Nowo napylone lustro(dielektrycznie)

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

PostSebson | 23 Lis 2019, 18:42

Witam.

Ostatnio napyliłem lustra dielektrycznie ale mam spore obawy czy zostało to poprawnie wykonane ponieważ mają bardzo dużo i dość spore "pinpoint'y". Sprawdzając pod światło ledowe czy zwykły wolfram widać na lustrach prawdziwe gwiazdozbiory i nawet gromady otwarte; co niektórzy mogą powiedzieć, że to dobrze bo nie muszę już kupować dodatkowego sprzętu i oglądać w ciepłym mieszkanku :( Chciałbym żeby nie był to temat przewodni :wink: Proszę o wypowiedzi co sądzicie o takich warstwach.
Załączniki
Nowo napylone lustro(dielektrycznie): IMG_20191122_163312.jpg
Nowo napylone lustro(dielektrycznie): IMG_20191121_122649.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 259
Rejestracja: 17 Sie 2017, 10:02
Miejscowość: Zduńska Wola

 

PostPawlik | 23 Lis 2019, 19:21

Pojawią się pewnie opinie że nie wpływa to na obraz itd. Ale sprawdziłem swoje dielektryczne lusterko i nie ma tam żadnych prześwitów, wiec albo ktoś zrobił Ci to na odwal albo napylił lusterko starą metodą.
Sky Watcher 14" GoTo, TS 152/900 + Daystar Quark, SW AZ-EQ5
 
Posty: 241
Rejestracja: 01 Paź 2009, 13:55

 

PostJaro666 | 24 Lis 2019, 10:09

Lipa to wyglada
105
 
Posty: 191
Rejestracja: 27 Gru 2015, 20:31
Miejscowość: Chorzów

 

Postwfifiak | 24 Lis 2019, 15:22

Ja też mam takie lusterko napylane za pośrednictwem tej samej osoby. U mnie też występują "gromady otwarte". Jest ich równie dużo i są tak samo intensywne. Martwi mnie jednak to, że na zdjęciu kolegi Sebsona widać wyraźnie listwę oświetlającą lusterko. Świadczy to o tym, że znaczny procent światła (szacuję na kilka lub kilkanaście %) przechodzi przez lustro zamiast się odbijać. Biorąc pod uwagę, że z tego co się odbije też kilka procent zostaje w warstwach ogólna sprawność znacznie odbiega od deklarowanych 96%. A do tego dochodzą straty na wyżej wymienionych "gromadach". Napylanie nie należało do najtańszych, spodziewałem się jednak deklarowanej superjakości. Trochę jestem zawiedziony i rozczarowany. Za tę cenę (jeszcze zostałby na flaszkę i zakąskę :D) można kupić nowe lusterko (z celą) GSO z gwarantowaną dokładnością 1/4 lambda i sprawnością 94%. Oglądałem takie lusterko pod światło i prześwitów na całej powierzchni było zaledwie kilka.

Pozdrawiam Wojtek.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 792
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

Postlulu | 24 Lis 2019, 16:14

Przepraszam jeśli zadam jako początkujący forumowicz pytanie nie na miejscu - ale czy konkretne, publiczne wskazanie tego wykonawcy stoi w sprzeczności z zasadami regulaminowymi?
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2989
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostAndrzej.Ch63 | 24 Lis 2019, 18:48

Była tu forum dyskusja że ponowne napylenie zwierciadła ma się nijak do oryginału .
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 790
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

PostJaro666 | 24 Lis 2019, 18:56

lulu napisał(a):Przepraszam jeśli zadam jako początkujący forumowicz pytanie nie na miejscu - ale czy konkretne, publiczne wskazanie tego wykonawcy stoi w sprzeczności z zasadami regulaminowymi?


Moze napisz o jakiego wykonawce konkretnie chodzi(nie ma nic w dotychczas napisanych postach), chcialbym w przyszlosci uniknac takich niespodzianek.
105
 
Posty: 191
Rejestracja: 27 Gru 2015, 20:31
Miejscowość: Chorzów

 

Postlulu | 24 Lis 2019, 19:22

No właśnie sam chciałbym się dowiedzieć. Nie tak dawno zastanawiałem się nad wykonaniem takiej operacji. Bardzo współczuję kolegom którzy teraz gnębią się tym, że komuś zaufali.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2989
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postanatol1 | 24 Lis 2019, 19:36

Podajcie chociaż miejscowość. W końcu osób/firm napylających nie jest tak dużo, wystarczy że będziemy wiedzieli z jakiego miasta jest ten fachowiec.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postpiotrkusiu | 24 Lis 2019, 19:58

Nie rozumiem skąd takie tajemnice w świecie astro.
W normalnym kraju powinno być tak:
"Napyliłem lusterko u tego pana i wygląda tak. Czy tak powinno być czy jednak reklamować wykonaną usługę?"
ATM And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 978
Rejestracja: 16 Sie 2009, 20:19
Miejscowość: Giżycko

PostSebson | 24 Lis 2019, 20:27

Witajcie.

Jak na razie nie chce nikomu robić koło dupy póki nie będę wiedział na bank, że są spierdzielone lub nie i dlatego nie podaje konkretnie gdzie napylałem a dokładniej to sam nie wiem bo to było przez pośrednika który ma duże doświadczenie w sprzęcie i twierdzi, że wszystko jest ok a warstwy są lux malina i będę zadowolony. Na pewno nie byłem pierwszy z moimi lustrami a nawet z moimi wiem, że ktoś napylał dość duże LG i jakby okazało się iż to napylanie jest be to byłoby sporo zgrzytów i masowe reklamacje. Jednie co mogę jak na razie powiedzieć to to że lustra były napylane gdzieś około 40km od Krakowa i pośrednikiem nie był nikt z Taurusa. Z tego co wiem to lustra po ponownym napylaniu źle wytrawione potrafią mieć bardzo porowatą powierzchnię i z nowymi warstwami są jeszcze gorsze niż z porysowanymi. Wiem że w Polsce nie ma dużo a nawet jest mało miejsc gdzie można napylić lustra dielektrycznie; jeżeli ma ktoś informacje czy podczas napylania dielektrycznego lustra również się kręcą w maszynie to proszę o informacje. Ogólnie liczę na uczciwość pośrednika którego jeszcze nie ujawnię i że zakończymy sprawę polubownie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 259
Rejestracja: 17 Sie 2017, 10:02
Miejscowość: Zduńska Wola

 

PostKrzysztof_P | 24 Lis 2019, 21:21

Cześć Sebastianie.

Jeżeli powstają wątpliwości co do wsp.odbicia i wpływu "pink pointów" na wypadkową sprawność odbicia , wsp. LW , to najprostszym sposobem do tego stwierdzenia jest zlecenie pomiaru interferometrem.Jeżeli okaże się że wsp.odbicia jest sporo niższy od deklarowanego to będą podstawy do reklamacji.Wpływ świecących pod światło "PP" jest tak minimalny w stosunku ich powierzchni do powierzchni odbicia lustra że pomimo iż widoczek świecących punkcików pod światło nas może szokować to tak naprawdę w praktyce przekłada się to na dziesiąte części po przecinku jednego procenta sprawności całej powierzchni lustra.
Dobrze wiedzieć o pewnych sprawach i mieć trochę większe o nich pojęcie jak już ktoś wypowiada się publicznie na ten temat , który nie jest tak prosty i jasny na oko jak by się wydawało.
Panowie co się przechwalają oryginalnymi warstwami na lustrach z Chin czy Taiwanu , zlećcie pomiar grubości warstw na waszych lustrach i przy okazji odchyłki od wykonanej powierzchni ze względu na grubości nałożonych warstw.
Piszecie o czymś o czym jak widać nie posiadacie bladego pojęcia , jest zasada nie wiem to nie gdybam i nie sieję farmazonów do dalszego publicznego powtarzania. :D Ciekaw jestem następnej głupoty jaką ktoś tu wpisze w temacie.Pozdrawiam Mecenasów. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwampum | 24 Lis 2019, 21:44

A było napylić fluorkiem magnezu we Wrocławiu.
Niby tylko 92% i starsza metoda, ale człowiek to robi z pasją - jak dla siebie.
Powierzchnia gładka jak zamrznięty staw w srogie zimie.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostPawlik | 24 Lis 2019, 22:53

Krzysztof_P napisał(a):Cześć Sebastianie.


Panowie co się przechwalają oryginalnymi warstwami na lustrach z Chin czy Taiwanu , zlećcie pomiar grubości warstw na waszych lustrach i przy okazji odchyłki od wykonanej powierzchni ze względu na grubości nałożonych warstw.


Czyli producent najpierw szlifuje żeby uzyskać np. 1/10L żeby później nanieść za grube warstwy i spartolić to co wyszlifował :D
Masz rację że takie prześwity to ułamek % światła ale po napyleniu dielektrycznym spodziewałbym się jednak lepszego efektu. I chyba nie muszę mieć trochę większego pojęcia na temat technik nanoszenia warstw dielektrycznych żeby czuć niedosyt tak jak Sebson.

Czy po nałożeniu nowych warstw lustra są sprawdzane pod kątem % odbicia? proszę nie odbierać tego pytania jako czepiania się, pytam po prostu z ciekawości.
Sky Watcher 14" GoTo, TS 152/900 + Daystar Quark, SW AZ-EQ5
 
Posty: 241
Rejestracja: 01 Paź 2009, 13:55

 

PostKrzysztof_P | 24 Lis 2019, 23:13

Cześć.

Jeżeli mamy dopracowany proces naparowania to różnice w uzyskanym wsp. odbicia powinny się mieścić w jakimś przedziale tolerancji , plus , minus powiedzmy od żądanego parametru wsp.Tak samo grubość samej nałożonej powłoki w jakimś przedziale i jej jednolita grubość po całej powierzchni lustra z dopuszczalnymi odchyłkami.M in. od ilości warstw dielektrycznych powlekanych na alu zależy wsp. odbicia , to właśnie te wielokrotne warstwy na samym alu podnoszą nam ten wsp.Przeważnie wykonawca zleca badanie wsp.odbicia aż do momentu kiedy opracuje dobrze do końca proces i jest zadowolony z wyniku.Mam w domu parę takich płytek z próbkami , które były kiedyś badane , do tych napylarek do których mam dostęp to mam do nich pewność , gdyż sprawdzane to było w praktyce.We Wrocławiu jest słabiej pod względem wsp. odbicia , znam inne lepsze miejsca w Polsce , kiedy nieraz z nich korzystam.Owszem jak warstwy są za grubo nałożone i nie jednorodnie to lustro też traci na figurze nadanej podczas figuryzacji lustra.To jest bardzo obszerny temat , warto zasięgnąć wiadomości w literaturze jeżeli ktoś potrzebuje wzbogacić swoją wiedzę.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 24 Lis 2019, 23:17

Mieliśmy Kolegę w Instytucie Fizyki w Krakowie , który badał nam nieraz te próbki , które miałem do sprawdzenia po procesie.Niestety sprawa jest aktualnie niedostępna , tak samo jak transmisje Filtrów , które były tam wykonywane.Aktualnie nie mam takich potrzeb a dopracowane procesy w dostępnych napylarkach mam przebadane.Przepyliłem też swoich sporo różnorakich LG i LW , często w posiadanych moich teleskopach modyfikowana była figura optyki , LW i LG.Nigdy nie narzekałem na warstwy , bardzo dobrze pracowały w praktyce.We Wrocławiu też korzystałem , też w czasach jak było z "łódki" , teraz nie korzystam , mam lepsze miejsca do swoich celów , gdzie zresztą też parują innym firmą , dobrze znanym , masowo optykę.Lata bytowania z tym tematem pozwoliły mi w wiele miejsc dotrzeć. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwfifiak | 25 Lis 2019, 00:20

Hhhhmmmm....... Czy wyrażenie swoich wątpliwości jest wymądrzaniem się? No nie wiem. Co do "PP" to fakt, ich wpływ może być nieduży. Ale przejrzystość zwierciadła? A przejrzystość plus masa "PP" to już bardzo podejrzany widok. I martwi mnie to. I nie ma powodów do obrażania się o to, że ktoś się martwi. Jak się wydało parę stówek na superwarstwy, to człowiek się spodziewa superefektu. Postaram się skompletować sprzęt do pomiaru współczynnika odbicia i empirycznie sprawdzić te zwierciadła. Nie wiem jak można zrobić to interferometrem :shock: , bo to nie jest przyrząd do tego typu pomiarów. Tu potrzeba źródła światła o spójnej wiązce i jakiegoś precyzyjnego miernika strumienia światła. Tak się składa, że jestem fizykiem. Mam paru znajomych na UŁ i w wolnej chwili przetrzepię ich szafki ze sprzętem. Jak uda mi się skompletować aparaturę, to może będę mógł posprawdzać superwastwy u innych astrokolegów.

