TS APO65Q - refraktor

PostPav1007 | 08 Lis 2011, 22:47

Witajcie,
co sądzicie o tym sprzęcie:
http://teleskopy.pl/product_info.php?cP ... SAPO65Q%29

warto go zanabyć do astrofotografii moim setupem (w stopce)?

Paweł
EQ6 Pro, GSO 200/1000, Alccd8l(QHY8L), 80/400+Alccd5v(QHY5v), MPCC, UHC-S, GoTo by PierroAstro

foto: http://pawel.foto-zdjecia.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 259
Rejestracja: 15 Wrz 2009, 11:56
Miejscowość: Warszawa

Postriklaunim | 08 Lis 2011, 22:59

Refraktor fajny - nie wymaga flattenera ani nie ma specjalnej odległości jaką od takiego trzeba by utrzymywać. Ma tylko jeden potencjalny problem - niektóre sztuki mogą robić trójkątne gwiazdki, tak więc najlepiej brać go ze sklepu dającego pełen support i bezproblemową wymianę w razie potrzeby (Astromarket, ew. TS, teleskop-spezialisten itd.).

Do kompletu przyda się jeszcze maska Bahtinova (Farpoint robi fajne), czy odpowiednio długi dovetail do obręczy mocowanych od dołu (Altair Astro / Geoptik)... itd. :D
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

PostZbyszek T | 08 Lis 2011, 23:07

wiele osób fotografuje takim zestawem
wystarczy poszukać ich fotki
ostatnimi czasy to bardzo popularny refraktorek :D
jego największym plusem jest gotowość do fotografii natychmiast po wyjęciu z pudła. Odpada konieczność kombinowania z flatenerami, złączkami, dobieraniem odległości itd.

pozdro

PS
Rik mnie ubiegł :roll:
 
Posty: 396
Rejestracja: 23 Lut 2009, 12:10
Miejscowość: Wrocław

 

PostPav1007 | 08 Lis 2011, 23:45

Dzięki za wskazówki Panowie.

Rik, wnioskuję, że jak brać to z tego sklepu: http://astromarket.pl/teleskopy/lunety- ... m-ota.html

W razie gdybym trafił na "trójkątne gwiazdki" to u nich wymienią bezproblemowo?

P.
EQ6 Pro, GSO 200/1000, Alccd8l(QHY8L), 80/400+Alccd5v(QHY5v), MPCC, UHC-S, GoTo by PierroAstro

foto: http://pawel.foto-zdjecia.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 259
Rejestracja: 15 Wrz 2009, 11:56
Miejscowość: Warszawa

Postriklaunim | 08 Lis 2011, 23:56

Pav1007 napisał(a):Dzięki za wskazówki Panowie.

Rik, wnioskuję, że jak brać to z tego sklepu: http://astromarket.pl/teleskopy/lunety- ... m-ota.html

W razie gdybym trafił na "trójkątne gwiazdki" to u nich wymienią bezproblemowo?

P.


Tak ;) Kombinowaliśmy już z poluzowaniem soczewki wypłaszczającej ale w pełni nie pomogło, więc go wymienię jak będzie nowa partia.

Na początku było tak, a ostatnio już po poluzowaniu tak - jest w sumie dobrze, ale chyba nie do końca. Zobaczę co będzie w weekend jak będzie jeszcze ciut zimniej (i nie będzie ani mgły, ani wiatru :P).
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

PostJazz1972 | 09 Lis 2011, 00:58

Pav1007 napisał(a):Dzięki za wskazówki Panowie.

Rik, wnioskuję, że jak brać to z tego sklepu: http://astromarket.pl/teleskopy/lunety- ... m-ota.html

W razie gdybym trafił na "trójkątne gwiazdki" to u nich wymienią bezproblemowo?

P.



Pomożemy, bądź spokojny ;-) nikogo nie zostawiamy z problemem. Rik może potwierdzić. Proponuje abyś dobrał jeszcze to http://astromarket.pl/adapter-do-telesk ... t-m48.html . Tutaj zobacz co tym maleństwem można zrobić http://astropolis.pl/topic/36860-jodlow ... s-apo-65q/ - 65-tka plus kolorowa kamerka (taką jak ta http://astromarket.pl/kolorowa-kamera-c ... y8pro.html).
Pzdr
Jazz
 
Posty: 22
Rejestracja: 14 Sty 2007, 23:51
Miejscowość: Warszawa

PostJanusz_P. | 09 Lis 2011, 09:14

Jeśli cena ta sama to oczywiście brać za sklepu z lepszym supportem :arrow: ale dziwię się że polecacie pseudo astrograf który od nowości nie daje ostrych gwiazdek tylko trójkątne, to jakaś dziwna kampania negatywna-reklamowa :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postriklaunim | 09 Lis 2011, 09:26

Janusz_P. napisał(a):Jeśli cena ta sama to oczywiście brać za sklepu z lepszym supportem :arrow: ale dziwię się że polecacie pseudo astrograf który od nowości nie daje ostrych gwiazdek tylko trójkątne, to jakaś dziwna kampania negatywna-reklamowa :lol:


Myślisz że 100% towaru z Chin będzie trzymało poziom jakościowy ? ;) MTO 800 też zawzięcie modyfikujesz by się do tej astrofotografii nadawało. A jedno i drugie znacznie tańsze niż high-endowe marki ;)
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

PostJanusz_P. | 09 Lis 2011, 09:51

Myślę że nie ale sklep z dobrym supportem powinien odsiać ziarno od plew a na półce powinny leżeć gotowe do wzięcia sprzęty pełnosprawne a nie dające trójkątne gwiazdki :mrgreen:
Owszem, modyfikujemy Newtony SW i obecnie GSO pod Astrofoto poprzez poprawę offsetu, wyczernienie brzegów lusterka, wręgowanie, wymuszoną wentylację ale to normalne usługi rozszerzające zakres naszej oferty i podnoszące standard oferowanych teleskopów ale nie tylko bo jednak lwią większość złączek i nietypowych przejściówek zamawia u nas trzon zaawansowanych astrofotografów którzy posługują się sprzętem Hi-End jak Astrophysic, Borg, Televue, SBIG, TEC czy Takahashi i to tak naprawdę oni utrzymują etaty i lokal warsztatowy a nie Klienci od SW i Synty zamawiający garść tanich przejściówek miesięcznie, choć i Oni obsługiwani są z dobrym doradztwem sprzętowym na bieżąco i z taką samą dbałością jak każdy nasz Klient :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postwoland | 09 Lis 2011, 11:01

Trudno za 2,5 tys. dostać dobre APO z dobrym korektorem... Też go zamówiłem i mam nadzieję, że problemy z gwiazdkami się uda rozwiązać...
Awatar użytkownika
 
Posty: 46
Rejestracja: 11 Kwi 2010, 18:53
Miejscowość: Warszawa

 

PostJazz1972 | 09 Lis 2011, 13:41

Janusz_P. napisał(a):Myślę że nie ale sklep z dobrym supportem powinien odsiać ziarno od plew a na półce powinny leżeć gotowe do wzięcia sprzęty pełnosprawne a nie dające trójkątne gwiazdki :mrgreen:


Oczywiście każdy teleskop przechodzi przegląd serwisowy (potwierdzeniem jest fakt, że na tak dużą ilość sprzedanych sztuk tylko jeden prawdopodobnie będzie wymieniony na nowy), ale ostateczny test można przeprowadzić tylko w "polu". Przy tej ilości zamawianych i sprzedawanych teleskopów niestety nie da się każdego przetestować w "polu". Astromarket daje 100% satysfakcji klienta co oznacza, że klient zawsze może liczyć na pomoc w serwisie lub wymianę/zwrot jeśli nie da się rozwiązać problemu.

Janusz_P. napisał(a):jednak lwią większość złączek i nietypowych przejściówek zamawia u nas trzon zaawansowanych astrofotografów którzy posługują się sprzętem Hi-End jak Astrophysic, Borg, Televue, SBIG, TEC czy Takahashi i to tak naprawdę oni utrzymują etaty i lokal warsztatowy a nie Klienci od SW i Synty zamawiający garść tanich przejściówek miesięcznie, choć i Oni obsługiwani są z dobrym doradztwem sprzętowym na bieżąco i z taką samą dbałością jak każdy nasz Klient :idea:


Tu się w 100% muszę zgodzić. Ostatnio była dyskusja o wyciągach MoonLite w Astromarkecie i pojawił się temat wyciągów Takahashi. Jak wiemy temat problemów z połączeniem ich wyciągów z kamerami już obrasta w legendy. I to jest dla mnie dziwne. Takie firmy jak wymieniony TV, TEC czy Takahashi powinny zapewnić klientowi bezstresowe i bezproblemowe połączenie swoich teleskopów z kamerami. Tym czasem bez dorabiania na zamówienie odpowiednich przejściówek jest to nie wykonalne. Ja używam 2,5" Moonlite z silnikiem HRS i nie miałem najmniejszego problemy z połączeniem kamer. Drawtube jest nagwintowany wewnątrz i zamawia się tylko odpowiednią przejściówkę np. na T2 dla mniejszych kamer czy inną w zależności od sprzętu jaki posiadamy. Nawet ten mały teleskop o którym dyskutujemy w tym poście posiada jako dodatkowy element takie przejście zamiast standardowego zakończenia wyciągu. Tak topowe firmy powinny również zadbać o spokój swoich klientów.


Janusz_P. napisał(a):dziwię się że polecacie pseudo astrograf

Dlaczego "pseudo". Nie ma na rynku alternatywy w tej cenie i dającego takie możliwości. To że musi przejść przegląd i trzeba czasami to i owo poprawić trzeba zaakceptować - nie jest to Borg, TMB czy Takahashi ale też nie kosztuje tyle co wymienione sprzęty. Najważniejsze aby klient był zadowolony i miał gwarancję oraz support. W moim odczuciu jest to bardzo dobry sprzęt i tej kategorii cenowej nie mający żadnego konkurenta - przynajmniej na chwilę obecną.
Pzdr
Jazz
 
Posty: 22
Rejestracja: 14 Sty 2007, 23:51
Miejscowość: Warszawa

PostPav1007 | 09 Lis 2011, 13:45

Bardzo dobrze zdaję sobie sprawę z faktu, że za te pieniądze muszą być jakieś wady.

Rozumiem również Janusza, który najchętniej to poleciłby sprzęt za grube pieniądze ale mnie po prostu na taki sprzęt nie stać więc szukam rozwiązania.

Widziałem co ludzie robią z tego teleskopu i powiem, że mi uszy opadły. Nie jestem profesjonalnym astrofotografem i cieszę się z efektu jaki uda mi się uzyskać - dlatego też nie potrzebuję sprzętu marki co wymienił Janusz.

Jazz - Dzięki za potwierdzenie, że nie zostawicie z problemem :-)

Jak tylko uzbieram odpowiednią kwotę to raczej na pewno zdecyduję się na ten refraktor.

woland - daj znać jak Twój egzemplarz.

Paweł
EQ6 Pro, GSO 200/1000, Alccd8l(QHY8L), 80/400+Alccd5v(QHY5v), MPCC, UHC-S, GoTo by PierroAstro

foto: http://pawel.foto-zdjecia.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 259
Rejestracja: 15 Wrz 2009, 11:56
Miejscowość: Warszawa

PostPav1007 | 09 Lis 2011, 15:25

Jazz1972 napisał(a):Pomożemy, bądź spokojny ;-) nikogo nie zostawiamy z problemem. Rik może potwierdzić. Proponuje abyś dobrał jeszcze to http://astromarket.pl/adapter-do-telesk ... t-m48.html .


Jazz - mam pytanie.
Z ego co widzę na fotkach to ten teleskop ma już ten adapter.

Czy muszę mieć ten adapter by podłączyć przez ring T2 DSLR?
EQ6 Pro, GSO 200/1000, Alccd8l(QHY8L), 80/400+Alccd5v(QHY5v), MPCC, UHC-S, GoTo by PierroAstro

foto: http://pawel.foto-zdjecia.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 259
Rejestracja: 15 Wrz 2009, 11:56
Miejscowość: Warszawa

Postriklaunim | 09 Lis 2011, 15:29

Pav1007 napisał(a):Z ego co widzę na fotkach to ten teleskop ma już ten adapter.


Adapter jest opcjonalny (http://astromarket.pl/adapter-do-telesk ... t-m48.html). Odkręcasz śruby trzymające 2" uchwyt i przykręcasz ten z gwintem M48. Dla Canona zamiast adapteru do gwintu T2 można użyć adapteru do gwintu M48 (http://astromarket.pl/adapter-m48-do-ap ... canon.html) i gotowe (no chyba że chcesz tam jeszcze jakiś filtr, czy OAG przemycić).
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

PostPav1007 | 09 Lis 2011, 15:41

Rozumiem,
czyli moja decyzja czy będę chciał użyć tego adaptera na gwint M48.
Nie chcę przemycać nic :-) Guider mam osobny i z filtrów nie korzystam (jeszcze).

Paweł
EQ6 Pro, GSO 200/1000, Alccd8l(QHY8L), 80/400+Alccd5v(QHY5v), MPCC, UHC-S, GoTo by PierroAstro

foto: http://pawel.foto-zdjecia.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 259
Rejestracja: 15 Wrz 2009, 11:56
Miejscowość: Warszawa

PostJanusz_P. | 09 Lis 2011, 15:49

Po zapoznaniu się jeszcze z kilkoma opiniami na temat tego sprzętu powoli się do niego przekonuję i pewnie niebawem wprowadzę do oferty gdyż luzowanie soczewek czy ich kolimacja (wartość dodana) nie stanowią dla nas żadnego problemu a w tej cenie nie dostanie się na obecnym rynku lepszego technicznie małego astrografu :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postriklaunim | 09 Lis 2011, 15:53

Otóż to. Trzeba na tym rynku producentów różnego sprzętu szukać okazji ;) Niemcy tutaj są chyba liderem wyszukiwania i sprowadzania / rebrandowania, choć i tak za unikalność + należy się KSONowi ;)
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

PostPav1007 | 09 Lis 2011, 16:09

Dziękuję Wam wszystkim za pomoc :-)

Zdecydowałem się i najbliższe zastrzyki pieniężne przeznaczę na ten zakup :-)

jednocześnie zastanawiam się czy sprzedać moją tubkę 150/750...

Pozdrawiam serdecznie
Paweł
EQ6 Pro, GSO 200/1000, Alccd8l(QHY8L), 80/400+Alccd5v(QHY5v), MPCC, UHC-S, GoTo by PierroAstro

foto: http://pawel.foto-zdjecia.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 259
Rejestracja: 15 Wrz 2009, 11:56
Miejscowość: Warszawa

PostJanusz_P. | 09 Lis 2011, 16:20

Raczej nie sprzedawaj bo to będą sprzęty świetnie się uzupełniające o małej i średniej ogniskowej idealne do dużych i średnich mgławic, gromad i galaktyk :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJazz1972 | 09 Lis 2011, 16:39

Janusz, cenię ludzi którzy potrafią przyznać się publicznie do błędu. Zaledwie w ciągu jednego wątku przeszliśmy od "pseudo astrografu" do elementu Twojej oferty. Cieszy mnie, że się przekonałeś i ten teleskop będzie sprzedawany w kolejnym sklepie. Jednocześnie jest to nauczka dla wszystkich nas, że nie można pochopnie dyskredytować towaru (choćby konkurencji) bez dogłębnego zapoznania się z jego walorami.
Pzdr
Jazz
 
Posty: 22
Rejestracja: 14 Sty 2007, 23:51
Miejscowość: Warszawa

PostJanusz_P. | 09 Lis 2011, 17:03

Po techniczno-finansowej analizie tematu uważam ze błędem było by go nie mieć w ofercie bo jak pisałem mamy odpowiednie narzędzia kolimacyjne i zaplecze warsztatowe oraz wiedzę aby wnieść konieczne po chińskim montażu poprawki zanim trafią one w ręce Klientów i wtedy właśnie z pseudo-astrografu z trójkątnymi gwiazdkami :wink: zrobi się z tego pełnowartościowy mini astrograf :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postriklaunim | 09 Lis 2011, 17:09

Janusz_P. napisał(a):Po techniczno-finansowej analizie tematu uważam ze błędem było by go nie mieć w ofercie bo jak pisałem mamy odpowiednie narzędzia kolimacyjne i zaplecze warsztatowe oraz wiedzę aby wnieść konieczne po chińskim montażu poprawki zanim trafią one w ręce Klientów i wtedy właśnie z pseudo-astrografu z trójkątnymi gwiazdkami :wink: zrobi się z tego pełnowartościowy mini astrograf :arrow: :idea:


To takie proste może nie być, ale zaplecze na pewno się przyda ;)
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

Postwoland | 17 Lis 2011, 00:07

Mój egzemplarz przyszedł w poniedziałek i na szczęście już dziś pojawiła się dobra pogoda.

Niestety też wychodzą z niego trójkątne gwiazdki...
Poza tym sprzęt solidny i fajny.

Poniżej zdjęcia testowe Capelli, 5 s. ISO 400, Pentax kx

Zdjęcie początkowe:
Image

Przed ogniskiem:
Image

Image

Za ogniskiem:
Image

Image

Łapanie ostrości:
Image

"Ostra" gwiazdka:

Image

Jeszcze w ramach zabawy z QHY5v (i Powermatem 4x), ok. 400 klatek:

Image

Wnioski takie, że telep powędruje w najbliższym czasie z powrotem do sklepu...
Awatar użytkownika
 
Posty: 46
Rejestracja: 11 Kwi 2010, 18:53
Miejscowość: Warszawa

 

Postriklaunim | 17 Lis 2011, 02:11

Ja dzisiaj testowałem efekt poluzowanych soczewek. Dokręcałem je na schłodzonym refraktorze żeby było optymalnie - trójkątów nie ma, ale chyba za lekko dokręcone bo jakby wszystko trochę "skometowane" przez luźną przekrzywioną soczewkę... albo coś mi się wydaje.

Te kwadruplety "tak mają" i TS po prostu stosuje najprostszą metodę - wymianę do skutku - jak nie da się poprawić refraktorka na żaden inny sposób.
Załączniki
TS APO65Q - refraktor: short.jpg
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

PostJanusz_P. | 17 Lis 2011, 11:03

woland napisał(a):Mój egzemplarz przyszedł w poniedziałek i na szczęście już dziś pojawiła się dobra pogoda.

Niestety też wychodzą z niego trójkątne gwiazdki...


...Wnioski takie, że telep powędruje w najbliższym czasie z powrotem do sklepu...


Zanim go odeślesz zrób jeszcze dobrze naświetlone fotki (nie prześwietlone) ale dużo mniejszych krążków tuż przed i za ogniskowych jak w moich testach refraktorów :arrow:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 68 gości

AstroChat

Wejdź na chat