Klasyczny długi achromat

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postanatol1 | 19 Gru 2018, 13:08

jupiter1969 napisał(a):
anatol1 napisał(a):W przypadku bafli w tubie refraktora powinny one się zmniejszać w miarę oddalenia od obiektywu, w newtonie wszystkie są równe.


Z tym Newtonem to chyba troszkę nie tak,z tego co pamiętam,to bafle mają inne wymiary.

Załącznik layout_12.5.jpg nie jest już dostępny


Masz rację. Trochę wprowadziłem w błąd. Ja mam akurat pierwsze bafle nieco oddalone od wylotu tuby a pozostałe nie są wysokie więc nie obcinają stożka światła albo robią to minimalnie. Widać to na zdjęciu.
Załączniki
Klasyczny długi achromat: IMG_20180612_201321_HDR.jpg
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postmcmaker | 21 Gru 2018, 00:41

bolid25 napisał(a):
mcmaker napisał(a):Oczywiście, że jest zasada rozmieszczenia bafli. Po wyrysowaniu stożka światła dopasowujesz bafle do jego krawędzi.

Mam rozumieć że wraz z oddaleniem bafli od lustra mają one mieć mniejsza średnicę wewnętrzną? Chyba coś pomieszałeś kolego.


W domyśle pisałem o refraktorze, Newton rządzi się innymi prawami. :wink:
ATM: 254/1200 Ultralight, 150/750 Ultralight, 130/650 Ultralight, BinoNewton 150/750; FH102/1350, Vortex 8x42 ED
 
Posty: 1384
Rejestracja: 03 Paź 2010, 22:59
Miejscowość: Opole

 

Postcalla | 21 Gru 2018, 16:51

Lekki offtop - tak samo przyszło mi do głowy, czy byliby chętni na klasycznego, sferycznego Newtona o lustrze 100-150mm , f10. Byłby to chyba świetny sprzęt dla początkującego, dobre jakościowo obrazy, mały koszt produkcji. Legendy mówią, że z takiego sprzętu obrazy były świetne.
Mak 127/1500 + AZ5, Delta Optical Titanium 9x63
 
Posty: 128
Rejestracja: 04 Lip 2013, 16:24

 

Postmcmaker | 21 Gru 2018, 18:36

Ja byłbym chętny nawet na 150 f/12 :)
ATM: 254/1200 Ultralight, 150/750 Ultralight, 130/650 Ultralight, BinoNewton 150/750; FH102/1350, Vortex 8x42 ED
 
Posty: 1384
Rejestracja: 03 Paź 2010, 22:59
Miejscowość: Opole

 

PostKarol | 21 Gru 2018, 18:53

A co się ograniczać, 100 mm f/20 :wink: A czemu by nie 150 mm. I tak planety są z reguły nisko więc wyciąg nie był by aż tak wysoko.
Ciekawe jaka była by cena. Chociaż samej optyki gdyby zamówić grupowo. Pytanie, ile osób było by chętnych ?
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postendriu624 | 21 Gru 2018, 19:38

Ten temat jest o achromatach i to długoogniskowych, a nie o newtonach.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postanatol1 | 21 Gru 2018, 22:32

Karol napisał(a):A co się ograniczać, 100 mm f/20 :wink: A czemu by nie 150 mm. I tak planety są z reguły nisko więc wyciąg nie był by aż tak wysoko.
Ciekawe jaka była by cena. Chociaż samej optyki gdyby zamówić grupowo. Pytanie, ile osób było by chętnych ?


W przypadku newtonów długa ogniskowa to przede wszystkim małe lusterko wtórne=mała obstrukcja=lepszy kontrast. Nie potrzeba F20, wystarczy F10/F11. Np. coś takiego:
https://stargazerslounge.com/topic/1593 ... dobsonian/
Jak widać w stopce mam akurat newtona 6" F10, lustra kupiłem kiedyś od Bolida25 (sądząc po charakterystycznym opisie na odwrocie LG, lustra wykonane przez pana Stefana spod Wrocławia co samo w sobie gwarantuje jakość - tak wszyscy mówią), dałem do ponownego napylenia a resztę zbudowałem sam. Obstrukcja 17% (!).
Obrazy rzeczywiście daje bardzo kontrastowe, Mars tegoroczny był w nim najładniejszy chociaż obserwowałem równolegle TS 102/1100, który ma obecnie kolega lolak89 i jest nim zachwycony. I rzeczywiście ten refraktor jest bardzo dobry, lolak89 porównywał go wstępnie z ED100 i był zaskoczony jakością tego achromatu. Obiecał napisać recenzję, jeśli nie tutaj to na sąsiednim forum. Ja też planowałem go opisać w dziale recenzji sprzętu, ale nowy właściciel zrobi to na pewno bardziej rzetelnie, bo ma też możliwość porównań z ED80 i ED100 znajomych. Ja zdecydowałem się sprzedać tego TS-a, bo jednak brakowało mi paru centymetrów apertury.
Wracając do newtona 6" to dawane obrazy są rzeczywiście bardzo refraktorowe : gwiazdy szpilki (epsilony wyglądały jak w refraktorze, mój newton 10" F6,6 niestety nie punktuje tak gwiazd), ostrość po sam brzeg, świetny kontrast. Zwłaszcza obserwacje Księżyca dają mnóstwo satysfakcji, cienie w kraterach są smoliście czarne, równo odcięte od jasnych obszarów w pobliżu (jedyna wada tej tuby to trochę nieprzyjemnych odblasków - coś, gdzieś mi nie poszło, na razie nie zlokalizowałem ich źródła, ale prędzej czy później wypędzę je z mojego teleskopu).
Reasumując taki długi newton to rzeczywiście budżetowa alternatywa dla długich refraktorów czy różnych ED/APO. Szkoda, że praktycznie nie produkowane obecnie fabrycznie, jedynie wspomniany w linku Orion Optics robił je przez jakiś czas. Jeśli ktoś nie ma wysokiego krzesła to również ograniczeniem jest apertura, bo 6" to chyba maksimum, no może 7". Aczkolwiek taki newton 8" F10 miałby długość ok. 2 m i jeśli miałby być wykorzystywany tylko do obserwacji obiektów US to nawet przy maksymalnie wysokim położeniu Księżyca wyciąg znajdowałby się jeszcze na rozsądnej wysokości. Swoją drogą ciekawe dlaczego czołowi producenci nie robią takich newtonów ? Ten Orion F11 zbiera same dobre recenzje, coś mi się zdaje, że takie teleskopy, tanie w zakupie, mogłyby obniżyć sprzedaż drogich refraktorów ED/APO. Może to jest przyczyna ?
Wątek ma być o długachnych achro więc Endriu nie denerwuj się :D ,ale jako właściciel długiego newtona czułem się wywołany do tablicy.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postanatol1 | 21 Gru 2018, 22:52

Znalazłem lustra, jedyne 1700 zł i są Wasze (obstrukcja 13% !) :
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... ambda.html
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostJSC | 21 Gru 2018, 23:10

^^ Piękna sprawa Newton 150/1600 i paraboliczny...

Z mojej strony jeszcze taka dygresja co do soczewek...
Soczewki też można zrobić samemu, ale to jest lekka masakra ;)
http://mirrorworkshop.mtbparker.com/refractorStory.html

PS
Mnie intryguje korekcja achromatów.
W/g tej zalinkowanej juz w innym temacie strony http://bobmay.astronomy.net/refractor/Refrdesign.htm
obecnie achromaty projektuje sie w ten sposób że czerwony jest ustawiony dalej niz niebieski
rysunek wyjasnia o co chodzi:
Klasyczny długi achromat: fraunhofer.gif
fraunhofer.gif (3 KiB) Obejrzany 12443 razy


Piszą jednak, że dawniej projektowało sie tak, aby niebieski był dalej od czerwonego... Nie wiem jak wyglądaja takie linie (jak ktos znlazłby wykres, to bardzo bym prosił o wstawienie tu obrazka), ale wiem, ze jeszcze w latach 80. / 90. też tak było w przypadku niektórych modeli. Jest tak np. w moim ;)

Cytat z zalinkowanej strony:
"Zazwyczaj stosowana korekcja kolorów we współczesnych achromatach ma na celu skupienie światła niebieskiego (linii F spektrum) na tej samej odległości za obiektywem, co skupienie światła czerwonego (linia C). Żółte lub żółtozielone światło (linia d lub e) następnie skupia się nieco przed czerwono-niebieską przez około 1/2000 długości obiektywu. Wszystkie projekty przedstawione na tej stronie zawierają poprawki CEF w tej normalnej specyfikacji.

Inne korekty kolorów są możliwe i zostały użyte. W XIX wieku. wielcy twórcy soczewek preferowali zbliżanie czerwonego światła do ogniska bliżej niż światło niebieskie, tj. do "nadmiernej korekcji" koloru. Być może zrobiono to z powodu naturalnego niedoskonałości oka i prostych okularów w użyciu. Co więcej, używane szkła krzemieniowe miały tendencję do utrzymywania żółtawego odcienia, a więc wykazywały tendencję do blokowania niebieskiego światła. Współczesne szkło krzemienne jest tak przejrzyste jak woda, a wszystkie obecnie wykonane okulary są achromatyczne. Recepta soczewki, którą podałem powyżej, wytworzy standardowy achromat współczesnego stylu."
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postlolak89 | 27 Gru 2018, 10:23

anatol1 napisał(a):
Karol napisał(a):A co się ograniczać, 100 mm f/20 :wink: A czemu by nie 150 mm. I tak planety są z reguły nisko więc wyciąg nie był by aż tak wysoko.
Ciekawe jaka była by cena. Chociaż samej optyki gdyby zamówić grupowo. Pytanie, ile osób było by chętnych ?


W przypadku newtonów długa ogniskowa to przede wszystkim małe lusterko wtórne=mała obstrukcja=lepszy kontrast. Nie potrzeba F20, wystarczy F10/F11. Np. coś takiego:
https://stargazerslounge.com/topic/1593 ... dobsonian/
Jak widać w stopce mam akurat newtona 6" F10, lustra kupiłem kiedyś od Bolida25 (sądząc po charakterystycznym opisie na odwrocie LG, lustra wykonane przez pana Stefana spod Wrocławia co samo w sobie gwarantuje jakość - tak wszyscy mówią), dałem do ponownego napylenia a resztę zbudowałem sam. Obstrukcja 17% (!).
Obrazy rzeczywiście daje bardzo kontrastowe, Mars tegoroczny był w nim najładniejszy chociaż obserwowałem równolegle TS 102/1100, który ma obecnie kolega lolak89 i jest nim zachwycony. I rzeczywiście ten refraktor jest bardzo dobry, lolak89 porównywał go wstępnie z ED100 i był zaskoczony jakością tego achromatu. Obiecał napisać recenzję, jeśli nie tutaj to na sąsiednim forum. Ja też planowałem go opisać w dziale recenzji sprzętu, ale nowy właściciel zrobi to na pewno bardziej rzetelnie, bo ma też możliwość porównań z ED80 i ED100 znajomych. Ja zdecydowałem się sprzedać tego TS-a, bo jednak brakowało mi paru centymetrów apertury.
Wracając do newtona 6" to dawane obrazy są rzeczywiście bardzo refraktorowe : gwiazdy szpilki (epsilony wyglądały jak w refraktorze, mój newton 10" F6,6 niestety nie punktuje tak gwiazd), ostrość po sam brzeg, świetny kontrast. Zwłaszcza obserwacje Księżyca dają mnóstwo satysfakcji, cienie w kraterach są smoliście czarne, równo odcięte od jasnych obszarów w pobliżu (jedyna wada tej tuby to trochę nieprzyjemnych odblasków - coś, gdzieś mi nie poszło, na razie nie zlokalizowałem ich źródła, ale prędzej czy później wypędzę je z mojego teleskopu).
Reasumując taki długi newton to rzeczywiście budżetowa alternatywa dla długich refraktorów czy różnych ED/APO. Szkoda, że praktycznie nie produkowane obecnie fabrycznie, jedynie wspomniany w linku Orion Optics robił je przez jakiś czas. Jeśli ktoś nie ma wysokiego krzesła to również ograniczeniem jest apertura, bo 6" to chyba maksimum, no może 7". Aczkolwiek taki newton 8" F10 miałby długość ok. 2 m i jeśli miałby być wykorzystywany tylko do obserwacji obiektów US to nawet przy maksymalnie wysokim położeniu Księżyca wyciąg znajdowałby się jeszcze na rozsądnej wysokości. Swoją drogą ciekawe dlaczego czołowi producenci nie robią takich newtonów ? Ten Orion F11 zbiera same dobre recenzje, coś mi się zdaje, że takie teleskopy, tanie w zakupie, mogłyby obniżyć sprzedaż drogich refraktorów ED/APO. Może to jest przyczyna ?
Wątek ma być o długachnych achro więc Endriu nie denerwuj się :D ,ale jako właściciel długiego newtona czułem się wywołany do tablicy.


Hej,
Z pewnością napiszę o tym achromacie TS 102/1100 małe co nieco jak przyjdzie wiosna i będzie kilka fajnych nocy z Księżycem, Jowiszem i Saturnem. Teraz to tylko mógłbym narobić fotek a tu nie o fotki chodzi tylko o możliwości. Żeby nie były to tylko puste ochy i achy z mojej strony postaram się o porównanie z wysoko cenionym ED 100. Szkoda, że przez problem z montażem nie miałem okazji podczas ostatniej dla mnie pogodnej nocy 5 grudnia porównać dłużej z ED100. Drugie siodło na HD AZ6 odmówiło współpracy (a KJacek ostrzegał ;) ) więc tylko jakieś 15 minut potrenowałem ED100 z wiszącym obok TS 102 na M42 z bino. Efekt był zaskakujący, punktowość trapezu identyczna, widok wirtualnie identyczny. Niestety ED do wschodu Księżyca się nie doczekał, siodełko na którym wisiał się poluzowało a nie miałem klucza i nie chcieliśmy ryzykować upadku, ED wrócił do walizki.
Za to TSka dzielnie walczyła z Gromadą podwójną w Perseuszu, M31 i kilkoma różnymi obiektami. Na koniec zanim na dobre zmarzliśmy męczyłem Księżyc na każdy możliwy sposób.
Co ciekawe z 25 mm tanimi Celestronami E-lux plosslami zero chromatyzmu a muszę wspomnieć, że oczy mam szczególnie wrażliwe na kolorki. Żółta obwódka pojawiła się za to w 20 mm erflach, chyba ten typ konstrukcji okularu nie lubi się z achromatami.

Żeby było ciekawiej w parce Zoomów TeleVue 8-24 ustawionej na 8 mm nie było źdźbła nadmiarowego koloru a to daje już ~140x poweru. Obraz trochę się załamywał ale to raczej kwestia tego, że Księżyc był bardzo nisko, jakąś godzinę po wschodzie, może trochę więcej, zdążył dopiero co przybrać bielszy kolor a nie pomarańcz którym delektowaliśmy się w lornetce WO APO ED 22x70 kiedy dosłownie wyłaniał się znad linii horyzontu podświetlając dalekie chmury. Przy następnym spotkaniu z wysoko wiszącym Satelitą mam nadzieję, że obraz pozostanie ostry i klarowny i achromat przetrwa tą próbę.

Wycelowałem również go pewnego poranka w Wenus, fioletu było sporo (drugie tyle szerokości co tarczy) ale nie przeszkadzał mi w obserwacjach bo sierp był nadal ostry. Tym bardziej mnie to nie zraża bo ED100 następnej nocy wycelowałem w Syriusza i również pokazał fiolet więc taka natura soczewek.

Zresztą to przez widoki Księżyca w ED 100 Marcina z bino, potem M42 z ED 80 kolegi Karola a na koniec przez uprzejmość Anatola w odsprzedaży swojego TSa 102 mam teraz to achro więc porównanie z EDkami to powiedziałbym mój psi obowiązek ;) Jakość gwiazd z dobrej soczewki jest nie do prześcignięcia.

Edit: Zapomniałem wspomnieć, że najlepszego Marsa w tym roku właśnie widziałem 4 grudnia z tego TS. Piękny kolor, taki jak stara cegła, do tego czapka polarna czyściutka i bialutka. Faza planety widoczna i jeszcze kontynent z doskonałym kontrastem. A to wszystko przy powerze około ~96x :) "Could You belevie?"!!! Duży Newton 12" nie pokazał mi takiego fajnego Marsa a tutaj malusieńka tarcza uciekającej planety i piękny, czysty i ostry widok bez żadnej skazy.
lolak89
 

PostDarek N. | 31 Gru 2018, 08:33

Witam

A to mój ATM jaki wykonałem 22 lata temu na bazie obiektywu Carl Zeiss Jena AS 80/1200.Tubus z rury PCW grubościennej
obiektyw wkręcany do aluminiowej tulei, ta z kolei mocowana z tubusem obsada wyciągu z aluminium + wyciąg od "U".
Miałem go przez parę lat.
Klasyczny długi achromat: 4.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 326
Rejestracja: 30 Paź 2006, 11:41
Miejscowość: Dąbrowa Górnicza

 

PostKrzysztof_P | 31 Gru 2018, 08:51

Darek N. napisał(a):Witam

A to mój ATM jaki wykonałem 22 lata temu na bazie obiektywu Carl Zeiss Jena AS 80/1200.Tubus z rury PCW grubościennej
obiektyw wkręcany do aluminiowej tulei, ta z kolei mocowana z tubusem obsada wyciągu z aluminium + wyciąg od "U".
Miałem go przez parę lat.
4.jpg


Ładnie wykonany , ale najważniejsze to obiektyw , świetne serduszko Zeissa.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 10 Sty 2019, 23:33

Czytałem rano newsa o nowym Starwave 102/1100 ED. Z pewnością będzie to wymiatacz nie gorszy od Edka SW. Dziś testowałem jego kuzyna, czyli achromat TS 102/1100 i jestem pod wrażeniem. 30 minut wgapiania się w Księżyc i żonglowania parkami okularów BST ED razem z barlowem lub bez. Aberka widoczna dopiero przy powerze około 100x jako delikatna niebieska obwódka przy krawędzi tarczy, znika jak przesuniemy krawędź łyska na środek okularu. Spodziewałem się tego po pozytywnych opiniach o nim zasłyszanych w necie. Zapodałem nawet parkę 8 mm z włożonym barlowem 1.6x, który daje w bino na oko 2x, a więc mamy około 275x. Oglądałem tak Marsa i Księżyc i obronił się :) Księżyc falował ale obraz się nie załamał, trzymał ten sam szczegół co przy 100x a kolor objawiał się tym razem żółtą obwódką wkoło tarczy ale moje oko nie zauważyło nic na kraterach przy terminatorze. Mars malusieńki i na nim pokazał się fiolet i czerwień. Góra czerwona, dół miał fioletową otoczkę ale tarcza zdawała się być ostra na tyle na ile pozwalały warunki. Widoczny kontynent w kolorze jakby zgniłej zieleni jednak bardzo delikatnie go było widać, czapki polarnej nie potwierdzę.
Podoba mi się kontrast obiektów, brak odblasków, fajna ostrość i klarowność. Tego oczekiwałem i to dostałem.

Brak widocznego nadmiarowego koloru nie oznacza, że go tam nie ma. Przekonam się o tym dopiero jak porównam z ED 100. Może okaże się, że biały tam jest biały a u mnie tylko białawy :) Tak czy inaczej jestem strasznie zadowolony.
Na wiosnę zrobię porównanie na podwójnych i planetach.
lolak89
 

PostJSC | 10 Sty 2019, 23:44

Aberka bardzo zależy też od okularu (tudzież pryzmatu, jeśli ktoś używa). Ponadto jeszcze mamy dysprsję atmosferyczną...

Aaaa.... i jeszcze niecentralne polozenie obiektu w polu okularu (AC poprzeczna).
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postlolak89 | 10 Sty 2019, 23:56

Powiem tak... było mniej koloru niż w 12" lustrze F5 z ES 14 82 stopnie na pokładzie :) Te BST ED to chyba całkiem dobry wybór za te pieniądze.
Kolor niwelował się znacząco a czasami ginął całkowicie jak krawędź tarczy była centralnie na osi okularu. Z Marsem i jego podwójnym kolorem to się zdziwiłem bo tak wyglądało jakby to właśnie atmosfera to robiła. Niestety temu stwierdzeniu nie pomaga fakt, że Mars jest teraz wysoko więc i atmosfery mniej :) Czekam na pogodę.
lolak89
 

PostKarol | 11 Sty 2019, 08:59

Sam Newton nie generuje aberracji chromatycznej więc najwyraźniej ES 14 mm ma tą wadę. Dlatego lustra są dobre by zweryfikować AC. Masz dostęp do co najmniej jednego Newtona więc wsadź te BST ED do niego i sprawdź.
Oczywiście dochodzi do tego jak pisał JSC np. refrakcja atmosferyczna (dyspersja dotyczy optyki chyba a nie warunków ?).
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postlolak89 | 11 Sty 2019, 09:40

Ja doskonale wiem, że lustro to nie soczewka i całą winę za fiolet ponosi ES 14, zdecydowanie nie są to okulary dla ludzi wrażliwych na aberrację chromatyczną. Nawet stustopniowy Lunt 9 mm nie miał tyle koloru. Nie zmienia to faktu, że są to bardzo dobre okulary.
lolak89
 

Postendriu624 | 11 Sty 2019, 09:42

Sam okular może skompensować poprzeczną AC w achromacie, więc ocena poziomu AC achromatu może być czasem myląca co do jej wielkości.
AC własną achromatu najlepiej jest ocenić robiąc fotki lustrzanką lub przerobioną kamerką internetową.
W moim Tal 100r fotki pokazały szczątkową AC.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostJSC | 11 Sty 2019, 11:17

lolak89 napisał(a):Czytałem rano newsa o nowym Starwave 102/1100 ED. Z pewnością będzie to wymiatacz nie gorszy od Edka SW. Dziś testowałem jego kuzyna, czyli achromat TS 102/1100 i jestem pod wrażeniem.


Ja dalej jestem zdania, że klasyczne szkło BK7 daje bardziej stabilne obrazy (czytaj bardziej ostre przez wiekszość czasu obserwacji), bo ma znacznie mniejszy współczynnik rozszerzalności termicznej od FPL51 (i oczywiście FPL53). No ale coś za coś, AC jest na pewno mniejsza w ED.
Niestety ten nowy EDek Starwave f/11 chyba zastąpił klasyka f/11 i nie będzie on juz produkowany.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postgrzybu | 11 Sty 2019, 11:30

Nie zawsze jest duża różnica temperatur i są noce kiedy 4" dublet osiągnie temperaturę otoczenia ;)
Pozdrowienia
Grzegorz Rakoczy
 
Posty: 369
Rejestracja: 08 Lis 2007, 11:54

PostJSC | 11 Sty 2019, 11:39

Z tym, ze temperatura otoczenia się zmienia.
Jak duzy wpływ ma to na obrazy, to można sobie sprawdzić na własne oczy. Zostawić "wychłodzony" teleskop np. na pół godziny i sprawdzić ostrość po tym czasie. Raczej trzeba będzie znowu ją ustawiać. To pewnie tez kwestia rozszerzalności tuby... ale co ciekawe, te dłuższe tuby są lepsze, bo rozszerzalność działa liniowo w pierwszej potędze, a ogniskowa wpływa na obraz (zakres dobrej ostrości) w kwadracie.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postgrzybu | 11 Sty 2019, 11:49

Zgadza się, ale jak bym nie płakał nad tym, że tanie achromaty f/11 są wypierane przez EDki w niewiele większej cenie.
Pozdrowienia
Grzegorz Rakoczy
 
Posty: 369
Rejestracja: 08 Lis 2007, 11:54

Postlolak89 | 11 Sty 2019, 14:14

Piękny kawał sprzętu, szron dodaje charakteru :) co mam dokupić żebym mógł pstryknac fotkę lustrzanką Sony Alpha, bądź może jakąś najtańszą kamerę w miejsce okularu? Przyda się również do recenzji na wiosnę.
Sorki za słabe fotki, robione starym Q10.
Załączniki
Klasyczny długi achromat: IMG_20190111_131130.jpg
Klasyczny długi achromat: IMG_20190110_180216.jpg
Ostatnio edytowany przez lolak89, 11 Sty 2019, 15:11, edytowano w sumie 1 raz
lolak89
 

PostJSC | 11 Sty 2019, 15:05

Przerabiałem różne warianty i kamera jest najlepszym wyjściem, nawet taniutka. Trzeba mieć tylko laptopa, którego nie szkoda wywalić na mróz ;) (no chyba, ze masz balkon i pociagniesz kabel do pokoju, ale trzeba uważac na jego długość...) Oczywiście musisz sobie tam policzyc te piksele, szczególnie jeśli chcesz focić Księżyc lub planety (DSy raczej nie wchodzą w grę). Jesli przyjmiesz, że piksel ma miec wilkość równa ogniskowej dzielonej na 5 , to wychodzi Ci 2,2 mikrometra, czyli Neximage5 lub QHY5P. Z tym, ze może lepiej zainwestować w ASI120MC (jest ciut lepsza), ale wtedy musisz dokupic Barlowa (np. Baadera). Ja nie lubię nadmiaru szkła, więc wybrałem kamerkę nie potrzebującą Barlowa.

PS
Piękny jest :)
Skoro wątek troche zszedł na "pokaz swego klasyka" to i ja się pochwale - mój prezentuje się tak:
Klasyczny długi achromat: 76_-1352534932_zoom.jpg
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postanatol1 | 11 Sty 2019, 16:12

Na zdjęciu lolaka89 widać, że obrotowy wyciąg robi robotę. To jest jedna z przewag tego TS-a nad ED100.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 26 gości

AstroChat

Wejdź na chat