Pozdrawiam Wojtek.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 792
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

PostKrzysztof_P | 25 Lis 2019, 00:33

Cześć Wojtku.

Masz rację , miałem na myśli inną metodę gdzie udział bierze inerferometr. Na spektrofotometrze , którego lustro wzorcowe też posiada swój wsp.odbicia.Św.P. Janusz też wykonywał takie pomiary dla luster GSO i SW swego czasu.Powinien nawet być ten temat gdzieś tu na Forum.Warto poczytać są tam cenne uwagi i wnioski z pomiarów.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 25 Lis 2019, 09:42

Sebson napisał(a):Witajcie.

Jak na razie nie chce nikomu robić koło dupy póki nie będę wiedział na bank, że są spierdzielone lub nie i dlatego nie podaje konkretnie gdzie napylałem a dokładniej to sam nie wiem bo to było przez pośrednika który ma duże doświadczenie w sprzęcie i twierdzi, że wszystko jest ok a warstwy są lux malina i będę zadowolony. Na pewno nie byłem pierwszy z moimi lustrami a nawet z moimi wiem, że ktoś napylał dość duże LG i jakby okazało się iż to napylanie jest be to byłoby sporo zgrzytów i masowe reklamacje. Jednie co mogę jak na razie powiedzieć to to że lustra były napylane gdzieś około 40km od Krakowa i pośrednikiem nie był nikt z Taurusa. Z tego co wiem to lustra po ponownym napylaniu źle wytrawione potrafią mieć bardzo porowatą powierzchnię i z nowymi warstwami są jeszcze gorsze niż z porysowanymi. Wiem że w Polsce nie ma dużo a nawet jest mało miejsc gdzie można napylić lustra dielektrycznie; jeżeli ma ktoś informacje czy podczas napylania dielektrycznego lustra również się kręcą w maszynie to proszę o informacje. Ogólnie liczę na uczciwość pośrednika którego jeszcze nie ujawnię i że zakończymy sprawę polubownie.


Cześć Sebastianie.

Myślę że zanim zaczniesz komuś robić jak Ty to określasz publicznie "koło dupy" , to jednak chyba wpierw wypada zbadać współczynnik odbicia i niech ktoś to zrobi jak należy. :D Szkoda czasem tak się publicznie afiszować i komuś zarzucać pewne sprawy jeżeli sami nie jesteśmy tego pewni do końca i opieramy się na wypowiedziach nie sprawdzonych i niczym nie popartych rzetelnymi dowodami osób trzecich.Takie publiczne straszenie tylko niezbyt dobrze świadczy o kimś , ja przynajmniej gdybym miał takie wątpliwości to wpierw gdybym dowiedział się na 100% i miał na to konkretne potwierdzenie że są pewne i to duże odstępstwa od reguły to kontaktował bym się z osobą której zleciłem to wykonanie a nie pisał bym publicznie takich pogróżek bez wcześniejszej z nim rozmowy.Potem myślę jak jest to jakaś osoba do rzeczy to polubownie załatwicie sprawę , może powtórka z naparowania załatwiła by sprawę.A może w ogóle nie ma takiej potrzeby i takie wybiegi są czasem też bardzo nie na miejscu.Wszystko na pewno się okaże i wtedy jak nie załatwicie pozytywnie sprawy to możesz napisać na Forum że robisz komuś "koło dupy". :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostLVW | 25 Lis 2019, 10:42

Regenerowałem swoje LW w OO UK na Hilux. Wróciło idealnie zrobione, silne światło nie ujawniło żadnych "pinpointów" więc i tu powinno być lepiej. Mogło pójść coś nie tak bo to bardziej złożony proces niż zwykła warstwa. Niestety za ceną najczęściej idzie jakość.
Jeśli chcesz dla własnej wiedzy sprawdzić wsp. odbicia to można w domu: https://www.forumastronomiczne.pl/index ... ransmisji/
lub podjedź na stację diagnostyczną, tam mają mierniki dobrze skalibrowane do mierzenia przepuszczalności szyb (dokładność kilka %).
Na drugi raz korzystaj z firmy np. Taurus lub OO UK gdzie będziesz potraktowany jak klient a nie chłop pańszczyźniany.
Taurus 13", ES 30mm, LVW 13mm i 8mm.
 
Posty: 46
Rejestracja: 01 Kwi 2011, 12:25

 

PostJOKER | 25 Lis 2019, 13:48

Sebson czy to firma na P? :)

Nikomu nie robisz kolo du.. ja bym podał wszystko łącznie ze zdjęciem rachunku po to by ostrzec innych ...
Opłacało się napylać nowe male dielektr. ? chyba ze to inny układ optyczny...

Najprawdopodobniej lustro za długo się trawiło :) i potem polecieli z grubej rury napylając na max. sadzać , ze obserwator jest głupi i nic nie dojrzy... :mrgreen:

Lustro masz dobrze napylone tylko schrzanione, sorki
podaj nazwę firmy...



J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postendriu624 | 25 Lis 2019, 17:30

A kto w Polsce napyla lustra dielektryczne , przecież tam jest w przybliżeniu ze 20 warstw o ściśle określonej grubości optycznej , dodatkowo to jest tak trudny proces że owiany jest tajemnicą firmową.
Dla informacji, lustro dielektryczne nie jest napylane aluminium , tak jak tradycyjne lustra AL + zabezpieczenie, tak więc można powiedzieć że takie lustro dielektryczne jest na wieki-wieków, bo nie ma tam AL które się utlenia. Lustro dielektryczne tak jest zaprojektowane, ( lub tak działa ) że wsp. odbicia 99% jest tylko przy 45st. kąta padania światła.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postzbyszek | 25 Lis 2019, 19:31

Najostrzejsze obrazy miałem w telepie, co lustro było napylone samym aluminium, bez utwardzenia . Patrząc od tylu dużo przebijającego światła było widać . Nsp. napylenia w/g mnie za grube były i takiej ostrości już nie uzyskałem . Zobacz czy obraz zadowala i tyle .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostOrzech | 26 Lis 2019, 10:08

Nie znam żadnej innej firmy w okolicy 40 km od Krakowa niż ta na P.
Dwa lata temu też u nich robiłem LG w moim Taurusie 13. Obrazy są lepsze niż przed napyleniem ale u mnie już nie było warstwy utwardzającej a podczas mycia schodziła pod palcem warstwa odbijająca. To samo robi mi się teraz z lusterkiem wtórnym i m zagwostkę czy robić u niech czy szukać i zakładać jakieś nowe
Generalnie jest ok ale na lustrze są ze 3 jakby ziarenka piasku i to mi się nie podoba. Jest też parę/paręnamście pinpointów.
Trochę dziwię się, że napylają tam lustra dielektryczne, bo to zdaje się całkiem inna robota ale ja się tam nie znam :)
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostJOKER | 26 Lis 2019, 10:17

Orzech napisał(a):Nie znam żadnej innej firmy w okolicy 40 km od Krakowa niż ta na P.
Dwa lata temu też u nich robiłem LG w moim Taurusie 13. Obrazy są lepsze niż przed napyleniem ale u mnie już nie było warstwy utwardzającej a podczas mycia schodziła pod palcem warstwa odbijająca. To samo robi mi się teraz z lusterkiem wtórnym i m zagwostkę czy robić u niech czy szukać i zakładać jakieś nowe
Generalnie jest ok ale na lustrze są ze 3 jakby ziarenka piasku i to mi się nie podoba. Jest też parę/paręnamście pinpointów.
Trochę dziwię się, że napylają tam lustra dielektryczne, bo to zdaje się całkiem inna robota ale ja się tam nie znam :)


ale rozumiem ,ze teraz warstwy nie schodzą ci podczas mycia ? czy masz ząbki od trzymaka na obrzeżach lustra? czy zastosowali opaskę?
zrób zdjęcie bo tez przymierzam się do tego samego i dobrze wiedzieć czy czasem taniej nie znaczy lepiej :) .




J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat