryki uwazany za jedne z najlpeszych /jesli nie najlpesze/okulary planetarne pod wzgledem kontrastu ostrosci obrazu ?
Jest to udoskonalona wersja Steinhel's z roku 1890, 3 elemt klejony uklad udoskonalony przez T.Back i Marusa Lueds -jak czytalame na ich stronach.
Okular ten charakteryzuje sie wspanialym kontrastem i ostroscia obrazu,w testach z ortho.Pentax i Zeiss-a byl pierwszy.
Jego wada i zniecheceniem wielu osob jest maly kat widzenia ,w granicach 3o st. i rownie maly LER ,natomiast kontrast,ostrosc,i zero -odbic"tzw duszkow" klasyfikuje go na 1 szym miejscu planetarnego okulara,chociaz na cloudynigh spotkalem gostka ktory zrezygnowal z tych okularow z powodu male pola widzeniana,zamieniajac go na Pentax-y ortho -twierdzac ,ze poswiaca ostrosc dla pola widzenia.
Obecna cena tego okulara/pierwotna- 240 eur/szt/ wynosci w granicach 140 euro,Markus proponowal mi je po 150 eur/szt.
Zastanawiam sie nad mozliwoscia wykorzysatania go w roznych sprzetach,jego kat widzenia plasuje sie w granicach 30 st. a wiec newton na dobsonie raczej odpada,achromat tez nie bedzie dobrym pomyslem,mysle ze jedynie dobre pelne apo + go to pozwolilo by rozwinac skrzydal takiemu okularkowi.
dla zainteresowanych podaje link:

http://www.telescopehouse.co.uk/page.as ... 081A3C2AF4


Kiedyś przyglądałem się tym okularkom ale jednak pozostałem przy Ortho (Pentax SMC). Wydaje mi się, że pole 30 st całkowicie dyskwalifikuje ten okular pomimo zapewnieniom producenta o super jakości obrazów. Można polemizować ze stwierdzeniem, że do planet nie potrzebujemy dużego pola widzenia ale uważam za raczej niezbyt przyjemne "gapienie się" jak przez studnię. :wink: Przynajmniej dla mojego oka. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 16 Lip 2006, 13:49

Generalnie to bardzo grube szkło o mizernym kącie widzenia i w mocno wygórowanej cenie czyli raczej nie zawracałbym sobie tym głowy szczegolnie teraz w dobie komfortowych Lantańow i perfekcyjnych Orto :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 82 gości

AstroChat

Wejdź na chat