Księżyc z balkonu teleskopem zabawką ;)

PostJSC | 29 Lis 2017, 21:20

Zakupiłem na tutejszym forum okularek BCO 10mm (pozdrawiam sprzedawcę :) ), już dawno chciałem go mieć, ale z uwagi na dość "różne" opinie zawsze zwlekałem z zakupem. Teleskop to oczywiście "Refraktor Ciemnej Mocy" Vixen 80/1200. Księżyc dzisiaj ładny, pierwszy raz od chyba dwóch miesięcy - takiej okazji zmarnować nie można :) , więc bez namysłu postanowiłem, że lecę dzisiaj na Ksieżyc ;)
Zapraszam więc na opis króciutkiej wycieczki w powiększeniu 120x 8) i źrenicą wyjściową 0,666 :twisted:
Na pierwszy ogień poszedł krater Plato.

Księżyc z balkonu teleskopem zabawką ;): 1.jpg


Wycieczkę zacząłem od nr 1 czyli osuwiska. Szczelina widoczna doskonale. Następnie kraterek zaznaczony nr 2 - widoczność doskonała. Widziałem je już , że tak powiem "z daleka", więc przeszedłem do sławnych kraterków na środku Plato. Już pierwsze spojrzenie i widoczny biały punkcik na samym środku (nr 3)- jego średnica to ok. 2,5 kilometra . Dno krateru nie było dzisiaj zbyt ciemne - znacznie bardziej kontrastowe były kraterki na południu Księzyca, ale o tym za chwilę... Kraterek nr 4 jest mniejszy niż jeden z kraterów oznaczonych cyfra 5, ale był dzisiaj od nich bardziej widoczny - powiedzmy bardzo słabo, ale jednak bez wątpliwości. Kraterki oznaczone nr 5 tylko raz lub dwa mi mignęły w oku. Aby się upewnić czy nie mam omamów wzrokowych i projekcji pozaokularowych ;), zawołałem żonę i zapytałem ile widzi kropek wewnatrz Plato - widziała ten krater i te kropki chyba pierwszy raz w życiu - potwierdziła to wszystko co napisałem powyżej :!: :) .
Nie jest więc źle, ani z okularem ani z miniaturowym teleskopikiem, nienadajacym sie nawet na komunijny prezent :P

Następnym obiektem był piękny krater Gassendi i Mare Humorum. Gassendi prezentował sie przewspaniale z widocznymi kraterkami wewnętrznymi i rozpadlinami oraz oczywiście centralnym wzniesieniem. Ale chciałem dzisiaj sprawdzic cos innego - test świeżo zakupionego trochę wzgardzanego orciaka BCO 10mm, jak już we wstępie napisałem.
No więc teraz prawdziwy hicior :) - test rozdzielczości refraktora 80/1200 z orciakiem 10mm BCO na kraterkach w poblizu krateru Gassendi. Cały obaszar Mare Humorum wprost usiany był malutkimi jasnymi kropeczkami i pęknięciami. Wziąłem sobie za cel trzy kraterki zaznaczone na poniższym zdjęciu białym kwadracikiem. Bardzo dobrze widoczne w postaci białych plamek.

Księżyc z balkonu teleskopem zabawką ;): 2.jpg


Nie, nie... to nie koniec... u dołu ostaniego dolnego kraterka widoczny był malutki oznaczony cyfrą 7. Cały czas mowa o jasnych punkcikach na ciemnoszarym dnie morza księżycowego. Widoczny był przez cały czas obserwacji. Pmyślałem sobie skoro jest tak dobrze, to wytężę sobie wzrok i spróbuję jeszcze coś zlokalizować. Błyszczało mi coś pod nr 8... W domku sprawdziłem - kraterek o średnicy 750metrów! Zrobiłem sobie przekrój przez niego :) - widoczny na powyższym rysunku.

Tak więc tyle można zobaczyć dziecinnym teleskopikiem i marnym okularem BCO.
Co Ty na to JOKER? :D
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postfranek | 29 Lis 2017, 23:18

Jak to nie jest tajemnicą,to podaj miejsce obserwacji.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostJSC | 30 Lis 2017, 09:18

Wczoraj w Słupsku na balkonie :) , między 18.00 , a 19.30
Muszę powiedzieć, ze seeing był doskonały, ale przy takim seeingu jak zwykle osiadała mi rosa, w ogóle mgiłeka unosiła sie w powietrzu, do tego stopnia, ze wokół Księzyca obyło ogromne halo. Jednak, jak widać, takie warunki są bardzo dobre do obserwacji.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postlolak89 | 30 Lis 2017, 09:47

Wszystko fajnie i pięknie tylko szkoda, że motorem napędowym do napisania fajnej relacji jest jakieś głupie udowadnianie, że moja racja jest "mojsza niż twojsza".
lolak89
 

PostOrzech | 30 Lis 2017, 10:39

Często podczas lekkiej mgły, itp są świetne warunki seeingowe.
Chyba muszę zbierać na jakiś taki mały traveler, bo w takich warunkach nie zawsze jest sens targania 13" zwłaszcza, że z balkonu w bloku to za dużo nie idzie poobserwować i trzeba za każdym razem wyjeżdżać.
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postfranek | 30 Lis 2017, 12:27

JSC napisał(a):Wczoraj w Słupsku na balkonie :) , między 18.00 , a 19.30
Muszę powiedzieć, ze seeing był doskonały, ale przy takim seeingu jak zwykle osiadała mi rosa, w ogóle mgiłeka unosiła sie w powietrzu, do tego stopnia, ze wokół Księzyca obyło ogromne halo. Jednak, jak widać, takie warunki są bardzo dobre do obserwacji.

To jednak tutaj dobrze pokazało,że terenie ograniczonym Szczecin/Poznan/ Gdańsk,powinno byc dobre niebo(w podczerwieni).
https://pl.sat24.com/pl/pl/infraPolair
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postrosomak19 | 30 Lis 2017, 15:38

Możesz napisać jakim sprzętem robiłeś zdjęcia (nie chodzi o teleskop) .
SW8''1200mm ,SP 25mm, TS Planetary HR7mm, ES 4.7mm GSO x2 2" ED ASI 462MC +ZWO L
Awatar użytkownika
 
Posty: 330
Rejestracja: 19 Sty 2007, 15:15

PostJOKER | 30 Lis 2017, 16:27

JSC napisał(a):Zakupiłem na tutejszym forum okularek BCO 10mm (pozdrawiam sprzedawcę :) ), już dawno chciałem go mieć, ale z uwagi na dość "różne" opinie zawsze zwlekałem z zakupem. Teleskop to oczywiście "Refraktor Ciemnej Mocy" Vixen 80/1200. Księżyc dzisiaj ładny, pierwszy raz od chyba dwóch miesięcy - takiej okazji zmarnować nie można :) , więc bez namysłu postanowiłem, że lecę dzisiaj na Ksieżyc ;)
Zapraszam więc na opis króciutkiej wycieczki w powiększeniu 120x 8) i źrenicą wyjściową 0,666 :twisted:
Na pierwszy ogień poszedł krater Plato.

Załącznik 1.jpg nie jest już dostępny


Wycieczkę zacząłem od nr 1 czyli osuwiska. Szczelina widoczna doskonale. Następnie kraterek zaznaczony nr 2 - widoczność doskonała. Widziałem je już , że tak powiem "z daleka", więc przeszedłem do sławnych kraterków na środku Plato. Już pierwsze spojrzenie i widoczny biały punkcik na samym środku (nr 3)- jego średnica to ok. 2,5 kilometra . Dno krateru nie było dzisiaj zbyt ciemne - znacznie bardziej kontrastowe były kraterki na południu Księzyca, ale o tym za chwilę... Kraterek nr 4 jest mniejszy niż jeden z kraterów oznaczonych cyfra 5, ale był dzisiaj od nich bardziej widoczny - powiedzmy bardzo słabo, ale jednak bez wątpliwości. Kraterki oznaczone nr 5 tylko raz lub dwa mi mignęły w oku. Aby się upewnić czy nie mam omamów wzrokowych i projekcji pozaokularowych ;), zawołałem żonę i zapytałem ile widzi kropek wewnatrz Plato - widziała ten krater i te kropki chyba pierwszy raz w życiu - potwierdziła to wszystko co napisałem powyżej :!: :) .
Nie jest więc źle, ani z okularem ani z miniaturowym teleskopikiem, nienadajacym sie nawet na komunijny prezent :P

Następnym obiektem był piękny krater Gassendi i Mare Humorum. Gassendi prezentował sie przewspaniale z widocznymi kraterkami wewnętrznymi i rozpadlinami oraz oczywiście centralnym wzniesieniem. Ale chciałem dzisiaj sprawdzic cos innego - test świeżo zakupionego trochę wzgardzanego orciaka BCO 10mm, jak już we wstępie napisałem.
No więc teraz prawdziwy hicior :) - test rozdzielczości refraktora 80/1200 z orciakiem 10mm BCO na kraterkach w poblizu krateru Gassendi. Cały obaszar Mare Humorum wprost usiany był malutkimi jasnymi kropeczkami i pęknięciami. Wziąłem sobie za cel trzy kraterki zaznaczone na poniższym zdjęciu białym kwadracikiem. Bardzo dobrze widoczne w postaci białych plamek.

Załącznik 2.jpg nie jest już dostępny


Nie, nie... to nie koniec... u dołu ostaniego dolnego kraterka widoczny był malutki oznaczony cyfrą 7. Cały czas mowa o jasnych punkcikach na ciemnoszarym dnie morza księżycowego. Widoczny był przez cały czas obserwacji. Pmyślałem sobie skoro jest tak dobrze, to wytężę sobie wzrok i spróbuję jeszcze coś zlokalizować. Błyszczało mi coś pod nr 8... W domku sprawdziłem - kraterek o średnicy 750metrów! Zrobiłem sobie przekrój przez niego :) - widoczny na powyższym rysunku.

Tak więc tyle można zobaczyć dziecinnym teleskopikiem i marnym okularem BCO.
Co Ty na to JOKER? :D


Clavius w 3 setce :)
Załączniki
Księżyc z balkonu teleskopem zabawką ;): Clavius.JPG
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 30 Lis 2017, 21:11

Cześć.

Tak faktycznie widać Claviusa w Syncie czy GSO 12" nawet nie wiem czy w 10" nie jest w sumie taki sam jak na załączonym zdjęciu , jak miałem dobre warunki to szczegół wewnątrz Krateru był niesamowity i zwalał z nóg w mojej byłej Synci Modyfikowanej 12", potwierdzam , fotka oddaje mniej więcej widok w wizualu.
A moim byłym SCT 10" MEADE LX200 EMC przy około 400X miałem kiedyś takie widoki przy idealnym Seengu że patrząc w okular nie dowierzałem co widzę wewnątrz Kraterów z tak doskonałą ostrością i jakością obrazu.
Używałem ponadto rasowych okularów: ORTO , RKE i Plossli TV aby obrazy były jak najlepszej jakości , choć w Pentaxach XW też były znakomite.
W BCO na Księżycu powiedzmy sobie szczerze pewnych wad i niedopracowań tego okularu praktycznie nie widać albo mają mniejszy i pomijalny wpływ na obraz , natomiast w przypadku Planet to rasowe ORTO jest widocznie lepszym okularem , BCO to jakość Plossla Vixena NPL 10 mm , porównałem je w moim SCT 10" i obrazy były prawie identyczne , nie przesadzam tylko stwierdzam fakty , sam byłem mocno zdziwiony tym faktem i od tamtej pory BCO jako opisywany ORTO był dla mnie podejrzanym Typem.Potem natknąłęm się na opisy i recenzje tych szkiełek na zachodnim CN gdzie stawia się je niżej od ORTO JAPAN z lat 80-tych , ORTO BGO i ORTO ANTARESA ze względu na słabszą transmisję i większe rozproszenie światła co przekłada się na mniejszy kontrast obrazu i tym samym słabiej widać subtelny detal co sam osobiście doświadczyłem w praktyce.Miałem wszystkie ogniskowe i się szybko pozbyłem , to taka rada dla wymagających obserwatorów Planet.
Proszę sobie zapamiętać że konstrukcja rasowego okularu ORTO ma pole własne od 40*-42* i cztery elementy w odpowiedniej konfiguracji i odpowiednim projekcie a reszta to wynalazki tylko z nazwy jako okulary ORTO.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Okular
Jeżeli ktoś nie widzi różnicy w obrazie to ma farta i parę złotych w kieszeni lub Okulista się kłania niestety.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 30 Lis 2017, 23:29

rosomak19 napisał(a):Możesz napisać jakim sprzętem robiłeś zdjęcia (nie chodzi o teleskop) .


To nie są zdjęcia z teleskopu tylko z ogólnie dostępnej wielkiej mapy Księzyca, przeparszam, ze wcześnie nie napisałem, ale myslałem, że wszyscy ją znają, bo można w niej robić te chrakterystyczne przekroje.
http://quickmap.lroc.asu.edu/query?laye ... 09&proj=10

Relację okrasiłem zdjęciami i opisem jaki szczegół udało mi sie zobaczyc.

lolak89 napisał(a):Wszystko fajnie i pięknie tylko szkoda, że motorem napędowym do napisania fajnej relacji jest jakieś głupie udowadnianie, że moja racja jest "mojsza niż twojsza".

A to źle wyjasnic komuś jaka jest prawda?! I wcale nie była ta relacja wyłacznie dla pokazania swojej racji, bo przede wszystkim była ona testem jak się sprawdza okular BCO w porównaniu z innymi ... troche tak wyszło przez przypadek... równiez dobry seeing...
BTW - BCO wypadł bardzo dobrze - jedynie Edmund RKE go wyprzedził, natomiast Abbe Circle T i V pokazały obraz inaczej, ale pomimo to dałbym remis. Kellner wypadł chyba najsłabiej, ale to były naprawdę małe niuanse. Nie pisze o zoomie Vixena LV, Plosslach i kitowcach bo to inna liga... (gorsza oczywiscie)


JOKER napisał(a):
Clavius w 3 setce :)


No iii? Przeciez ja opisywałem relację z obserwadcji wizualnych... Przy dobrym seeingu rozdzielczość 80/1200 jest nawet nieco lepsza niż tej mapy: https://the-moon.wikispaces.com/file/vi ... ollins.jpg
Sprawdź proszę jak wygląda Clavius na tej mapce...
Mozewsz mi oczywioście nie wierzyć, szczerze mówiąc nie obchodzi mnie to... wiem jedno jestem bardzo zadowolony z opisywanego tu teleskopu - gdyby tak nie było juz dawno bym go zmienił na nawet tańszą synte 8"...
Ostatnio edytowany przez JSC 01 Gru 2017, 03:02, edytowano w sumie 2 razy
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostScaiter | 30 Lis 2017, 23:52

JSC, nie pozwól sobie wmówić, że masz marne 80 mm i guzik tym możesz :) , miałem idealną sytuacja , tu na forum dobre 5 lat, że tego Vixena stawiano mocno poniżej edka 80, a przy Syncie 8 to wgl była zabawka i synta 8 zabija detalem i jakością :)
Moj sprzęt Vixen NP-80L-Prawdziwy Planetarny wymiatacz.
Vixen SD115S -Nowy planetarny wymiatacz
Vixen Ultima 8x56 ZCF
Delta Optical Extreme 15x70
Delta Optical Forest II 8x42
Awatar użytkownika
 
Posty: 826
Rejestracja: 20 Sty 2009, 19:23
Miejscowość: Łódź

 

PostJSC | 30 Lis 2017, 23:57

^^ Dobrze, ze jest jeszcze jeden posiadacz tego Vixena :) , bo widzę, że ludziom nie mieści sie w głowie iz kilkukrotnie wiekszy teleskop moze pokazać jeśli nie mniej, to to samo :lol:

Myślę cały czas o wstawieniu kamerki w ten telsekop, ale dla mnie to trochę upierdliwe... Zreszta wiadmo, ze w zdjeciach nie przebije sie duzej apertury jesli chodzi o szczegóły - tam omija sie seeing składając do kupy setki zdjęć.
Mogę załączyc przykładową fotkę Jowisza z tego teleskopu (Vixen 80/1200) - bo taką znalazłem w necie. Autor jest dość znany w internecie i cloudynights - Niklo. Zaznaczę, ze uczył sie dobiero ASI 120MC gdy wykonywał ponizsze zdjęcie. Widać jednak od razu, że zdjęcia np. Damiana Peacha (chyba -nastocalowy SCT, jesli dobrze pamiętam) sa o niebo lepsze - zaznaczam zdjecia, bo z wizualem to różnie bywa... w zależnosci od seeingu.
Księżyc z balkonu teleskopem zabawką ;): jupi.png


Tutaj jest cała strona z fotkami z tego teleskopu: https://www.astrobin.com/search/?q=Vixe ... era_type=5
Moze jeszcze tranzyt księzyca Jowisza zapodam:
Image


PS Peach też czasem korzysta z 80mm aperturki:
http://www.damianpeach.com/images/astro ... rsmall.jpg
Ostatnio edytowany przez JSC 03 Gru 2017, 22:42, edytowano w sumie 10 razy
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 01 Gru 2017, 00:22

Cześć.

Sam widzisz , skoro okular RKE Edmunda okazał się lepszy na Księżycu to powiem Ci szczerze że gdybyś porównał BCO z Orto BGO , ANTARESA lub UO na Planetach takich jak Jowisz czy Mars to szybko byś zmienił zdanie o jakości BCO.
BCO to dobre i przy tym tanie okulary , ale w wymienionych ORTO obrazy są ewidentnie lepsze na Planetach , aż biało od transmisji a w BCO szaro , tak samo ostrość jest na wyższym poziomie bez dwóch zdań.Może nie ma takiej przepaści jak np. z kitowca Kellnera a Plossla TV , ale doświadczeni miłośnicy Astronomii wyłapują to od razu.
Twój Refraktor to fajny sprzęcik ze względu na F i na pewno pokazuje ładnie Księżyc i Planety , jest mało czuły na Seeng i to jego duży atut , ale fakty są niestety takie iż gdybyś pooglądał dużym teleskopem o aperturze przynajmniej 10" w bardzo dobrych warunkach Seengowych których u nas jest stosunkowo mało to wtedy dopiero zobaczył byś co to znaczy ilość detalu na Księżycu czy to na Planetach.Obrazy z dużej apertury potrafią człowieka postawić do pionu w ciągu jednej chwili , ale trzeba mieć te bardzo dobre warunki i bardzo dobry sprzęt.

Powodzonka w Oglądanku , ja też lubię takie Refraktory jak i każdy sprzęt który daje nam satysfakcję z oglądania. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 01 Gru 2017, 00:31

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Sam widzisz , skoro okular RKE Edmunda okazał się lepszy na Księżycu to powiem Ci szczerze że gdybyś porównał BCO z Orto BGO , ANTARESA lub UO na Planetach takich jak Jowisz czy Mars to szybko byś zmienił zdanie o jakości BCO.


Szczerze mówiąc przy pierwszym spojrzeniu w okular bez teleskopu (zawsze tak robię na pierwszy ogień) sie przeraziłem! Na brzegach pola widoczna jest aberracja w postaci czerwonej i żółtej obwódki. Wiedziałem jednak, że "ten typ tak ma" iż na brzegach nie jest dobry, ale za to w srodku pola jest całkiem OK, więc pobiegłem sprawdzic na Księzycu, który akurat trafił sie wyjątkowo dobry seeingowo. I rzeczywiście w środku pola było całkiem dobrze, a nawet bardzo dobrze! Przede wszystkim rzuca sie w oczy niesamowita transmisja (chyba porównywalna z RKE Edmunda).
Gdybym miał jednak wybierać okular jako jedyny do planet (i gwiazd podwójnych) to wybrałbym orciaka Circe T ze wzgledu na niesamowitą ostrość diafragmy i małe pole - tak! Małe pole - dzieki temu mozna sobie zasłaniać brzegiem pola zbyt jasne fragmenty lub obiekty, aby wyłapać te mniej jasne. Mozna się tez bardziej skupić na małym detalu.

PS miałem orciaka BGO, ale na moje oko miał mniejszą transmisję niż BCO - dokładnie tak jak pisza o tym w necie. Trudno mi jednak dokładnie porównac bo miałem 5mm, a to było już lekkie przegięcie na 80/1200, porównuje tylko na podstawie ogladu w innych teleskopach.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 01 Gru 2017, 00:46

Cześć.

To powiem Ci jeszcze tak że ORTO: UO , BGO i ANTARES są też widocznie lepsze od RKE na osi , RKE daje natomiast ładny kolorek na Jowiszu i za to go cenię jest też okularem dającym ostre obrazy z dobrą transmisją.Wymienione ORTO mają widocznie lepszą transmisję i Jowisz aż jest dosłownie "biały" a ostrość na osi jest doskonała i lepsza niż w okularze RKE Edmund Optics.
Musisz się kiedyś o tym przekonać i Polecam Ci przy jakiejś okazji popatrzyć przez wymienione okulary na Planety i nawet pokażą tą transmisję na Księżycu , to najlepsze i zarazem jeszcze najtańsze okulary Planetarne nie licząc tych za krocie z najwyższej półki jak np. ORTO Zeissa lub TMB Super Mono czy inne.Myślę że te Orto wniosły by dużo dobrego do Twoich obserwacji Księżyca i Planet , kontrast i widoczność detalu na Jowiszu i Marsie z ich użyciem jest naprawdę Bardzo Dobry, osobiście Ci je Polecam i na pewno świetnie się sprawdzą z Twoim Refraktorem.

ORTO 5 mm w Twoim Refraktorze to było chyba trochę przegięcie. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 01 Gru 2017, 00:53

Hehe... No teraz tak zareklamowałeś BGO, ze tanio go na giełdzie nie kupię :D :wink: :mrgreen:
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 01 Gru 2017, 01:05

Dlaczego może akurat ktoś się będzie chciał szybko pozbyć , tak samo Antares ORTO to to samo w praktyce sprawdziłem , szkiełka z jednej fabryki , identyczne obrazy tylko inaczej obrandowane przez Logo dla dystrybutora , wierz mi na słowo , porównywałem.Myślę że ORTO BGO lub ANTARES 7 mm byłby dla Twojego Refraktora idealny ze względu na to co opisujesz i jaką dobrą jakość ma Twój obiektyw to około 170X wytrzyma z ładnym obrazem Planet i dobrze widocznym detalem.
Przyznam Ci się że też tak szaleliśmy z Kolegą Zbyszkiem ZP53 w naszym obserwatorium z powiększeniami na Jowiszu.
Mamy taki Bardzo Dobry Refraktor APO 80 mm Dublet Fluorytowy z obiektywem LOMO i zaszaleliśmy niejednokrotnie na Jowiszu przy 240X , obraz nadal ostry i znakomity tylko stawał się za ciemny , ale jakość nie do uwierzenia że tak dobra z tak małej apertury. :D Były to już znacznie przesadzone powiększenia i puste nie wnoszące nic do obrazu , ale jaka musi być doskonała dokładność wykonania tego obiektywu że wytrzymuje 3D i obraz jest nadal ostry , to świadczy o znikomej AS i pierwszorzędnej jakości obiektywu.
Gdyby tak Refraktor ED 120 mm miał tak dobrze wykonany i dokładny obiektyw z taką wspaniałą korekcją aberacji to nazywał by się wtedy Takahashi albo LOMO. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 01 Gru 2017, 10:42

W kwestii okularów to jeszcze sporo zalezy od konkretnego teleskopu. Kiedyś miałem porównanie, bo miałem kilka refraktorków na poszyku o róznej swiatłosile. Do f/10 znakomicie sprawowały sie np. Plossle, a Klenery były nie do zaakceptowania. Jednak sytucja się zmieniała przy światłosiłach mniejszych niz f10 (np.f15) Tu juz Kellnery okazywały sie lepsze, a nawet znacznie lepsze od Plossli. Okulary ortoskopowe wpsółpracowały jednakowo dobrze we wszystkich swiatłosiłech , czyli wysmiecie. Natomiast ciekaw jestem, jak pod tym wzgledem zachowują się Edmundy RKE? czy są równie odporne na światłosiłę jak ortoskopowe, czy moze jednak jest róznica?

PS Korci mnie też jeszcze Plossl TV, ale własnie obawiam się, ze przy f/15 nic specjalnego (w porównaniu z innymi okularami) nie pokaże.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostJSC | 01 Gru 2017, 10:58

Wracając do wycieczki na Księzyc :)
Jeszcze raz bardzo zachęcam do przestudiowania Mare Humorum i krateru Gassedi i na południu Morza Wilgoci (Humorum) kraterów Dopplemaier i Puiseux. Pięknie widać jak te dwa ostanie zalała lawa, natomiast w kraterze Gassendi, w jego południowym brzegu zrobiła wyłom i przelała się do środka krateru. Samo wnętrze krateru jest niesamowicie atrakcyjne - mamy tam wszystko: i piękne porozrywane wzniesienie centralne, i wąwozy, i wielki krater uderzeniowy w północną scianę krateru, i małe kraterki wewnatrz, i osuwisko, i jeszcze na dodatek, jak juz wspomniałem, przelewającą się przez jego południowe zbocze zastygłą lawę. To jest niesamowite i szczerze polecam, szczgólnie ze światłocieniem. I na dodatek to wszystko widać juz w dobrym 80milimetrowym refraktorku!!!

Jesli ktos jeszcze nie interesował się za bardzo Księzycem (przyznam, ze ja kiedyś też patrzyłem na niego z pogardą ), to linki mapek podałem... i w drogę! ;)

Gassendi (zdjęcie przykładowe do zobrazowania tematu - nie moje!)
Księżyc z balkonu teleskopem zabawką ;): Gassendi_v1.jpg


I jeszcze link do zdjęcia w większej rozdzielczości:
http://balrogslair.com/acod/wp-content/ ... ct1-10.jpg
Ostatnio edytowany przez JSC, 06 Gru 2017, 11:16, edytowano w sumie 1 raz
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 01 Gru 2017, 12:07

Plossle TV są znakomite i przebiją transmisją stare Kellnery jak i RKE Edmunda choć z Edmundem mogą też być na równi , jedynie ORTO dobrej jakości będzie lepszy na osi , gdyż to najostrzejsza konstrukcja właśnie na osi i dlatego najlepszy jest do oglądania szczegółu Planet. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKarol | 01 Gru 2017, 12:41

lolak89 napisał(a):Wszystko fajnie i pięknie tylko szkoda, że motorem napędowym do napisania fajnej relacji jest jakieś głupie udowadnianie, że moja racja jest "mojsza niż twojsza".


Racja, relacja nie wypływa z tego co Nas pociąga do nieba a ze zwykłej "złośliwości". Szkoda, że tak się stało.
Jak dla mnie JSC powinieneś się zastanowić na tym.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostJSC | 01 Gru 2017, 12:56

Karol napisał(a):
lolak89 napisał(a):Wszystko fajnie i pięknie tylko szkoda, że motorem napędowym do napisania fajnej relacji jest jakieś głupie udowadnianie, że moja racja jest "mojsza niż twojsza".


Racja, relacja nie wypływa z tego co Nas pociąga do nieba a ze zwykłej "złośliwości". Szkoda, że tak się stało.
Jak dla mnie JSC powinieneś się zastanowić na tym.


Możesz mi to dokładniej wytłumaczyć? Bo zastanawiam sie i nie mogę tego zrozumieć. Nie można tutaj na forum udowadniać swoich racji, tym bardziej jeśli sa one podważane? W jaki sposób byłem złośliwy pokazując mozliwości refraktora 80mm f/15, osobom, które byc może nigdy w życiu nie ogladały nieba przez taki telskop, bo z postów to wniskuję? Po prostu chciałem te osoby wyprowadzic z wielkiego błędu! A okazja nadarzyła sie zupełnie przypadkiem.

Poza tym kto jest złośliwy? Poczytaj moje posty i posty Jokera, który zarzuca mi np. że napisałem, iz przez duzy teleskop nic nie zobaczysz - to juz nie jest dyskusja - to jawne szukanie zwady, bo ja nigdzie czegoś takiego nie napisałem i w zalinkowanych przeze mnie naukowych opracowaniach, wykresach i tableach tez nic takiego nie ma, no chyba, że ktos ich kompletnie nie rozumie - wtedy służe pomocą i je wyjaśnię - nie trzeba złośliwosci!
Ja piszę o obserwacjach wizualnych i wpływie seeingu, a Joker wkleja zdjęcia, jak mu tłumaczę, ze to dwie rózne sprawy to kompletnie ignoryuje i dalej wkleja zdjecia... Ręce opadają! Joker chwali się, że porównuje często różne teleskopy - jak proszę o relacje, bo naprawdę z chęcią poczytam, co widać a co nie, to brak odpowiedzi.

Joker - kochany - ja naprawdę nie dążę do zwady - ja tylko chcę rzeczowej rozmowy, jesli podważasz jakieś table, wykresy artykuły.... Oczekuje chociazby takich relacji jak ta z dostrzezonych szczegółów, a jeszcze lepiej z porównań kilku teleskopów stojących obok siebie... Pięknie opisuje Daniel w watku o 100ED czym różnią się obserwacje małym refraktorem i duzym Newtonem. Z przyjemnoscia czytam posty Krzysztofa_P, bo zawsze rzeczowo wszystko wyjaśni, ale nie mogę znieść pustych postów typu, "bo widac lepiej, a ty sie nie znasz". Pytam co widac lepiej, dlaczego widac lepiej, jakie sa róznice?

Ja zawsze jestem bardzo wdzieczny za takie relacje, choćby nie wiem jak bardzo w moim kierunku były złosliwie napisane. Aby tylko były napisane rzetelnie...
Tak się składa, ze u mnie teoria idzie w parze z praktyką, a jeśli ktoś twierdzi, ze teoria jest śmieszna bo w praktyce widzi co innego to raczej nie ja sie powiniem nad soba zastanawiać...

Oczywiście, ze mozna polemizować z teoretycznymi artykułami, ale trzeba miec do tego mocne podstawy. Wiem, że Joker jest doswiadczonym obserwatorewm nieba, cenie jego posty o okularach, ale do diaska, zamiast pisać pierdoły napisz proszę JOKER cos konkretnego - np. ile widzisz w tym samym czasie krateków w Plato małym i duzym teleskopem przy różnych seeingach... Jakie gwiazdy udało Ci sie rozdzielić?


Nie lubie pisać tego typu postów - niestety jestem zmuszony, dodam na koniec więc cos konkretnego.
Kamera potrafi poprawic aktualny seeing trzykrotnie, a nawet lepiej! Ludzkie oko dwa razy mniej - potrafi porawic seeing najwyżej 1,6x.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 01 Gru 2017, 15:36

Witam.

Zatem , Pan Karol "za karę" powinien nam napisać swoje doświadczenia i wnioski z obserwacji sprzętem , gdyż to temat m.in. o możliwościach sprzętu w praktyce.
Panie Karolu czekamy na Pana relacje , oczywiście bez jakichś tam złośliwości. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Post_blendzior_ | 01 Gru 2017, 16:35

A można się dowiedzieć na czym stał refraktor? :)
EQ3-2, Canon 450d, Tair 3s, Sonnar 135/3,5, Antares ALP
Awatar użytkownika
 
Posty: 89
Rejestracja: 25 Wrz 2017, 14:33
Miejscowość: Warszawa, Mazowieckie

 

Postwiechu | 01 Gru 2017, 16:51

Witam fan-club małych rurek :D
Nie mam zamiaru pisać, że większy teleskop może więcej, bo to byłoby dla większości ponownym odkrywaniem Ameryki, ale dla pewnych osób jednak widzę, że stanowi jeszcze tajemnicę. Mam nadzieję, że szybko dojdziecie do roku 1495 i tą Amerykę uda wam się jednak odkryć :D

W kwestii tego BCO. Mam dziesiątkę. Porównywany był z moimi: UO orto 9 mm volcano, BGO 9 mm, Ultimą 5-el. Celestrona 10 mm (dokładnie: Orion Ultrascopic), Pentax XW 10 mm, Pentax XL 10,5 mm, Plosslem TV 11 mm i LV Vixena 10 mm. Transmisja? Na poziomie LV, który kiedyś był uznawany i na tym forum za okular planetarny. Cóż, ja zawsze twierdziłem, że to po prostu okular, bez tego "planetarny" i zdania nigdy nie zmienię. Czyli: z wymienionych transmisja w szarym ogonie, gorsza wyraźnie od całej reszty wyżej wymienionych. Porównywanie transmisji tego "orto" do RKE Edmunda jest zbrodnią, bo już na Moonie daje wyraźnie wyraźnie mętniejsze obrazy, co wyraźnie i na pierwszy rzut oka widać przy obserwacji mniej skontrastowanych obszarów. W porównaniu z prawdziwymi orto ogólnie obrazy z BCO są mięciutkie, mętniutkie - takie "plasticzane" i rzeczywiście na poziomie zwykłych tanich Plossli.

Udało mi się wielokrotnie porównywać te obrazy pomiędzy kilkoma okularami w różnych sprzętach: Newtonach 4,5, 5, 8 i 12", refraktorkach 68 (PZO) i 80 (ED) mm, MN 5", SC 8". Porównania na Moonie, planetach, gromadach. Wystarczy sprawdzić jak BCO pokazuje kolory gwiazd nawet w gromadach otwartych (już z litości nie wspominam o kulistych)- tych nieco odleglejszych - i wszystko staje się jasne.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

AstroChat

Wejdź na chat