Budowa dużgo teleskopu.

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postsathaniel | 18 Sty 2019, 12:02

Dzień dobry na początek. Jestem tutaj nowy. Czytam trochę odnośnie własnoręcznego wykonania teleskopu i nosze sie z takim zamiarem.
Chciałem zapytać o pewną rzecz. Mianowicie zastanawiam sie nad wykonaniem lustra. Wiem, ze jest to wyzwanie, dość dużo pracy.

Zastanawiam sie nad tym, jaką wielkość lustra wykonać. Nie zależy mi na mobilności sprzętu, gdyż mam gdzie to postawić. Jeżeli bedzie konieczne korzystanie z drabiny lub podestu do obserwacji, to także jest to do zrobienia.

Czy jest sens robić lustro o średnicy w przedziale 700 - 1000 mm?

Dochodzę do wniosku, ze jeśli mam to robić, to siedzenie nad lustrem 200 czy 250 mm nie zajmie duzo więcej czasu, niż takiego jak napisałem powyżej.


Jak sie przełoży na efekt końcowy tak duże lustro?
Czy ktoś próbował eksperymentować z tak dużym zwierciadłem?

Mam nadzieję, że moje pytanie nie jest zbyt głupie.
Przepraszam za brak polskich znaków.
Pozdrawiam
 
Posty: 5
Rejestracja: 18 Sty 2019, 11:49

 

PostJanusz_P. | 25 Sty 2019, 14:20

Widzę że jesteś nowy bo próbujesz sie porwać z motyką na Słońce bo nie zdajesz sobie sprawy z ogromu problemów wynikających z próby budowy tak dużego teleskopu w dodatku na pierwszy raz, zacznę od prostego pytania skąd weźmiesz blank na tak duże lustro bo to już pierwszy, podstawowy problem i niebagatelny koszt zarazem... :arrow: :roll:

PS polskie znaczki poprawiłem w tekście i tytule ale dalej sam ich pilnuj bo ich brak oznacza z definicji Netykiety brak szacunku dla ludzi czytających Twoje teksty a tego byś zapewne nie chciał :arrow: :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postatrix | 25 Sty 2019, 15:41

sathaniel napisał(a):Dzień dobry na początek. Jestem tutaj nowy. Czytam trochę odnośnie własnoręcznego wykonania teleskopu i nosze sie z takim zamiarem.
Chciałem zapytać o pewną rzecz. Mianowicie zastanawiam sie nad wykonaniem lustra. Wiem, ze jest to wyzwanie, dość dużo pracy.

Zastanawiam sie nad tym, jaką wielkość lustra wykonać. Nie zależy mi na mobilności sprzętu, gdyż mam gdzie to postawić. Jeżeli bedzie konieczne korzystanie z drabiny lub podestu do obserwacji, to także jest to do zrobienia.

Czy jest sens robić lustro o średnicy w przedziale 700 - 1000 mm?

Dochodzę do wniosku, ze jeśli mam to robić, to siedzenie nad lustrem 200 czy 250 mm nie zajmie duzo więcej czasu, niż takiego jak napisałem powyżej.


Jak sie przełoży na efekt końcowy tak duże lustro?
Czy ktoś próbował eksperymentować z tak dużym zwierciadłem?

Mam nadzieję, że moje pytanie nie jest zbyt głupie.
Przepraszam za brak polskich znaków.
Pozdrawiam


Odpowiem na przed ostanie pytanie. Rozumiem że pytając i pisząc "efekt końcowy", chodzi Ci o to jakie obrazy będzie dawało takie lustro?
Jeżeli będzie poprawnie wykonane - obrazy będą BDB
Jeżeli chcesz wykonać lustro o średnicy 700 - 1000mm, będziesz musiał wykonać lustro paraboliczne. Bo w przypadku lustra sferycznego ogniskowa będzie duża, a co za tym idzie teleskop będzie miał kilkumetrową długość. Lustro sferyczne jest prostsze do wykonania , ale główną wadą moim zdaniem jest to że w przydadku większej średnicy mamy dłuższą ogniskową. W przypadku lustra 250mm to już prawie 2600mm ogniskowej.
1000mm lustro to juz spora waga. Jak napisał Janusz P. problematyczne może byc znalezienie takich wymiarów blanku. No i oczywiście koszt.
Zaczynając budowę teleskopu od podstaw musimy zgromadzić sporo wiedzy z zakresu optyki, materiałów itd.
Budowałem teleskop z lustrem o średnicy 250mm. Co prawda lustro z AL ale wykonanie jest niemal identyczne jak ze szkła. Myślałem o budowie większego lustra w granicach 500mm. Ale pomysł zarzuciłem z prostego powodu - trudno dostać materiały.
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

Postsathaniel | 25 Sty 2019, 18:23

Dzień dobry. Faktycznie brak polskich znaków trudnią co nieco, a na firmowym komputerze ich nie mam i mieć nie mogę z pewnych względów, więc będę pisał z telefonu.

Blank na takie zwierciadło mogę dostać w hucie szkła Krosno. Szkło ołowiowe o niskiej rozszerzalności cieplnej o średnicy 105cm. Koszt ok 1000zl. Jednak usłyszałem, że przy takiej średnicy teleskop byłby podatny na zmiany temperatury. Dlatego zastanawiałem się także nad ustabilizowaniem pracy takiego lustra montując podgrzewacz elektryczny utrzymujący je w temperaturze 40 stopni Celsjusza co także zapobiegnie parowaniu. Drgania powietrza wyeliminowane zostaną poprzez nadmuch. O tym rozwiązaniu czytałem na pewnym forum . Niestety nie wiem, jak to się ma do rzeczywistości .

Moje pytanie bardziej dotyczy sensowności robienia tak dużego lustra, bo jeśli będę w stanie otrzymać podobne obrazy mając lustro np 30-40 cm, to po co się bawić w coś tak dużego...stąd moje pytanie.

Co do umiejscowienia teleskopu...mam działkę w Bieszczadach, tam bardzo ciemne niebo. Nie ma też problemu z zabudowaniem tego.
 
Posty: 5
Rejestracja: 18 Sty 2019, 11:49

 

PostKarol | 25 Sty 2019, 19:05

Większy teleskop zawsze pokaże więcej pod warunkiem, że stoją obok siebie tej samej nocy, są tego samego typu i mają tą samą źrenicę wyjściową. Jeśli tego nie wiesz co jest podstawową wiedzą to czy na pewno wiesz na się "porywasz" ? Świadczy o tym też to co piszesz powyżej.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Posttomchm | 25 Sty 2019, 19:14

Pozostaje jeszcze kwestia seeingu - teleskop o tak dużej średnicy będzie bardzo na niego podatny...
Bresser 102XS, montaż azymutalny AZT6
Okulary: GSO Plössl 32mm, Omegon Super LE 14.5mm oraz 9mm, Baader Morpheus 4,5mm, Omegon LE Planetary 3mm
Filtry: TPL UHC 1,25", TPL OIII 1,25", Baader Solar Continuum 1,25"
 
Posty: 36
Rejestracja: 17 Mar 2018, 11:08

 

Postcalla | 25 Sty 2019, 20:47

Fajnie jak masz możliwość zamówienia dużych blanków. Pytanie jakiej będą jakości. Znajdź kogoś kto to ogarnia, zna jakieś metody badania naprężeń itp. I ja bym zaczął od tego co radzą, zrobienia sferycznego zwierciadła 150/1500 czy coś takiego. Jak taki sprzęt dobrze wyjdzie, to też super sprawa, chciałbym kiedyś przez takiego popatrzeć.
Mak 127/1500 + AZ5, Delta Optical Titanium 9x63
 
Posty: 128
Rejestracja: 04 Lip 2013, 16:24

 

PostSoczi | 25 Sty 2019, 20:57

Ja myśle że do naszych celów i w naszym rozumieniu to ten jego blank 1m (nawet gdyby był z właściwego szkła dla luster czyli raczej BK) wogóle odprężony nie będzie i trzeba by kilka tysięcy wydać na energię na to odprężanie.

Był już taki jeden na forum z ponad pół roku temu co miał szlifować SCT 20cali, ....jakoś ucichł :? :o ....a może zeszedł do podziemia? :roll:
Ostatnio edytowany przez Soczi 25 Sty 2019, 21:07, edytowano w sumie 2 razy
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostKrzysztof_P | 25 Sty 2019, 21:04

Cześć.

Są dostępne takie blanki D-1200mm w SCHOTT od ręki , jak już szaleć to na całego. :D Z miłą chęcią przyjadę na pierwsze światełko takiej maszyny. Kolega miał okazję spoglądać przez Teleskop 2m w obserwatorium i M13 ponoć jak gromada otwarta. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostCygnus52 | 25 Sty 2019, 21:51

...
Ostatnio edytowany przez Cygnus52, 14 Lut 2020, 22:14, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 186
Rejestracja: 24 Wrz 2014, 17:33

PostZywis | 25 Sty 2019, 22:32

Cygnus52 napisał(a):Soczi :D bo Ci żyłka pęknie z zawiści :D.
fajnie by było popatrzeć przez taki teleskop ;), jest na forum człowiek, który robi blanki komórkowe, są sporo lżejsze, bo czynnikiem ograniczającym w tym teleskopie będzie waga w dużej mierze. Jeśli lustro będzie lżejsze, to będzie można zastosować lżejszą i mniej pancerną konstrukcję celi i całej kratownicy ;). Poza tym czas wychładzania takiego lustra będzie krótszy i jednocześnie będzie można wykonać bardziej światłosilne lustro ;)
Powodzenia w budowie :)


Tyle, że kolega wcale nie chce schładzać lustra. Wręcz przeciwnie podgrzewać do 40C
NEQ6, TS APO 130/650, CANON EOS 550D, ASI 1600MM Pro
OAG ASI120MC
AstroHub 3.0
Awatar użytkownika
 
Posty: 266
Rejestracja: 08 Gru 2015, 15:24
Miejscowość: Ozorowice

Postszuu | 25 Sty 2019, 23:03

Zywis napisał(a):
Cygnus52 napisał(a):Poza tym czas wychładzania takiego lustra będzie krótszy
Tyle, że kolega wcale nie chce schładzać lustra. Wręcz przeciwnie podgrzewać do 40C

w takim razie czas podgrzewania takiego lustra będzie krótszy :lol:

ogrzewanie to w zasadzie to samo co chłodzenie tylko że odwrotnie :D choć w przypadku lustra teleskopu jest zasadnicza różnica: przy ogrzewaniu tam gdzie jest grzałka energia cieplna jest dostarczana a we wszystkich innych miejscach odbierana (przez powietrze). i niestety jak to ciepło będzie sobie płynęło od grzałki do powietrza poprzez szkło, wystąpi trwały gradient temperatury, lustro nigdy nie będzie miało jednakowej temperatury wszędzie.

ale to mnie zastanowiło... o ile wiem, schładzanie lustra trwa długo przede wszystkim z powodu słabego przewodnictwa ciepła w szkle. a w jakim stopniu ograniczeniem jest zdolność otaczającego powietrza do odbierania ciepła i czy można to zauważalnie polepszyć np. stosując dodatkowe radiatory czy cośtam?
Awatar użytkownika
 
Posty: 803
Rejestracja: 22 Mar 2008, 17:51

Postatrix | 25 Sty 2019, 23:18

Zywis napisał(a):
Cygnus52 napisał(a):Soczi :D bo Ci żyłka pęknie z zawiści :D.
fajnie by było popatrzeć przez taki teleskop ;), jest na forum człowiek, który robi blanki komórkowe, są sporo lżejsze, bo czynnikiem ograniczającym w tym teleskopie będzie waga w dużej mierze. Jeśli lustro będzie lżejsze, to będzie można zastosować lżejszą i mniej pancerną konstrukcję celi i całej kratownicy ;). Poza tym czas wychładzania takiego lustra będzie krótszy i jednocześnie będzie można wykonać bardziej światłosilne lustro ;)
Powodzenia w budowie :)


Tyle, że kolega wcale nie chce schładzać lustra. Wręcz przeciwnie podgrzewać do 40C


Jak na zewnątrz będzie 40C, a telep wywlecze z chłodnego garażu to temperaturę należy wyrównać do otoczenia. Więc należy lustro podgrzać. Co takie to dziwne? :roll:
Żarty żartami. Nikt nie urodził się dorosły, zawsze był niemowlakiem.
Kolega tylko pyta czy teleskop z 1000mm lustrem można zrobić. Oczywiście że można. Dysponując wiedzą, materiałami i zapleczem technicznym.
To bardzo dobrze że ludzie mają zainteresowania i chęci.
Na początek niech kolega Sathaniel zrobi sobie teleskop z mniejszym lustrem. Zobaczy co i jak. Jak mu się zabawa spodoba dlaczego nie ma zrobić czegoś większego.
Nie wszyscy od razu chcą gotowca. Cos co się zrobi własnymi rękoma bardziej cieszy. Wtedy możemy to nazwać pasją.
Link do poradnika J. Wilanda jak zrobić teleskop - http://www.astrojawil.pl/jazzz.htm
Pzdr
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

Postzbyszek | 26 Sty 2019, 01:15

W/g mnie w naszych warunkach i realnym użytkowaniu lustro max 500mm da użyteczny teleskop, choć i tak ogniskowa ponad 2 metry wymagać będzie drabinki czy podobnie . Przy powiększeniu 100x będziesz miał źrenice wyjściową czyli średnicę plamki światła co do oka wpada 5 mm , dla lustra 1000 mm przy 100x będzie 10 mm , a oko młodego obserwatora ma podczas ciemnej nocy 7 mm , starsi mniej . Skąd te ciemne noce weźmiesz by 500 mm lustro wykorzystać ?
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postsathaniel | 26 Sty 2019, 19:18

Dziękuję za liczne odpowiedzi. Każda, nawet krytyczna jest dla mnie cenną wskazówką. Co do równej temperatury całego lustra....to tylko kwestia odpowiedniego osadzenia lustra na warstwie materiału o dobrym przewodnictwie cieplnym (choć tu przyznaję, że to w teorii, gdyż nigdy tego nie próbowałem). Co do samej grzałki....rozmawiałem z pewna firma wykonującą takie grzałki do podgrzewania lusterek. Nie ma żadnego problemu z wykonaniem takiej grzałki na lustro o średnicy jednego metra.

Co do jakości samego blanku...tu nie mogę się wypowiedzieć, gdyż powtarzam tylko informacje otrzymane z huty szkła. Odnośnie rozkładu naprężeń dostałem informację, że szkło ołowiowe ma niewielkie naprężenia rzędu 10kPa i nadaje się do wykonywania profesjonalnej optyki precyzyjnej ze szkłami powiększającymi włącznie, więc byłbym w stanie zaryzykować te pieniądze i spróbować.

Wielkość teleskopu.faktycznie byłaby bardzo duża. Tutaj faktycznie drabinka mogłaby nie wystarczyć, ale może jest możliwość skorzystania z dobrej optyki elektronicznej i przekazania obrazu dalej np na komputer...tutaj niestety jestem w tej kwestii zielony.


Być może porywam się z motyką na słońce, ale aby to zrobić lub nie zasięgam opinii u najlepszych. Stąd mój post tutaj.

Jeżeli ktoś ma lepsze pomysły na wykonanie takiego lustra np z innego materiału, to chętnie je rozważę. Rozważam też wykonanie mniejszego lustra.
Dziękuję za zainteresowanie tematem.
 
Posty: 5
Rejestracja: 18 Sty 2019, 11:49

 

PostCygnus52 | 26 Sty 2019, 20:10

...
Ostatnio edytowany przez Cygnus52, 14 Lut 2020, 22:15, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 186
Rejestracja: 24 Wrz 2014, 17:33

PostKrzysztof_P | 26 Sty 2019, 21:41

Ja bym tam zlecił budowę takiego Giganta krajowym producentom teleskopów. Najlepiej ogłosić przetarg i zobaczymy kto wystawi najlepszą ofertę.Jest tylko problem , gdzie naparować takie lustro , chyba najbliżej w Federacji Rosyjskiej. Polska nie dysponuje taką napylarką. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostZywis | 27 Sty 2019, 16:24

Cygnus52 napisał(a):Pomyśl o zrobieniu Cassegrain'a. Wymaga to większej wiedzy, ale ktoś kto się bierze za budowę lustra 100cm średnicy powinien takową mieć. Obserwacje nie będą niebezpieczne na wysokościach no i sporo problemów zostanie rozwiązane ;). Niemniej układ kolimacyjny lustra wtórnego musisz zrobić elektroniczny, ale to chyba nie problem :). Konieczne będzie wykonanie ważącego z 200 może 300 kg (może więcej) montażu widłowego, najlepiej paralaktycznego, na stałe ustawionego na Gwiazdę Północną. Jeśli masz fajne niebo, to taka maszyna będzie na prawdę mega. Cały teleskop może ważyć też kilkaset kilogramów, pewnie więcej niż tonę. Newton też lekki nie będzie, a obserwacja przez niego będzie raczej porażką, chyba że skombinujesz montaż z silnikami i do teleskopu przykręcisz siedzenie, i będziesz się poruszał wraz z teleskopem ;).


Samo lustro będzie ważyć ok. 140kg (gęstość szkła 2.23g/cm3)
Przemieszczanie takiej tarczy o grubości 2cm, może rodzić problemy logistyczne, ale pewnie kolega bierze je pod uwagę.
NEQ6, TS APO 130/650, CANON EOS 550D, ASI 1600MM Pro
OAG ASI120MC
AstroHub 3.0
Awatar użytkownika
 
Posty: 266
Rejestracja: 08 Gru 2015, 15:24
Miejscowość: Ozorowice

Postsathaniel | 29 Sty 2019, 00:59

Zgadza się. Problem logistyczny istnieje i z tym się liczę. Taką tafla szkła będzie trudna w przewiezieniu, ale myślę, że przyczepa i dobre zabezpieczenie całości da rade. Bardziej zastanawiam się nad transportem już samego teleskopu lub jego części składowych gdyż jest to dość wysoko i tam już tak prosto nie bedzie.

Tak, konstrukcja nie będzie lekka. W zasadzie będzie kompletnie niemobilna. Chce zrobić konstrukcje stalowa i całość łożyskowana. Być może podstawa z żelbetonu w gruncie.


Lustro napylić także tutaj w Krośnie , ale nie dają na tą usługę żadnej gwarancji. Można też zrobić to w Czechach i tam juz robia to profesjonalnie, ale cena pewnie adekwatna do usługi.

Jeszcze jedna kwestia. Jak wyglądały dobór okularu w takim teleskopie? Czym się kierować?
 
Posty: 5
Rejestracja: 18 Sty 2019, 11:49

 

Postmcmaker | 29 Sty 2019, 01:13

sathaniel napisał(a):Jak wyglądały dobór okularu w takim teleskopie? Czym się kierować?


Światłosiłą i źrenicą wyjściową :)
ATM: 254/1200 Ultralight, 150/750 Ultralight, 130/650 Ultralight, BinoNewton 150/750; FH102/1350, Vortex 8x42 ED
 
Posty: 1384
Rejestracja: 03 Paź 2010, 22:59
Miejscowość: Opole

 

PostKarol | 29 Sty 2019, 08:43

W linku opis Newtona 1067/4820 mm, który z tego co rozumiem użytkowany jest w Niemczech":

http://www.cruxis.com/scope/scope1070.htm

I opis dla 1100/3960 mm jak rozumiem z Belgii:

http://www.cruxis.com/scope/scope1100.htm

Z Ameryki kojarzę opis z lustrem o maksymalnym rozmiarze 1270 mm.

Jesteś świadom, że samo LW będzie kosztować ponad 6 tyś zł (w TS jest za 1284 euro 170 mm osi krótszej, które jest za małe dla F/4 i 1m) ?
Taki teleskop to na pewno koszt grubo ponad 50 tyś zł.

Minimum powiększania to 150x. W Polsce często można użyć takiego powiększania do DS więc takie lustro jest jeszcze na styk użyteczne. Tak myślę. Mimo ŹW 6,6 mm będzie kontrastowo bo to aż 150x.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Posttomchm | 29 Sty 2019, 09:24

mcmaker napisał(a):
sathaniel napisał(a):Jak wyglądały dobór okularu w takim teleskopie? Czym się kierować?


Światłosiłą i źrenicą wyjściową :)

Jeśli zakładany teleskop miałby mieć światłosiłę F10 (czyli dla lustra fi=1000mm ogniskowa 10000mm), to można uzyskać powiększenie 125x stosując tego typu okulary:
https://www.apm-telescopes.de/index.php?page=product&info=244728
Do tego dodatkowo wyciąg okularowy 3", np. coś takiego:
https://www.apm-telescopes.de/en/mechanical-accessories/focuser--accessories/focusers/starlight-feather-touch-true-3.0-focuser-88.9-mm.html

Jak kolega idzie "na bogato" z teleskopem, to i na porządne akcesoria będzie go stać :)
Bresser 102XS, montaż azymutalny AZT6
Okulary: GSO Plössl 32mm, Omegon Super LE 14.5mm oraz 9mm, Baader Morpheus 4,5mm, Omegon LE Planetary 3mm
Filtry: TPL UHC 1,25", TPL OIII 1,25", Baader Solar Continuum 1,25"
 
Posty: 36
Rejestracja: 17 Mar 2018, 11:08

 

PostKrzysztof_P | 29 Sty 2019, 19:42

Cześć.

Czekamy na nowinki z postępu prac nad tym Kolosem.
Powodzonka w budowie , liczymy na Premierę opisaną na łamach Forum jak i może jakieś fotki i opisy z postępu prac.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmichal260189 | 25 Lip 2019, 12:20

Fajnie by było przyjechać na zlot i popatrzeć na np. Gromadę Kulistą w Herkulesie 8)
 
Posty: 31
Rejestracja: 21 Maj 2012, 13:42
Miejscowość: Łęki Górne

 

PostVroobel | 25 Lip 2019, 19:45

W sensie, że zrobić zlot u Kolegi? Przecież napisał, że to ma być 100% niemobilne.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 35 gości

AstroChat

Wejdź na chat