Upgrade C8-N i reszty...

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostRudas19 | 02 Sie 2015, 10:08

Witam

1. Z racji zakupu teleskopu niedawno i małym podrasowaniu go teraz się zastanawiam na zmiana pająka. mianowicie mam na myśli dołożenie szyby zamiast tego "rusztowania" i zrobić coś takiego jak ma SCT. wiem ze to trochę zniweluje komę ale czy ma sens i czy się będzie to opłacało w Newtonie.
2. chciałbym zrobić to male astropudełko wiec do was pytanie co byście do niego włożyli
3. pytanie o webcamere Microsoftu Lifecam Cinema da się nią robić długie czasy naświetlania ??
4. znacie jakieś poradniki jak zrobić zlutować sterownik goto do teleskopu
5. oczywiście chciałem wyremontować statyw stary drewniany poradźcie jak to pi razy oko zrobić

Takie postanowienia na ATM mam puki co ale narazie zbieram informacje na ten temat i wykreślam wszystko z listy co mi się nie przyda. Plany duże ale mam nadzieje do zrealizowania.

Pozdrówka
Awatar użytkownika
 
Posty: 82
Rejestracja: 13 Lis 2012, 22:39
Miejscowość: Kraków

 

Postmichael99 | 02 Sie 2015, 10:41

W sct jest płyta korekcyjna warta większość ceny teleskopu a nie szyba... Zwykły pająk będzie o niebo lepszy od zwykłej szyby... Tyle ode mnie.

P.S."puki" piszemy przez "ó" ;-)
Kiedyś astro: Meade LB 16" upgrade (Carbon, szukacz kątowy, lekki Dobson, bez każdorazowej kolimacji, itd.); Meade UWA 20mm; TV Delos 10mm; Orion Ultrablock 2"

Foto: Nikon D780 + Nikkor 70-200 2.8, Sigma Art 50 1.4, Tamron 150-600 5-6.3
 
Posty: 547
Rejestracja: 25 Mar 2014, 15:21

 

PostRudas19 | 02 Sie 2015, 14:26

oj moja ortografia fatalna :? niestety miałem tylko styczność z samym Newtonem innych nie miałem w ręce żadnych innych konstrukcji więc pytanie jest takie czy ten korektor to szyba z powłokami anty refleksyjnymi które nieco polepszają komę nie tak jak w makustovie gdzie korektor jest wklęsły czy jakaś soczewka ?? i czy jest sposób aby optyk np napylił te warstwy lub czy można taka zakupić gdzieś taką. jaka to może być cena ?? rozumiem ze dużo by mi dala taka przeróbka teleskopu

P.S. jestem w tych sprawach totalnym laikiem wiec wole się czegoś dowiedzieć ten temat
Awatar użytkownika
 
Posty: 82
Rejestracja: 13 Lis 2012, 22:39
Miejscowość: Kraków

 

Postmichael99 | 02 Sie 2015, 15:41

To jest soczewka o złożonym kształcie, nie szyba i nie kupisz jej nigdzie osobno, bez teleskopu. Zobacz w necie, niektóre grafiki przedstawiają przybliżony kształt płyty korekcyjnej w sct. Ale bez tak podstawowej wiedzy ciężko będzie coś samemu zrobić przy tym teleskopie... Pozdrawiam!
Kiedyś astro: Meade LB 16" upgrade (Carbon, szukacz kątowy, lekki Dobson, bez każdorazowej kolimacji, itd.); Meade UWA 20mm; TV Delos 10mm; Orion Ultrablock 2"

Foto: Nikon D780 + Nikkor 70-200 2.8, Sigma Art 50 1.4, Tamron 150-600 5-6.3
 
Posty: 547
Rejestracja: 25 Mar 2014, 15:21

 

Postwiatr | 02 Sie 2015, 15:43

niestety nie ma tak dobrze, korektor nie jest zwykłą szybą jego profil opisuje takie równanie:
Image

a dokładnie opisane o co tam idzie jest tu
http://www.telescope-optics.net/Schmidt ... #identical

powłoki nie maja tu w kwestii komy nic do rzeczy
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 29 Lip 2005, 12:58

 

PostRudas19 | 02 Sie 2015, 17:32

mhmmmm... czyli wniosek taki ze się to nie warte zachodu i jednak zwykły pająk będzie lepszym rozwiązaniem.

no ale znacie jakieś strony internetowe związane ze schematami elektroniki do teleskopów ??
Awatar użytkownika
 
Posty: 82
Rejestracja: 13 Lis 2012, 22:39
Miejscowość: Kraków

 

Postantwito | 03 Sie 2015, 21:31

Rudas19 napisał(a):Witam

1. Z racji zakupu teleskopu niedawno i małym podrasowaniu go teraz się zastanawiam na zmiana pająka. mianowicie mam na myśli dołożenie szyby zamiast tego "rusztowania" i zrobić coś takiego jak ma SCT. wiem ze to trochę zniweluje komę ale czy ma sens i czy się będzie to opłacało w Newtonie.
2. chciałbym zrobić to male astropudełko wiec do was pytanie co byście do niego włożyli
3. pytanie o webcamere Microsoftu Lifecam Cinema da się nią robić długie czasy naświetlania ??
4. znacie jakieś poradniki jak zrobić zlutować sterownik goto do teleskopu
5. oczywiście chciałem wyremontować statyw stary drewniany poradźcie jak to pi razy oko zrobić

Takie postanowienia na ATM mam puki co ale narazie zbieram informacje na ten temat i wykreślam wszystko z listy co mi się nie przyda. Plany duże ale mam nadzieje do zrealizowania.

Pozdrówka

Do zrealizowania jeśli ma się odpowiednią wiedzę.

1. -
2. To zależy tylko od Ciebie.
3. Z tego co mi wiadomo, to nie ma możliwości przeróbki. Chyba, że coś się w tej sprawie zmieniło.
4. To musisz sobie sam poszukać, ale pytanie zabrzmiało tak, jakbyś nawet nie umiał lutować, a to oznaczałoby, że szkoda się do tego nawet zabierać...
5. Jakieś zdjęcia, co jest z nim nie tak?

Tak ogólnie, to do ATM'u biorą się ludzie z duszą majsterkowicza, którym nie potrzeba w krokach opisywać co i jak zrobić. Jeśli Ty chcesz, aby Ci podano wszystko jak na papierze to czarno to widzę :( Trzeba się przyłożyć i szperać w internecie, po forach astronomicznych zarówno tych polskich, jak i zagranicznych

Pozdrawiam
Synta 8" na Dobsonie + okulary: Sky-Watcher WA 9mm, kitowy 25mm i Ortho 6mm + Barlow 2x + MS LifeCam Cinema z filtrem UV/IR-CUT Baadera i platforma paralaktyczna własnoręcznie zrobiona :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 192
Rejestracja: 11 Wrz 2013, 14:37

 

Postendriu624 | 03 Sie 2015, 21:51

Wymienił bym w C8N wyciąg na lepszy z mikrofokusem ,oraz zrobił wzmocnienie pająka.Równocześnie wymienił bym śruby kolimacyjne .
Praktycznie są to niezbędne modyfikacje ułatwiające obsługę tego newtona ,bafle też by się przydały ,lecz nie są one konieczne ,wystarczy tu welur.
Sama tubka C8N jest warta modyfikacji ,bo to newton bardzo udany optycznie.

viewtopic.php?f=5&t=30038
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostRudas19 | 04 Sie 2015, 07:22

z statywem już nie ważne mam pomysł na niego
Wymienił bym w C8N wyciąg na lepszy z mikrofokusem ,oraz zrobił wzmocnienie pająka.Równocześnie wymienił bym śruby kolimacyjne .
Praktycznie są to niezbędne modyfikacje ułatwiające obsługę tego newtona ,bafle też by się przydały ,lecz nie są one konieczne ,wystarczy tu welur.
Sama tubka C8N jest warta modyfikacji ,bo to newton bardzo udany optycznie.

Endriu wyciąg już zmieniłem na sw tyle ze bez mikro ruchów. Do bafli się przymierzam przy okazji jak będę pewnie w Krakowie myślę o 4 baflach jeden przed drugi za pająkiem oraz jeden przed lustrem i w środku. No a za wzmocnieniem pomyśle.

pytanie do kamery jeszcze co nią w ogóle mogę sfotografować ??

Tak ogólnie, to do ATM'u biorą się ludzie z duszą majsterkowicza, którym nie potrzeba w krokach opisywać co i jak zrobić. Jeśli Ty chcesz, aby Ci podano wszystko jak na papierze to czarno to widzę :( Trzeba się przyłożyć i szperać w internecie, po forach astronomicznych zarówno tych polskich, jak i zagranicznych


No nie powiedział bym żebym nie umiał lutować ponieważ wtedy bym nie umiał czytać schematów ideologicznych które znacznie ułatwiają życie jeżeli bym miał takie to ja chciałem połączyć w jedno i użyć podzespołów SMD dla zmniejszenia astro pudelka i wciśniecie w nie max wszystkiego. Na początek mi wskoczył kontroler focusera gdzie mógłbym użyć mikro ruchów elektronicznie
poprzez odpowiedni sterownik silnika krokowego . Myślałem nad czymś na zasadzie termostatu czyli tłumacze ,mam grzałki przy lustrach jedna na LW drugie przy LG jeżeli temperatura się powiększy np. o 0,5 stopni to włączy się wiatraczek który by mógł wydmuchać powietrze cieple z tuby, lecz nie wiem czy to dobre rozwiązanie bo powietrze zacznie falować i co za tym idzie seeing. Mam też zamiar wsdzić do niego mała stacje meteo ciśnienie, temperatura, wilgotność powietrza. Druga sprawa jak by mi się udało to też by się tam znalazłosterowanie GoTo ale niestety nie wiem jak zrobić a szukałem w internecie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 82
Rejestracja: 13 Lis 2012, 22:39
Miejscowość: Kraków

 

Postantwito | 04 Sie 2015, 13:39

Rudas19 napisał(a):pytanie do kamery jeszcze co nią w ogóle mogę sfotografować ??

Oczywiście planety, Księżyc i Słońce (z filtrem oczywiście :) ), w internecie jest pełno świetnych poradników na ten temat napisanych przez mistrzów w tej dziedzinie.

Rudas19 napisał(a):No nie powiedział bym żebym nie umiał lutować ponieważ wtedy bym nie umiał czytać schematów ideologicznych które znacznie ułatwiają życie jeżeli bym miał takie to ja chciałem połączyć w jedno i użyć podzespołów SMD dla zmniejszenia astro pudelka i wciśniecie w nie max wszystkiego. Na początek mi wskoczył kontroler focusera gdzie mógłbym użyć mikro ruchów elektronicznie
poprzez odpowiedni sterownik silnika krokowego . Myślałem nad czymś na zasadzie termostatu czyli tłumacze ,mam grzałki przy lustrach jedna na LW drugie przy LG jeżeli temperatura się powiększy np. o 0,5 stopni to włączy się wiatraczek który by mógł wydmuchać powietrze cieple z tuby, lecz nie wiem czy to dobre rozwiązanie bo powietrze zacznie falować i co za tym idzie seeing. Mam też zamiar wsdzić do niego mała stacje meteo ciśnienie, temperatura, wilgotność powietrza. Druga sprawa jak by mi się udało to też by się tam znalazłosterowanie GoTo ale niestety nie wiem jak zrobić a szukałem w internecie.

Bardzo ambitne plany, powiedziałbym, że nawet za bardzo... Pomysł z wiatraczkiem odpada - wystarczy samo włączanie i wyłączanie grzałki. Podgrzewanie jest po to, aby lustro nie parowało. Lustro powinno być minimalnie (może ok. 1*C różnicy?) cieplejsze od otoczenia, co zapobiega skraplaniu się na nim pary wodnej. Wiatrak jest zdecydowanie zbędny przy takim rozwiązaniu. Chyba, że myślimy o chłodzeniu w ten sposób lustra przed obserwacją - wtedy pewnie przyśpieszy trochę gotowość sprzętu do obserwacji.
Synta 8" na Dobsonie + okulary: Sky-Watcher WA 9mm, kitowy 25mm i Ortho 6mm + Barlow 2x + MS LifeCam Cinema z filtrem UV/IR-CUT Baadera i platforma paralaktyczna własnoręcznie zrobiona :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 192
Rejestracja: 11 Wrz 2013, 14:37

 

Postslawekw_79 | 04 Sie 2015, 20:37

Widzę że kolega ma bardzo ambitny plan, jeśli mogę zaproponować to polecałbym mini komputer Raspberry Pi. O tyle to jest dobre rozwiązanie, że można do niego po kolei dokładać sterowanie silnika krokowego, stację meteo. Jednym z minusów to trzeba się zaznajomić z jednym z języków programowania. Na forum RPi jest dużo pomocnych ludzi, niestety głównie po angielsku. Sam używam RPi i jestem z niego w 100% zadowolony. W moim przypadku steruję moim Canonem bezprzewodowo z tableta i silnikiem krokowym który obraca Canona zgodnie z ruchem gwiazd.
 
Posty: 76
Rejestracja: 18 Lut 2013, 00:42

 

PostRudas19 | 05 Sie 2015, 06:20

No tak ale padło na arduino bo język dla mnie będzie łatwiejszy do nauczenia. Poza tym przy użyciu dwóch oraz oddzielnemu zaprogramowaniu można fajne rzeczy uzyskać :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 82
Rejestracja: 13 Lis 2012, 22:39
Miejscowość: Kraków

 

Postslawekw_79 | 05 Sie 2015, 19:36

Rudas19 napisał(a):No tak ale padło na arduino bo język dla mnie będzie łatwiejszy do nauczenia.
W obu przypadkach język programowania jest prawie ten sam,
Rudas19 napisał(a):Poza tym przy użyciu dwóch oraz oddzielnemu zaprogramowaniu można fajne rzeczy uzyskać :)
tu masz absolutną rację :)
 
Posty: 76
Rejestracja: 18 Lut 2013, 00:42

 

PostJSC | 20 Sie 2015, 15:31

Rudas19 napisał(a):1. Z racji zakupu teleskopu niedawno i małym podrasowaniu go teraz się zastanawiam na zmiana pająka. mianowicie mam na myśli dołożenie szyby zamiast tego "rusztowania" i zrobić coś takiego jak ma SCT. wiem ze to trochę zniweluje komę ale czy ma sens i czy się będzie to opłacało w Newtonie.


Pająk nie powoduje komy bo to kwestia zwierciadła parabolicznego; pająk powoduje kolce dyfrakcyjne.
Koma:
Image
Kolce dyfrakcyjne:
Image

Jeśli chciałbyś pomajsterkować, to pewnie mógłbyś zmienić pająka:
Image
Ostatnio edytowany przez JSC, 20 Sie 2015, 16:05, edytowano w sumie 1 raz
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostJacek160 | 20 Sie 2015, 15:37

Z tymi kolcami dyfrakcyjnymi w Newtonie jak na zdjęciu powyżej to kolega przesadził, fakt są ale nie tej wielkości:)
Pozdrawiam | Kruszynka S10"Dob,Asferyk 31mm,ES82-14mm,6.7mm,4.7mm,Orion UB,Lumicon OIII | Tento10x50,SkyMaster15x70,2x Baader UHC-S 1.25" | PalmT5 + Astromist |
 
Posty: 200
Rejestracja: 25 Lis 2013, 20:04
Miejscowość: Górny śląsk

 

PostJSC | 20 Sie 2015, 15:54

Wziąłem pierwsze lepsze zdjęcie z internetu dla zilustrowania zjawiska...
A co do wielkości "spajków", to zależą one od grubości nitek pająka; od jasności gwiazdy i jeszcze pewnie by sie cos znlazło... Centralne rozmycie gwiazdy to z kolei kwestia lustra wtórnego.
http://www.beugungsbild.de/diffraction/diffraction.html
Ale to nie ja powinienem o takich sprawach wiedzieć i pisać - tylko posiadacze tego sprzętu... ;) Liczę więc na opinie i dzięki za powyższego posta! Próbuje za każdym razem takie sprawy z "Newtonowców" wyciągać, ale ciężko mi to jakoś idzie ;) :) , odnoszę wrażenie, że trudno z nimi o czymkolwiek innym rozmawiać niż o wielkości lustra :mrgreen: (bez urazy, oczywiście - żart)

Ja mogę pooglądać gwiazdy za pomocą teleskopu Newtona niestety tylko z doskoku, a to za mało aby sobie wyrobić miarodajną opinię na ten temat.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostRudas19 | 23 Sie 2015, 15:19

tak ja wiem ale chciałem załatwić dwie rzeczy na raz lecz tutaj mi to wybili z głowy bo duże koszta są tego interesu.
Awatar użytkownika
 
Posty: 82
Rejestracja: 13 Lis 2012, 22:39
Miejscowość: Kraków

 

PostRudas19 | 08 Wrz 2015, 13:36

Noooo wreszcie wymarzony urlop dwa tyg w Polsce. mam w planie remącik mojego statywu trochę nie zbyt ładny jest wiec trochę estetyki mu trzeba dać pyzatym nie zbyt ładnie wygląda. Mam pytanie poradźcie mi czy się opłaca robić coś takiego jak w linku http://miltonhill.us/agrc/index.html
Awatar użytkownika
 
Posty: 82
Rejestracja: 13 Lis 2012, 22:39
Miejscowość: Kraków

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 32 gości

AstroChat

Wejdź na chat