Początek astrofotografii

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostGumiś | 08 Gru 2017, 20:53

Witam, mam takie pytanie, jak na razie czysto teoretyczne ale zapytać warto, naszło mnie po wczorajszych obserwacjach, niebo przed wschodem Księżyca czyste i czarne, obserwacje z miasta, ale dla mnie udane, w nocy obserwacja Księżyca już z filtrem (widoki boskie) a nad ranem szybki zjazd z trasy i pierwsze spojrzenie na Jowisza, no powiem Wam zapewne widzieliście lepsze ujęcia ale na już jaśniejszym tle gdzie nie było gwiazd, Jowisz ze swoimi Księżycami zrobił na mnie wrażenie (troszkę nie pomyślałem i nie wstawiłem teleskopu do garażu aby go słodzić ale nie było tak źle) i tak sobie pomyślałem czy w moim przypadku mógłbym cokolwiek uwiecznić na zdjęciach?
Zdaje sobie sprawę że na pewno nie będą to zdjęcia jakie oglądam tu na forum ale spróbować bym chciał, ot choćby pokazać znajomym (np. do pracy z czwartku na piątek wziąłem swoją lornetkę i pokazałem chłopakom Księżyc i Mgławice Oriona, byli pod wrażeniem bo nigdy czegoś takiego na "żywca" nie widzieli, ba nawet nie wiedzieli że takie rzeczy można przez lornetkę obserwować)
Jakim aparatem musiałbym dysponować, co musiałbym ewentualnie dokupić?

Na dzień dzisiejszy nie dysponuje żadną lustrzanką, aparat traktuję jak aparat a nie jak karabin maszynowy i w swojej kolekcji z sentymentu używam Zenita XP12, a jak chcę coś na szybkiego to telefon wystarcza.
Gumiś
 

PostSebastian Ś. | 09 Gru 2017, 14:06

Gumiś napisał(a):Jowisz ze swoimi Księżycami zrobił na mnie wrażenie (troszkę nie pomyślałem i nie wstawiłem teleskopu do garażu aby go słodzić ale nie było tak źle) i tak sobie pomyślałem czy w moim przypadku mógłbym cokolwiek uwiecznić na zdjęciach?
...
Jakim aparatem musiałbym dysponować, co musiałbym ewentualnie dokupić?
...
Na dzień dzisiejszy nie dysponuje żadną lustrzanką, aparat traktuję jak aparat a nie jak karabin maszynowy i w swojej kolekcji z sentymentu używam Zenita XP12, a jak chcę coś na szybkiego to telefon wystarcza.

Jeżeli chodzi o foto planet to najlepiej kamerka planetarna np. przerobiona MS Lifecam lub dedykowana jak ZWO ASI 120 MM/MC. Do tego Barlow odpowiednio dobrany do teleskopu. Teoretycznie optymalnie dobrać go tak, aby wylądować w przedziale f/15 - f/25. U Ciebie dałoby to ogniskową około 4000, czyli Barlow ponad x3. Raczej nie polecam tak dużej ogniskowej bez napędu, będzie Ci uciekać planeta. Myślę, że max Barlow x1,5/x2.

MS Lifecam HD + Synta 8
Początek astrofotografii: stellarium-012.png


MS Lifecam HD + Synta 8 + Barlow x2
Początek astrofotografii: stellarium-013.png

MS Lifecam HD + Synta 8 + Barlow x3
Początek astrofotografii: stellarium-014.png
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Posttayson.82 | 09 Gru 2017, 14:09

Rozumiem że twój teleskop to synata 8" na dobsonie i z niej chcesz cykac fotki.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostGumiś | 09 Gru 2017, 19:22

tayson.82 napisał(a):Rozumiem że twój teleskop to synata 8" na dobsonie i z niej chcesz cykac fotki.


Tak dokładnie, chciałbym spróbować.

@Sebastian właśnie o coś takiego mi chodzi, fajne fotki
Gumiś
 

Postrosomak19 | 28 Gru 2017, 20:07

Do robienia zdjęć, a posiadam SW8", będzie bardzo pomocna platforma EQ. Nawet przy wizualu będzie bardzo wygodnie. Sam może niedługo przymierzę się do jej wykonania, tylko muszę jeszcze zgłębić temat i materiały. Niestety na Dobsonie nawet robienie zdjęć Księżyca jest upierdliwe i po zaczepieniu aparatu trzeba go równoważyć przeciwwagą,żeby mocno go nie skręcać i później się nie mocować przy przestawianiu. Żeby był tańszy trochę montaż EQ5, to bym zakupił wzmocnił tubę i go powiesił.
SW8''1200mm ,SP 25mm, TS Planetary HR7mm, ES 4.7mm GSO x2 2" ED ASI 462MC +ZWO L
Awatar użytkownika
 
Posty: 330
Rejestracja: 19 Sty 2007, 15:15

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat