Budowa małego refraktora - pytania

Postnumerus | 24 Sty 2020, 21:53

>>Byłem dzisiaj w Castoramie, są rury kanalizacyjne 75/250 z rozszerzeniem z przodu (nie miałem miarki aby zmierzyć) https://www.castorama.pl/rura-kanalizac ... 95142.html. Tylko nie wiem czy się nada, bo będzie węższy tubus niż obiektyw - chyba, ze obiektyw byłby w odpowiedniej odległości od zwężenia tubusu - aby nie ścięło apertury. Nie wiem tylko jak wyliczyć ile.

Można by jeszcze dołożyć z przodu złączenie do rury PCV (90mm) - sprawdzałem sztywno nachodzi na ten kołnierz (rozszerzenie) od rury kanalizacyjnej, lub jakaś mufę.

Do wyczernienia kupić flok czarny samoprzylepny ? Czy coś innego.[/quote]<<


Nic nie musisz wyliczać, wystarczy narysować bieg promieni z obiektywu i na tym rysunku dorysować przekrój rury. Zamiast wyczernienia, możesz wyciąć pierścienie z tektury, do prób wystarczą.

Heniek
 
Posty: 95
Rejestracja: 12 Wrz 2011, 17:41
Miejscowość: Mokotów

 

PostCharon X | 26 Sty 2020, 10:49

Byłem jeszcze raz w Castoramie i te rury rynnowe 75 mm się nie nadają, ani mufy do nich - za mała średnica. Zostaje PCV 90mm tylko muszę gdzieś indziej poszukać, bo nie chce kupować 2 metrowa rury.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Postfornax | 26 Sty 2020, 17:52

Lepsza będzie rura aluminiowa fi 90, można kupić odcinki 0,5mb.
 
Posty: 131
Rejestracja: 14 Wrz 2014, 21:35

 

PostCharon X | 31 Sty 2020, 01:07

fornax napisał(a):Lepsza będzie rura aluminiowa fi 90, można kupić odcinki 0,5mb.


O to ciekawe, tylko nie wiem gdzie sprzedają u nas w Koszalinie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Postredpawel | 31 Sty 2020, 10:16

Na "popularnym portalu aukcyjnym"
rura-aluminiowa-90x3-pila-dl-500mm
Nie wiem tylko, czy da się do tego dopasować jakieś obejmy.
 
Posty: 85
Rejestracja: 27 Lis 2011, 22:59

 

PostCharon X | 31 Sty 2020, 17:39

Wolałem na miejscu gdzieś kupić, ale chyba będę musiał zamawiać, bo tego nigdzie nie idzie dostać. Wkurzyłem się, żeby w 100 tys. mieście nie można było dostać 0,5 metra 90mm rurki ? Jeszcze w tych hurtowniach połowa personelu oburzona, że im się dupę zawraca. Są tylko te kanalizacyjne 75mm i 110, albo aluminiowe 80mm o parę mm za wąskie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Postfornax | 31 Sty 2020, 20:25

Obejmy do rury fi 90 można kupić w Delta po 49 zł za komplet 2szt. bo sam kupowałem. Adres podałem na PW.
 
Posty: 131
Rejestracja: 14 Wrz 2014, 21:35

 

Postzbyszek | 01 Lut 2020, 09:17

Może tuba z Newtona 76/700 by pasowała ?
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostCharon X | 03 Lut 2020, 18:09

W Castoramie też są obejmy różne. Gorzej jest z tą rurą - jak się okazało z aluminiowymi jest problem, że często mają za grube ścianki i średnica wewnętrzna jest zbyt mała. Ostatecznie trzeba będzie wziąć 2 metry PCV z Castoramy...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Postfornax | 03 Lut 2020, 21:49

To jaką ogniskową ma ten achromat 80mm od lornetki ?
 
Posty: 131
Rejestracja: 14 Wrz 2014, 21:35

 

PostCharon X | 03 Lut 2020, 22:23

320mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Postfornax | 03 Lut 2020, 22:38

To przy takiej ogniskowej odejmując wyciąg i celę na rurkę zostaje z 10 cm.
 
Posty: 131
Rejestracja: 14 Wrz 2014, 21:35

 

Postendriu624 | 03 Lut 2020, 22:42

endriu624 napisał(a):
Charon X napisał(a):Obiektyw ma 82-83 mm średnicy. A rura na tubus nie powinna być nieco szersza niż 80 mm ?


Jest taka rura aluminiowa fi 90 x 3 mm , średnica wewnętrzna otworu będzie w tej rurze miała fi 84 mm, po dorobieniu dystansów pierścieniowych zostanie luz na średnicy obiektywu około 1-2 mm , który można skompensować podkładkami z taśmy plastikowej, itp. Do tej rury będą pasować obejmy z rury rynnowej 90 mm , są też tańsze od aluminiowej takie rury PCV rynnowe fi 90 mm.


https://allegro.pl/oferta/rura-aluminio ... 6835442949

Jeszcze raz siebie zacytuję , dokładnie wyliczyłem tą rurę aluminiową pod obiektyw , otwór tej rury ma dokładnie fi 84 mm , czyli 1 mm luzu pod ten obiektyw 80 mm , wystarczy dorobić dwa pierścienie dystansowe utrzymujące obiektyw i luneta prawie gotowa, razem z odrośnikiem. To najlepszy dostępny materiał na tubus, wymiary otworu tej rury są idealne pod ten obiektyw.
Niezależnie czy to będzie rura fi 90 PCV lub Aluminiowa problemem będzie osadzenie w niej wyciągu okularowego , bo gniazda fabrycznych wyciągów są w dwóch wymiarach fi 96 mm i fi 86 mm. A w rurze AL można zrobić podtoczenie pod wyciąg z gniazdem fi 86 mm.
W takim ATM przed wykonaniem tubusu, powinno mieć się już na oku konkretny wyciąg okularowy, wtedy łatwiej jest zaplanować projekt.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostCharon X | 04 Lut 2020, 00:17

endriu624 napisał(a):
endriu624 napisał(a):
Charon X napisał(a):Obiektyw ma 82-83 mm średnicy. A rura na tubus nie powinna być nieco szersza niż 80 mm ?


Jest taka rura aluminiowa fi 90 x 3 mm , średnica wewnętrzna otworu będzie w tej rurze miała fi 84 mm, po dorobieniu dystansów pierścieniowych zostanie luz na średnicy obiektywu około 1-2 mm , który można skompensować podkładkami z taśmy plastikowej, itp. Do tej rury będą pasować obejmy z rury rynnowej 90 mm , są też tańsze od aluminiowej takie rury PCV rynnowe fi 90 mm.


https://allegro.pl/oferta/rura-aluminio ... 6835442949

Jeszcze raz siebie zacytuję , dokładnie wyliczyłem tą rurę aluminiową pod obiektyw , otwór tej rury ma dokładnie fi 84 mm , czyli 1 mm luzu pod ten obiektyw 80 mm , wystarczy dorobić dwa pierścienie dystansowe utrzymujące obiektyw i luneta prawie gotowa, razem z odrośnikiem. To najlepszy dostępny materiał na tubus, wymiary otworu tej rury są idealne pod ten obiektyw.
Niezależnie czy to będzie rura fi 90 PCV lub Aluminiowa problemem będzie osadzenie w niej wyciągu okularowego , bo gniazda fabrycznych wyciągów są w dwóch wymiarach fi 96 mm i fi 86 mm. A w rurze AL można zrobić podtoczenie pod wyciąg z gniazdem fi 86 mm.
W takim ATM przed wykonaniem tubusu, powinno mieć się już na oku konkretny wyciąg okularowy, wtedy łatwiej jest zaplanować projekt.


Tylko jest jakaś obawa, ze w praktyce może z 0,5mm zabraknąć i będę musiał odsyłać. Jakby jeszcze jakaś sieć sklepów czy hurtowni miała takie rury to by można było pojechać i osobiście sprawdzić to byłoby lepiej. Albo jakby gdzieś mieli te PCV 90 co w Castoramie tylko krótsze.
W zasadzie nie potrzeba od razu kupować wyciągu, od biedy starczyłaby rurka węższa niż średnica wewn. tubusu i śruba dociskowa(i jakaś przejściówka na 2"). Obtoczenie to już i tak problem, bo trzeba szukać kogoś z tokarką.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Postmazbi7925 | 04 Lut 2020, 02:05

Miałem kiedyś lunetkę której wyciąg stanowiły pasowane suwliwie rurki z fabrycznymi wymiarami. Pewne średnice obrabiałem wewnątrz za pomocą papieru ściernego /na wiertarce/, średnice zewnętrze ręcznie, aby się nie zakleszczały. Rurki były z mosiądzu lub z aluminium. Powierzchnie polerowałem pastą do zębów. Jeśli między ściankami rurek występował luz, a nie posiadałem odpowiedniego materiału aby go skasować, wówczas powstałą lukę uzupełniałem klejem '' Distal clasic", po wcześniejszym ustawieniu wszystkich elementów w osi np. na szlifowanym pręcie, za pomocą przygotowanych krążków lub zastruganych zapałek. Mam tu na myśli elementy prowadzące do redukcji średnicy. Klej wprowadzałem za pomocą strzykawki przez dodatkowe otwory technologiczne, blokując resztę szczelin przed jego niekontrolowanym wyciekiem. Muszę przyznać, że było z tym trochę "zabawy" ale efekt uznałem za zadowalający. Po ustawieniu lunety pionowo wyciąg nie wysuwał się pod własnym ciężarem. Regulacja ostrości następowała poprzez obrót palcami przy jednoczesnym ruchu w przód lub do tyłu. Był to mój pierwszy refraktor na bazie obiektywu fi 80 mm, jaki zakupiłem już w zlikwidowanych zakładach PZO w Warszawie. Dodam tylko, że wymiary rur można sprawdzić w katalogu wyrobów danego producenta, hurtowni itp. albo "zdzwonić" się ze sprzedawcą.
Zbyszek
 
Posty: 388
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

Postendriu624 | 04 Lut 2020, 07:50

Rura aluminiowa 90x3 mm jest kalibrowana , czyli dokładność średnicy jest wykonana z dokładnością nie przekraczającą 0,1 mm, w zasadzie wykonana jest jeszcze dokładniej, dotyczy to również owalności. Twój obiektyw ma średnicę 82-83 mm wg. tego co sam zmierzyłeś czyli w najgorszym wypadku pozostanie 1 mm luzu na średnicy, czyli jest jeszcze luz na podkładki plastikowe.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostCharon X | 04 Lut 2020, 14:24

Jak już kupię tą rurę (albo PCV) to nie będzie problemu z podkładkami (aby umiejscowić obiektyw w rurze). I jeżeli już kupię aluminium to nie będzie problemu z przyklejeniem podkładek (metal-plastik - klej wytrzyma ? ) ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Postendriu624 | 04 Lut 2020, 14:48

W rurze aluminiowej można dystans obiektywu zamocować blokując go knobsami lub wkrętami, np wykonując na obwodzie rury gwinty M3 lub M4 ,w ten sposób unikniemy klejenia dystansu , dodatkową zaletą tego rozwiązania jest możliwość przesuwu dystansu w celu dopasowania ogniska, bo można przesuwać obiektywem wzdłuż tubusu. W tym wypadku dystans powinien być metalowy aby wytrzymał ścisk knobsami.
Za dystans mogą również pracować 3 wkręty M3 lub M4 co 120 stopni wkręcone głębiej w otwór rury, a na końce wystających gwintów nakręcamy tulejki plastikowe, aby nie rysowały soczewki, na koniec wciskamy dystans z przodu soczewki.
Co do klejenia aluminium to są dedykowane kleje.
W PCV pozostaje tylko klejenie dystansów.
3 wkręty dystansowe można wkręcić w rurę od strony otworu stosując plastikowe podkładki pod śrubki, a wystające gwinty na zewnątrz rury spiłować pilinkiem.
Ostatnio edytowany przez endriu624, 04 Lut 2020, 14:54, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postkompas1951 | 04 Lut 2020, 14:52

Rury z pvc są dosyć sprężyste i jeżeli chcemy zmniejszyć ich średnicę wewnętrzna na odpowiednim odcinku w granicach 4-6 mm ( zależy od grubości ścianki) wystarczy odciąć z tej rury odpowiedni odcinek wypiłować w nim pionowo odpowiednią szczelinę i wcisnąć. Jakby słabo się trzymała (choć nie sądzę) możemy wkleić odpowiednim klejem ( są takie kleje).
Przede wszystkim jednak musisz się nauczyć porządnie mierzyć, bo 83 lub 84 mm to spora różnica, a może należało by zacząć od sprzętu pomiarowego.
 
Posty: 36
Rejestracja: 04 Wrz 2018, 18:48

 

PostCharon X | 04 Lut 2020, 19:12

Widzę, że panowie dość kreatywni, chyba jednak wezmę te 2m PCV z Castoramy, wyjdzie taniej niż aluminiowa i łatwiej w niej rzeźbić.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Postiteb2002 | 13 Lut 2020, 23:03

Bawiłem się kiedyś z podobnym obiektywem (co prawda w celi) i z ogólnie polecam:
- Rzucić okiem w Castoramie, Leroy-u czy w innym Obi okiem na dział z rurami do klimatyzacji i nawiewów (różne rury, złączki itp)
- Dość duży wybór rur alu cienkimi ściankami i z małymi skokami pomiędzy gabarytami jest durach do układów dolotowych powietrza do silników
- Przemyśleć następujące rozwiązanie - zakupić rurę o średnicy np o ~1,5cm większą od obiektywu, otoczyć obiektyw twardą (ale bez przesady z twardością) pianką o grubości 1cm, ścisnąć i wcisnąć do rury. W teorii pianka powinna rozszerzyć się jednorodnie centrując obiektyw w rurze. Problematyczne jest idealne położenie obiektywu względem początku (lub końca rury) - ja mierzyłem suwmiarką.
Ogólnie w zamierzeniu szerokich pól działało fajnie - księżyc też nieźle wyglądał.
Ot takie małe podpowiedzi.
Pozdrawiam
Piotr
 
Posty: 146
Rejestracja: 04 Maj 2015, 10:19
Miejscowość: Legnica

 

PostCharon X | 07 Mar 2021, 17:40

Odświeżam trochę ten temat - jakoś to skleciłem na tyle aby dało się przetestować. Problemem było w zasadzie... wszystko :mrgreen: .
Pierwsze - rura - z popularnych rozwiązań to pasowała tylko rura spustowa PCV 90mm - trzeba było się najeździć po mieście, aby znaleźć sklep z krótszymi niż 2m. Udało się w końcu znaleźć w 1 sklepie jak na ironię dość niedaleko domu.
Po drugie cała budowa - począwszy od przecinania rury. W zasadzie tylko brzeszczot, albo szlifierka kątowa, tego w domu nie mam więc musiałem jeździć do kumpla na wszelkie przecinanie, jak zresztą wiercenie i gwintowanie otworów. Do wyczernienia znalazłem jakąś okleinę w Castoramie. Z zamocowaniem obiektywu tez był troche problem - miałem 2 pierścenie dystansowe ze skrawków wspomnianej rury PCV + trochę dętki rowerowej. W Castoramie też kupiłem obejmy, jakąś mufę co masowała na odrośnik, szynę miałem piwnicy (chyba z jakiejś pralki). Na tył wziąłem redukcję na 63mm, trzeba było dorobić śruby dociskowe. Tymczasowo redukcję przykleiłem taśmą klejącą do tubusu, w nią włożyłem adapter 2" z SCT owinięty w kawałek tektury, aby pasowało do 63mm.
Test: Tuba razem w redukcją 63mm okazała za długa na akcesoria 2", więc włożyłem 1,25". Niestety wyszło kiepsko, zamiast punktowych gwiazd są "jaskółki" :cry: . Jeszcze z plosslem 25mm tego aż tak nie widac, ale juz z ESem 14mm jest masakra. Obiektyw musi być krzywo zamocowany, tylko teraz jak to poprawić ? I jak bardzo precyzyjnie musi byc zamocowany ten obiektyw, aby dać w miarę ostry obraz chociaż na małych powiększeniach ?

Budowa małego refraktora - pytania: IMG_1149.jpg


Budowa małego refraktora - pytania: IMG_1150.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Postmazbi7925 | 07 Mar 2021, 21:06

Zauważam, że nie posiadasz podstawowych narzędzi niezbędnych w każdym gospodarstwie domowym a chcesz "palcem wystrugać prom kosmiczny" :wink: . Aby zrobić coś bardziej konkretnego, no niestety, musisz zaopatrzyć się w jakieś imadło, stojak z wiertarką, kątownik i inne narzędzia pomiarowe, młotek, kombinerki, piłkę do metalu, wiertła, gwintowniki, kleje i całą masę innych pomocnych przy ATM-mie przedmiotów. Ważne jest też posiadanie kawałka blatu oraz szuflady na wszelkie drobiazgi. Z upływem lat przybywa różnych "śmieci" i zaczyna brakować miejsca, więc rozbudowujesz warsztat, w domu nieporozumienia na tle bałaganu itp. utrudnienia, ale co najważniejsze; - jest radocha, kiedy uda się zrobić coś według własnego pomysłu i w związku z tym rozpiera nas uzasadniona duma, a jak :D.Wielokrotnie powtarzam sobie, że to już koniec, że przecież stać mnie na to aby daną rzecz kupić itd, itp i tak to trwa, z drobnymi przerwami, już ponad 60 lat.
Powodzenia w majsterkowaniu. Każda następna praca powinna być jakościowo lepsza, chociaż nie zawsze przynosi zadowolenie.
Zbyszek
 
Posty: 388
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

Postanatol1 | 07 Mar 2021, 22:39

Z pewnością obiektyw nie jest ustawiony w osi wyciągu.
Druga sprawa to samo pochodzenie obiektywu, kilka osób pisało o tym na początku wątku. Z obiektywu lornetkowego dobrej lunety nie będzie, nie ma szans. Nawet jak ustawisz wszystko idealnie w osi to powyżej powiększeń lornetkowych czyli ok. 15-20x będziesz miał festiwal wszelkich wad optycznych.
Pewnie myślisz, że rzucamy Ci kłody pod nogi i zabijamy twój entuzjazm, ale naprawdę za dużo z tego obiektywu nie wyciągniesz.
Na forum były kilka dni temu dwie lunety PZO na sprzedaż. Z ich obiektywów wyszłyby całkiem zacne refraktorki i mimo że tylko 64 mm apertury to więcej by pokazały niż twój lornetkowy obiektyw.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostCharon X | 08 Mar 2021, 06:38

anatol1 napisał(a):Z pewnością obiektyw nie jest ustawiony w osi wyciągu.
Druga sprawa to samo pochodzenie obiektywu, kilka osób pisało o tym na początku wątku. Z obiektywu lornetkowego dobrej lunety nie będzie, nie ma szans. Nawet jak ustawisz wszystko idealnie w osi to powyżej powiększeń lornetkowych czyli ok. 15-20x będziesz miał festiwal wszelkich wad optycznych.
Pewnie myślisz, że rzucamy Ci kłody pod nogi i zabijamy twój entuzjazm, ale naprawdę za dużo z tego obiektywu nie wyciągniesz.
Na forum były kilka dni temu dwie lunety PZO na sprzedaż. Z ich obiektywów wyszłyby całkiem zacne refraktorki i mimo że tylko 64 mm apertury to więcej by pokazały niż twój lornetkowy obiektyw.


Pierwotnie miał byc to refraktor do dużych pól pod 2" okulary. Z drugiej strony gdybym miał kupić jakiś dobry obiektyw to praktycznie całe ATM bym musiał komuś zlecić, bo bez dobrego warsztatu i doświadczenia w ATM nie ma szans zrobić refraktora na poziomie choćby sklepowego SW.
Tutaj miał być jakiś tam prosty obiektyw, jakas rura, jakoś tam w miarę prosto umocować ten obiektyw i jakoś to miało działać. Tylko zabrakło tego ostatniego. Z perspektywy czasu oceniam, ze lepiej się było za to nie zabierać, tymbardziej, że już mi dość mocno przeszło posiadanie małego światłosilnego achro do dużych pól i rozglądam się za kupnem małego ED/APO.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat