Budowa Planetarnego Refraktora Fraunhofera AC D-150mm , F15.

PostKrzysztof_P | 29 Lis 2020, 00:40

Witajcie.
Dzisiaj trochę szukałem w sieci i się doszukałem , znakomitych opinii o obiektywach Jaegers 150mm , F15 , produkowanych swego czasu.
Obiektywy Jaegers w większości jakie powstały były bardzo dobre optycznie lub wręcz wzorowe.Stara ręczna znakomita szkoła figuryzacji w ostatnim procesie obróbki elementów obiektywu , itp.
Jako że udało mi się zdobyć taki Świetny Obiektyw Fraunhofera Marki Jaegers-Fraunhofer D-150mm F15 , mający świetne opinie w sieci.
Postanowiłem że może podczas tej zimy i długich wieczorów uda mi się coś zmajstrować w ATM.
Czekam aktualnie na dostawę , niestety w zachodniej Firmie ISTAR USA , aktualnie brak takich obiektywów z tymi parametrami , co sprawdzałem parokrotnie.
Wklejam Wam przykładowy link , jak tanim sposobem można na bazie takiego lub podobnego obiektywu zbudować sobie znakomity optycznie długi Planetarny Refraktor Fraunhofera o sporej już Aperturze , ze znikomym poziomem AC i świetną korekcją AS.Poziom ATM jaki jest pokazany w linku ogranicza się do najprostszych prac w domowym wykonaniu , które myślę może przeprowadzić większość miłośników Astronomii.
http://www.amateurastronomie.com/projek ... /index.htm
Można też aby Refraktor był bardziej kompaktowy rozwiązać w ten m.in. sposób:
http://davetrott.com/telescope-projects ... refractor/
Pięknego Nieba. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostSkarthur | 29 Lis 2020, 10:43

Zapowiada się niezła armata Krzysztofie :) powodzenia w pracach.

A z ciekawości - planujesz robić ponaf 2 metrową tubę czy będziesz kombinował ze skróconą wersją?
MAK 127 oraz SW 90/900 na EQ3-2
Dobson 10" SW
Awatar użytkownika
 
Posty: 264
Rejestracja: 24 Kwi 2020, 15:14
Miejscowość: Kiełczów pod Wrocławiem

 

Postbolid25 | 29 Lis 2020, 10:52

Gratulacje, zacne szkiełko będzie tylko niestety pewnie pojawi się problem z odpowiednią rurą pod tą optyke.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostJaLe | 29 Lis 2020, 11:25

Taka rurka byłaby niezła z włókna węglowego. Komponenty można było kupić w Krk - nie wiem jak jest z tym w tej chwili.
Ale, nie na w Krk to jest internet :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postzwierzak_grubas | 29 Lis 2020, 11:44

Ciekawy projekt ale obawiam się że nie na dzisiejsze czasy. Dwu metrowa tuba na trójnogu będzie musiała mieć pancerny montaż żeby nie trzęło jak w metrze w Sosnowcu. A i tak wygody obserwacji nie będzie. Co do skróconej wersji obawiam się degradacji obrazu ze względu na ilość szkła w różnych postaciach. O kolimacji układu nie wspomnę. Ale próbuj, coś przez zimę musisz robić. ;)
DYSORTOGRAFIK
152/760 + szklana zastawa
Awatar użytkownika
 
Posty: 1055
Rejestracja: 25 Gru 2008, 01:46
Miejscowość: Mysłowice

 

PostSebastian Ś. | 29 Lis 2020, 11:57

Gratulacje! Bardzo fajny klasyk, widziałem go ostatnio na giełdzie DE ;) Montaz stacjonarny to byłoby świetne wyjście. Patrzyłem przez Zeissa o takich parametrach, niewidoczna AC nawet przy Wenus.

Szkoda że Istar nie ma obiektywu 100 f/15 albo jeszcze lepiej f18 bo już by do mnie jechał ;) ale mam na to już plan.
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostKrzysztof_P | 29 Lis 2020, 14:46

Witajcie.
Jak to mawiają zima długa i zła.Kiedy otrzymam tylko obiektyw to zastanowię się nad projektem budowy.Nie pojąłem jeszcze decyzji czy układ łamany czy też długa jednolita cała tuba.Może prosta tuba precyzyjnie i powtarzalnie łączona na środku , tak aby była możliwość transportu Refraktora , jeszcze nie wiem.Czasu jest sporo i myślę pomału ogarnę jakoś temat na spokoju.Sam fakt posiadania sprzętu na takim obiektywie jest dla mnie wysoce ekscytujący.Posiadam też oryginalną pryzmatyczną złączkę kątową ZEISS 90* , przelot ponad 2" z pięknym wielkim pryzmatem i tabliczką Zeissa z seryjnym numerem , stan PERFEKT optyczny i wizualny.Kątówka pracowała na Słowacji w Obserwatorium z dużym Refraktorem AC , wyrób naprawdę trudno dostępny , nie spotkałem takowej w praktyce na zachodnich giełdach CN czy Astromart.Więc myślę wykorzystam ją w nowym Refraktorze AC jak tylko powstanie , znakomicie. :)
Pięknego Nieba. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMateusz F | 29 Lis 2020, 15:56

Gratulacje, projekt ambitny.

Powodzenia Krzychu !!
Ostatnio edytowany przez Mateusz F, 29 Lis 2020, 16:24, edytowano w sumie 1 raz
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

PostKrzysztof_P | 29 Lis 2020, 16:06

Cześć Mateuszu.
Dziękuje , wstawiam parę fotek Kątówki Pryzmat Zeiss , pryzmat jest piękny i świetne powłoki , ma 55mm szerokości i wysokości plus fazki.Posiadam tuleje które muszę dostosować , zarówno od strony wyciągu Refraktora jak i od strony okularów.
Pięknego Nieba. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Budowa Planetarnego Refraktora Fraunhofera AC D-150mm , F15.: D3.jpg
Budowa Planetarnego Refraktora Fraunhofera AC D-150mm , F15.: D2.jpg
Budowa Planetarnego Refraktora Fraunhofera AC D-150mm , F15.: D1.jpg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 05 Gru 2020, 19:58

Witajcie.
Lubię takie zachodnie zdjęcia tych Maszynek jak to.
Tubus będzie raczej alu pasownie i powtarzalnie skręcany w połowie , tak abym mógł wędrować po Polsce z Refraktorem na montażu Klasy EQ6 z odpowiednio wysokim dorobionym zakręconym na statyw 2" pierem-filarem.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Budowa Planetarnego Refraktora Fraunhofera AC D-150mm , F15.: Refraktor2.jpeg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMateusz F | 05 Gru 2020, 20:46

Gabaryty konkretne , ale teleskop unikalny. Licze ma to że na Kudlacze 2021 bedzie gotowy Krzychu!
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

PostBartolini | 05 Gru 2020, 21:30

Krzysztof - w razie czego będziesz robił nowe powłoki na soczewkach? Czy Zostawiasz tak jak jest?
Taurus 500 | C6 | TS BA8 20x110 | GPO ED 8x42 | Forge 15x56 |
Messier 110/110; HI 400 399/400; HII 400 12/400
Awatar użytkownika
 
Posty: 31
Rejestracja: 16 Wrz 2010, 23:56

 

PostKrzysztof_P | 05 Gru 2020, 21:59

Cześć.
Raczej pozostawię oryginał , gdyż chemicznie usunąć warstwy to jest problem i w praktyce chemicznie nie do usunięcia a mechanicznie to już tylko trzeba oddać w pewne ręce speca od optyki.
Przede wszystkim dokładność wykonania optyki odgrywa decydującą rolę.W latach 70-tych kiedy powstał ten obiektyw , już powłoki były na dobrym poziomie i walka o parę procent w sprawności obiektywu po prostu jest nie opłacalna w praktyce i mija się z celem.Lepiej niech pozostanie w oryginale znakomitej figury , tak myślę , serwis oczywiście będzie przeprowadzony.Obiektyw ponoć trochę zabrudzony.Od zaparowywania , kurzu , itp. , takie prace serwisowe wykonuję z powodzeniem sam.Wszystko rozbieram na części pierwsze i składam z powodzeniem.Aktualnie mam profesjonalny sprzęt do kolimacji wszelakich sprzętów jak i Refraktorów , taki sam jak w Firmie CFF.Znam też świetnego optyka z pracownią optyczną od obiektywów do Refraktorów i nie tylko , poznałem niedawno i jak sam sobie nie poradzę to zlecę serwis fachowcowi.Mógłbym nałożyć nowe warstwy , ale naprawdę myślę że mija się to z celem i poniesione koszty nie mają sensu.
Stare dobre długie Achro , nawet z lat 60-tych czy 70-tych zachwycają , więc mam nadzieję że będzie bardzo dobrze w praktyce.
P.S.
Ostatnio uciekł mi obiektyw Fraunhofer D-300mm , F-20-6000mm.Tu jednak poprosił bym Kolegów o pomoc i wspólną budowę "Giganta". Myślę było by Wspaniale gdyby kiedyś wspólnymi siłami udało nam się wspólnie zbudować taką "Maszynkę-Łamańca-Giganta" i korzystać z niej w jak największym gronie Astro-Miłośników Nieba.Myślę że wszyscy mamy jakieś marzenia. :D
Pięknego Nieba Dla Wszystkich. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 06 Gru 2020, 20:18, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostBartolini | 06 Gru 2020, 12:26

OK - myślałem, że takie stare antyrefleksy można jakoś usunąć chemicznie :/ Czyli trzeba przy wiekowych sprzętach potwierdzić stan powłok.
Taurus 500 | C6 | TS BA8 20x110 | GPO ED 8x42 | Forge 15x56 |
Messier 110/110; HI 400 399/400; HII 400 12/400
Awatar użytkownika
 
Posty: 31
Rejestracja: 16 Wrz 2010, 23:56

 

PostKrzysztof_P | 06 Gru 2020, 20:18

Cześć.
Niestety chemicznie usunąć się za bardzo nie da.Tylko spolerować mechanicznie zachowując nadany kształt optyki.
To drogie zabiegi i nie zawsze się kalkulują w skali wartości sprzętu.Ale przede wszystkim musi to wykonać spec od optyki , aby nie spaprać jakości optycznej obiektywu.Badanie , trzymanie pierwotnej figury , to wszystko nie jest tak proste.Znam te tematy , gdyż swego czasu wykonywałem ręcznie lustra i wiem ile to wymaga czasu i pracy.A to obiektyw i cztery powierzchnie , sprawa złożona i kosztowna.Oryginał po serwisie czyszczenia powinien być pierwszorzędny i na to też liczę.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 11 Gru 2020, 09:09

Witajcie.
Obiektyw Jeagera USA , D-150mm , F-15 w domku.Przyszedł solidnie zapakowany w celi wraz z oryginalnym metalowym odrośnikiem.Cela posiada możliwość kolimacji względem tuby i wyciągu , to bardzo duży plus.Nie jak to w chińczykach , przeważnie obiektyw zakręcony na stałe w celi potem w tubie bez możliwości kolimacji i "klops".
Niebawem serwis , czyszczenie , rozebranie , złożenie , markery naniesione zostaną obowiązkowo jak po rozebraniu okaże się że ich brak lub że są słabo widoczne. Sprzedający bardzo fajny człowiek , piszemy nadal ze sobą i chce abym mu wysłał zdjęcia po umyciu i serwisie.Obiektyw w celi to fajny kawał planetarnego szkła AC Fraunhofera , są trzy listki , przekładki pomiędzy elementami.Ładne warstwy co mnie cieszy , jest tylko zabrudzenie wewnątrz , które mam nadzieję w miarę dobrze uda się usunąć podczas serwisu.Widać z boku elementów oryginalny opis na soczewkach jak to w przypadku wyrobów Jeager USA.Podczas serwisu po złożeniu obiektyw zostanie przebadany na fachowej aparaturze pod względem poprawności złożenia elementów.
Pięknego Nieba. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 11 Gru 2020, 15:09

Krzysztof_P napisał(a):Witajcie.
Obiektyw Jeagera USA , D-150mm , F-15 w domku.Przyszedł solidnie zapakowany w celi wraz z oryginalnym metalowym odrośnikiem.Cela posiada możliwość kolimacji względem tuby i wyciągu , to bardzo duży plus.Nie jak to w chińczykach , przeważnie obiektyw zakręcony na stałe w celi potem w tubie bez możliwości kolimacji i "klops".
Niebawem serwis , czyszczenie , rozebranie , złożenie , markery naniesione zostaną obowiązkowo jak po rozebraniu okaże się że ich brak lub że są słabo widoczne. Sprzedający bardzo fajny człowiek , piszemy nadal ze sobą i chce abym mu wysłał zdjęcia po umyciu i serwisie.Obiektyw w celi to fajny kawał planetarnego szkła AC Fraunhofera , są trzy listki , przekładki pomiędzy elementami.Ładne warstwy co mnie cieszy , jest tylko zabrudzenie wewnątrz , które mam nadzieję w miarę dobrze uda się usunąć podczas serwisu.Widać z boku elementów oryginalny opis na soczewkach jak to w przypadku wyrobów Jeager USA.Podczas serwisu po złożeniu obiektyw zostanie przebadany na fachowej aparaturze pod względem poprawności złożenia elementów.
Pięknego Nieba. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Opis bez zdjęć się nie liczy ;)
witos
 

PostKrzysztof_P | 11 Gru 2020, 19:40

Cześć Tomaszu.
Hah...Będą zdjęcia jak powstanie Refraktor.Tomaszu to się liczy aby powstał instrument.Jeszcze dość długa droga do celu.Nie będę wstawiał fotek obiektywu w celi , będą jak powstanie gotowego Refraktora i przy okazji zdjęcia obiektywu.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 11 Gru 2020, 21:02

Czekamy z niecierpliwością 8) :)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postbolid25 | 11 Gru 2020, 23:38

Super że obiektyw jest u Ciebie Krzychu, teraz można zacząć myśleć nad wykonaniem refraktora, projekt ambitny choćby ze względu na wykonanie odpowiedniego tubusa, powodzenia w budowie.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostKrzysztof_P | 11 Gru 2020, 23:41

Cześć Krzysztof.
Dziękuje , pomału do celu.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 25 Gru 2020, 18:51

Witajcie.
Można zbudować skręcany jak w tym linku sprzedawany na Astronomie.de , lub też łączony w połowie na tzw."jaskółczy ogon".
https://forum.astronomie.de/threads/ref ... er.298759/
Aktualnie obiektyw w profesjonalnym Serwisie u Optyka z byłych zakładów PZO.Czeka w kolejce na swoją kolej , może uda się w tym roku lub na początku przyszłego.Nie posiadam tak dużego klucza , inaczej sam bym wykonał Serwis w domu.Klucz powinien niebawem do mnie dojść po zakupie i wtedy to już będę sam rozbierał większe takie "Cacka".
Rozważam różne koncepcje i decyzję podejmę po powrocie obiektywu , jak i myślę wtedy ruszy projekt w programie i pierwsze prace.
Sprawdzę też obiektyw w domu po powrocie na nowej aparaturze i będę wiedział czy został poprawnie z powrotem złożony.
Teraz to bardziej moje wstępne szkice , i jakieś zarysy projektu , itp.Myślę na wiosnę się powinno udać , rozważam też zakup lepszego , konkretnego wyciągu 2,5"-3" z długim wysuwem , tak aby Refraktor ostrzył z Bino bez winiety przy całkowicie schowanej do wewnątrz tulei wyciągu.Im mniej pierścieni tym myślę lepiej.Temat mam otwarty i cały czas coś tam udoskonalam w zamyśle.Jak macie jakieś ciekawe linki z budowy podobnych Refraktorów z małym "F" , to mile widziane wklejone będą tu linki w temacie.
Tak wygląda oryginalny metalowy odrośnik Jaegera przed malowaniem i serwisem.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Budowa Planetarnego Refraktora Fraunhofera AC D-150mm , F15.: Od2..jpg
Budowa Planetarnego Refraktora Fraunhofera AC D-150mm , F15.: Od1..jpg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 25 Lut 2021, 05:44

Witajcie.
Serwis niestety ale jeszcze w toku.Obiektyw nadal czeka na swoją kolej.Wszystko nie jest tak proste jak mogło by się wydawać.
Będzie umycie , wymiana przekładek na nowe , potem centrowanie elementów aby idealnie ustawić ich osiowość względem siebie w celi.
Badanie obiektywu pod względem dokładności przed i po wykonanym serwisie.
Rozmawiałem z optykiem , nie popędzam , cierpliwie czekam.Wiem że zostanie to przeprowadzone pierwsza klasa.
Obiektyw jest w rękach znakomitych specjalistów z naszych byłych zakładów PZO.Pracowali tam w czasie kiedy szła nasza produkcja zarówno obiektywów AC jak i Maków i innych świetnych optycznych wyrobów PZO.
Refraktor chcę aby powstał , nawet niech trwa to rok , ale aby był na finiszu wykonany pierwsza klasa pod każdym względem.
Gdyż obiektyw jest zacny i to nie byle chiński masowy dublet AC.Kiedyś kosztował sporo $ i był sporym wydatkiem nawet dla Panów Amerykańców z USA.Sporo pisze w sieci , doszukałem się opinii , tak jak pisałem wcześniej , te obiektywy były wykonywane znakomicie pod względem dokładności optyki.
Jako ciekawostka wstawiam ofertę podobnego Refraktora AC sprzedawanego aktualnie w USA na obiektywie Istar Perseus 150/2250mm F-15.Cenka niczego sobie 4000$ plus wszystkie dodatkowe koszty.
https://astromart.com/classifieds/astro ... ultra-rare
Włoch który mi sprzedał ten obiektyw teraz prosił o zwrot z pokryciem kosztów serwisu w Polsce.Atakuje mnie mailami jego kolega iż mają tubę w domu , oryginalną i że obiektyw został sprzedany pochopnie , gdyż stanowi dla nich jakąś wartość ponad materialną.Trochę mam wyrzuty sumienia i niesmak.Rozważałem zwrot po serwisie , wiecie sami jak to jest , jak ktoś czasem popełni gafę i sprzeda coś pochopnie...Nie wiem jak to się jeszcze zakończy , ale na dzień dzisiejszy mam trochę taki niesmak i mieszane uczucia.Tak czy inaczej wpierw czekam na powrót szkiełka z serwisu a czas resztę pokaże.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 05 Lis 2021, 22:21

Witajcie.
W końcu obiektyw w domu , wygląda pięknie jak nowy , dokładna ogniskowa to F-2286mm.
Napiszę krótko ale w temacie.Tak jak pisałem wcześniej , kolega miłośnik Astronomii z Italii Mirko Beretta prosił mnie ze względów sentymentalnych , abym z powrotem odsprzedał mu ten obiektyw z dostarczonym odrośnikiem i odesłał do Italii.Co uczynię w Poniedziałek.Napisałem wiadomość do Mirko po prawie roku , był szczęśliwy że o nim pamiętałem.Powstanie artykuł o tym Refraktorze we Włoskim czasopiśmie Astro.Na jego zapytanie zgodziłem się , aby Mirko wspomniał w swoim artykule o losach Refraktora o mojej osobie , dałem mu jednak warunek , ma mi przysłać egzemplarz czasopisma do domu do Polski , tak dla mnie na pamiątkę.Obiektyw kupiłem stosunkowo bardzo tanio i wraca do Mirko z doliczonym kosztem serwisu.Niech bardzo dobrze mu służy i daje masę satysfakcji podczas oglądania skarbów nieba.Czuję się z tym bardzo dobrze i lepiej myślę niż czułbym się z Refraktorem zbudowanym na bazie tego obiektywu , wiedząc iż ktoś "żałuje swojej pochopnej decyzji o jego sprzedaży".
Wstawiam parę fotek po serwisie u Pana Adama , byłego optyka produkcji naszych starych zakładów optycznych PZO Warszawa.
Przy okazji Dziękuje Panu Adamowi za wzorowy serwis tego świetnego obiektywu Fraunhofera 150/2286mm F-15,25.
Aktualnie serwis przeprowadził bym sam , ale wtedy nie posiadałem jeszcze: odpowiedniego stanowiska pracy , narzędzi i aparatury do zbadania poprawności wycentrowania jego elementów i kolimacji obiektywu.
Wstawiam parę zdjęć w tym dwa zdjęcia od Mirko , dokumentu zakupu obiektywu jak i samego Refraktora zbudowanego i znajdującego się w Italii.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Budowa Planetarnego Refraktora Fraunhofera AC D-150mm , F15.: Fraun5.jpeg
Budowa Planetarnego Refraktora Fraunhofera AC D-150mm , F15.: Fraun4.jpeg
Budowa Planetarnego Refraktora Fraunhofera AC D-150mm , F15.: Fraun3.jpeg
Budowa Planetarnego Refraktora Fraunhofera AC D-150mm , F15.: Fraun2.jpeg
Budowa Planetarnego Refraktora Fraunhofera AC D-150mm , F15.: Fraun1.jpeg
Budowa Planetarnego Refraktora Fraunhofera AC D-150mm , F15.: Jae2.jpeg
Budowa Planetarnego Refraktora Fraunhofera AC D-150mm , F15.: Jae1.jpeg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postzbyszek | 06 Lis 2021, 00:41

Fajnie wygląda po wyczyszczeniu . Montaż może azymutalny zrób, EQ6 ma swoje za uszami , przy tak dlugiej tubie długie drgania murowane . Ile waży obiektyw z celą ?
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat